Bekçi Alımı

Çarşı ve Mahalle Bekçisi Sınav Duyurusu 2023

2023 yılında 10500 bekçi alımı gerçekleştirileceğini belirten İçişleri Bakanı Süleyman Soylu alımlar için çeşitli adımları atmış bulunuyor. İlk etapta 8000 erkek bekçi alımı yapılarak başlanacak ve ihtiyaç halinde bu sayı 10500’e tamamlanacak. Bekçiler daha önceki konularımızda da duyurduğumuz gibi sınav ve mülakat aşamalarından geçerek alınacak. Alımı yapılacak olan 8000 erkek bekçi il valiliklerine bağlı olarak çalışacak ve çarşı, mahalle bekçileri olarak göreve başlayacaklar. Bekçilerde ilkokul mezunu şartı aranacak haberleri daha öncelerde olsa da 8000 erkek personel için lise veya dengi okullardan mezun olma şartı isteniyor. Çarşı ve mahalle bekçisi sınav duyurusu 2023 yazımızın devamını okuyarak konu hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Çarşı ve Mahalle Bekçisi Sınavı Nasıl Olacak?

Sınavda ortaokul ve lise düzeylerinde sorular sorulacaktır. Toplamda 100 adet soru olacak ve 5 şık arasında seçim yapmanız istenecek. Kitapçığa işaretlemiş olduğunuz cevapları aynı zamanda optiğe de işaretlemeniz sizlerden istenecek. Sınav içerisinde Türkçe, matematik, fen bilgisi ve sosyal bilgiler gibi testler yer alacak. Sınavı başarılı bir şekilde geçmeniz için sizden en az 50 doğru yapmanız beklenmektedir. 50 soruya doğru yanıt veren adaylar arasından en yüksek derece yapanlardan itibaren aşağıya doğru mülakat adayları belirlenecek. Mülakat aşamasında ise fizik yeterlilik testi, fizik kontrolü ve sözlü mülakatlar olacak. Buradan toplanan puanlar ile yazılı sınavda yaptığınız puanların ortalaması alınarak bekçilik için görev dağılımı yapılacaktır. Çarşı ve mahalle bekçisi sınav duyurusu 2023 yılında pa.edu.tr üzerinden resmî olarak duyurulmuştur. Detayları duyurunun kendisini okuyarak öğrenebilirsiniz.

Çarşı ve Mahalle Bekçisi Resmî Sınav Duyurusu

Çarşı ve mahalle bekçisi sınav duyurusu 2023 yılı için açıklamış bulunmaktadır. Bekçilik için haber bekleyen bekçi adaylarının dört gözle beklediği duyuru nihayet yayınlandı. Duyuruda belirtilene göre adayların en az lise mezunu veya dengi okullardan mezun olmuş olması gerekiyor. Emniyet Hizmetleri sınıfında çalışacak olan bekçiler çarşı ve mahalle korumacılığını üstlenecekler. Pa.edu.tr tarafından yapılan resmî duyuru aşağıdaki gibidir. Bekçilik sınav için detayları bilgileri sitemizi takip ederek edinebilirsiniz.

“772 sayılı Çarşı ve Mahalle Bekçisi Kanunu ile Çarşı ve Mahalle Bekçiliğine Giriş Sınavı Yönetmeliği kapsamında; Emniyet Hizmetleri Sınıfında Çarşı ve Mahalle Bekçisi olarak 81 İl Valiliğinde istihdam edilmek üzere en az lise ve dengi okul mezunu toplam 8.000 erkek Çarşı ve Mahalle Bekçisi alımı yapılacaktır.

Alıma ilişkin esaslar, il kontenjanları ve başvuru şartları önümüzdeki günlerde açıklanacaktır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

2023 – Gece Bekçiliği Başvurusu
2023 – Bekçi Maaşları Ne Kadar?
2023 – Bekçi Olmak İçin Yaş Sınırı Kaçtır ?
2023 – Bekçilik İçin Sağlık Yönetmeliği Nasıl ?
2023 Bayan Bekçi Alımı Olacak Mı?

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu