Deniz Kuvvetleri Subay Alımı ve Şartları

21.12.2017
2.565
A+
A-
Deniz Kuvvetleri Subay Alımı ve Şartları

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı muvazzaf subay ihtiyacını Harp Okulları üzerinden sağlamakta iken 2016 yılında ilk defa dışarıdan da bu ihtiyacı için personel alımına başlamıştır. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı dışarıdan almış olduğu adayları bir takım eğitimlerden geçirmekte ve gerekli kadrolarda istihdam etmektedir. Deniz Kuvvetleri subay alımı konusunda oldukça titiz olup bazı şartların sağlanması konusuna özen göstermektedir. Deniz Kuvvetlerinde subay olmak isteyen adaylardan istenen şartlar genel olarak şunlardır:

 • C. vatandaşı olmak istenen ilk şarttır.
 • Adayların herhangi bir sebepten ötürü kamusal haklardan mahrum bırakılmaması gerekmektedir.
 • Herhangi bir adli ceza almamak gerekmektedir. Hatta alınan cezaların ertelenmesi ya da affedilmesi dahi subaylık başvurusu için engel teşkil etmektedir. Devlete karşı işlenen suçlar ile yüz kızartıcı suçlarda bu durum geçerlidir.
 • Askeri Okullardan ya da Türk Silahlı Kuvvetlerinden herhangi bir sebepten dolayı ilişiğinin kesilmemesi gerekmektedir.
 • Başvuru yapacak olan adayın kendisi başta olmak üzere eşi, annesi, babası ya da birinci derece akrabalarından herhangi birisinin milli güvenliğe tehdit oluşturan yapılarla herhangi bir irtibatı ya da iltisak durumunun olmaması gerekmektedir.
 • Deniz Kuvvetleri subay alımı için adayların hangi bölümden mezun olmaları gerektiği Milli Savunma Bakanlığı tarafından yayınlanan kılavuzda belirtilmektedir. Adayların bu bölümlerden mezun olmaları gerekmektedir. Bu bölümler genellikle mühendisliklerden oluşmaktadır. Üniversitedeki ilgili mühendislik bölümünden mezun olmuş kişiler subaylık başvurusunda bulunabilmektedir. Kılavuzda belirtilen bölümler dışındaki okullardan mezun olan kişilerin ise başvuruları kabul edilmemektedir.
 • Deniz Kuvvetleri tarafından yapılacak olan subay alımında bazı bölümlerde KPSS şartı aranmaktadır. Deniz Piyade, Deniz İstihkam ve Mühendis sınıflarında en az 60 puan şartı aranmaktadır.
 • Deniz Kuvvetleri subay alımı yapılırken aranan şartlardan birisi de yaşla ilgilidir. Subaylık başvurusu yapacak olan lisans mezunlarının en fazla 27, yüksek lisans mezunlarının ise en fazla 32 yaşında olması gerekmektedir. Deniz Piyade Sınıfı için istenen yaş ise 30’dur.
 • Subaylık başvurusunda bulunan kişilerin askerlik yapmaya dair herhangi bir sorunu olmadığını gösteren ve tam donanımlı hastaneden alınması gereken sağlık raporu istenmektedir.

Subaylık için şartlar genel hatlarıyla bu şekilde olup daha ayrıntılı bilgi ilgili kılavuzda yer almaktadır. Adayların bu şartları tam olarak öğrenmesi ve bunun içinde kılavuzu detaylı bir şekilde incelemeleri gerekmektedir.

Deniz Kuvvetleri Subay Alımı Süreci Nasıl Olmaktadır?

Deniz Kuvvetleri subay alımı Milli Savunma Bakanlığının resmi internet sitesi olan www.msb.gov.tr adresinden yapılmaktadır. Bu adresten verilen bağlantıya tıklayarak başvuru işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken husus söz konusu işlemin başvuru döneminde yapılmasıdır. Online olarak yapılan başvuru esnasında istenilen bütün bilgilerin eksiksiz ve doğru olarak doldurulması gerekmektedir. Başvuru tamamlandığında sistem tarafından adaylara bir adet şifre verilmektedir. Bu şifre sonraki işlemlerde de kullanılacağı için unutulmaması gerekmektedir. Eğer başvuru sonunda sistem şifre vermemişse başvurunun bir yerinde hata oluşmuş demektir ki böyle bir durumda başvurunun en baştan yapılması gerekmektedir. Adayların sistem tarafından verilen şifreyi unutmaları durumunda ise yine aynı internet sitesindeki “şifremi unuttum” bölümüne girmeleri gerekmektedir. Burada istenen bilgilerin eksiksiz bir şekilde girilmesiyle birlikte sistem tarafından unutulan şifre adaylara tekrardan verilmektedir. Buradaki başvurudan sonra Deniz Kuvvetleri subay alımı ile ilgili duyurular yine aynı adresten paylaşılacak ve adayların burayı takip etmeleri gerekmektedir. Buradaki duyurular resmi duyuru kabul edilmekte ve adayların takip etmeleri kendi sorumlulukları ile ilgilidir.

