Deniz Kuvvetleri Okulu Taban Puanları 2018

17.01.2018
1.784
A+
A-
Deniz Kuvvetleri Okulu Taban Puanları 2018

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı subay ve astsubay ihtiyacını Milli Savunma Üniversitesi’nde bulunan Deniz Harp Okulu ve Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulu aracılığıyla gidermektedir. Deniz Kuvvetlerinde görev yapmak isteyen kişilerin bu okullara yerleşmesi ve buraları başarı ile tamamlayarak mezun olması gerekmektedir. Bunun içinde ilgili bakanlık ve üniversite tarafından belirlenen prosedürün izlenmesi gerekmektedir. Bunun için öncelikle kişilerin başvuru şartlarını taşıması gerekmektedir. Söz konusu şartlardan bazıları şunlardır:

 • Türk Vatandaşı olmak,
 • 2018 yılında Deniz Harp Okulu ve Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulu kesin kayıt tarihlerinden önce lise ya da dengi bir okuldan mezun olmak,
 • 2016 veya 2017 yılında lise ya da dengi bir okuldan mezun olmak,
 • Deniz Harp Okulu için gün ve aya bakılmaksızın en fazla 20 yaşında (1998 ve sonrası doğumlu olmak), Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulu için ise 21 yaşında (1997 ve sonrası doğumlular)
 • Deniz Kuvvetleri Okulu taban puanları 2018 kadar ya da daha fazla puan almak
 • Erkek adayların boyunun 162 cm’den bayan adayların boyunun da 149 cm’den kısa olmaması ve boyu ile kilo endeksinin orantılı olması,
 • Güvenlik ve arşiv soruşturmasında herhangi bir olumsuzluğunun bulunmaması,
 • Devlet Güvenliği, yüz kızartıcı, hırsızlık, dolandırıcılık gibi suçlardan affa uğrasa bile herhangi bir cezasının bulunmaması,
 • Herhangi bir terör örgütü üyeliğinde ve faaliyetinde bulunmaması,

Bu şartların dışında farklı genel şartlar da bulunmaktadır. Fakat bu sene yapılacak alımlarda Deniz Harp Okuluna bayan ve erkek öğrenci alınırken Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okuluna sadece erkek öğrenci alınacaktır.

Deniz Kuvvetleri Okulu Taban Puanları 2018 ve Askeri Öğrenci Adayı Belirleme Sınavı

Deniz Kuvvetleri Okulu taban puanları 2018 konusunda önce bu okullara nasıl girilmesi gerektiğiyle ilgili sürecin net olarak bilinmesi gerekmektedir. Çünkü söz konusu puanlar bu sürecin farklı aşamalarında kullanılmaktadır. Deniz Kuvvetlerinde görev yapmak isteyen ve başvuru yapmasında herhangi bir sakınca olmayan kişilerin ÖSYM tarafından yapılan Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Adayı Belirleme Sınavına girmesi ve burada başarılı olması gerekmektedir. Bu sınava katılmak isteyen öğrencilerin ise 9 Ocak 2018 ile 15 Şubat 2018 tarihleri arasında başvuru yapması gerekmektedir. 18 Mart 2018 tarihinde saat 10:15’te bu sınav yapılacaktır. Sınavla ilgili detaylar daha sonra başvuru yapan kişilere iletilecektir. Sınavın süresi 135 dakika olup adaylar sayısal, sözel ve eşit ağırlık puanları alacaklardır. Deniz Harp Okulunu tercih edecek adayların sayısal puanlarına bakılırken Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulunu tercih edecek adayların ise sayısal, sözel ve eşit ağırlık puanlarına bakılacaktır. Deniz Kuvvetleri Okulu taban puanları 2018 buradaki sıralamaya göre oluşacak ve adaylar buradan aldıkları puanlara göre ikinci aşamaya geçebilecektir.

Deniz Kuvvetleri Okulu taban puanları 2018 sürecin farklı aşamalarında kullanılmakta ve öğrencilerin sonraki aşamaya geçmesini sağlamaktadır. Askeri Öğrenci Adayı Belirleme Sınavına giren adayların 24 Nisan 2018 ile 11 Mayıs 2018 tarihleri arasında www.msb.gov.tr adresinden tercih yapmaları gerekmektedir. Tercih yapmayan adayların başvuruları geçersiz sayılacak ve eleneceklerdir. Bu sınavın haricinde adayların ÖSYM tarafından düzenlenen TYT ve YKS sınavlarına girmesi gerekmektedir. Deniz Kuvvetleri Okulu taban puanları 2018 bu sınavlarda da uygulanmakta olup 23 Haziran 2018 tarihinde yapılacak olan adayların TYT’den en az 150 puan almaları gerekirken YKS’nin ilgili bölümünden ise 180 puan alması gerekmektedir. Bu sınavlara girmeyen ya da yukarıdaki belirtilen taban puanları alamayan adaylar elenecektir. Ayrıca Milli Savunma Üniversitesi teklifi ve bakanlığın onayı ile yeni taban puanların belirlenmesi durumunda bu puanlarında geçilmesi gerekmektedir.

Deniz Kuvvetleri Okulu Taban Puanları 2018 ve Fiziki Yeterlilik Testi

Deniz Kuvvetleri Okulu taban puanları 2018 ve adayların yapmış oldukları tercih dikkate alınarak 11 Haziran tarihinde yapılan sınav sonucu açıklanacaktır. Bu açıklama yine www.msb.gov.tr adresinden yapılacaktır. Ayrıca bu adresten ikinci aşamaya geçen adaylardan istenen belgeler de belirtilecektir. İkinci aşama Ankara’da bulunan Kara Harp Okulunda yapılacak ve toplamda iki gün sürecektir. İlk gün evrak kontrol, fizik kontrol, kişilik değerlendirme testi ve fiziki yeterlilik testi (FYT) yapılacaktır. İkinci gün ise sadece mülakat yapılacaktır. Daha sonra kazanan adaylar sağlık kuruluşlarına gönderilerek sağlık raporu istenmektedir. Bu raporda sorun olmayan adaylar okullara yerleştirilmektedir.

Deniz Kuvvetleri Okulu taban puanları 2018 yeterli olan ve ikinci aşamaya geçmeye hak kazanan adayların öncelikle evrakları kontrol edilmekte ve eksik belge olması durumunda adaylara ek süre verilerek tamamlamaları istenmektedir. Buna rağmen belgeleri zamanında tamamlamayan adaylar burada elenmektedir. Daha sonra adayların boy ve kiloları kontrol edilerek uygun olmayanlar elenmektedir. İstenen fiziksel özellikler ÖSYM tarafından yayınlanan ayrıntılı kılavuzda yer almaktadır. Adaylar kişilik değerlendirme testine girmekte fakat burada eleme yapılmamaktadır. Adayları tanıma amaçlı yapılan bir testtir. Son olarak ise adayları en fazla zorlayan bölümlerden birisi yapılmaktadır. Beş farklı daldan oluşan sınavda adayların en az dört daldan puan alması gerekmektedir. Aksi takdirde adaylar elenmektedir.

İkinci aşamanın ikinci gününde ise sadece mülakat yapılmaktadır. Deniz Kuvvetleri Okulu taban puanları 2018 mülakat içinde geçerli olup burada 100 üzerinden 70’tir. Bu puanın altındaki adaylar elenmektedir. Daha sonra üniversite sınavından alınan puanlar, FYT ve mülakat puanları birlikte değerlendirilmekte ve ilgili okullara girmeye hak kazanan kişiler asil ve yedek olarak açıklanmaktadır.

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Emre dedi ki:

  Ankara altındag bekcılık sonucları acıklanmadı ne zaman acıklancak..

 2. Glsmmg dedi ki:

  Merhabalar
  Askeri liselerde bayan alımı oluyor mu?

 3. Sedat dedi ki:

  bide deniz harp okulumu yazılı sınav yapıyor

 4. BİNBAŞI dedi ki:

  askeri liseler kapandı hanımefendi