Çürük Almak Polis Olmaya Engel Midir?

Çürük Almak Polis Olmaya Engel Midir?

Çürük almak polis olmaya engel midir sorusu son zamanlarda polis adayları tarafından merakla sorulmaktadır. Bildiğiniz gibi polis olmak için Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından sağlık yönetmeliği ve başvuru şartları adaylara sunulmaktadır. Bu başvuru şartlarına tam uyum sağlayan kişiler polislik okullarına girerek yetiştiriliyor. Peki bu başvuru şartları arasında askerlikten çürük raporu alanları ilgilendirecek bir madde bulunuyor mu? Polis olmak isteyen fakat askerlikten çürük alan kişiler hedeflerine ulaşabilir mi? İşte bu soruların cevabını yazımızın devamında bulabileceksiniz.

Çürük Raporu Nedir?

Çürük raporu askeriyede bulunan askerlik meclisindeki heyet tarafından verilen bir rapor türüdür. Aynı zamanda askeri hastaneler de çürük raporlarını verebilmektedir. TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliği kapsamında çürük raporu verilebilecek tüm hastalıklar en ince detayına kadar kişilere sunulmuştur. Yönetmelikte hastalığı bulunan kişiler sağlık raporu ile birlikte askerlik şubesine başvuruda bulunurlar.

Askeri hastaneler dışında yani normal devlet hastaneleri, özel hastaneler bu çürük raporlarını veremezler. Polislik Boy ve kilo oranında sorun yaşayan adayları 5 yıllık bir takip süreci başlar. 5 yıllık inceleme sonrasında aday ideal boy ve kiloya erişemezse kronik hastalık teşhisi konur ve askerlikten muaf sayılabilir.

Askerlikten Alınan Çürük Raporu Polisliğe Engel Olur Mu?

Çürük almak polis olmaya engel midir sorununun yanıtından önce bilmemiz gereken birkaç durum bulunmaktadır. Bildiğiniz üzere askerlik Türk Silahlı Kuvvetlerine bağlı bir kurumdur. Polislik ise Emniyet Genel Müdürlüğü kapsamında yürütülür. Bu kurumlar birbirinden bağımsızdırlar. Dolayısıyla ikisinin de başvuru şartları ve sağlık yönetmeliği farklılık gösterebilmektedir.

Yukarıdaki bilgilendirme paragrafına bakacak olursak askeriyeden çürük almak polisliğe engel bir durum teşkil etmeyecektir. Ancak bu çürük raporunun ne yönde olduğu da önemlidir. Eğer genel geçer bir hastalığa sahipseniz ve silahlı görevlerde bulunmanıza engel bir durum oluşturacaksa zaten polislik için başvuru şartlarını sağlayamıyor olacaksınız. Askeriyeden aldığınız çürük raporu Emniyet Genel Müdürlüğü başvuru şartları ve sağlık şartlarına bir engel teşkil etmiyorsa korkusuz bir şekilde başvurunuzu yapabilirsiniz. Günümüzde askeriyeden çürük alıp polislik mesleğini sürdüren birçok kişi bulunmaktadır. Detaylı bilgilere Emniyet Genel Müdürlüğü başvuru şartlarından ulaşabilirsiniz.

Polislik Boy Şartları!
Psikolojik İlaçlar ve Polislik
Polislik Sağlık Kurulu Raporu
Hemoroid Polisliğe Engel Mi?


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.