Deniz Kuvvetleri Sözleşmeli Er Alım Şartları

01.01.2018
1.695
A+
A-
Deniz Kuvvetleri Sözleşmeli Er Alım Şartları

Türk Silahlı Kuvvetlerinin en önemli bölümlerinden birini oluşturan Deniz Kuvvetler Komutanlığı belli dönemlerde personel almakta ve bunu duyurmaktadır. Komutanlık tarafından alınan personeller subay, astsubay ya da er olmaktadır. Bu alımların hepsinde farklı şartlar aranmakta ve bu şartlar alınacak personelin durumuna göre belirlenmektedir. Deniz Kuvvetlerini aldığı personellerden bir kısmı da sözleşmeli er statüsünde bulunmaktadır. Deniz Kuvvetleri sözleşmeli er alımı yapılacağı zaman Milli Savunma Bakanlığının resmi internet sitesinden gerekli bilgilendirmeler yapılmaktadır.

Deniz Kuvvetleri Sözleşmeli Er Alımı İçin İstenen Şartlar

Deniz Kuvvetlerinde sözleşmeli er olarak görev yapmak isteyenlerde bazı şartlar aranmaktadır. Bu şartların sağlanmaması durumunda yapılan başvurular kabul edilmemektedir. Deniz Kuvvetleri sözleşmeli er alımı için gerekli şartlardan bazıları şu şekildedir:

 • Başvuru yapanların T.C. vatandaşı olması gerekmektedir.
 • Başvuru yapacak olan adayların en az ortaokul mezunu olması gerekmektedir. Ortaokul mezunu olmayanları başvuruları kabul edilmemektedir. Ortaokul mezunu olan kişilerin sözleşmeli er olabilmesi için askerlik hizmetlerini bitirmiş ya da askerlik hizmetine başlamış olmaları gerekmektedir. Bu şartı sağlamayan ortaokul mezunlarının başvuruları doğrudan reddedilecektir. Lise, ön lisans ve lisans mezunları için ise böyle bir şart yoktur. Yani bu kişilerin askerliklerini tamamlamaması ya da askerliğe başlamaması başvuru yapmalarına engel değildir. Bu kişilerin yaptıkları başvuru sonucunda geçirdikleri süre askerlik hizmetinden sayılmaktadır. Bu süreç güvenlik soruşturması, sağlık, sınavlardan oluşmakta ve ön sözleşme imzalanmasıyla sona ermektedir. Sözleşmeli asker statüsüne geçildikten sonra ise yapılan hizmetin üçte biri askerlik hizmeti olarak sayılmaktadır.
 • Deniz Kuvvetleri sözleşmeli er alımı için bir başka şart ise yaşla ilgilidir. Komutanlık sözleşmeli olarak aldıkları erlerin en az 20 yaşında olmasını, en fazla ise 25 yaşında olmasını istemektedir. Dolayısıyla 20 yaşından gün almamış ve 26 yaşından gün almış kişilerin başvuruları reddedilmektedir. Başvuru yapacak olan adayların bu hususa dikkat etmeleri gerekmektedir.
 • Deniz Kuvvetleri Komutanlığı alacağı personelin disiplin durumuna çok fazla önem vermektedir. Bundan dolayı geçmiş dönemde disiplinsizlik nedeniyle askeri okuldan atılmak gibi durumları olan adayların başvurularını doğrudan reddetmektedir.
 • Başvuru yapan adayların daha önce Türk Silahlı Kuvvetlerinin herhangi bir bölümünde subay, astsubay, uzman erbaş, uzman jandarma ve sözleşmeli er olarak görev yapmamış olması gerekmektedir. Kısaca başvuru yapacak olan adayların Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde daha önce bulunmaları durumunda yaptıkları başvuru reddedilmektedir.
 • Taksirli suçlar dışındaki suçlardan 1 ay ya da daha fazla süre ceza almamak gerekmektedir. Devlete karşı işlenen suçlar ile yüz kızartıcı suçlardan alınan cezaların affedilmesi ya da ertelenmesi de başvuruya engeldir.
 • Deniz Kuvvetleri sözleşmeli er alımı için istenen şartlardan bir tanesi de kapsamlı olarak yapılacak olan güvenlik soruşturmasının olumlu çıkması gerekmektedir. Bu soruşturmada ilgili devlet kurumlarının ellerinde bulunan arşivler detaylı bir şekilde taranmaktadır.
 • Yapılacak olan fiziki yeterlilik ve diğer sınavlardan başarılı olunması gerekmektedir.
 • Tam donanımlı bir hastaneden Deniz Kuvvetleri Komutanlığının ilgili bölümlerinde görev yapmasında sakınca yoktur raporunun alınması gerekmektedir.
 • Başvuru yapan adayların fiziksel durumları da incelenmektedir. Adayların boylarının en az 164 cm olması en fazla ise 210 olması gerekmektedir. Bu durum yayınlanan kılavuzlarda belirtilmekte olup değiştirilmesi durumunda yine kılavuzlarda belirtilmektedir. Boy gibi kilo şartı da bulunmaktadır. Fakat kilo boya bağlı olarak değişmektedir. Kilo ile ilgili hususlar da kılavuzda ayrıntılı şekilde yer almaktadır.

