Çarpık Bacaklar Polis Adaylığını Etkiler Mi

04.04.2018
2.557
A+
A-
Çarpık Bacaklar Polis Adaylığını Etkiler Mi

İçişleri Bakanlığı bünyesinde görevlendirmek üzere yıllık ortalama 13 bin polis alımı yaparak Polis Teşkilatını güçlendirmeyi hedeflemektedir. Hedefe ulaşmak için Lise, Önlisans ve lisans mezunlarından polis alımı yapıldığı gibi ayrıca Lisans mezunu olan kişilerden rütbeli personel ihtiyacını gidermektedir. Polis alımlarında Lise mezunu olan kişilerin TYT puanlarına bakılırken, Önlisans ve Lisans mezunu olan kişilerin KPSS puanları baz alınmaktadır.

Önlisans mezunu olan kişiler KPSS P3 puanı 70 olması gerekirken, Lisans mezunu olan kişilerde istenilen puan 60 olarak belirlenmiştir. Lise mezunu olanlar ise TYT sınavından 260 ile 280 arasında puan almaları şartı bulunmaktadır. Adaylarda puanın tutması yeterli olmamakla beraber bazı şartların ve sağlık raporunun da olumlu olması gerekmektedir. Son zamanlarda Çarpık Bacaklar Polis Adaylığını Etkiler mi sorusu gündeme gelmektedir.

Sağlık Kurulunda Çarpık Bacaklar Polis Adaylığını Etkiler Mi

Polis adayları için yaş sınırının yanı sıra, herhangi bir suçtan dolayı ceza almaması, kamu görevinden yoksun bırakılmaması, güvenlik ve arşiv soruşturmasında bir olumsuzluğunun bulunmaması ve beden kitle oranlarının sağlık yönetmeliğinde belirlenen kriterler arasında yer alması gibi hususlar yer almaktadır. Bu şartlara haiz olan adaylar başvurularını tamamladıktan sonra sözlü mülakatta başarılı olduktan sonra 7 etaptan oluşan parkurda başarılı olmaları gerekmektedir. Son olarak sınavlarda başarılı olan adaylardan tam teşekküllü hastanelerden rapor alınması istenilmektedir. Son aşama olarak görülen sağlık raporunda yaklaşık 13 ayrı birimde muayene olunmaktadır. Burada Çarpık Bacaklar Polis Adaylığını Etkiler mi soru ile ilgili bacaklarla ilgili Kas ve İskelet Sistemleri biriminde muayene edilmektedir.

Adaylar bu birimlerde muayene olduklarında sağlam veya sağlıklı ibaresinin olduğu yazıyı almak zorunda oldukları gibi herhangi bir birimden alamadıkları takdirde kurulun kararı ile polis olabileceği veya olamayacağı ibaresi eklenerek rapor düzenlemektedir. Sağlık raporu alınacağı zaman bacakların çarpık olup olmadığına bakıldığı gibi burada çarpıklığın derecesine bakılmaktadır. Çarpık Bacaklar Polis Adaylığını Etkiler mi diye düşünenler için yürümenizde, koşmanızda veya duruşunuzda herhangi bir aksaklık oluşturmuyorsa adaylığınızı etkilememektedir.

Çarpık Bacaklar Polis Adaylığını Etkiler Mi Sorusunun Yanıtı

Polis alımlarında Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmenliğindeki hususlara göre belirlendiği için adayların yüzlerinde, vücudunun görünür yerlerinde kendilerini belirleyici iz ve emarenin bulunmaması gerekmektedir. Yönetmelik dahilinde Çarpık Bacaklar Polis Adaylığını Etkiler mi sorusu ile ilgili herhangi bir madde yer almadığı için etkilemeyeceği görüşü ağır basmaktadır. Ancak burada çarpıklık herkeste farklı düzeyde yer alacağı için ya içe eğiklik veya dışa eğiklik bulunacağından dolayı burada görüntü önem arz etmektedir. Yönetmelik bu husus yer almamış bulunsa da görüntü olarak bozukluk oluşturuyor ve belirleyici bir durum yer alıyorsa sağlık kurulu tarafından raporunuza şerh konma riski bulunmaktadır.

Hastanelerden alınan sağlık kurulu raporları Emniyet Genel Müdürlüğü Sağlık Daire Başkanlığına gönderilmektedir. Burada bulunan heyet polis adaylarının raporlarını inceleyerek alınan raporlarda herhangi bir şerh yer aldığı zaman gerek duydukları zaman adayları Ankara’ya çağırarak yeniden muayene ettirebilmektedirler. Çarpık Bacaklar Polis Adaylığını Etkiler mi diye düşünenler için maalesef bulundukları durumdan dolayı net bir bilgi verilemediği gibi genel olarak etkilemeyeceği ve polis olabilecekleri ön görüsü hakim bulunmaktadır.

İçe veya Dışa Çarpık Bacaklar Polis Adaylığını Etkiler Mi

Heyet raporu alınacağı zaman adayların kas ve iskelet sistemlerini inceleyen birim bacakların durumlarına bakarak koşmasında, yürümesinde ve duruşunda bir sıkıntı vermeyeceğini değerlendirirse sağlık raporunu olumlu görüş bildirebilir. Bu durumun tedavisi veya çarpıklığın azaltma şansı yer olduğu için polis olmayı düşünen kişiler Çarpık Bacaklar Polis Adaylığını Etkiler mi sorusuna takılmadan tedavilerine bakmalarına gerekirse risk alarak başvurularını yapabilirler. Yönetmelikte bu hususla alakalı bir belirleyicilik yer almadığı için adaylar heyetten olumlu rapor alabilirler.

Burada sağlık raporu alacağınız hastane ve doktorlar önem arz etmektedir. Sağlık raporu alınacağı zaman bazı durumlar doktorun takdir yetkisinde olduğu için bacaklarda bulunan çarpıklık bazı doktorlar açısından polislik yapmaya engel görülürken bazıları tarafından Çarpık Bacaklar Polis Adaylığına Etkiler mi sorusuna herhangi bir engel teşkil etmediğini düşünebilirler. Bunun yanı sıra adaylardan istenilen ve zorunlu olarak yaptırılması gereken tahlillerde de olumsuz sonuçla karşılaşan adaylar maalesef elenmektedir.

Çarpık Bacaklar Polis Adaylığını Etkiler Mi Belirleyici Etken Mi?

Emniyet Teşkilatı bünyesinde sağlıklı, belirleyici nedenlerden dolayı kendini çabuk deşifre etmeyecek personel seçimine dikkat ederken belki başvuran adayların büyük çoğunluğu sağlık kurulundan Polis Olabilir raporunu alamadıklarından dolayı elenmektedirler. Ayrıca PMYO girişlerinde sınav komisyonunda doktor ve psikolog yer aldığı Çarpık Bacaklar Polis Adaylığını Etkiler mi sorusuna burada cevap bulmaktadırlar. Özellikle Polis Meslek Yüksek Okuluna girişlerde adaylar daha titizlikle incelendiği için ilk elemeler burada yapılmaktadır. Komisyonda bulunan doktorunun kanaatine göre hareket eden komisyon üyeleri adayın bacak yapısına göre doktorun vermiş olduğu karara uymaktadırlar.

Polisliğe giriş ne kadar zor ise sonraki yapacağınız görevlerinde bir o kadar zor olacağını düşünerek bu mesleği tercih edecek kişiler sadece maddi olarak değerlendirme yapmayarak işin manevi boyutunu ve zorluluğunu da hesaba katlamaları gerekmektedir. Başvuru yapan adaylar sağlıkları ile ilgili şüpheleri var ise özel hastanelerden gerekli tetkikleri yaptırabilirler. Adaylardan istenilen tahliller ve muayene olacakları birimler Polislikte Sağlık Kurulu Raporu adlı yazıda belirtilmiştir. Çarpık Bacaklar Polis Adaylığını Etkiler mi sorusu aklınıza takılıyorsa başvuru yapmadan veya rapor almadan önce mutlaka Kas ve İskelet sistemini inceleyen bir doktora muayene olarak görüşlerini alabilirsiniz. Bu durum doktorların takdir yetkisine kalmış ve genel görüş etkilemediği yöndedir.

İlkokul Mezunu Polis Olur mu ?

Polis Okulunu Nerede Okurum

Polislik Başvurusu Nasıl Yapılır

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 9 YORUM
 1. Güllü dedi ki:

  Görünüş olarak diş probleminin olması polislik alımında problem olur mu?

  1. Admin dedi ki:

   Hayır

 2. Davut can dedi ki:

  Düz taban var bende ameliyat olsam asker veya polis olmama engel olur mu

  1. Admin dedi ki:

   evet…

 3. Meryem dedi ki:

  Dizlerim hafif yamuk ama yürümemde , koşmamda , duruşumda sıkıntı yok . polisliğe engel mi ?

  1. Admin dedi ki:

   evet…

   1. meryem dedi ki:

    ama düz yürüyorum ve bacaklarim tam kapanıyor

    1. Sevda dedi ki:

     Diş dolgusu sıkıntı olurmu bide diz kapagim da ameliyat olma olasılığım var engel olurmu.

 4. Sevda dedi ki:

  Diş dolgusu sıkıntı olurmu bide diz kapagim da ameliyat olma olasılığım var engel olurmu.