Deniz Kuvvetleri Subay Alımı Sürecindeki FYT ve Mülakat Aşamaları

Deniz Kuvvetleri subay alımı için online başvuru yapan adaylardan şartlara uyan kişiler ön kayıt için davet edilmekte ve burada bir takım sınavlara alınmaktadır. Adayların öncelikle fiziksel özelliklerine bakılmakta istenen şartlara uyup uyulmadığı kontrol edilmektedir. Adayların sahip olması gereken boy ve kilolar ilgili kılavuzda ayrıntılı bir biçimde belirtilmektedir. Adayların bu aşamaya gelmeden önce gerekli fiziksel özelliklere sahip olup olmadıklarını kontrol etmeleri, buradaki aşamadan geçip geçemeyecekleri hakkında fikir edinmelerini sağlayacaktır. Fiziksel özellikleri yeterli olan adaylar daha sonra fiziki yeterlilik testine girmektedir. Adayların burada çeviklik, dayanıklılık ve kuvvet gibi özellikleri test edilmektedir. Bu aşamada adayların yapması gereken hareketlerle ilgili ayrıntılı bilgiler yine söz konusu kılavuzda yer almaktadır. Buradan başarı olan adaylar bir sonraki aşamaya geçmeye hak kazanmaktadır.

Deniz Kuvvetleri subay alımı için fiziksel yeterlilik testinden sonra kişisel özelliklerin ölçüleceği mülakat aşamasına geçilmektedir. Burada subay adaylarının genel görünümü, öz disiplinleri, kendini ifade etme becerileri, disiplinleri ve psikolojik denge gibi özellikleri ayrıntılı bir şekilde değerlendirilmektedir. Bu aşamadan sonra da yapılan bütün sınavlarla ilgili değerlendirme yapılmakta ve yine Milli Savunma Bakanlığının internet sitesinden adaylara duyurulmaktadır. Buradan sonra da adaylara güvenlik soruşturması yapılmaktadır. Adayların daha önceki yaşamlarındaki durumlarına ait ilgili devlet kurumlarının elinde bulunan arşivler taranmaktadır. Bunun sonucunun olumlu gelmesi gerekmektedir. Aksi takdirde subay olma fırsatı kaçırılmış olmaktadır.

Deniz Kuvvetleri subay alımı için yapılan bütün aşamaları başarı ile geçen adaylarla taahhütname imzalanmakta ve adaylar eğitime gönderilmektedir. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından dışarıdan subay alımı genel hatlarıyla bu şekilde olmaktadır. Bu konuda daha ayrıntılı bilgi edinmek isteyenlerin subay alımları başvuru döneminde yayınlanan kılavuzu ayrıntılı bir şekilde incelemesi yeterli olacaktır. Orada her türlü ayrıntıya yer verilmiştir.

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 19 YORUM
 1. Celil dedi ki:

  Renk körü engel mi acaba

  1. admin dedi ki:

   evet

 2. Nazım dedi ki:

  Msb de gözükmüyor bu alım

  1. admin dedi ki:

   Nazım Bey,

   Msb’de şuan aktif alım ilanı bulunmamaktadır. Yazımız da başvuru şartları ve alım kriterleri yer almaktadır. Alım ile ilgili ilan çıktığında sitemizde yayınlayacağız.

 3. mahmut dedi ki:

  Admin iibf uluslararasi ikiskiler bolumu basvuru yapabiliyor mu

 4. Büşra dedi ki:

  Harp Okulları ve MYO’lara ortak başvuran adaylar, Harp Okulu ikinci seçim aşamalarında (FYT, mülakat ve sağlık raporu) başarılı oldukları takdirde meslek yüksekokulu sınavlarında da başarılı sayılacaktır.

  Harp Okulu ikinci seçim aşamalarında FYT ve mülakattan başarısız olan ve MYO tercihi yapan adaylar, meslek yüksekokulu ikinci seçim aşamalarında da başarısız sayılıp sınavlara çağrılmayacaktır.
  BÖYLE BİR YAZI VAR YANİ HEM PMYO HEM HARP OKULUNA BAŞVURANLAR BİRİNDEN ELENİRSE DİĞERİNDENDEMİ ELENMİŞ OLUCAK

 5. Gamze dedi ki:

  Bayanlar olamaz mi olursak kriterleri neler

 6. Hazal dedi ki:

  Kapalı olmam engel mi ?

  1. Admin dedi ki:

   Hayır.

 7. Elif dedi ki:

  4 yıllık herhangi bir bölümden komiser yardımcılığına paem e veya pomeme geçerken bölüm şartı varmı

  1. Admin dedi ki:

   Bölüm şartı yok.

 8. Gamze dedi ki:

  Bayanlardan da alim var mi varsa eğer boy kriteri falan var mi

 9. Mücahit dedi ki:

  Askerlik şartı yok değil mi Yanlış anlamadik

  1. admin dedi ki:

   Askerlik şartı da ilanda yer alıyor. Kanuni sebeplerle (tecil ettirerek) askerliğini yapmamış olanların yanı sıra, askerliğini yedek subay, kısa dönem erbaş ve er olarak yapmış ya da devam eden adaylar başvuru yapabilecek. Askerliğini yaptıktan sonra lisans mezunu olan erbaş ve erlerin başvuruları da geçerli sayılacak. Kaynak: TSK Muvazzaf Subay Alımına Kimler Başvurabilir

 10. Bayram dedi ki:

  Merhaba lise son öğrencisi başvuru yapabilirmi

 11. MURAT dedi ki:

  İYİ GÜNLER,2018 YILI İÇERİSİNDE HAVA VEYA DENİZ KUVVETLERİNE SUBAY-ASTSUBAY ALIMI OLACAK MI ACABA,
  MSB DE İLAN GÖREMEDİM.BU İLANLAR ZAMANLA MI AÇILIYOR ACABA?

 12. ahmet dedi ki:

  deniz kuvvetleri muvazzaf piyade subay kontenjanı kaç acaba ?

 13. Oguzhan dedi ki:

  Göz tembelligi engel olurmu

  1. Hakan dedi ki:

   Evet.