Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Fiziki Yeterlilik Parkuru 2018

26.10.2018
A+
A-
Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Fiziki Yeterlilik Parkuru 2018

Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Fiziki Yeterlilik Parkuru Açıklandı

Bekçi adaylarının merakla beklediği 2018 1. Dönem Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Fiziki Yeterlilik Parkuru açıklandı. Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Fiziki Yeterlilik Parkuru açıklandı. Bekçi adaylarının sabırsızlıkla beklediği Fiziki Yeterlilik Parkuru detayları,  yazımızın devamında.

2018 1.Dönem Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Fiziki Yeterlilik Parkuru

2018 1.Dönem Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Fiziki Yeterlilik Parkuru tam hali aşağıdaki gibidir;

blank

2018 1.Dönem Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Fiziki Yeterlilik Parkuru 7 istasyondan oluşmaktadır. Bu istasyonlar aşağıdaki gibidir;

1. Jimnastik Tahtası Üzerinde Atlayış
2. Lastik İçerisinden Geçme
3. Ağırlık Taşıma
4. Sağlık Topu Dokunma
5. Takla
6. Slalom Koşu
7. Engel Altından ve Üstünden Geçme

Adayların parkurdan alacakları puan bitirme süreleri ile doğru orantılıdır. Adayların başarılı sayılabilmeleri için oluşturulan parkuru erkek adayların 50 saniyede tamamlamaları gerekmektedir. Fiziki yeterlilik parkurunu 40 saniye ve daha aşağı sürede tamamlayan erkek adaylar 100 tam puan alırlar. Fiziki yeterlilik sınavı sonucunda 60 puanın altında alan adaylar yönetmelik gereği başarısız sayılırlar. Fiziki yeterlilik sınavında 60 puanın altında alan adaylara “0” sıfır puan verilir.

blank
2018 1.Dönem Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Fiziki Yeterlilik Parkuru Puanlama Cetveli
blank

Adayların her bir istasyonu istenilen şekilde nizami olarak yapmaları gerekmektedir aksi halde bitirilen süre üzerine ceza puanı eklenecektir. İstasyonlarda hangi hatanın kaç ceza puanı getireceği aşağıda yazmaktadır.

1. Jimnastik Tahtası Üzerinde Atlayış

Jimnastik sıçrama tahtası üzerinden her bir eksik sıçramasının ceza karşılığı olarak bitiş süresine (2) iki saniye ilave edilecektir.

Tek ayakla yapılan sıçrama hareketi sıçrama olarak sayılmayacak ve 5 sıçrama hareketinden bir tanesi bile nizami olarak yapmayan aday bu istasyonu yapmamış sayılır ve diskalifiye edilerek elenir.

2. Lastik İçerisinden Geçme

Her bir lastik için, içerisine basmadan geçmemesinin ceza karşılığı olarak bitiş süresine (2) iki saniye ilave edilecektir.

Bu istasyondaki lastiklerden hiçbirinin içine nizami basmadan geçmesi durumunda aday diskalifiye edilerek elenecektir.

3. Ağırlık Taşıma

Ağırlıkları aldığı noktadaki dubanın arkasından dolaşmadan geriye dönerek istasyonu tamamlayıp ağırlıkları aldığı noktaya bırakmayan adaya ceza karşılığı olarak 1 (bir) saniye,

Ağırlıkları aldığı noktadaki dubanın arkasından ağırlıklarla dolaşmamasına 1 (bir) saniye, boş olarak dolaşmamasına da 1 (bir) saniye ilave edilecektir.

Ayrıca aralarında 12 metre mesafe bulunan dubalardan ikincisinin arkasından dolaşarak tamamlamayan, herhangi bir mesafeden dönen ve yarım bırakan aday bu istasyonu tamamlamamış sayılır ve diskalifiye edilerek elenir.

Ağırlıkları 12 metrelik mesafeyi tamamlayarak aldığı yere bırakan aday, dubanın içerisinden geçerek diğer istasyona geçmesi halinde bitirme süresine ceza karşılığı olarak 1 (bir) saniye ilave edilecektir.

Dubalardan herhangi birini deviren adaya ceza karşılığı bitiş süresine 1 (bir) saniye ilave edilecektir.

Aday ağırlıklarla dubaların arkasından dönerken ağırlıkların her ikisi de dubanın dışından olmak kaydıyla dönecek, ağırlıkların bir tanesini dubanın içinden döndürmek kaydıyla dönmesi halinde bitiş süresine 1 (bir) saniye ilave edilecektir.

4. Sağlık Topu Dokunma

Her bir eksik dokunma için ceza karşılığı olarak bitiş süresine 2 (iki) saniye ilave edilecektir.

Sağlık topuna dokunma hareketinde aday önce en uzaktaki topa dokunarak sonra geçerken dokunmadığı ilk topa dokunacak ve sonra ilk dokunduğu topa tekrar dokunarak istasyonu tamamlayacaktır. Bu istasyonu bu şekilde yapmayan, önce birinci topa dokunan sonra ikinci topa dokunarak diğer istasyona geçen adayın ikinci topa dokunması bir dokunuş sayılacaktır. İlk topa dokunması sayılmayacak ve bu şekilde iki top arasındaki mesafeyi kat etmeyecek şekilde diğer istasyona geçen adayın bitirme süresine ceza karşılığı olarak 6 (altı) saniye ilave edilecektir.

Bu istasyondaki sağlık toplarının hiçbirine dokunmadan geçmesi durumunda aday diskalifiye edilerek elenecektir

5. Takla

Takla hareketine gelirken dubanın dışından dolaşmayan veya dubayı deviren adaya ceza karşılığı olarak bitiş süresine 1 (bir) saniye ilave edilecektir.

Takla hareketinde takla hareketini yapmayan veya hiç yapamayan aday diskalifiye edilerek elenecektir.

6. Slalom Koşu

Her bir eksik geçiş için ve çubuğunu deviren adaya ceza karşılığı olarak bitiş süresine 2 (iki) saniye ilave edilecektir.

Slalom çubuklarının bulunduğu parkuru hiç yapmadan geçmesi halinde aday, diskalifiye edilerek elenecektir.

7. Engel Altından ve Üstünden Geçme

Bu etap sırasında engel çubuğunu düşürmesi yerinden çıkarması (engel çubuğunun bir tarafının bile yerinden çıkması) ceza süresi alma nedenidir. Engel çubuklarının bir birlerine takılış yönü adayın geliş yönüne bakacak şekilde olacaktır. Engel etabında her bir eksik geçiş, engeli hatalı geçme, engelleri devirme ve düşürme için ceza karşılığı olarak bitiş süresine 2 (iki) saniye ilave edilecektir.

  • Bu istasyondaki engellerin hiçbirini nizami geçmemesi durumunda aday diskalifiye edilerek elenecektir.

 

2018 – Bekçilik Mülakatında Hangi Sorular Olacak ?

2018 – Bekçi Adaylarında Boy Şartı Var Mıdır ?

2018 Mahalle Bekçisi Nasıl Olunur, Başvuru Şartları Nelerdir ?

İlkokul Mezunları Bekçi Olabilir Mi ?

2018 Mahalle Bekçilik Soruları Yayınlandı


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.