Ana Sayfa / Ç. ve M. BEKÇİSİ / Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Hakkında Merak Edilenler

Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Hakkında Merak Edilenler

Çarşı ve Mahalle Bekçiliği için alım süreci devam ediyor. Birçok ziyaretçimiz bu konuda bizlere sorular yöneltiyor. Yaş şartları, sağlık şartları, bekçi eğitimleri.. Farklı konularda fazlaca yorum ve soru alıyoruz. Bu makalemizde, bekçilik hakkında merak edilen bazı konuları açıklamaya çalışacağız.

Çarşı ve mahalle bekçisi ne kadar maaş alır?

3100 TL civarı maaş alır.

Çalışma saatleri nasıldır?

Bu konuda detaylı bir açıklama yaptık: Bekçilerin Çalışma Saatleri

Bekçilik yazılı sınavında neler soruluyor? Nasıl çalışalım?

Temel düzeyde sorular sorulmaktadır. YKS kitaplarından alıp basit testleri çözebilirsiniz.

İkametgahı e-devletten alsak olur mu?

Nüfus müdürlüğünden ya da muhtarlıktan imzalı-mühürlü evrak istenmekte. Dilerseniz başvuru yapacağınız emniyete danışabilirsiniz.

Başvuruda boy-kilo oranı varmış. Bu nedir?

Evet, boyunuz 167 cm ve üstü olmalıdır. Kilonuz boyunuza oranlı olmalıdır. Ölçmek için: Boy-Kilo İndeksi

Ben evliyim. Gece değil gündüz bekçilik yapabilir miyim?

22.00 başlangıc 06.00 bitiş haftanın 6 günü çalışma ve 1 gün izin. Bunun dışında Bekçilerin çalışması imkansıza yakındır.

Bekçilik için alacağımız sağlık kurulu raporunda ücret ödeyecek miyiz?

Hayır, devlet karşılayacak.

Renk körleri bekçi olabilir mi?

Hayır olamazlar. Renk körlüğü bekçiliğe engeldir. Test için: İstiare Kitabı ve Renk Körlüğü Testi

Sözlü mülakatta hangi sorular soruluyor?

Çarşı ve mahalle bekçiliğinde sorulan sorular için okuyunuz: Mülakat Soruları

Açıktan lise okuyorum. Kredim var. Bekçi olabilir miyim?

Hayır olamazsınız. Mezun olmalısınız.

Önlisans-lisans mezunuyum. Bekçi olabilir miyim?

Evet mahalle bekçisi olabilirsiniz.

Bekçilerin görev öncesi eğitimi oluyor mu? ne kadar sürüyor?

1 ay ile 3 ay arası mahalle bekçiliği eğitimi görüyorsunuz.

Başvuru evraklarını nereden temin edebilirim?

Bekçilik için başvuracağınız il-ilçe Valilik-Kaymakamlık sitesinden indirebilir ya da İl-İlçe Emniyet’e başvurarak temin edebilirsiniz?

Başka bekçi alımı olacak mı?

Evet. Özellikle doğu illerine binlerce çarşı ve mahalle bekçisi alımı olacağını düşünüyoruz.

Peki çarşı ve mahalle bekçiliği sınavına nasıl hazırlanacaksınız?

Binlerce başvurunun arasından sıyrılıp mahalle bekçisi olmaya hak kazanmak için bekçilik sözlü mülakatlarını geçmek gerekiyor. Peki bekçilik sözlü mülakatlarına nasıl hazırlanılır? Yazılı sınavda nasıl başarılı olunur? Bu konuda 60-70 TL fiyatlarla satılan yazılı eserler var. Bunlara alternatif olarak Polisnoktası güvencesi ile hazırlanan Bekçilik sözlü mülakatları ve yazılı sınav uygulaması artık Play Store üzerinden satın alınabiliyor.

Uygulamamızın içerisinde iki ana bölüm var:

 • Sözlü Mülakat Soruları
 • Yazılı Sınav Testleri

Sözlü mülakat soruları kısmında, bundan önceki bekçi alımlarında komisyon tarafından adaylara sorulan sorular ve bunlara verilmesi gereken cevaplar yer alıyor. Önümüzdeki günlerde başlayacak sözlü mülakat aşamasında çıkan sorular an an uygulamamıza eklenecek ve kullanıcılarımız bu soru ve cevaplara hızlı bir şekilde ulaşabilecekler. Kimi insanlar “Soruyu bilmek önemli değil…” diyerek cümlenin devamını haklı gerekçelerle dolduruyorlar. Peki, sözlü mülakatlarda en önemli süre olan ilk 60 saniyeyi böyle boş geçiren bir adayın, iyi bir intiba bırakma ihtimali var mı? Karttan çektiği soruyu bilen mi avantajlı olur bilemeyen mi? Burada kararı bekçi adayları kendileri vermelidirler.

Yazılı Sınav kısmımızda, bekçi adaylarının girecekleri sınav sürecini aynen yansıtmaya çalıştık. temel derslerden 50 soru ve 60 dakika süre ayarlaması yaptık. Sınav sonucunda bekçi adayı kaç puan aldığını görebiliyor. Bu bölümümüz de hızla geliştirilecek, bekçilik yazılı sınav süresine kadar hızla doldurulacaktır.(EN AZ 10 DENEME SINAV YAZILI ZAMANINA DEK EKLENECEKTİR)

Bekçi adayları; Mahalle Bekçisi olup olmayacağınızı belirleyecek bu kısa zamana, hazır ve donanımlı olarak göğüs germek için hemen bu uygulamayı alın ve çalışmaya başlayın. Üstelik, 40-50 TL fiyatlarla satılan kitapların yerine sadece 16.99 TL.

Bir kez ödeyin, sürekli güncel ve hızlı bir çalışma imkanına sahip olun.

İndirmek İçin LOGOYA TIKLAYIN

Playstore: https://play.google.com/

App Store: https://itunes.apple.com/

 

Konu hakkında merak ettiğiniz ve aklınıza takılan tüm hususları aşağıdaki yorum bölümünden ve soru-cevap kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Bu makalede tam 180 SORU-CEVAP yer almaktadır. Okumak ve yeni soru sormak için aşağıya bakınız.

180 Soru Var

 1. Lise mezunu bekçi olabilir mi ?

 2. Polislere geçme imkanı var mı ?

 3. Diyarbakir da ne zaman olacak bekçi alımı olacaksa da bayan alımı olacak mı

 4. Polislige geçme imkanı var mı ?

 5. Bekçilik için başvuru yapacağım bu boy ve kilo ölçümünü bizim yaptıracağı yoksa emniyetteki yapılacak sağlık raporunu aile hekimine mi alacağız cevap lütfen teşekkürler

 6. Polislere geçiş imkanı var mı

 7. 30 yaşındayım ama 5 ay büyük olduğum için olamıyorum mesleği severek yapmak isterken şuanda silahlı özel güvenlik görevlisi yım lütfen sesimizi duyun

 8. İyi akşamlar. Bekçilik alımı için merak ettiğim 1 yıl aynı yerde ikametgah ediyor olmak. Lisans mezunuyum ve askerligimi yaptım ama bir tek ikametgah şartı uymuyor bu konuda farklı alternatifler var mı ? Kesinlikle kabul edilmiyor mu?

 9. Diyarbakır bekçi alımı ne zaman olacak bilginiz varmı

 10. Askerlik şart mı?

 11. Sa peki polisliğe geçiş olur mu

 12. Peki göz sağlık şartı nedir ..ben gözlük kullanıyorum engel teşkil eder mi..ne yapmam gerek eğer engelse..sağ sol toplam 4 civarıdır..tesekkurler

 13. Kolay gelsin bekcilikte kollarda dirsek ustu faca ve benzeri cizikler sorun olur mu ve hepatit b hastaligi sorun olur mu cvp bekliyorum…

 14. bu geçiş sadece polisliğe mi yoksa zabıtalık gardiyanlığa geçiş olabilecek mi yasal bi alt yapısı yok demişsiniz sizce tahminen kaç yıl çalıştırırlar

 15. Askerlik şartı var mı ?

 16. Lise diplemo şu şartmı ve adanada kaliyom ikametgah kağıdımı burda alırsam başvuru yapabilirmiyim

 17. nereden başvuru yapacaz

 18. 01.10.1987 doğumluyum başvuru yapma imkanımız var mıdır ?

 19. Başvuru yaptıktan sonra cayma hakkımızın olduğu açıklanmıştı. Bu hakkımızı bekçilik eğitimi aldıktan sonra kullanabiliyor muyuz ? Eğitimden sonra vazgeçebiliyor muyuz ? Şimdiden teşekkürler…

 20. Merhaba tekmi yoksa 2 kisimi devriye atılıyor

 21. Bekcilik eğitimleri nasıl oluyor acaba yani polisler gibi yatılı felan mi ?

 22. Merhabalar. 3 cm lik eşimin ismi var kolumda.lazerle silsirecegim.belirli belirsiz gözükmeyecek çok dikkatli bakmak gerek. Dövme faca kontrol.esnasında belden yukarı çok detaylı inceliyorlarmi.cevap için tesekkur ederim.

 23. Merhaba, daha önce amatemde alkol tedavisi gorenler bekci olabilir mi?

 24. Askerden çürük verdiler %8 olabilir miyim ?

 25. Merhaba askerlik durum belgesini e devletten alsak kabul oluyormu.

 26. sa bo kılo ne zamn yapılır başvuru anındamı yapılacak yoksa mülakata gırdıgımız zamn mı?

 27. s.a egitimde maaş alıyomuyuz bide sokaklarda yürüyerekmı gezıoruz yoksa araçlamı

 28. ÖZEL SEKTÖRDE ÇALIŞAN EŞİN YANINA ATAMA OLABİLİYOR MU YOKSA KAMU MU OLMASI GEREK

 29. Merhaba ankara bekçi alımında boyum 1.66 çıktı ve bana red belgesi verdiler keçiören belediyesine basvuru yapmıştım başka belediyeye basvuru yapabilirmiyim

 30. 01.01.1988 doğumluyum Mersin’deki sınava başvurabilir miyim

   • Öyle diyorsunuz ama 1988 lilerin hepsi başvurabiliyor bugün Mersin’de başvurumu yaptım başvuru esnasında hiçbirşey demediler Hatta ayın 1 ila 4 ü arası gel sınava giriş kağıdını al dediler eğer yaştan dolayı bir sıkıntı çıksaydı orda derlerdi başvurunu alamıyoruz diye sizde bu konuda bilgilendirme yaparken insanları göz ardı etmeyin çünkü buradaki insanların çoğu sizin verdiğiniz bilgilere göre hareket ediyor.

    • Admin

     Soruyu hatalı anlamışım. Bu kısımdan PÖH, POMEM, PMYO ve PAEM ile birlikte Bekçilik yaş soruları soruluyor. Yorum kısmı bunun için değil. Bunlar için makaleler var. Arama yapıp ulaşılabilir. Bu kadar farklı ve her biri kendine özel şartlarla alan okul için ve üstelik yıl yıl değişen durumlarda biz de robot değiliz anlayacağınız gibi. Bakın ne güzel konusu var: Bekçilik Yaş Hesaplama Giriyorsunuz konuya hazır yazılım da var söylüyor size. Umarım anlaşılmıştır.

     1988 konusuna gelince 1988 ler Mahalle Bekçiliği alımına kesinlikle başvurabilir.

 31. Mustafa çağdaş

  05.11.1988 doğumluyum sıkıntı olur mu?

 32. A ilçesinde oturuyorum aynı ilde B ilçesine başvuru yapabilirmiyim mesela

 33. merhabalar ben başvurumu yaptım aynı anda boy kilo ölçümü yapıldı sözlü mülakatta tekrar boy kilo ölçümü yapılır mı bilginiz var mı ?

 34. Boy kilo indeksi aile hekimimizden mi olması gerek yoksa herhangı bor aile hekimliğinden alabilşrmiyiz

 35. İzmirde boy kilo ölçümü aile hekimi tarafından istenen belgeyle verildi.Şimdi tekrar boy kilo ölçümü yapılacak mıdır

 36. Merhaba ayağım baldır tarafında dövme var ne olursa olsun yine engel mi kaçırmak istemiyorum bana 10 seanstan bahsediyorlar ben sildirmeye başlasam sildirme islemini görseler yine de sorun çıkar mı kabul ederlermi kaç kilo verdim bu iş için

 37. Sa admin boy kilo endeksi 27.3 falan şuan elerler mi

 38. Ahmet Bağrıyanık

  Bekçilik başvurusu için başvurdum. gerekli evraklarıda teslim ettim. Formu teslim ettiğimde bana küçük bir kağıt verdi üzerinde başvuru numaram mı ne yazıyormuş. Acelem var diye kağıda bile bakmadım. Cebime koydum. Şuan o kağıdı yani başvuru numaramı bulamıyorum. Bu konu hakkında ne yapabilirim. Yardımcı olursanız sevinirim.

