Cilt-Deri Çatlakları Polisliğe Engel Midir?

Cilt-Deri Çatlakları Polisliğe Engel Midir?

Cilt-Deri çatlakları polisliğe engel midir sorusu yeni polis adayı olacak kişiler tarafından merak edilmektedir. Bildiğiniz üzere polislik alımı Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde yapılmaktadır. Dolayısıyla alımlardan başarılı bir şekilde geçmenin unsurlarından birisi de sağlık yönetmeliğine uyum sağlamaktır. Emniyet Genel Müdürlüğü sağlık yönetmeliği konusunda ince ayrıntılara kadar bilgi sağlamaktadır. Sizler için bu yazımızda cilt-deri çatlakları polisliğe engel midir sorusunu yanıtlayacağız. Böylece yönetmelikte aradığı cevabı bulamayan kişiler kolay bir şekilde durumun polisliğe engel olup olmadığını öğrenebilecekler. Aynı zamanda yazımızın devamında polislik alımına ilişkin birkaç detayı da sizlerle paylaşıyor olacağız.

Polislik Alımı Nasıl Yapılmaktadır?

Polis olmak isteyen adayların önünde 2 farklı yol bulunmaktadır. PMYO, POMEM okulları polis olmanızı sağlayacak alanlardır. 2015 yılında açılan PAEM dışarıdan alımını 2020 yılında sonlandırmış bulunmaktadır. Dolayısıyla daha önceden 3 farklı yol artık 2’ye inmiş durumdadır.

PMYO alımları lise mezunlarından yapılabilmektedir. ÖSYM’nin düzenlediği sınavlar sonrasında adaylar gerekli puanları toplayarak ilk aşamayı geçerler. Ardından sağlık kontrolü ve mülakat aşamalarını da başarılı bir şekilde tamamladıkları takdirde 2 yıllık eğitim sürecine başlamaktadırlar.

POMEM ise daha üst seviye diploması olan kişiler içindir. Ön lisans veya lisans mezunu olan kişiler POMEM için başvuruda bulunabilirler. Alımların ilk aşaması KPSS ile olmaktadır. İlgili puan türlerini ve taban puanları polisnoktasi.com site adresimizi takip ederek öğrenebilirsiniz. KPSS aşamasından sonra ise yine PMYO’da olduğu gibi mülakat aşamaları ve sağlık kontrolü aşaması sizi bekliyor olacaktır.

Polislik Alımında Sağlık Kontrolü Şart Mıdır?

Polislik alımında sağlık kontrolü hem PMYO hem de POMEM için şarttır. Adaylar maalesef sağlık kontrolünden geçmeden polis olamazlar. Sağlık yönetmeliği doğrultusunda kontrol aşamasından geçirten doktor size olumlu rapor vermelidir. Olumsuz rapor alanlar da maalesef polis olmamaktadırlar. Sağlık aşamaları ön sağlık aşaması ve detaylı sağlık aşaması olarak da ikiye ayrılırlar. Adaylar iki sağlık aşamasına da zorunlu olarak girmektedirler.

Cilt-Deri Çatlakları Polisliğe Engel Olur Mu?

Cilt-Deri çatlakları polisliğe engel midir sorusuna farklı şekilde cevap verebiliriz. Daha önceki buna benzer yazılarımızda belirttiğimiz üzere yazlık üniforma giyildiğinde eğer 5 metre ileriden eşkal belirlenebiliyorsa engel olabilmektedir. Ancak yazlık üniforma altında kalan deri çatlakları polisliğe engel değildir. Bu durum ön sağlık kontrolü aşamasında netleşecektir. Ön sağlık kontrolü aşamasında deri çatlağından geçerseniz detaylı sağlık kontrolü aşamasında derinin sebep olduğu bir hastalık yoksa sorun yaşanmayacaktır.

Apandisit Ameliyatı Polisliğe Engel Midir?
Polisliğe Engel Hastalıklar Neler ?
Şeker Hastalığı Polisliğe Engel Mi?


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.