Deniz Astsubay Meslek Yüksekokulu Başvuru Biçimi Ve Seçim Aşamaları

11.01.2018
974
A+
A-
Deniz Astsubay Meslek Yüksekokulu Başvuru Biçimi Ve Seçim Aşamaları

Deniz Kuvvetleri Komutanlığında astsubay olarak görev yapmak isteyen adayların başvuru süreci kısa bir süre önce yapılan duyuru ile başlamıştır. Söz konusu duyuruya göre öncelikle adayların Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavına girmeleri ve burada başarılı olmaları gerekmektedir. Bu sınavın ne zaman yapılacağı, içeriğinin nasıl olduğu ve diğer aşamalarla ilgili ayrıntılı bilgilerin yer aldığı kılavuz kısa bir süre önce ÖSYM tarafından yayınlanmıştır. Deniz Astsubay Meslek Yüksekokulu başvuru biçimi ve seçim aşamalarına çağrı esasları bu kılavuzda ayrıntılı bir biçimde yer almaktadır. Deniz Astsubay Meslek Yüksekokuluna girmek isteyen adayların öncelikle bu kılavuzu okumaları ve ilgili maddelerinin kendilerine uygun olup olmadığına karar vermeleri ve buna göre sınava girmeleri çok önemlidir.

Deniz Astsubay Meslek Yüksekokulu Başvuru Biçimi Ve Seçim Aşamalarına Çağrı Esasları ve Sınav Tarihleri

Deniz Astsubay Meslek Yüksekokulu başvuru biçimi ve seçim aşamalarına çağrı esasları konusunda ilk olarak söz konusu sınava girerek başarılı olmak bulunmaktadır. Bu sınava girmek isteyen adayların 9 Ocak 2018 ile 15 Şubat 2018 tarihleri arasında başvuru yapmaları gerekmektedir. Sınav için başvuru ÖSYM’nin internet sitesine yapılmaktadır. ÖSYM tarafından düzenlenen diğer sınavlarda olduğu gibi başvurunun yapılması gerekmektedir. Ayrıca bazı durumlarda başvurunun sınav merkezlerinde yapılması da gerekebilmektedir. Başvuru yapabilmek için bazı şartlar bulunmaktadır. Bunlardan en önemlilerinden bir tanesi yaşla ilgilidir. Astsubay olmak isteyen adayların gün ve aya bakılmaksızın en fazla 21 yaşında olması gerekmektedir. Daha büyük adayların başvuruları kabul edilmemektedir. Ayrıca bu sene sadece erkek öğrenci alınmakta olup bunlarında 2016 ya da 2017 mezunu olmaları gerekmektedir. 2015 ya da daha önce mezun olanların başvuruları kabul edilmemektedir. Ayrıca 2018 yılında kesin kayıt tarihine kadar mezun olacak kişiler de başvuru yapabilmektedir.

Deniz Astsubay Meslek Yüksekokulu başvuru biçimi ve seçim aşamalarına çağrı esasları konusunda yapılacak olan sınavın büyük önemi bulunmaktadır. Sınav 18 Mart 2018 tarihinde saat 10:15’te yapılacak ve 135 dakika sürecektir. Bu sınavdan alınan sayısal, eşit ağırlık ve sözel puan türüne göre başarılı olan adaylar ikinci aşamaya çağrılacaktır. Deniz astsubay olmak isteyenlerin mutlaka bu sınavdan başarılı olmaları gerekmektedir. Bu sınava girildikten sonra 24 Nisan 2018 ile 11 Mayıs 2018 tarihleri arasında Milli Savunma Bakanlığının resmi web sitesinden tercihte bulunmaları gerekmektedir. O dönemde web sitesindeki tercih bölümü aktif hale getirilecektir. Ayrıca adayların bu sınav dışında ÖSYM tarafından 23 Haziran 2018 tarihinde yapılacak olan Temel Yeterlilik Testine girmeleri ve bu sınavdan en az 150 puan almaları gerekmektedir. Ayrıca söz konusu taban puan Milli Savunma Üniversitesinin teklifi ve Milli Savunma Bakanlığının da onaylaması ile değiştirilebilir. Yeni taban puanın belirlenmesi halinde bunundan da yüksek puan alınması gerekmektedir.

Deniz Astsubay Meslek Yüksekokulu başvuru biçimi ve seçim aşamalarına çağrı esasları arasında bulunan ve 18 Mart tarihinde yapılacak olan sınava girerken adayların kimliklerini ve sınav giriş belgelerini yanlarında getirmeleri gerekmektedir. Sınavda ÖSYM tarafından uygulanan kurallar geçerli olup 15 dakika önce kapılar kapatılacaktır. Bundan dolayı adayların en geç saat 10:00’a kadar binaya giriş yapmaları gerekmektedir. Yapılan bu sınavın 11 Haziran’da açıklanması planlanmakta olup sonuçları adaylar şifreleri ile ÖSYM’nin resmi adresinden öğreneceklerdir. Bu sınavdan alınacak olan MSÜ-Sayısal Puanı, MSÜ-Sözel Puanı ve MSÜ-Eşit Ağırlık Puanı deniz astsubayı olmak isteyen adayların sıralamasında kullanılacaktır. Yapılacak olan sıralamadan sonra ikinci aşamaya geçecek olan adaylar www.msb.gov.tr adresinden ilan edilecektir.

Deniz Astsubay Meslek Yüksekokulu Başvuru Biçimi Ve Seçim Aşamalarına Çağrı Esasları ve İkinci Aşama

Deniz Astsubay Meslek Yüksekokulu başvuru biçimi ve seçim aşamalarına çağrı esasları konusunda ikinci aşama adaylar için çok önemlidir. Buradan alınacak olan puanlar aday değerlendirme puanının oluşmasını sağlamakta ve bu puanla da Deniz astsubay meslek yüksekokuluna yerleştirme yapılmaktadır. İkinci aşamaya katılacak olan adayların ilanı ile birlikte adayların getirmeleri gereken evraklar duyurulacaktır. Ayrıca bu aşamada yapılacak olan sınavların tarihi ve zamanı da yine bu açıklama içerisinde yer alacaktır. Bu aşama Ankara’da bulunan Kara Harp Okulu Komutanlığı’nda yapılmaktadır. İkinci aşama toplamda iki gün sürecek olup bu süreye sağlık raporu bölümü dahil değildir. Adaylar ilk gün evrak kontrol, kişilik değerlendirme testi, fiziki değerlendirme, fiziki yeterlilik testine (FYT) gireceklerdir. İkinci gün mülakat sınavları yapılacaktır.

Deniz Astsubay Meslek Yüksekokulu başvuru biçimi ve seçim aşamalarına çağrı esasları arasında bulunan ikinci aşamada öncelikle evrak kontrolü yapılmaktadır. Eksik evrakı olan adaylara ek süre verilmekte ve evraklarını tamamlamaları istenmektedir. Bu süre içinde evraklarını tamamlamayan adaylar elenmektedir. Daha sonra adayların fiziksel değerlendirmeleri yapılmaktadır. Kılavuzun son kısmında adayların sahip olmaları gereken boy ve kilo ile ilgili bir grafik bulunmaktadır. Bu grafik sayesinde kişiler kendi kontrollerini sınava gelmeden önce yapmaları ve burada belirtilen aralığa uygunsa sınava gelmeleri daha doğru olacaktır. İkinci aşamada kişilik değerlendirme testi de yapılmaktadır. Bu test bir anlamda ön mülakat olup sonuca etkisi yoktur. Son olarak ise 400 metre koşu, durarak uzun atlama, basketbol topu fırlatma, mekik ve barfiks dallarından oluşan FYT yapılmaktadır. Adayların bu sınavların en az dördünden puan alması gerekmektedir. İkinci gün ise mülakat yapılmaktadır. Buradan da en az 70 puan alınması gerekmektedir. Deniz Astsubay Meslek Yüksekokulu başvuru biçimi ve seçim aşamalarına çağrı esasları konusundaki sınavlar bu şekildedir.

Deniz Astsubay Meslek Yüksekokulu başvuru biçimi ve seçim aşamalarına çağrı esasları konusundaki sonuç bu sınavlardan alınan puanların oluşturduğu yeni puana göre belirlenmektedir. Adaylardan sağlık raporu da istenmektedir.

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. KÜRŞAD ÇEVİK dedi ki:

    Öncelikle Selamün Aleyküm. Ben MSÜ ne başvurumu yaptım. Ama şartlarda harp okulu için 20 yaş ast subay myo için 21 yaş sınırı varmış. Ben şuan 20 yaşındayım. Ama YKS ye kadar yani Mayıs ayında 21 olacağım. Yıl olarak 21 yaşındayım yani ama şuan 20. Harp okuluna giremiyor muyum subay olamaz mıyım ?

  2. Hilal dedi ki:

    Mrb subay olmak ısteyenler ünı okurken evlenebılırmı ???