 39. Ahmet Bağrıyanık

  Merhaba. Bekçilik için kaydımı yaptım. Formu polise teslim ettikten sonra görevli polis bana küçük bir kağıt parçası uzattı. Üzerinde başvuru numaram varmış. Polis kaybetmememi söyledi . Acelem vardı diye kağıda bakmadım cebime koydum ama bugün o kağıdı bulamıyorum. Bu konu hakkında yardımcı olursanız sevinirim.

 40. benimki 27.76 çıktı sorun olmadığını söylediler 28 olursa olmuyo

 41. mrb boy kilo endeksini verdim emniyette tekrar boy kilo kontrolü yapılıyormu yoks averdiğimiz raporlarmı geçerli oluyo

 42. Gozluk kullaniyorum. 1.5 derce miyop var sorun olur mu?

 43. lisans mezunuyum şartlarımin hepsi tutuyor hiç bir sıkintı yok girme şansim nedir

 44. lisans mezunlarına öncelik olur mu silahli güvenlik görevlisiyim.yazili ve sözlü sinavin ortalmasimi alinacak

 45. Merhaba daha önce komiser yard. dan eğitime gittikten sonra 18 derece ile elendim.. bekçilikte skolyoz önemli mi? Lütfen cevap verirseniz çok sevinirim..

 46. Kasık fıtığı ameliyatı oldum 6 sene önce engel olur mu hemen cevaplarsaniz çok sevinirim

 47. Benim boy kilo endeksim 30 lara yakin ama boy cok uzun oldugu icin gostermiyorum tolerans durumu olabilir mi yoksa hic gitmicem tesekkur ederim

 48. Genel cerrahide Kan değerlerimde total bilirubin 2.72 çıktı. Bekçilikte bu değere heyet raporu veriliyor mu acaba? Komandoluktaki kadar detaylı bakılıyor mu sağlık raporunda?

 49. Merhabalr askerlik durum belgesi ve adlı sicil kaydını e devletten çıkartabiliyor muyuz birde açıktan yeni mezun oldum henüz diplomam yok bunun yerine diploma bilgilerimin olduğu çıkma belgesi alabilir miyim

 50. merhaba koldaki ameliyat izi engel olur mu

 51. Iyi günler boy kilo ölçümü başvuru esnasında mi oluyor yoksa hastanede vs mi yaptırıyoruz yoksa mülakat sırasında mi

 52. hocam benim boyum 182 kilom90 endeks 27.26 çıkıyor sizce sorun mu birisi 27.75 ile geçtim demişti

 53. hocam BU eğitimler ne zaman ve nerede veriliyor birde yatılı olarakmı kalıyoruz egitimi kimler veriyor tesekkurler kolay gelsın

 54. Mülakatlara nerede gireceğimiz neye göre belli oluyor?

 55. Ben gözlük kullanıyorum toplamda 2 göz 6 derece sözlü mülakata ve yazılı mülakatı geçtikten sonra gözlerimi cizdirsem olur mu

 56. Jilet izi olanlar bekci olabilirmi ?

 57. Alacağımız sağlık raporu standart sağlık raporumu olacak detaylımı yani nelere bakılacak

 58. Merhaba. Bekçilik için Renk körlüğü testine lens ile girip geçtik diyelim sonrasında bir test söz konusu mudur?

  • Admin

   Alengirli işler konusunda ne dememizi istiyorsunuz? Ön sağlık ve sağlık raporu aşamasında göz doktoru dilediği testleri yapar.

 59. Bekcilik basvurusu icin bulundugumuz ilceden baska ilceye basvura biliyormuyuz ogrene bilirmiyiz

 60. Gece bekçisi tek kisimi çalışıyor birde sürekli disardami yoksa belli bir noktada mi çalışıyor

 61. Mrb admin mülakatı kimler yapiyo

 62. İki göz toplamı kaç derece olursa bekçi olabiliyorum maximum birde benim çizdirmem lazım sınavı kazandıktan sonra süre tanıyorlar mı mahkemem var sanık olarak görünüyorum kaçakçılktan sorun olur mu adli sicil kaydım yok görünüyor

 63. mrb açık lise okuyorum ve 5 kredim kaldı bu snavda 9 -10 aralıkta yapılacak bekçi plma sansım var mı

 64. Merhaba
  Lise 1 terk ama 15 yaşımdan itibaren çalıştığım şirkette yönetici olup istanbul bilgi üniversite sinden mesleğimle ilgi eğitim alıp
  Hem diploma hemde sertifika aldım ve buna benzer başarı belgelerim gecmişimde herhangi bir sıkıntı yok dönüş yapmanızı rica ederim

 65. Tek kulakta ℅60 İşitme kaybı olan biri bekçi olabilir mi? Şimdiden teşekkürler

 66. Sağ kulağinda ℅60 işitme kaybı olan biri bekçi olabilir mi ?şimdiden tesekkurler

 67. Merhaba admin. askerden 2015 yılında geldim. ondan sonra nufus mudurlugune ikamet bildiriminde bulunmadım. 4 ay once evleneceğim zaman ikametgahım çıkmadıgı için tekrar yaşadıgım ilçenin nufus mudurlugune kaydımı yaptırdım. ve iki gözüm toplamda 7 numara miyop bozuk. bunlar sorun olur mu? teşekkürler

 68. egitim süreci içersinde çalışmata oldum işe devam etme olasıgım varmı

 69. Kolay gelsin başvuru esnasında kilo boy bakıldı başvuru kabul edildikten sonra başka bir aşamada tekrar boy kilo endeksine bakılıyor mu

 70. Saatler 22:00 ile 06:00 arası sabitmi değişme ihtimali oluyo saatlerin gündüzleri okulum oluyo

 71. Uzman çavuş olarak görev yapmaktayım. 31 Aralık 2017 tarihinde kendi isteğimle istifa edeceğim yaşım 29.suan ki mevcut ilanlardaki bulunan Bekcilige başvurabilir miyim

  • Admin

   Doğum tarihiniz ve başvuracağız yer önemli. Aktif başvuru alan yer olacak mı o zamana bakmak lazım.

   • 1988 doğumluyum. Halı hazırda Ankara’da ki alımlar için sordum. Günü bugün sondu başvuru yapsaydım kabul edilirmiydi. Daha sonra da başkalarının benzer durumları olabilir

 72. 05/10/1987 doğumluyum ben başvuru yapabilir miyim yer Ankara

 73. Merhaba admin uyyşturucudan 2011 yılında denetimli serbestlik vermişlerdi temiz çıktı be dosya kapandı bu memur olmama engelmidi?

 74. İkamet ettiğimiz ilçede yani memleketimizde görev yapabilirmiyiz?Teşekkürler

 75. Askerlik gorevimi yaparken yaralandim sol kolumda sarapnel yarasi iki tane sorun olur mu cevap verirseniz sevinirim

 76. uzak olarak biri 2.50 diğeri 3.00 göz derecem var sorun olur mu ?
  gözlük kullanan bekçiler gördüm?

 77. Merhaba sorum şu mülakatı yazılıyı güvenlik soruşturmasını gectik.Heyet raporu alırken kolda omuzda çizik veya dövme var doktorda gördü rapora ne yazılacak eleniyormuyuz direk..

 78. lise mezunu olanlar bekçiler polisliğe geçebiliyor mu ?

 79. Diyelim bekciligi kazandim uzmanlık mülakatına da katılmıştım uzmanlığı da kazanırsam istifa edebiliyormuyuz bekcilikden

 80. mülakatta soruyu bılemeyen kesın elenırmı
  bırde 60 puan mülakattan alan gerecmı

 81. Admin ben erzurumda başvuru yaptım sözlü mülakata da girdim şimdi bekçinin çalışma saati akşam 22:00 den sabah 06:00 a kadar olacağından gece çalışacaktır ve erzurumda gece hava sıcaklığı eksi 40 a kadar iniyor bunun önlemi alınırmı yoksa yapacak bişe yok derlermi

  • Admin

   Yani amacınız gece asayiş sağlamak. Bu sorunuz kandan korkuyorum ameliyat yapmasam olmaz mı diyen cerraha benziyor. Yapamayacaksanız başvurmayın derler.

 82. Buyum 1.73 kilim 80 endekse uyuyor mu acaba teşekkürler

 83. admın spor lısesı mezunu olmak alternatıf olabılırmı

 84. Dirsekte 1 tl büyüklüğünde vitiligo var bide ayagın tarak kısmında var bekçiliğe engelmidir

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir