Deniz Kuvvetleri Puanları 2018

Deniz Kuvvetleri Puanları 2018

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ülkemizin önemli askeri güçlerinden bir tanesi olup personel ihtiyacını Milli Savunma Üniversitesi üzerinden gidermektedir. Milli Savunma Üniversitesine bağlı olan Deniz Harp Okulu ve Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulu mezunları subay ve astsubay olarak burada görev yapmaktadır. Burada görev yapabilmek için Deniz Kuvvetleri puanları 2018 üzerinde puan almak gerekmektedir. Fakat onun öncesinde çok daha uzun bir süreç bulunmaktadır. Öncelikle adayların başvuru şartlarını sağlamaları gerekmektedir ki bu şartları sağlamayan adaylar doğrudan reddedilmektedir. Adayların istenen şartları sağlaması, zamanında başvuru yapması ve girilen sınavların tamamından başarılı olması şeklinde uzun bir süreç bulunmaktadır.

Deniz Kuvvetleri Puanları 2018 ve Başvuru Şartları

Deniz Kuvvetleri puanları 2018 konusunda öncelikli olarak başvuru şartları bulunmaktadır. Adaylardan aranan şartlar her sene aynı olup bazıları farklı olabilmektedir. Söz konusu şartlar detaylı olarak ÖSYM tarafından yayınlanan kılavuzlarda yer almaktadır. Bu seneki şartlar arasında dikkat çekici olanlardan bazıları şunlardır:

  • Deniz Harp Okuluna erkek ve bayan öğrenciler alınırken Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okuluna sadece erkek öğrenciler alınmaktadır.
  • Başvuru yapacak olan adayların 2018, 2017 ve 2016 yıllarının birinde lise ya da dengi bir okuldan mezun olmuş olmaları gerekmektedir. 2018 yılında mezun olacak adayların mezuniyet tarihlerinin Deniz Harp Okulu ve Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulunun kesin kayıt tarihlerinden önce olması gerekmektedir.
  • Deniz Harp Okulu için başvuru yapacak olan adayların gün ve aya bakılmaksızın 20 yaşında olması gerekmektedir. Yani adayların doğum yıllarının 1998 ya da sonrası yıllarda olması gerekmektedir.
  • Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulu için başvuru yapacak olan adayların gün ve aya bakılmaksızın 21 yaşında olması gerekmektedir. Yani adayların doğum yıllarının 1997 ya da sonrası yıllarda olması gerekmektedir.

Yukarıdaki şartları ve kılavuzda belirtilen diğer genel şartları taşıyan adaylar başvuru yapabilmektedir. İlk başvuru Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Adayı Belirleme Sınavı için yapılacaktır. Bu sınavda Deniz Kuvvetleri puanları 2018 belli olmaya başlamakta ve ikinci aşamaya geçenler buna göre belirlenmektedir. Adaylar başvurularını ÖSYM sistemi üzerinden yapabilmektedir. Başvuruların 9 Ocak 2018 ile 15 Şubat 2018 tarihleri arasında yapılması ve 16 Şubat 2018 tarihine kadarda sınav ücreti için 80 TL, başvuru ücreti için de 5 TL yatırmaları gerekmektedir. Bu ücreti yatıran adayların başvuruları geçerli sayılırken yatırmayanların başvuruları geçersiz kabul edilmektedir. Adaylar sınava 18 Mart 2018 tarihinde saat 10:15’te girecektir. Sınav bütün il merkezlerinde yapılacak olup adaylar bunlardan istediklerini tercih edebilmektedir.

Deniz Kuvvetleri puanları 2018 girilecek sınav ve yapılacak tercihlere göre belirlenecektir. Sınava giren bütün adayların 24 Nisan 2018 ile 11 Mayıs 2018 tarihleri arasında www.msb.gov.tr adresinden tercih yapması gerekmektedir. Tercih yapmayacak olan adaylar elenmiş kabul edilecektir. Askeri Öğrenci Adayı Belirleme Sınavı sonuçları yapılan tercihlere göre 11 Haziran’da yine aynı site üzerinden duyurulacaktır. Ayrıca ikinci aşamaya geçen adayların hangi belgeleri getirmeleri gerektiği de aynı şekilde buradan adaylara duyurulacaktır. İkinci aşamaya geçmeye hak kazanan adayların dikkat etmesi gereken çok önemli bir husus bulunmaktadır. Bu adayların aynı zamanda ÖSYM tarafından 23-24 Haziran 2018 tarihinde yapılacak olan sınava girmeleri ve belirlenen baraj puanlarını geçmeleri gerekmektedir. Temel Yeterlilik Testi için 150 puan ve üstünün, Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın ikinci bölümü için ise 180 puan ve üstünün alınması gerekmektedir. Deniz Kuvvetleri puanları 2018 olarak da adlandırılabilecek bu puanlar son aşamada kullanılmaktadır.

Deniz Kuvvetleri Puanları 2018 ve Kazanan Adayların Belirlenmesi Süreci

Deniz Kuvvetleri puanları 2018 konusundaki bir başka önemli nokta ikinci aşamadır. Adaylar burada toplam iki gün boyunca çeşitli sınavlara girecektir. İkinci aşama Ankara’da bulunan Kara Harp Okulunda yapılacak olup adaylara tarihle ilgili bilgi daha sonra verilecektir. İlk gün adayların getirmiş oldukları evraklar kontrol edilecek ve varsa eksiklerin tamamlanması istenecektir. İstenilen sürede tamamlayamayan adaylar burada elenerek Deniz Kuvvetlerinde görev yapma fırsatını kaçıracaktır. Daha sonra kişileri fiziksel yani boy ve kiloları kontrol edilerek uygun olmayan adaylar burada elenecektir. Adaylar daha sonra kişilik değerlendirme testine girmektedir. Burada herhangi bir eleme olmaz iken sadece adaylarla ilgili ilk izlenim edinilmektedir. Bundan sonra ise adaylar fiziki yeterlilik sınavına girmektedir. Deniz Kuvvetleri puanları 2018 burada da devreye girmekte ve adayların istenilen puanları almaları gerekmektedir. Toplam beş farklı dalda performans sergileyen adayların en az dört daldan puan alması gerekmektedir. Yani iki ya da daha fazla daldan puan alamayan adaylar burada elenmektedir.

Deniz Kuvvetleri puanları 2018 konusunda bir sonraki aşama mülakattır. İkinci aşamanın ikinci gününde adaylar komisyon ile yüz yüze görüşme yapacak ve buradan puan alacaktır. Komisyon değerlendirmesini 100 puan üzerinden yapmakta olup adayların en az 70 almaları gerekmektedir. Daha az puan alan adaylar burada elenmektedir. Bundan sonra ise adayların fiziki yeterlilik, üniversite sınavı ve mülakat puanları birlikte kullanılarak Aday Değerlendirme Puanları belirlenmektedir. Bu puana göre sıralama yapılmakta ve kazananlar belirlenmektedir. Kazan asil ve yedek liste açıklandıktan sonra kazanan adaylardan sağlık raporu istenmektedir. Bu raporun olumlu çıkması sonucunda adaylar intibak eğitimine alınmaktadır. Burada da başarılı olan adaylar okullara kesin olarak girmektedir.

Komando Nasıl Olunur ?

2018 – Deniz Kuvvetleri Başvuru Şartları

Deniz Kuvvetleri Personel Alım Şartları

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Avatar Halil dedi ki:

    Sınavdan 171 aldım ne olcak şimdi boşami