Deniz Kuvvetleri sözleşmeli er alımı yapılırken aranan şartlar genel olarak bu şekildedir. Bu şartların sağlanması durumunda Milli Savuma Bakanlığının www.msb.gov.tr adresinden başvuru yapılabilmektedir. Adaylar bu adresten online olarak başvuru yapabilmektedir. Buradaki başvuru formunun özenli bir şekilde doldurulması ve verilecek bilgilerin doğru olmasına dikkat etmek gerekmektedir. Çünkü daha sonradan verilen bilgilerin yanlış olduğunun anlaşılması adayların başvurularının iptal edilmesine neden olmaktadır. Yapılacak başvuru sonrasında bazı adaylar bu gibi hususlardan ya da başvuru şartlarını tam olarak sağlamadıklarından dolayı elenmektedir. Geriye kalan adaylar ise yine bakanlığın internet sitesinden duyurulmaktadır. Duyuru sadece internet sitesinden yapılacağı için adayların siteyi takip etmeleri gerekmektedir. İlk aşamayı geçen adaylar, belirtilen tarihte ikinci aşamaya alınacaktır.

Deniz Kuvvetleri Sözleşmeli Er Alımı Hakkındaki Genel Bilgiler

Deniz Kuvvetleri sözleşmeli er alımı yapılırken bazı adaylar bir sonraki aşamaya geçmeye hak kazanmakta ve diğerleri ise elenmektedir. İkinci aşamada adaylar bazı sınavlara girmekte ve burada başarılı olmak zorundadır. Öncelikle adaylardan istenen evrakların kontrolü yapılmaktadır. İstenen evrakların incelenmesi sonucu istenen şartlara uymayan kişiler burada elenmektedir. Daha sonra ise adayların fiziksel özellikleri kontrol edilmektedir. Kılavuzda yayınlanan boy ve kiloya uymayan kişilerin de başvuruları reddedilmekte ve orada elenmektedirler. Deniz Kuvvetleri sözleşmeli er alımı için bu aşamalardan geçen adaylar fiziksel yeterlilik testine alınmaktadır. Bu test şınav, mekik ve koşudan oluşmaktadır. İlgili kılavuzda buradan alınması gereken dereceler ve puanlar belirtilmektedir. İstenen dereceleri elde edemeyen kişiler elenmektedir. Burada yapılan sınavla adayların kuvvet, çeviklik gibi özellikleri test edilmekte ve düzeyleri ölçülmektedir. Bu özellikler askerlik mesleği için olmazsa olmazlar arasındadır.

Deniz Kuvvetleri sözleşmeli er alımı yapılırken geçirilen süreçten sonra sonuçlar yine Milli Savunma Bakanlığının internet sitesinden duyurulacaktır. Bu duyuru ile birlikte adaylardan yine bir takım evraklar istenme durumu olmakta ve böyle bir durumun olması halinde bu belgeler buradan duyurulmaktadır.

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
 1. Zemzem GENC dedi ki:

  Bayanlar içinde geçerli mi? Bilgi verirseniz sevinirim

 2. Furkan dedi ki:

  Deniz Kuvvetleri Komutanlığına alım ne zaman olacak bilgisi olan var mı

 3. Özgür dedi ki:

  Alım ne zaman aşçı olarak askerlimi tamamladım yaş 28

 4. selen dedi ki:

  Deniz Kuvvetlerine bundan sonraki sozlesmeli er alimlari ne zaman olucak?

 5. mehmet dedi ki:

  ne olur ya ben 1992 11 24 dogumluyum cok ıstıyorum denız kuvetlerını 6 7 gunle kacırıyorum ne olurdu 1992 olsaydı

 6. Ramazan dedi ki:

  Admin alım ve başvuru Ne zaman acıklanır bilgi verebilirmisin lise mezunu deyilim uzman onbaşı olabiliyormuyuz deniz kuvetlerine sözleşmeli er olursam uzman onbaşı 1 sene de olabilirmiyim ??

 7. omer dedi ki:

  sozlesmeli er bida alimlar nezaman olcak bi fikriniz varmi