Asker Alımları

Deniz Kuvvetleri Puanları 2023

Eğer denizciliğe ilgi duyuyor ve askeri alanda hizmet vermek istiyorsanız deniz kuvvetleri okulu tam size göre olacaktır. Deniz kuvvetleri taban puanları 2023 konusunda henüz net bir açıklama yapılmasa da geçmiş yıllara bakarak puan hesaplanması mantığını bu yazımızdan öğrenebilirsiniz. Deniz kuvvetleri yani Deniz Harp Okulu, MSÜ (Milli Savunma Üniversitesi) bünyesinde bulunan bir bölümdür. 4 yıllık bir eğitim sonucunda kişiler donanımlı birer denizci olarak yetiştirilir. MSÜ bünyesinde öğrenim gördüğü süre boyunca hem diğer üniversitelerde olduğu gibi ders alınır hem de askeri eğitim alınır. Bu sayede adaylar sıkı bir eğitim sürecinden geçeler. Eğer siz de deniz kuvvetleri okulu üzerine tercihte bulunmak istiyorsanız sizler için bilgilendirici bir yazı olacaktır. Deniz Harp Okulu yani 4 yıllık bölüm için puanı yetmeyen kişiler ise yine MSÜ bünyesinde bulunan Deniz Astsubay MYO tercihinde bulunabilirler. Tüm detaylar 2023 MSÜ başvuru kılavuzunda yer alacaktır.

Deniz Kuvvetleri 2023 Başvuru Şartları

Deniz kuvvetleri 2023 başvuru şartları, MSÜ başvuru şartları ile aynı olmaktadır. İlk paragrafta belirttiğimiz üzere deniz kuvvetleri Deniz Harp Okulu olarak geçmektedir. Deniz Harp Okulu da Milli Savunma Üniversitesi içerisinde bulunur. Milli Savunma Üniversitesi içerisinde Hava Harp Okulu, Kara Harp Okulu gibi birden fazla bölüm olduğu için de başvuru şartları aynı gün açıklanmaktadır. Alt kısımdan ön fikir edinmeniz adına Deniz Harp Okulu başvuru şartları için birkaç genel geçer madde belirteceğiz.

  • T.C vatandaşı olmak.
  • Deniz Harp Okulu için bayan ve erkek, Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulu için ise sadece erkek olmak.
  • Deniz Harp Okuluna başvuracak kişilerin en fazla 20, Astsubay MYO başvuru yapacakların en fazla 21 yaşında olması.
  • Astsubay Meslek Yüksekokulları için ÖSYM Başkanlığınca 15 Haziran 2019 tarihinde yapılacak olan 2019-YKS Temel Yeterlilik Testine (TYT) katılmış ve MSÜ’nün teklifi doğrultusunda Milli Savunma Bakanlığınca belirlenecek 2019-YKS TYT taban puanı almış olmak,
  • Harp Okulları için ÖSYM Başkanlığınca 15 Haziran 2019 tarihinde yapılacak olan 2019 – YKS TYT ile 16 Haziran 2019 tarihinde yapılacak olan 2019 – YKS Alan Yeterlilik Testlerine (AYT) katılmış, 2019 – YKS AYT Sayısal ve Eşit Ağırlık Puan türünden MSÜ’nün teklifi doğrultusunda Milli Savunma Bakanlığınca belirlenmiş taban puan türünü almış olmak.
  • Terör örgütleri ile geçmişi bulunmamak ve iş birliği yapmıyor olmak.
  • Milli güvenliğe tehdit oluşturduğu tespit edilen yapı, oluşum veya gruplara ya da terör örgütlerine üyeliği, irtibatı veya iltisakı bulunmamak.
  • Alkol veya uyuşturucu madde bağımlılığı bulunmuyor olmak.
  • Nişanlı, evli, dul, hamile, çocuklu olmamak veya herhangi bir kadınla veya erkekle nikâhsız

olarak birlikte yaşamamak.

2023 Deniz Kuvvetleri Alımları Ne Zaman?

Deniz kuvvetleri puanları 2023 yılı sorusundan önce alımlardan bahsetmek yerinde olacaktır. Bildiğiniz üzere MSÜ giriş sınavlarını ÖSYM üstlenmektedir. Öncelikle tamamen MSÜ için düzenlenen bir sınav yapılmaktadır. Ön sınavda başarılı olan adaylar yine ÖSYM’nin düzenlediği YKS sınavına girmek zorundalar. Burada Deniz Harp Okulu için sayısal ağırlıkta puan toplamaları okula daha kolay girmelerini sağlayacaktır. Sayısal alanda yapmanız gereken taban puanlar 2023 MSÜ başvuru kılavuzu içerisinde sizlere belirtiliyor olacaktır. Dolayısıyla 2023 deniz kuvvetleri alımları Haziran ayından sonra gerçekleşmektedir. ÖSYM’nin düzenlediği YKS oturumları genellikle Haziran ayının ikinci haftasında olmaktadır. Sonuçlar açıklandıktan sonra da MSÜ başvuruları başlamakta. Polisnoktasi.com site adresimizi takip ederek güncel başvurulardan haberdar olabilirsiniz.

2023 Deniz Kuvvetleri Puanları

Deniz kuvvetleri puanları 2023 birkaç farklı aşamadan oluşmaktadır. Belirttiğimiz üzere ÖSYM, YKS sınavından önce tamamen MSÜ’ye ait MSÜ sınavı yapmaktadır. MSÜ sınavından gerekli puanı alabilen adaylar başvuru işlemlerini tamamlayabilmektedirler. Aynı zamanda yine ÖSYM’nin düzenlediği YKS oturumlarından da ilgili taban puanları almak zorundalar. Ancak henüz 2023 MSÜ başvuru kılavuzu açıklanmadığı için taban puanlar konusu da sizlere aktarabiliriz.

Yazılı sınav aşamalarından sonra fiziki yeterlilik sınavı ve sözlü mülakat aşamaları da bulunmaktadır. Fiziki yeterlilik parkurunu tamamlayan adaylar sözlü mülakat aşamasında en az 70 puan almak zorundadırlar. Bu yüzden sözlü mülakat için araştırmalar yapmalı ve kendinizden emin bir şekilde heyetin karşısına çıkmalısınız.

Deniz Astsubay Meslek Yüksekokulu Başvuru Biçimi Ve Seçim Aşamaları
Deniz Kuvvetleri Subay Alımı ve Şartları
Deniz Kuvvetleri Sözleşmeli Er Alım Şartları

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu