Deniz Kuvvetleri Astsubay Alım ve Başvuru Şartları

08.01.2018
2.266
A+
A-
Deniz Kuvvetleri Astsubay Alım ve Başvuru Şartları

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı dışarıdan astsubay alımı yapmak suretiyle bu alandaki ihtiyacını bu şekilde karşılamaktadır. Deniz Kuvvetleri astsubay alımı için bazı şartlar istemektedir. Bu şartları sağlayan adaylar Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde yer alma şansına sahip olmaktadır.

Deniz Kuvvetleri Astsubay Alımı için Aranan Şartlar

Deniz Kuvvetlerinde görev almak isteyen adaylardan istenen şartlar genel olarak şunlardır:

 • C. vatandaşı olmak astsubay olmanın ilk şartıdır. Diğer ülkelerin vatandaşları kesinlikle Türk Silahlı Kuvvetler bünyesinde yer alamamaktadır.
 • Herhangi bir adli ceza almamakta en önemli şartlar arasında bulunmaktadır. Alınan bazı cezaların hükmünün açıklanmaması ya da affedilmesi bu durumu değiştirmemektedir. Özellikle devlete karşı işlenen ve yüz kızartıcı gibi suçlardan herhangi bir ceza almış kişinin astsubay olma şansı yoktur. Bundan dolayı bu kişilerin başvuruları doğrudan reddedilmektedir.
 • Astsubay olmak isteyen kişilerin daha önceki dönemlerde Türk Silahlı Kuvvetlerinden ya da Askeri Okullardan atılmamış olması gerekmektedir. Atılan kişilerin başvuruları da kabul edilmemektedir.
 • Astsubay başvurusu yapan kişinin eşi ve birinci dereceden olan ailesi içindeki hiç kimsenin milli güvenliğe tehdit oluşturan terör örgütleri ile en ufak bir irtibatı ya da iltisak durumunun kesinlikle olmaması gerekmektedir. Bu durum güvenlik soruşturması sonucunda anlaşılırsa adayları başvuruları iptal edilmektedir.
 • Deniz Kuvvetleri astsubay alımı yapılırken adaylarda aranan şartlardan birisi de öğrenim durumu ile ilgilidir. Adayların ön lisans ya da lisans mezunu olması gerekmektedir. Ayrıca Deniz Kuvvetleri alacağı personelin görev yapacağı bölüme göre nereden mezun olması gerektiğini belirtmektedir. Adayların bu listeyi de incelemeleri gerekmektedir.
 • Astsubay adaylarından lisans mezunlarından KPSS puanı istenmez iken ön lisans mezunlarından son yapılan KPSS’den en az 60 puan almaları istenmektedir.
 • Şartlardan bir diğeri ise yaş ile ilgilidir. Deniz Kuvvetlerinde astsubay olmak isteyen kişilerden ön lisans mezunlarının 25 yaşını bitirmemiş olmaları gerekirken lisans mezunlarının ise 27 yaşını bitirmemiş olmaları gerekmektedir.
 • Deniz Kuvvetleri astsubay alımı için sağlık raporu da istenmektedir. Astsubay olmak isteyen kişilerin belirtilen hastanelerden bu durum ile ilgili sağlık raporu almaları gerekmektedir. Alınan sağlık raporunda Muvazzaf Astsubay olur şeklinde onay verilmesi gerekmektedir. Bundan dolayı sağlık raporu almadan önce astsubaylık başvuruları için kullanılacağının belirtilmesi gerekmektedir.
 • Askerlik hizmetini yaparken ya da Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde memur olarak bulunurken yapılacak başvurular için üç sicil amirinden uygun onayının alınması gerekmektedir.

Astsubay alımları gereken şartlar genel itibariyle bu şekildedir. Bu şartların tamamının sağlanması gerekmektedir. Şartlardan birinin ya da daha fazlasının sağlanmaması durumunda yapılacak olan başvurular reddedilmektedir.

Deniz Kuvvetleri astsubay alımı için yapılacak olan başvurular Milli Savunma Bakanlığının resmi internet sitesi olan www.msb.gov.tr adresinden yapılmaktadır. Bunun haricinde posta ya da diğer şekillerde yapılan başvurular kabul edilmemektedir. Başvuru esnasında adayların vermiş oldukları bilgiler doğru olarak kabul edilmekte olup bunun sorumluluğu adaylara aittir. Bundan dolayı adayların vermiş oldukları bilgilerin doğru olması gerekmektedir. Diğer aşamalarda bu bilgilerin doğru olmadığının anlaşılması durumunda yapılan başvuru geçersiz sayılmakta ve aday elenmektedir. İnternet sitesinden başvuru yapan kişilere, başvurunun sonunda sistem tarafından şifre verilmektedir. Bu şifrenin unutulmaması gerekmektedir. Çünkü diğer aşamalardaki işlemlerde bu şifre kullanılacaktır. Başvuru sonunda sistem tarafından şifre verilmemesi durumunda ise başvurunun tekrarlanması gerekmektedir. Şifrelerini unutan adaylar ise internet sitesindeki “şifremi unuttum” bölümünü kullanarak şifrelerini tekrardan öğrenebilmektedir.

