Bekçi Alımı

Çarşı ve Mahalle Bekçisi Olma Şartları!

Uzun bir süredir çarşı ve mahalle bekçisi alımını durduran içişleri bakanlığı geçtiğimiz yıl içerisinde 2016 da yani bekçi kadrosu alarak tekrar bekçi alımlarına başlamıştı. İlk olarak doğuda alımlara ağırlık veren içişleri bakanlığı geçtiğimiz haftalarda İstanbul için bekçi alımı ilanı vermişti. Peki bekçi alımlarında bekçi olmak isteyen adaylarda aranan şartlar neler bunlara aşağıda göz atalım.

Bekçi Olma Şartları

a. Türk vatandaşı olmak,

b. Lise ve dengi okul mezunu olmak,

c. En az 1 (bir) yıldır İstanbul İlinde ikamet ediyor olmak,

d. Askerlik ödevini bitirmiş olup 30 yaşından yukarı olmamak, (30 yaşından yukarı olmamak kaydı asıl aday listesine girmiş olan istekliler için bekçiliğe giriş sınavı için verilen dilekçenin Valilik / Kaymakamlıklar tarafından İl / İlçe Emniyet Müdürlüklerine / Amirliklerine havale olduğu tarih; yedek aday listesinde olanların atanmaları durumunda, atama tarihinde 30 yaşından yukarı olmaması gerekir.

e. Görevini yapmaya engel olabilecek bir hastalık veya engeli bulunmadığı sağlık kurulu tarafından verilmiş raporlarla tevsik edilmiş olmak,

f. Ağır hapis veya 6 aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsalar bile zimmet, ihtilas, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanmak, dolanlı iflas veya yüz kızartıcı başka bir fiilden dolayı hapis cezasından hükümlü bulunmamak,

g. Türk toplum telakkilerine göre kötü şöhretli tanınmamak,

h. Kamu haklarından mahrum olmamak, kamu hizmetlerinden mahrumiyet cezası ile mahkum bulunmamak,

Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinin 24. Maddesi gereğince Çarşı ve Mahalle Bekçisi olarak atanacak kişilerde Polis Memurlarında aranan sağlık şartları aranılacaktır. Bekçi adaylarında en az 167 cm boyunda olmak ve beden kitle endeksi 18 (dahil) ile 27 (dahil) arasında olmak şartı aranmaktadır.

Beden kitle endeksini aşağıdaki linke tıklayarak hesaplayabilirsiniz..

http://polisnoktasi.com/polislik-beden-kitle-boy-kilo-indeksi-hesaplama/

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

78 Yorum

 1. Merhaba Yazılı sinavda sorulacak sorulara bir kac ornek verebilirmisiniz yada bu konuyla alakalı bir kac fikir

   1. Peki on lisans Mezunları bekçi olabiliyor mu bu konuda bilginiz var mı? Çünkü lise mezunlari ve ilkokul mezunlari diyorlar?

 2. Hala soryorumm takip edyorumm ama herhangi bir bilgi geldimi size acaba yani bir bilgnz var mi güneydoğuda tekrar bekçi almi olacak mi

   1. Ya ben netten takip ettim de 6 il dışında öncelikle mart aynda guney doguda alm başlack denildi . dogrulugu ne bunun bilginiz var mi

 3. Güneydoğuda tekRar bekçi alımı olcak mi bilginiz var mi çünkü açıklamalarda 6 ilde farklı olmak üzere terör bölgesinde de alımlar olacak denildi.sizin var mi bilginiz???

   1. Selam admin yine ben çok soruyorum ama ya araştırdım da geçen mart ayin güney doğuda 280 bekci ataması gerçekleştirilmiş diye duydum geçen sene yedek de kalanlarmış bunlar . Gerçekte böyle birşey var mi bu atamalar gerçekleşmişse tekRar mi güney doğu için alim olacak çünkü siz dediniz ya ilerleyen süreçler de olacak diye yani bu alim 280 kişinden bağımsız mi ayrı bir alim mi??? lütfen bilgin varsa paylaşa bilir misin?

 4. Nihayet artik sitenizi inderebildik uygulamardan hayirli olsun admin. ☺ bu arada neden su alimler baslamiyor ya beklemekten ağaç olduk aylardir bekliyorum ama henüz birşey yok sizin var mi bilginiz tarihle alakalı ???

 5. Selam admin ya o kadar soru sordum ama bayan alimi olacak mi bu alimlarda. Hani dedin ya haftaya büyük gelişmeler bekliyoruz diye biliyorsun güney doğu için olan alimi bekliyorum ben aylardir olursa bayan alimi olacak mi???

  1. Maalesef bilgi verilmiyor. Bu konuda mecliste soru önergesi verildi. Onu bekliyoruz biz de. Beklemekten başka yapacak birşey yok.

 6. Ya valla anlamiyorum ortaya birşeyler attilar alim olacak diye bizde aylardır takip ediyoruz ne zaman olacak ne zaman olacak diye her gün takip ediyoruz netten günleri kacirmayalim diye. ama hiçbirşey yok bu kadar insan umitleniyor dört gözle bekliyo alimlari ama ortada hiçbirşey yok hayir yani ulkemiZ de bu kadar hayin ve bu kadar Tehdit varken ki polis o bu su acigimiz o kadar çok ki neden biran önce baslatmiyorlar bu alimleri kapatmiyorlar neyi bekliyorlar anlamıyorum .poh sonuclari da aylar sürmüştü ya bu bekleyiş neden???

  1. Aynı soruları sorup durmanıza gerek yok. Alım olursa haberini yapacağız. Bekleyeceksiniz bir gelişme olmasını.

 7. Keyfimizden sormuyoruz bu kadar rahatsiz oluyorsanz sorularmzdan o zaman boyle bir site kurmanzda gerek yok.madem bu siteyi kurdunuz sorular ayni veya değil cevaplamak zorundasiniz…

  1. Güler hanım, kimse hiçbir şey yapmak zorunda değil. Kendinizi olduğunuzdan fazla birşey sanmayın. Başka siteye gidebilirsiniz. Güle güle.

 8. Admin bugün sağlık raporu aldık bekçilik için sadece sağ Gözümde küçük harfleri bulanık gördüm doktorda numaraları şöyle yaz solgöz 0.75 sağgöz 1.00 bide astigmatizm yazmış sıkıntı olurmu yada bunun için Ankara’ya sevk ederlermi?

 9. Merhaba hocam benim sol göz tamamen görmüyor sağda problem yok net görüyor askerlikten de muafim sizce bi engeli var mı?

  1. Normal kadro değil de engelli kadrosundan girebilirsiniz. Daha detaylı bilgiyi bilene danışmanız lazım.

 10. Askerlikten göz yüzünden muaf olan biri bekçi olabilir mi ? Başvuru aliyolar ama lens kullanıyorum görmem lensle sorun yok sağlıkta elenirmiyim?

 11. Merhaba,
  27 yaşında lisans mezunuyum, bekçi olunduktan sonra polis olabilme ihtimali nedir?
  3 sene bekçi olarak çalıştıktan sonra kıdemli bekçi oldum diyelim yaş olacak 30
  bekçilikten polisliğe alım yapılırken yaş şartı nedir daha önceki alımlar nasıl oldu ?

 12. MERHABA SOL GÖZ 4 NUMARA SAĞ GÖZ NUMARASIZ BU DURUM BEKÇİLİĞE ENGEL OLUR MU SİZCE BU ARADA
  GÖZLÜKLE OLABİLİR DİYE Bİ İBARE SÖZ KONUSU OLABİLİR Mİ? ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

 13. Dalak ameliyatı olduğum için ASKerlikten muafım bekçi olma şartlarına uygunum bekçi olabilir miyim ?

   1. Şartlarda askerlik ödevini tamamlamış olmak diyor ama diğer maddede 657’nin 48’de ise askerlik ile ilgisi bulunmamak diyor muaf olanlar için sıkıntı olabilir mi ?

    1. Hiç fikrim yok maalesef. Emniyete danışın hakkınız zayi olmasın.

 14. Merhabalar askerlikten muafm Ama şuan muafiyetim yok bekçiliğe başvurabilir miyim. Konu hakkında kesin bir bilginiz var mı .

 15. merhaba bekçilikte üniversite mezunları 3 sene sonra polis olabiliyorlar peki lise mezunları da polis olabiliyor mu

 16. sayın yetkili;. askerlikten muaf olan (hiç gitmeden muaf olan) bir kişi bekçi olabilir mi.teşekkürler.saygılar

 17. Slm bekçilik sınavını kazandık tan sonra polis liğe geçiş yapabilirmiyiz teşekür ederim

 18. Admin göze çatal batmıştı ameliyat oldum görmem de hafif buğu var ama tek göz 10/7 şartını taşır muhtemelen diğer göz Kartal gibi 10/10 bekçilikten geçer mi

 19. Merhaba sorum göz ile ilgili totalde 3 artı 0.50 astigmat var
  Sağlık raporunda polis eşliğinde muayene oldum dıyelım ve doktor yeterlı görmedi ben 1 gün içerisinde lazer ameliyatı olurum buna müsade edilir mi yoksa elerler mi?

   1. Askere giden 3 ay yapıp made bağımlılıgnda dolayı cürük alan biri be suan made bagılılıgı degılse bekçi olablirmi

 20. Askere giden 3 ay yapıp made bağımlılıgnda dolayı cürük alan biri be suan made bagılılıgı degılse bekçi olablirmi

 21. fazla kilomdan dolayı askere gidemedim çürük raporu verdiler.kilom şu an normale döndü,zayıfladım.çarşı ve mahalle bekçiliğine müracaat edebilir miyim. selamlar

 22. Bekçi olmak istiyorum 1987 doğumluyum bekçi olmama sorun olurum silahi özel güvenlik görevlisiyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu