Asker Alımları

Deniz Kuvvetleri Puanları 2023

Deniz kuvvetleri puanları 2023 yılı için taban puanlar belirlenmiş durumdadır. Tam olarak puan ise adayların tercihine göre şekillenmektedir. Deniz kuvvetlerine girmek isteyen arkadaşlar gerekli baraj puanları aştıktan sonra başvuru yapıp puan durumuna göre okula çağırılmayı beklerler. ÖSYM tarafından yapılan yazılı sınavları geçtiğinizde mülakat aşamaları karşınıza çıkmaktadır. Mülakatlardan da topladığınız puanlar birleştirilir, yazılı sınavlarınız ile beraber ortalamaları alındıktan sonra tüm öğrencilerin başarı sırası göz önünde bulundurulur. En başarılı öğrencilerden itibaren alım yapılmaya başlar. Deniz kuvvetleri için önünüzde iki seçenek bulunmaktadır. Milli Savunma Üniversitesi kapsamında Deniz Harp Okulu veya Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulu tercih edebilirsiniz. İki bölüm de MSÜ’ye bağlı olup Milli Savunma Bakanlığı tarafından kontrol edilmektedir. Burada göreceğiniz eğitimler sonucunda askeri alanda devam edebilir, okuyacağınız alana göre lisans veya ön lisans diplomanız ile başka alanlara da yönlenebilirsiniz.

Deniz Kuvvetleri Başvuru Şartları Nelerdir?

Milli Savunma Üniversitesi bünyesinde eğitim görebilmek için diğer üniversiteler gibi uğraşsız giremezsiniz. Bu üniversite Milli Savunma Bakanlığı tarafından denetleniyor olup giriş için sizden belli başlı şartlar istenir. Bu şartlardan birine dahi uymadığınız zaman MSÜ bünyesine ne yazık ki eğitim göremiyorsunuz. Deniz kuvvetleri puanları 2023 için öncelikle başvuru şartlarını incelemeli, ardından puanlarına göz gezdirebilirsiniz.

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
 • Deniz Harp Okulu için bayan ve erkek, Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulu için ise sadece erkek olmak.
 • Deniz Harp Okuluna başvuracak kişilerin en fazla 20, Astsubay MYO başvuru yapacakların en fazla 21 yaşında olması.
 • Astsubay Meslek Yüksekokulları için ÖSYM Başkanlığınca 15 Haziran 2023 tarihinde yapılacak olan 2023-YKS Temel Yeterlilik Testine (TYT) katılmış ve MSÜ’nün teklifi doğrultusunda Milli Savunma Bakanlığınca belirlenecek 2023-YKS TYT taban puanı almış olmak,
 • Harp Okulları için ÖSYM Başkanlığınca 15 Haziran 2023 tarihinde yapılacak olan 2023 – YKS TYT ile 16 Haziran 2023 tarihinde yapılacak olan 2023 – YKS Alan Yeterlilik Testlerine (AYT) katılmış, 2023 – YKS AYT Sayısal ve Eşit Ağırlık Puan türünden MSÜ’nün teklifi doğrultusunda Milli Savunma Bakanlığınca belirlenmiş taban puan türünü almış olmak.
 • Terör örgütleri ile geçmişi bulunmamak ve iş birliği yapmıyor olmak.
 • Milli güvenliğe tehdit oluşturduğu tespit edilen yapı, oluşum veya gruplara ya da terör örgütlerine üyeliği, irtibatı veya iltisakı bulunmamak.
 • Alkol veya uyuşturucu madde bağımlılığı bulunmuyor olmak.
 • Nişanlı, evli, dul, hamile, çocuklu olmamak veya herhangi bir kadınla veya erkekle nikâhsız
 • olarak birlikte yaşamamak.

Yukarıdan da gördüğünüz gibi Astsubay MYO ve Harp Okulu girişi için farklı nitelikler aranmaktadır. Meslek yüksek okulu çok daha düşük puanlar ile alım gerçekleştirirken Deniz Harp Okulu daha kapsamlı eğitim verdiği için temel yeterlilik sınavının ötesinde alan sınavı ile birlikte alım yapmaktadır. Bu da işleri biraz daha fazla zorlaştırır. Ne kadar yüksek puan yaparsanız mülakat aşamalarına çağırılma olasılığınız o kadar yüksek olur. Başvuru yapan adaylar arasında uyumlu olmayan veya başvurusu reddedilen adaylar olduğu için düşük puanlara doğru öğrenciler mülakatlara çağırılır. Dolayısı ile puanı yüksek olanlara öncelik tanındığı için çok çalışıp hangi okula girecekseniz o alanda sıkı çalışmanız gerekmektedir. Deniz kuvvetleri alanı daha çok sayısal ağırlıklı olduğu için de matematik ve fen derslerine özen gösterirseniz başarınızı kolay bir şekilde elde edebileceksiniz.

2023 Deniz Kuvvetleri Puanları

ÖSYM tarafından yazılı olarak sınavlardan baraj puanları aldığınız zaman ve mülakata çağırıldığınızda sizi ikinci bir puanlama sistemi bekliyor olacaktır. Deniz kuvvetleri puanları 2023 için mülakat aşamalarının da baraj puanları bulunmaktadır. Sınavdan başarılı geçen adaylar sözlü mülakatta komisyon eşliğinde mülakata tabii tutulur. Komisyon önünde yapacağınız yüz yüze konuşma 100 puan üzerinden değerlendirilir. Buradan en az 70 almak zorundasınızdır. Bu puanın üzerine fiziki yeterlilik testinde alacağınız puanlar da eklenir ve ÖSYM tarafından yazılı sınavların sonucu eklenerek genel bir başarı puanı elde edebilir. Elde edilen genel başarı puanı toplanarak tüm adayların başarı sırası belirlenir. Burada asil liste ve yedek liste belirlenir. Kazananlar arasında çeşitli sebeplerden dolayı kayıt yaptıramayanlar olursa yedek listenin en başından itibaren alımlara devam edilir.

Komando Nasıl Olunur ?

2023 – Deniz Kuvvetleri Başvuru Şartları

Deniz Kuvvetleri Personel Alım Şartları

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

3 Yorum

 1. ASTSUBAY MESLEK YÜKSEK OKULUNA KAYIT YAPTIRDIKTAN SONRA, OKULU SEVMEYİP BIRAKIRSAK TAZMİNAT FALAN ÖDER MİYİZ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu