Deniz Kuvvetleri Okuluna Nasıl Girilir 2018

21.01.2018
1.222
A+
A-
Deniz Kuvvetleri Okuluna Nasıl Girilir 2018

Deniz Harp Okulu’ndan mezun olanlar deniz subayı olarak mezun olmaktadırlar. Deniz subayları Deniz Kuvvetlerinin su üstü gemilerinde, denizaltılarında, uçaklarında, helikopterlerinde, deniz piyade veya diğer kıyı birliklerinde istihdam edilmektedirler. Deniz Kuvvetleri okulunda pilot olmak isteyen öğrenciler ise gerekli şartları taşımaları halinde Deniz kuvvetlerinin helikopter ve uçaklarında pilotluk yapma imkânı bulabilmektedirler. Deniz kuvvetleri okuluna alınan öğrenciler Deniz Kuvvetleri Komutanlığı/Sahil Güvenlik Komutanlığı için yetiştirilirler. Eğitimlerinde başarılı olan mezun öğrencilere subay diplomaları verilir. Subay diplomalarının yanı sıra okudukları bölüme göre lisans düzeyinde elektrik elektronik, bilgisayar mühendisliği, endüstri, makine, gemi inşa. Diplomaları da verilmektedir. Daha ayrıntılı bilgi almak isteyen öğrenci adayları 2018 Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci, Aday Belirleme Sınavı Kılavuzu ve Askeri Öğrenci Temini Kılavuzunu inceleyebilirler. Kılavuzlara Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin resmi internet sitesi olan www.osym.gov.tr adresinden erişebilirler.

Deniz Kuvvetleri Okulları Sınav Başvuru

Milli Savunma Bakanlığı ve ÖSYM arasında imzalanmış olan protokol gereğince Milli Savunma Üniversitesi’ne alınacak öğrencilerin sınavı ÖSYM tarafından yapılacak ve değerlendirilecektir. Deniz Kuvvetleri Okuluna nasıl girilir 2018 Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı’na başvurular 9 Ocak 2018 tarihi ile 15 Şubat 2018 tarihi arasında olacaktır.

Milli Savunma Bakanlığı Üniversitesi’nin sınavı 18 Mart 2018 Pazar günü bütün illerin merkezlerinde yapılacaktır. Sınav 10.15’te başlayacak ve 135 dakika boyunca sürecektir. Yapılan sınavın sonuçları sadece sınavın yapıldığı yıl için geçerli olacaktır. Bu sınav sonuçları başka bir amaç için kullanılmamaktadır. Harp Okulları veya Astsubay Meslek Yüksekokullarına aday öğrenci olarak başvurmak isteyenler başvurularını internet ortamında Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi resmi internet sitesi olan www.osym.gov.tr adresinden yapacaklardır. 2018 deniz kuvvetleri okuluna nasıl girilir? Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi altında yapılan sınavda öğrenci adaylarına ortaöğretim düzeyinde olan beş seçenekten oluşmuş çoktan seçenekli 120 adet sorudan oluşmuş bir test verilecektir.

Adaylara 40 adet Türkçe sorusu, 5 adet coğrafya sorusu, 5 adet tarih sorusu, 5 adet Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sorusu, 40 adet temel matematik sorusu, 7 adet Fizik sorusu, 7 adet kimya sorusu, 6 adet biyoloji sorusu sorulacaktır. Adaylar için ağırlıklı olan puanlar kendi içlerinde en küçüğü 100 puan olan ve en büyüğü 500 puan olan puanlara dönüştürülecektir. Sınava katılmak isteyen öğrenci adayları 2018 Milli Savunma Bakanlığı Kılavuzu ile aday başvuru formuna başvuru için belirlenen tarihler içinde Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin resmi internet sitesi olan www.osym.gov.tr internet adresinden ulaşabilirler.  Kılavuzların herhangi bir satışı ve dağıtımı söz konusu değildir.

