Güncel Bilgiler

Cenaze Ödeneği Nasıl Alınır Şartları Nelerdir

Sosyal Güvenlik Kurumu farklı kategorilerde türlü ödemeler ve yardımlar gerçekleştirmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun temin ettiği bir ödeme biçimi de cenaze ödeneğidir. Cenaze ödeneği, vefat eden şahsın ailesine Sosyal Güvenlik Kurumu eliyle yapılan yardım ücretinin verilmesinin adıdır. Bu ücret vefat eden kişinin ailesine verilmektedir. Cenaze ödeneği alma hakkı önceliği ilk olarak ölen şahsın eşindedir. Eğer eşi yoksa bu hak çocuklarına devretmektedir. Çocuk sahibi değil ise baba ve annesine geçer. Anne ve baba hayatta olmadığı takdirdeyse bu ödeneği alabilme imkânı kardeşlerine geçmektedir. Cenaze ödeneği hakkından faydalanabilmek için kimi şartlar mevcuttur.

Cenaze Ödeneğinin Alınabilme Şartları

Cenaze ödeneği yardımından faydalanabilmek için kimi şartların oluşması gerekmektedir. Bu ödeneğin varlığı ve şartlarının bilinmesi durumu henüz çok yaygın olamamakla birlikte bu yardımdan haberdar olan kişi sayısı da giderek artmaktadır. Cenaze ödeneği şartları nelerdir sorusuna cevap arayan vatandaşlarımız için bu koşullar şunlardır; Vefat eden şahısla ilgili şu durumların oluşması durumunda

  • İş kazasında hayatını kaybetmesi
  • Meslek hastalığı yüzünden yaşamını yitirmesi
  • Devamlı olarak iş göremezlik geliri alması
  • Yaşlılık ya da malullük maaşı alması
  • Ölen kişinin kendisi için yaşlılık, ölüm primi ve minimum 360 gün malullük durumu varken

Hayatını kaybetmesi durumunda sigortalı şahsın hak sahipleri bu ödenekten yararlanabilmektedir.

Bu durumlardan en az bir tanesinin oluşması durumunda cenaze ödeneği alınabilmektedir. Aksi durumlardan bu ödenekten faydalanılamaz. Yıllara göre ödentilerin ücretlerinde ve şartlarında bazı değişikler yapılmaktadır. Cenaze ödeneği şartları bu durumlarda alınabilecektir.

Cenaze Ödeneği Alabilmek İçin Hangi İşlemler Yapılmaktadır

Cenaze ödeneği almak isteyen yurttaşların bazı işlemler ve başvurular yapması gerekmektedir. Ölen kişinin defin merasiminden sonra cenaze ödeneği almak için Sosyal Güvenlik Merkezine ya da Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine müracaat edilmektedir. Bu kurumlarda yapılacak başvuru için yaşamını yitiren kişinin ölüm belgesi mutlaka yanınızda olması gerekmektedir. Başvuru işlemi esnasında cenaze yardım ödentisinin kimin hesabına ve kimin adına yatırılacağı da belirtilmelidir. Bu işlemlerin yanı sıra bir de gideceğiniz kurumda bir tane de dilekçe yazmanız gerekmektedir. Cenaze ödeneği nasıl alınır ve cenaze ödeneği şartları nelerdir sorularının yanıtlarını böylece vermiş olduk.

Cenaze Yardım Ödeneği Ücreti Ne Kadardır ve Nereden Temin Edilir

Cenaze ödeneğini almak için şartları ve başvurulacak kurumlarla birlikte bu kurumlarda yapmakla mükellef olduğunuz şartları yukarıda belirttik. Bu şartları karşılıyorsanız ve ilgili kuruma müracaatınızı yaptıysanız cenaze yardım ödeneğini alabilmektesiniz. Cenaze ödeneği başvuru işleminden sonra 30 gün içerisinde PTT hesabınıza yatırılmaktadır. Size en yakın PTT binasına nüfus cüzdanınızla birlikte gidip yardım ödeneğinizi alabilirsiniz. Yardım ödeneğinizin yatım yatmadığını ise e-devlet sistemi aracılığı ile takip edebilirsiniz.

