Deniz Kuvvetleri Personel Alım Şartları

30.01.2018
A+
A-
Deniz Kuvvetleri Personel Alım Şartları

Türk Silahlı Kuvvetleri çeşitli bölümlerden oluşmakta olup bunlardan bir tanesi de Deniz Kuvvetleri Komutanlığıdır. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı isminden de anlaşılabileceği gibi ordumuzun denizlerdeki kuvvetini oluşturmaktadır. Bu komutanlık zaman zaman personel alımına gitmekte olup bunu daha önceden duyurmakta ve gereken şartları açıklamaktadır. Deniz Kuvvetleri oto elektrikçi, serdümen, iş makinesi operatörü, fotoğrafçı, dizel motor takipçisi gibi personeller almaktadır. Bunların dışında subay, astsubay, uzman er ve erbaş alımları da yapılmaktadır. Bu şekilde personel açığını Deniz Kuvvetleri ve diğer komutanlıklar karşılamaktadır. Deniz Kuvvetleri personel alımı için bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartların sağlanmaması durumunda yapılacak olan başvurular reddedilecektir. Bundan dolayı başvuru yapacak kişilerin yayınlanan kılavuzu dikkatli bir şekilde incelemesi ve gereken şartların karşılanması durumunda başvuru yapması gerekmektedir. Aksi durumda yapılacak olan başvuru boşa gidecektir.

Deniz Kuvvetleri Personel Alımı için Aranan Şartlar

Deniz Kuvvetleri personel alımı için gerekli olan şartlar:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktır. Diğer ülke vatandaşlarının Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde çalışması gibi bir durum söz konusu değildir.
 • Başvuru yapacak olan kişilerin en az lise ya da dengi bir okuldan mezun olması gerekmektedir. Görev yapılacak olan yere bağlı olarak farklı okullardan da mezuniyet istenebilmektedir.
 • Başvuru yapacak kişiler için yaş sınırı da bulunmaktadır. Buna göre başvuru yapacak olan kişilerin 25 yaşını bitirmemiş ve 26 yaşından gün almamış olmaları gerekmektedir. Bununla ilgili şart bu şekildedir fakat yayınlanacak kılavuzda değişiklik gösterebilmektedir.
 • Aranan şartlar arasında disiplinde önemli bir yer tutmaktadır. Daha önce askeri okullardan atılmamak ya da herhangi bir disiplin cezası almamış olmak gerekmektedir.
 • Başvuru yapacak kişilerin Milli Güvenliğe tehdit oluşturan herhangi bir yapıyla ilişkisi ve irtibatı olmaması gerekmektedir.
 • Adli bir ceza almaması da aranan şartlar arasındadır. Hatta alınan ceza ertelense ya da hükmün açıklanması geriye bırakılsa dahi bazı suçlardan alınan cezalar başvuruya engeldir. Devlete karşı işlenen ve yüz kızartıcı suçlar bu kapsamda bulunmaktadır.
 • Deniz Kuvvetleri personel alımı için gereken şartlardan bir tanesi de başvuru yapacak olan kişilerin askerliğe uygun olmasıdır. Yapılacak olan sağlık değerlendirmesine askerliğe uygun değildir şeklinde sonuç çıkan kişilerin başvuruları reddedilmektedir.
 • Başvuruya ilişkin yayınlanan kılavuzdaki boy ve kilo ölçüleri de aranan şartlar arasında bulunmakta olup ilgili kılavuzdan bu durum öğrenilebilmektedir. Fakat genellikle başvuru yapacak olan kişilerin boylarının en az 164 cm ve en fazlada 210 cm olması istenmektedir. Boya bağlı olarak kilo değişmekte olup bununla ilgili ayrıntılı bilgilere ilgili kılavuzdan ulaşılabilmektedir.
 • Başvuru yapacak kişiler için güvenlik soruşturması yapılmaktadır. Geçmişe yönelik kapsamlı bir arşiv taraması yapılmakta ve buradan gelecek olan sonucun olumlu olması gerekmektedir.

Deniz Kuvvetleri personel alımı için aranan şartlar genel itibariyle bu şekildedir. Bunların dışında da şartlar bazı durumlar için istenebilmektedir. Bununla ilgili ayrıntılı bilgi personel alımı sürecinde açıklanacaktır.

Deniz Kuvvetlerinde görev yapmak isteyen kişilerin öncelikle başvuru dönemi içerisinde kılavuzda belirtilen şekilde başvuru yapması gerekmektedir. Bunun haricindeki başvurular değerlendirmeye alınmamaktadır. Adaylar başvurularını internet üzerinden yapmaktadır. Milli Savunma Bakanlığının resmi sitesi olan www.msb.gov.tr adresinden yapılacak başvuru sonunda ilgili kişilere kayıt ya da aday numarası verilmektedir. Bu numaranın büyük bir özenle saklanması gerekmektedir. Çünkü bundan sonraki bütün aşamalarda bu numara kullanılmaktadır. Online başvuru esnasında adaylardan bir takım bilgiler istenmekte ve bu bilgilerin doğru bir şekilde sisteme girilmesi gerekmektedir. Deniz Kuvvetleri personel alımı için girilen bilgilerin yanlış olması durumunda yapılan başvurular reddedilmektedir. Ayrıca sonraki aşamalarda burada verilen bilgiler sayesinde iletişime geçileceği için bu bilgilerin doğru olması daha da önemlidir. Online olarak yapılacak başvurunun ardından sonuçlar yine internet üzerinden açıklanacaktır. Burada açıklanan nihai sonuçlar olmayıp sadece seçmelere çağrılan kişileri kapsamaktadır. Deniz Kuvvetleri personel alımı yapılırken bu aşamadaki sonuçlar için herhangi bir bilgilendirme yapılmamaktadır. Bundan dolayı adayların başvuru yapılan adresleri takip etmesi kendi yükümlülükleridir. Deniz Kuvvetleri gerekli gördüğü durumlarda SMS ya da mail ile bilgilendirme yapmaktadır.

Deniz Kuvvetleri Personel Alımı Yapılırken Uygulanacak Aşamalar

İnternet üzerinden yapılan başvurudan sonra kabul edilen adaylar için ikinci aşama başlamaktadır. Deniz Kuvvetleri personel alımı yapılırken önemli olan bu aşamadır. Burada adaylar bazı testlerden geçmektedir. Bunlar:

 • Başvuru evraklarının incelenmesi ve kayıt kabul faaliyetleri
 • Fiziki kontrol (boy ve kilo oranlarının yayınlanan kılavuzdaki şartlara göre kontrolü)
 • Fiziki yeterlilik testi
 • Mülakat
 • Belirlenen branşlardaki adayların uygulama sınavları
 • Sağlık raporu ve güvenlik soruşturması işlemleri

Ayrıca bunların dışında bazı alanlarda KPSS puanı şartı da bulunmaktadır. Bu puan genellikle 60 olmaktadır fakat ilgili kılavuzdan daha net bir şekilde öğrenmek gerekmektedir. Tüm bu aşamalardan sonra Deniz Kuvvetleri personel alımı sonuçları yine başvurunun yapıldığı adresten duyurulmaktadır. Bu duyuruda sınavları kazanan adayların listesi yayınlanmaktadır. Ayrıca adayların eğitime alınacakları tarih, eğitime katılırken yanlarında getirmeleri gereken evraklar hakkında da buradan bilgi verilmektedir. Milli Savunma Bakanlığının resmi internet sitesinin bundan dolayı takip edilmesi ve eğitime istenen belgelerle birlikte zamanında katılım göstermek gerekmektedir. Daha sonraki süreç ise personelin görev yapacağı bölüme göre farklılık göstermektedir. Personel alımı ile ilgili yayınlanan kılavuzlarda bu durumlar için daha da ayrıntılı bilgilendirme yapılmaktadır.

Deniz Kuvvetleri Okuluna Nasıl Girilir 2018

Deniz Kuvvetleri Okulu Taban Puanları 2018

2018 – Deniz Astsubay MYO Başvuru Şartları Nelerdir ?


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. blank Dartanyan dedi ki:

  yaş sınırı yok demişsiniz de 95 doğumluyum başvuru yapamıyorum?

 2. blank DOĞAN dedi ki:

  nerden ve nasıl basvuru yapabilirim?