Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü

16.05.2016
1.590
A+
A-
Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü

Çevik Kuvvet Emniyet Genel Müdürlüğü Güvenlik Daire Başkanlığına bağlı özel bir birimdir. Çevik kuvvetin görevi düzenlenen gösteri, açık veya kapalı toplantılar ve yürüyüşlerde düzenin sağlaması, katılımcıları korunması ayrıca gerektiğinde toplumsal olaylara müdahale etmesi amacıyla kurulmuş birimdir. Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğünün ilk ismi Toplum Zabıta Müdürlüğü idi ancak ilerleyen yıllarda ismi Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü olarak değiştirilmiştir. Çevik Kuvvet kurulduğu zamanlarda yani 1960 lı yıllarda ülkemiz de belli başlı illerde bulunmaktaydı ancak günümüz de baktığımız zaman ise şuanda tüm illerde Çevik Kuvvet Şube Müdürlükleri bulunmaktadır. İllerin yanı sıra durumlara göre bazı ilçelerimizde de Çevik Kuvvet Grup amirlikleri bulunmaktadır.

Çevik Kuvvet şube müdürlükleri illere göre büyüklüğü ve sosyal imkanı değişen şubedir. Çevik kuvvet şube müdürlüklerinin çalışma saatlerine bakacak olursak ise ilden ile bu durum değişmektedir. Çevik Kuvvet Şube Müdürlükleri kendi içerisinde bürolara ayrılarak çalışma düzenini ona göre de ayarlamaktadır. Büyük illerimiz de örnek verecek olursak İstanbul, Ankara ve İzmir de çevik kuvvetin içerisinde Köpek Eğitim Merkezleri ve Atlı polislerde duruma göre yer alabilmektedir.

Çevik Kuvvet personellerine bakacak olursak birimde çalışan polis memurları genellikle polis memurluğuna ilk başlayan yani ataması yeni yapılan personellerden oluşmaktadır. Emniyet Genel Müdürlüğü Çevik Kuvvete genç ve sportif yeni mezun polis memurlarını alarak yaşanacak toplumsal olaylarda müdahalede elinin güçlenmesini sağlamaktadır. Çevik Kuvvet de görev yapmak sürekli olan bir şey değildir genel olarak çevik kuvvetin çalışma süresi 3 yıldır ve duruma göre bu süre uzatılmaktadır.

Çevik Kuvvet diğer birimler gibi 3-5 kişi ile çalışmayan bir birimdir. Çevik Kuvvet oluşabilecek her türlü yasadışı toplanma ve toplumsal her türlü olguya müdahale ettiği ekipleri kalabalıktır. Çevik Kuvvetteki ekip olgusu genel olarak birlik olarak adlandırılmaktadır. Toplumsal olaylara müdahale için her daim hazır olan Çevik Kuvvet diğer birimlerden farklı ekipmanlar kullanmaktadır örneğin TOMA (Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı),Panzer ve Shortland gibi zırhlı araçları kullanmaktadırlar.

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 16 YORUM
 1. Ayfer dedi ki:

  Şu an meslek lisesi 3.sınıf öğrencisiyim. Ama çevik kuvvet polisi olmak istiyorum. Bu sınava ne zaman başvurabilirim. Ygs için kaç puan gerekiyor ve pomem sınavı için hazırlık yapılıyormu

  1. admin dedi ki:

   Lise 4 de basvurursunuz.

   1. Polisevdalisi dedi ki:

    Lise 3 e gidiyorum derslerim güzel üniversite okuyup bi yerlere gelmek ıstiyorum çevik kuvvet olmak istiyorum nasıl olabilirim

    1. admin dedi ki:

     Önce polisliği kazanman lazım onun içinde lise sonda pmyo gireceksin.

 2. Buğra Halil Kocaçınar dedi ki:

  Cevik kuvvet en fazla 5 yıl çalisabilir yaziyo peki 5 yıl sonra hangi kademede çalısıyor tesekkürler

  1. admin dedi ki:

   6 yıl sonrasında valilik oluru ile uzatılabilir.

 3. Rümeysa dedi ki:

  Sadece 5 yıl mı görev yapabiliyoruz sonradan ne oluyor

  1. admin dedi ki:

   Yazıyı okuyun.

 4. gökhan mutlu dedi ki:

  başvurular ne zaman veya nerden yapılıyor detaylı bilgi alabilir miyim?

 5. Eda dedi ki:

  Bayan çevik kuvvetler her olaya müdahele edebilirler mi yoksa belli olaylara mı müdahele ediyorlar?

  1. admin dedi ki:

   Her olaya gidebilirler.

 6. Ömer dedi ki:

  Admin bey şimdi lise mezunlarının polis olmasının yolu PMYO mu ? Ve pomem e girmek için 2yıl mı 4 yıl mı üni olumak lazım

  1. admin dedi ki:

   Lise mezunları PMYO okuyabilir. POMEM için 2 ya da 4 yıl üniversite okumak lazım.

 7. Muhammet dedi ki:

  Çevik kuvvet polisinin eğitim süresi kaç ay sürüyor.?

  1. Admin dedi ki:

   Öyle bir eğitim yok.