Coronavirüs Vaka Olmayan İller Açıklandı!

19.05.2020
307
A+
A-
Coronavirüs Vaka Olmayan İller Açıklandı!

Coronavirüs vaka olmayan iller açıklandı ve hangi illerde artış olduğu, hangi illerde son günlerde vaka olmadığı belirtildi. Tüm dünya ile birlikte ülkemizi de etkisi altına alan coronavirüs tehlikesi devam etmekte. Başlangıç merkezi Çin’in Wuhan şehri olan ancak daha sonradan merkezinin ABD olarak değiştiği coronavirüs vakaları açıklanmaya devam ediyor. Günümüzde özellikle ABD sınırları içerisinde oldukça fazla ölüm ve yeni vaka sayısı görüyoruz. Peki ülkemizde durum ne? Coronavirüs görülmeyen illerimiz hangileri? En çok vaka artışı gösteren illerimiz hangileri? Tüm bu sorularınıza yazımız içerisinde yanıt bulabileceksiniz.

En Çok Vaka Sayısı 3 Büyük Şehirde

Bildiğiniz üzere ülkemizde 3 büyükşehirde nüfus yoğunluğu fazla olmaktadır. Nüfus yoğunluğu nedeniyle de bu illerimizde yüksek vaka sayıları görülmekte. 3 büyükşehirle beraber diğer 27 büyükşehir için sıkı önlemler alınıyor olsa da vaka sayılarında maalesef ilk sırada İstanbul, ikinci sırada İzmir ve üçüncü sırada ise Ankara yer almaktadır. Ancak her gün yayınlanan Coronavirüs tablosunda düşüş olduğu gözle görülmektedir. Kişiler temizliklerine önem gösterip Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen 14 kurala uyduğu sürece azalışları görmemiz kaçınılmaz olacaktır.

Hangi İllerde Coronavirüs Yok?

Coronavirüs vaka olmayan iller açıklandı kapsamında sevindirici haber Sivas ilinden geldi. En güncel olarak vaka açıklanmayan ilimiz Sivas, 3 gün boyunca yeni vakaya rastlamadı. Daha öncesinde ise Tunceli, Burdur, Bartın, Artvin açıklamalarda bulunmuştu. Yeni vakaların şimdilik görünmüyor olması bizleri sevindirmemeli. Çünkü tedbirler elden bırakıldığı takdirde vaka sayılarında tekrardan artış görülebilir. Bu coronavirüs olmayan iller için de geçerlidir.

Sivas İli için Camilerden Anonsa Devam Ediliyor

Bir üst paragrafta en güncel olarak Sivas ilinde vaka rastlanmadığını açıklamıştık. Sivas coronavirüs vaka sayısı 0 olmasına rağmen camilerden uyarılar devam etmekte. Sivas ilimiz kuralları en sıkı biçimde uygulayan illerden birisiydi. Dolayısıyla 0 vaka sayısına bu şekilde ulaştı. Tedbirler elden bırakılmadığı sürece vaka sayısının olmaması muhtemel bir durum olacak. Dolayısıyla camilerden sürekli anons yapılmakta ve halkın tedbirlere uyması istenilmekte. Coronavirüs vaka olmayan iller açıklandı konu başlığı altında en güncel coronavirüs olmayan ilimizi bu şekilde sizlere haber vermiş olalım.

Sağlık Bakanlığı Tarafından Yayınlanan 14 Kural Neydi?

Bahsettiğimiz üzere Sağlık Bakanlığı 14 maddeden oluşan kural listesini bizimle paylaşmıştı. Bu kurallara uyulduğu takdirde Coronavirüs bulaşma riskini en aza indirme hedeflenmektedir. Sağlık bakanlığı tarafından paylaşılan 14 kuralı sizlere alt kısımda iletiyoruz. Böylece kuralları tekrar hatırlayarak kendi sağlığınıza dikkat edebilir, çevrenizdekileri koruyabilirsiniz.

 • Ellerinizi sık sık su ve sabun ile en az 20 saniye boyunca ovalayarak yıkayın.
 • Soğuk algınlığı belirtileri gösteren kişilerle aranıza en az 3-4 adım mesafe koyun.
 • Öksürme veya hapşırma sırasında ağız ve burunu tek kullanımlık mendille kapatın. Mendil yoksa dirseğin iç kısmını kullanın.
 • Tokalaşma, sarılma gibi yakın temaslardan kaçının.
 • Ellerinizle gözlerinize, ağzınıza ve burnunuza dokunmayın.
 • Yurt dışı seyahatlerinizi iptal edin ya da erteleyin.
 • Yurt dışından dönüşte ilk 14 günü evinizde geçirin.
 • Bulunduğunuz ortamları sık sık havalandırın.
 • Kıyafetlerinizi 60-90°C’de normal deterjanla yıkayın.
 • Kapı kolları, armatürler, lavabolar gibi sık kullandığınız yüzeyleri su ve deterjanla her gün temizleyin.
 • Soğuk algınlığı belirtileriniz varsa yaşlılar ve kronik hastalığı olanlarla temas etmeyin, maske takmadan dışarı çıkmayın.
 • Havlu gibi kişisel eşyalarınızı ortak kullanmayın.
 • Bol sıvı tüketin, dengeli beslenin, uyku düzeninize dikkat edin.
 • Düşmeyen ateş, öksürük, ve nefes darlığınız varsa, maske takarak bir sağlık kuruluşuna başvurun.

Polis Alımında Sağlık Şartları (Yeni)
Korona Virüsüne Neler İyi Gelir?
1000 TL Yardım Parası Başvurusu

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.