Sınav için adaylarda aranacak şartlar

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gereklidir.
 • Harp Okulları’na bayan ve erkek öğrenci alınacak olup Astsubay Meslek Yüksekokullarına sadece erkek öğrenci alımı yapılacaktır.
 • 2018 deniz kuvvetleri okuluna nasıl girilir? Harp Okulları için 20 yaşında olmak gerekmektedir. Astsubay Yüksekokulları için en fazla 21 yaşında olmak gerekmektedir.
 • Lise ve dengi olan okullarda öğrenimlerine devam eden öğrenciler Harp okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokullarının kesin kayıt tarihine kadar mezun olmak zorundalardır.
 • 2018 deniz kuvvetleri okuluna nasıl girilir? 2016 ve 2017 yılında mezun olmuş olma şartı vardır, daha önceki yıllarda mezun olan öğrenciler sınava başvuru yapamazlar, yaparlar ise de geçersiz sayılacaktır.
 • Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokullarının 18 Mart 2018 yılında ÖSYM tarafından yapılacak olan sınava girmiş olmak gerekir ve bu sınavdan Milli Savunma Bakanlığı tarafından belirlenen taban puanı almış olmak gereklidir.
 • 2018 Deniz kuvvetleri okuluna nasıl girilir?Adaylar sınava 18 Mart 2018 girecektir. Sınava giren adaylar Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokulları için tercih işlemlerini 24 Nisan 2018 ile 11 Mayıs 2018 tarihleri arasında msb.gov.tr internet adresinden yapacaklardır. Belirtilen sürede tercihini yapmamış olan öğrenci adayları 2. Seçim aşamalarına katılamayacaklardır.
 • 2018 Deniz kuvvetleri okuluna nasıl girilir? Astsubay Meslek Yüksekokullarına girecek olan adaylar ÖSYM başkanlığınca 23 Haziran 2018 tarihinde planlanan Yükseköğretim Kurumları Sınavı olan YKS Temel Yeterlilik Testinden yani TYT’den 150 puan ve üzerinde bir puan almış olmalıdır. Ayrıca Milli Savunma Bakanlığınca belirlenmiş olması durumunda TYT yerleştirme taban puanı ya da taban puan üzeri puan almış olmak gerekmektedir.
 • 2018 deniz kuvvetleri okuluna nasıl girilir? Harp okullarına öğrenci adayı olabilmek için 23 Haziran 2018 tarihinde yapılacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı Temel Yeterlilik Testlerinden 150 puan veya üzerinde puan almak, 24 Haziran 2018 tarihinde yapılacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı alan Yeterlilik Testlerinden tercihte bulunacağı Harp Okulu’nun yerleştirme puan türünden 180 ve üzerinde bir puan almış olmak gerekmektedir. Ayrıca MSB tarafından belirlenmesi durumunda ilgili puan türünde taban puan veya bu puan üzerinde bir puan almış olmak gerekmektedir.
 • 2018 deniz kuvvetleri okuluna nasıl girilir? Milli Savunma Bakanlığı’nın belirlediği aday öğrencilere ilişkin sağlık özelliklerine sahip olmak gerekmektedir.
 • Hap Okulları Kanunu ve Yönetmeliği/Astsubay Meslek Yüksekokulları Kanunu ve Yönetmeliği’nde belirtilen giriş şartlarını taşıyor olmak gerekmektedir.
 • 2018 deniz kuvvetleri okuluna nasıl girilir? Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokulları için sınavdan sonra mülakat yapılacaktır. Diğer seçim basamakları sonunda değerlendirilme sıralamalarında daha önceden belirlenmiş olan kontenjan dâhilinde olmak Deniz Kuvvetleri Okuluna girmek için yeterlidir.

Deniz Kuvvetleri Okulu Taban Puanları 2018

2018 – Deniz Astsubay MYO Başvuru Şartları Nelerdir ?

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.