Ana Sayfa / Ç. ve M. BEKÇİSİ / Çarşı ve Mahalle Bekçisi Olma Şartları!
Çarşı ve Mahalle Bekçisi Olma Şartları

Çarşı ve Mahalle Bekçisi Olma Şartları!

Uzun bir süredir çarşı ve mahalle bekçisi alımını durduran içişleri bakanlığı geçtiğimiz yıl içerisinde 2016 da yani bekçi kadrosu alarak tekrar bekçi alımlarına başlamıştı. İlk olarak doğuda alımlara ağırlık veren içişleri bakanlığı geçtiğimiz haftalarda İstanbul için bekçi alımı ilanı vermişti. Peki bekçi alımlarında bekçi olmak isteyen adaylarda aranan şartlar neler bunlara aşağıda göz atalım.

Bekçi Olma Şartları

a. Türk vatandaşı olmak,

b. Lise ve dengi okul mezunu olmak,

c. En az 1 (bir) yıldır İstanbul İlinde ikamet ediyor olmak,

d. Askerlik ödevini bitirmiş olup 30 yaşından yukarı olmamak, (30 yaşından yukarı olmamak kaydı asıl aday listesine girmiş olan istekliler için bekçiliğe giriş sınavı için verilen dilekçenin Valilik / Kaymakamlıklar tarafından İl / İlçe Emniyet Müdürlüklerine / Amirliklerine havale olduğu tarih; yedek aday listesinde olanların atanmaları durumunda, atama tarihinde 30 yaşından yukarı olmaması gerekir.

e. Görevini yapmaya engel olabilecek bir hastalık veya engeli bulunmadığı sağlık kurulu tarafından verilmiş raporlarla tevsik edilmiş olmak,

f. Ağır hapis veya 6 aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsalar bile zimmet, ihtilas, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanmak, dolanlı iflas veya yüz kızartıcı başka bir fiilden dolayı hapis cezasından hükümlü bulunmamak,

g. Türk toplum telakkilerine göre kötü şöhretli tanınmamak,

h. Kamu haklarından mahrum olmamak, kamu hizmetlerinden mahrumiyet cezası ile mahkum bulunmamak,

Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinin 24. Maddesi gereğince Çarşı ve Mahalle Bekçisi olarak atanacak kişilerde Polis Memurlarında aranan sağlık şartları aranılacaktır. Bekçi adaylarında en az 167 cm boyunda olmak ve beden kitle endeksi 18 (dahil) ile 27 (dahil) arasında olmak şartı aranmaktadır.

Beden kitle endeksini aşağıdaki linke tıklayarak hesaplayabilirsiniz..

http://polisnoktasi.com/polislik-beden-kitle-boy-kilo-indeksi-hesaplama/

Bu makalede tam 75 SORU-CEVAP yer almaktadır. Okumak ve yeni soru sormak için aşağıya bakınız.

75 Soru Var

 1. Merhaba Yazılı sinavda sorulacak sorulara bir kac ornek verebilirmisiniz yada bu konuyla alakalı bir kac fikir

 2. Hala soryorumm takip edyorumm ama herhangi bir bilgi geldimi size acaba yani bir bilgnz var mi güneydoğuda tekrar bekçi almi olacak mi

 3. bekcılıkde yaş sınırı kalksın bende özel güvenlik belgesı var

 4. denizliye bilgi gelmedımi

 5. Güneydoğuda tekRar bekçi alımı olcak mi bilginiz var mi çünkü açıklamalarda 6 ilde farklı olmak üzere terör bölgesinde de alımlar olacak denildi.sizin var mi bilginiz???

  • admin

   İlerleyen süreçlerde olacaktır.

   • Selam admin yine ben çok soruyorum ama ya araştırdım da geçen mart ayin güney doğuda 280 bekci ataması gerçekleştirilmiş diye duydum geçen sene yedek de kalanlarmış bunlar . Gerçekte böyle birşey var mi bu atamalar gerçekleşmişse tekRar mi güney doğu için alim olacak çünkü siz dediniz ya ilerleyen süreçler de olacak diye yani bu alim 280 kişinden bağımsız mi ayrı bir alim mi??? lütfen bilgin varsa paylaşa bilir misin?

 6. Nihayet artik sitenizi inderebildik uygulamardan hayirli olsun admin. ☺ bu arada neden su alimler baslamiyor ya beklemekten ağaç olduk aylardir bekliyorum ama henüz birşey yok sizin var mi bilginiz tarihle alakalı ???

 7. Selam admin ya o kadar soru sordum ama bayan alimi olacak mi bu alimlarda. Hani dedin ya haftaya büyük gelişmeler bekliyoruz diye biliyorsun güney doğu için olan alimi bekliyorum ben aylardir olursa bayan alimi olacak mi???

  • admin

   Maalesef bilgi verilmiyor. Bu konuda mecliste soru önergesi verildi. Onu bekliyoruz biz de. Beklemekten başka yapacak birşey yok.

 8. Ya valla anlamiyorum ortaya birşeyler attilar alim olacak diye bizde aylardır takip ediyoruz ne zaman olacak ne zaman olacak diye her gün takip ediyoruz netten günleri kacirmayalim diye. ama hiçbirşey yok bu kadar insan umitleniyor dört gözle bekliyo alimlari ama ortada hiçbirşey yok hayir yani ulkemiZ de bu kadar hayin ve bu kadar Tehdit varken ki polis o bu su acigimiz o kadar çok ki neden biran önce baslatmiyorlar bu alimleri kapatmiyorlar neyi bekliyorlar anlamıyorum .poh sonuclari da aylar sürmüştü ya bu bekleyiş neden???

 9. Admin varmi bir haber bekçi alimlari ile alakli birşey?

 10. Galiba haziran ayinda da belli olmyck başvuru tarihi ve bir ay daha geride kaldı

 11. Cevap bekliyorum senden admin???

 12. Keyfimizden sormuyoruz bu kadar rahatsiz oluyorsanz sorularmzdan o zaman boyle bir site kurmanzda gerek yok.madem bu siteyi kurdunuz sorular ayni veya değil cevaplamak zorundasiniz…

  • admin

   Güler hanım, kimse hiçbir şey yapmak zorunda değil. Kendinizi olduğunuzdan fazla birşey sanmayın. Başka siteye gidebilirsiniz. Güle güle.

 13. Admin bugün sağlık raporu aldık bekçilik için sadece sağ Gözümde küçük harfleri bulanık gördüm doktorda numaraları şöyle yaz solgöz 0.75 sağgöz 1.00 bide astigmatizm yazmış sıkıntı olurmu yada bunun için Ankara’ya sevk ederlermi?

 14. Askerlikden muaf durumdayim acaba bekci olabilirmiyim

 15. Merhaba hocam benim sol göz tamamen görmüyor sağda problem yok net görüyor askerlikten de muafim sizce bi engeli var mı?

 16. Askerlikten göz yüzünden muaf olan biri bekçi olabilir mi ? Başvuru aliyolar ama lens kullanıyorum görmem lensle sorun yok sağlıkta elenirmiyim?

 17. Renk körlüğü engel mi?

 18. Omuz bölgemde dövme var koluma fazla gelmiyor acaba bekçi olmama engelmi ??

 19. Merhaba,
  27 yaşında lisans mezunuyum, bekçi olunduktan sonra polis olabilme ihtimali nedir?
  3 sene bekçi olarak çalıştıktan sonra kıdemli bekçi oldum diyelim yaş olacak 30
  bekçilikten polisliğe alım yapılırken yaş şartı nedir daha önceki alımlar nasıl oldu ?

 20. Bnim bir yil olmadi kaldigim ilcede bursa nilufer 288 gün dr burdayim srnnolurmu

 21. MERHABA SOL GÖZ 4 NUMARA SAĞ GÖZ NUMARASIZ BU DURUM BEKÇİLİĞE ENGEL OLUR MU SİZCE BU ARADA
  GÖZLÜKLE OLABİLİR DİYE Bİ İBARE SÖZ KONUSU OLABİLİR Mİ? ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

 22. Dalak ameliyatı olduğum için ASKerlikten muafım bekçi olma şartlarına uygunum bekçi olabilir miyim ?

 23. renk körlüğü bekçiliğe engel mi

 24. Sedat açıkgöz

  Merhabalar askerlikten muafm Ama şuan muafiyetim yok bekçiliğe başvurabilir miyim. Konu hakkında kesin bir bilginiz var mı .

 25. uzak sorunum var gözlük kullanıyorum. herhangi bi sorun çıkarmı?

 26. merhaba bekçilikte üniversite mezunları 3 sene sonra polis olabiliyorlar peki lise mezunları da polis olabiliyor mu

 27. Slm admin sol kulagimda işitme kaybı var sorun olur mu

 28. sayın yetkili;. askerlikten muaf olan (hiç gitmeden muaf olan) bir kişi bekçi olabilir mi.teşekkürler.saygılar

 29. ahmet yıldırım

  Slm bekçilik sınavını kazandık tan sonra polis liğe geçiş yapabilirmiyiz teşekür ederim

 30. Admin göze çatal batmıştı ameliyat oldum görmem de hafif buğu var ama tek göz 10/7 şartını taşır muhtemelen diğer göz Kartal gibi 10/10 bekçilikten geçer mi

 31. Merhaba sorum göz ile ilgili totalde 3 artı 0.50 astigmat var
  Sağlık raporunda polis eşliğinde muayene oldum dıyelım ve doktor yeterlı görmedi ben 1 gün içerisinde lazer ameliyatı olurum buna müsade edilir mi yoksa elerler mi?

 32. Hepatit b bekcilige engel mi

 33. Askere giden 3 ay yapıp made bağımlılıgnda dolayı cürük alan biri be suan made bagılılıgı degılse bekçi olablirmi

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir