Cinayet Şubede Polis Nasıl Olunur, Şartları Nelerdir ?

11.09.2018
2.605
A+
A-
Cinayet Şubede Polis Nasıl Olunur, Şartları Nelerdir ?

Bir kimsenin başka bir kimseyi, bilerek ya da bilmeyerek öldürmesi eylemine cinayet denmektedir. Bu ve bunun gibi olaylara  Asayiş Daire Başkanlığı bünyesindeki Cinayet Şubede çalışan polisler bakmaktadır. Bu yazımızda 2018 Cinayet Şube Polisi Nasıl Olunur ? 2018 Cinayet Şube Polisi Olma Şartları Nelerdir ? Gibi sorulara yanıt vermeye ve ayrıca Cinayet Şube hakkında siz değerli polis adaylarını aydınlatmaya çalışacağız.

Cinayet Şube Polisi Olmak İsteyen Bir Kişinin Özellikleri Nasıl Olmalıdır ?

Cinayet Şube ağırlığı ve sorumluluğu yüksek bir birimdir. Cinayet şube polislerinin mesai saati kavramı kimi zamanlar oldukça uzayabilmektedir. Zaman zaman 1 saatlik uykuya bile hasret kalınabilmektedir. Cinayet Şube polisleri cinayetin aydınlatılması ve suçluların yakalanması için her türlü olanakları kullanacakları için donanımlı ve gelişime açık olmaları gerekmektedir. Bu doğrultuda Adli Tıp ve Kriminal terimlerine hakim, öğrenmeye yatkın ve istekli olmaları gerekmektedir. Bunların haricinde insan ilişkileri kuvvetli ve dikkat seviyesi yüksek olmalıdır.

Cinayet Şube Şartları Nelerdir ?

Cinayet şubede polis olabilmek için öncelikle PMYO , POMEM ve PAEM gibi polis okullarından bir tanesini kazanıp başarılı bir şekilde bitirdikten sonra polis memuru  olmanız gerekmektedir. Buradan da anlaşılabileceği gibi Cinayet Şube polisi için harici bir alım yoktur.

Polis memuru olduktan sonra hemen Cinayet Şubede çalışma ihtimaliniz çok düşüktür. Cinayet Şubede çalışmak isteyen polis memurları genellikle gönüllü olarak referans yoluyla bu isteklerini gerçekleştirebilirler. Tabi ki bu durum başvurduğunuz şubede yani Cinayet Şubede açık olup olmaması , referansınızın etkinliği gibi bir takım etmenlere bağlıdır.

Cinayet Nedir ?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi cinayet; bilerek ya da bilmeyerek bir kimsenin bir başka kimseyi öldürmesidir. Ölümle sonuçlanan her olay cinayet olabileceği gibi bir kimse bilerek ve ya bilmeyerek bir cinayet olayına karışabilmektedir. Cinayet tek bir kavram olarak görünse de kendi içinde çeşitli unsurlar barınmaktadır. Bunlar cinayete teşebbüs , kasten öldürme , intihara yönlendirme , kasten yaralama , çocuk düşürtme veya düşürme gibi birtakım unsurlardır. Cinayet Şube polisleri bu unsurlar ile ilişkilendirilebilen her türlü suça bakmaktadırlar . Şimdi bu unsurlara bir bakalım.

Kasten Öldürme

Kasten öldürme cinayetin  tasarlanarak, canavarca hisle veya eziyet çektirerek her türlü kişiye  işlenmesidir. Bir kişi kasten öldürme suçundan yargılanıp , kasten öldürme ispat edilirse ona verilecek ceza müebbet hapistir.

İntihara Yönlendirme

Adından da anlaşılabileceği gibi intihara yönlendirme ; kişinin bir başka kişiyi çeşitli yollarla intihara sürüklemesidir. Başkasını intihara azmettiren, teşvik eden, intihar kararını kuvvetlendiren ya da başkasının intiharına herhangi bir şekilde yardım eden kişi bu suçu işlemiş sayılır. Kişileri intihara teşvik eden ve sürükleyenler bu eylemleri sonucunda kişinin ölümüne sebep olması durumunda bu suçun ağırlaştırılmış cezası ile cezalandırılır.

Kasten Yaralama

Kasten başkasının vücuduna tüm ateşli silahlarla, kesici, delici ve ezici aletlerle, acı veren, sağlığının bozulmasına sebep olan kişi bu fiili ile suç işlemiş sayılır. Kasten yaralama fiili sonucunda mağdurda vücut bütünlüğünü ve akıl sağlığını kalıcı olarak bozan bir hasar oluşturması halinde yine fiilin gebe bir kadına karşı işlenmesi ile çocuğunun düşmesine sebep olması durumunda kişiye verilecek ceza artırılır.

Çocuk Düşürtme ve Çocuk Düşürme

Bir kadının rızası olmaksızın çocuğunu düşürten kişi bu suçu işlemiş sayılmaktadır. Bunun yanında rızaya dayalı olsa bile gebelik süresi on haftadan fazla olan bir kadının çocuğunu düşürten kişi suç işlemiş sayılır. Ancak gebeliğin kadının mağdur olduğu bir suç sonucu oluşması halinde rızası dâhilinde süre yirmi haftaya kadar uzatılabilir. Gebelik süresi on haftadan fazla olan kadın çocuğunu isteyerek düşürmesi halinde bu suçu işlemiş sayılır.

Bu saymış olduğumuz unsurlar Cinayet Şube polislerinin görev alanları içerisine giren temel yapı taşları diyebiliriz.

Yunus Polisi Nasıl Olunur , Başvuru Şartları Nelerdir ?

Deniz Polisi Nasıl Olunur, Başvuru Şartları Nelerdir ?

Polis Olma Şartları Nelerdir ?

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. m dedi ki:

  Admin, daha önce de sordum kusura bakma yanağımın birinde 2 tane 2-3 milim kadar ben var, et beni değil sıkıntı yaparlar mı?

  1. Admin dedi ki:

   Sorun olmaz.

   1. Canan dedi ki:

    Sizden gelen bütün haberleri okuyorm dune kadar bir umudum vardı polis olma konusunda yas düzeltmeleri yaptınız umudumuz sondu 89 doğumluyum yaştan polis olmayı kaybettim yogun istekleri olan insanların umudunu kirmayin lütfen yas konusunda bir esneklik sağlansın

 2. yusuf dedi ki:

  Admin ben asayiş şube’yi düşünüyorum da onun ıcınde bır yazı yaparmısın?
  Birde polislikte böyle birim seçme nasıl yapılıyor…

  1. Admin dedi ki:

   Birimler ihtiyacına göre dağıtıyor. Şans biraz.

 3. Sedef dedi ki:

  Gözlük kullanıyorum bu sıkıntı olur mu?