Deniz Kuvvetleri Astsubay Alımı için FYT ve Mülakat

Deniz Kuvvetleri astsubay alımı için online başvurudan sonra belirtilen şartları sağlayan kişiler yine buradan ilan edilmekte ve sınav için ilgili merkezlere davet edilmektedir. Adayların bu sonuçları internet sitesini takip ederek öğrenmesi gerekmektedir. İnternet sitesinden yapılan duyuru haricinde adaylara bilgilendirme yapılmayabilmekte olup duyuruları takip etmek adayların sorumluluğundadır. Bir sonraki aşamada adayların öncelikle fiziksel özellikleri kontrol edilmekte ve istenen şartların sağlanıp sağlanmadığına bakılmaktadır. Astsubay olmak isteyen kişilerin boylarının en az 164 cm olması gerekmektedir. Boya bağlı olarak kilolarının da olması gereken sınır ilgili kılavuzda belirtilmektedir. Örnek vermek gerekirse boyu 175 cm olan bir adayın kilosu 58 ile 80 arasında olması gerekmektedir. Belirtilen sınırların altında ya da üstünde olan adaylar elenmektedir. Deniz Kuvvetleri astsubay alımı için bir sonraki aşamada ise fiziksel yeterlilik testi yapılmaktadır. Bu sınav tercih edilecek bölümlere göre farklılık göstermektedir. Bazı bölümler için bu test mekik, şınav ve 1500 metre koşudan oluşurken deniz piyadeleri için çok daha zor aşamalardan oluşmaktadır. Deniz piyadesi olmak isteyen adaylara uygulanan fiziksel yeterlilik testi barfiks, mekik, şınav, 3000 metre koşu, 150 metre su üstü yüzmesi, su altı yüzmesi, serbest dalış, serbest düşme ve satıhta durma gibi zorlu aşamalardan oluşmaktadır. Fiziksel yeterlilik testi ile ilgili ayrıntılı bilgi kılavuzda yer almaktadır. Astsubay olmak isteyen kişilerin bu testi başarı ile tamamlamaları gerekmektedir.

Deniz Kuvvetleri astsubay alımı ile ilgili bir diğer aşama ise mülakattır. Bu aşamada adayların kendini ifade etme becerileri, disiplinleri, Atatürkçü düşünce sistemine ne kadar sahip oldukları, uyum becerisi gibi farklı özellikleri ölçülmektedir. Daha sonra ise yapılan sınavların tamamı değerlendirilmekte ve başarılı olan adaylara güvenlik soruşturması yapılmaktadır. Buradan da olumlu sonuç alan adaylarla taahhütname imzalanmakta ve eğitime alınmaktadır. Deniz Kuvvetleri astsubay alımı genel hatlarıyla bu şekilde yapılmaktadır.

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 9 YORUM
 1. Aziz dedi ki:

  Efendim lise mezunuyum başvuru yapabilir miyim peki?

 2. Yasmin dedi ki:

  Bayan alımıvar mı

 3. Batuhan dedi ki:

  Başvurular Ne zaman baslayacak

 4. POMEM dedi ki:

  HOCAM YANLIŞINIZ VAR LİSANSDAN DA 60 İSTİYOR GALİBA

 5. Yasmin dedi ki:

  Bayan alımı var mı ??

  1. ismail dedi ki:

   ast subaylık için yok fakat harb okulu için var

 6. OZAN dedi ki:

  06 AĞUSTOS 1997 DOĞUMLU VE 2015 LİSEDEN MEZUNUM. YÜKSEKOKUL SON SINIF ÖĞRENCİSİYİM. ASTSUBAYLIK İÇİN BAŞVURABİLİR MİYİM? 2016 ÖNCESİ MEZUNLAR BAŞVURAMAZ MI?

 7. Rahim aslan dedi ki:

  Merhaba hocam benm okul bitti on lisans inşaat teknikerliği yaşım 24 başvurular ne zaman acaba ??

 8. RD dedi ki:

  ÖN LİSANSLILAR İÇİNDE YAŞ 27 OLSUN