Cenaze yardım ödeneğinin hesabınıza yatıp yatmadığı hakkında size bir mesaj ya da bir bilgilendirme yapılmayacaktır. Bu nedenle paranın hesabınıza geçip geçmediği takibini başvuruyu yapan kişi yapacaktır. En kolay takip yöntemi ise e-devlet sistemi üzerinden yapılacak olanıdır. Eğer e devlet sistemine üye değilseniz herhangi bir PTT binasından e devlet üyeliği için gerekli olan şifreyi alabilirsiniz. Bu şifre için cüzi bir rakamda olsa bir ücret ödemeniz gerekecektir. Aldığınız şifre ile birlikte e devlet sistemine T.C kimlik numaranızı girerek hesabınızı kontrol edebilirsiniz. E devlet sisteminin sosyal yardımlar başlığı ile oluşturduğu bölüme tıklayarak ödemeler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Cenaze yardım parası 2018 yılı için ödenecek tutar olarak 594 TL olarak tespit edilmiştir. Sosyal Güvenlik Kurumu bu yardım ödeneğini vermesindeki amaç ölen kişinin yakınlarının cenaze defin işlemleri sırasında oluşacak masrafları düşünmemesidir. Özellikle dar gelirli yurttaşlarımız için cenaze işlemleri sırasında çıkan masraflar bütçelerini sarsabiliyor. SGK işte bu durumun önüne geçebilmek için cenaze ödeneği vermektedir. SGK aynı zamanda ölüm maaşı da vermektedir. Bu durum pek çok vatandaş tarafından bilinmektedir ve bu maaştan yararlanabilmek için lazım olan işlemler yapılıyor. Ancak cenaze ödeneğinin bilgisi sınırlı kalmaktadır. Cenazenin acısı ile de unutulabilen bu ödentiden yararlanabilmek için SGK uzun bir süre vermektedir.

Cenaze Ödeneğinde Zaman Aşımı Süresi Ne Kadardır

Bir yakınımızın yaşamını yitirmesi çok acı bir olay olarak karşımıza çıksa da maalesef ölüm de hayatın gerçekleri arasında yer almaktadır. Ölüm hadisesinin acısı ve üzüntüsünden dolayı bu ödenti için başvuru yapılmayabilir ya da unutulabilmektedir. Bu gibi nedenlerden ötürü Sosyal Güvenlik Kurumu bu başvuru süresi oldukça uzun tutmaktadır. Cenaze ödeneğini alabilmek için ilgili kurumlara müracaat edebilmesi süresini 5 yıl olarak tespit edilmiştir. Yaşamını yitiren kişinin hayatını kaybettiği tarihten başlayarak hak sahipleri 5 sene içinde başvurularını yaparak cenaze ödeneği yardımından faydalanabilirler.

Ölüm hayatımızın her anında karşılaşabileceğimiz bir gerçekliktir. Bizleri ne kadar sarstığını ve acı verdiğini tahmin etmek kolay değildir. Fakat geride kalanlar için yaşam devam etmektedir ve zamanla acılarımızın hafiflediği de bir gerçektir. SGK böyle durumlarda karşılaştığımızda en azından cenaze masraflarının hayatını kaybeden kişinin yakınlarının düşünmemesi için bu şekilde bir kolaylık sunmaktadır. Beş yıl içerisinde bu cenaze ödeneği yardımından yararlanabilirsiniz. Cenaze ödeneği şarları nelerdir ve cenaze ödeneği nasıl alınır sorularına burada yanıt aramaya çalıştık.

SGK Hizmet Dökümü Nasıl Hesaplanır

SGK Yurtdışı Borçlanma Ne Kadar 

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu