POLİSLİK

Çapraz Bağ Ameliyatı ve Polislik

Çapraz bağ ameliyatı polisliğe engel midir? sorusu birçok polis adayının kafasına takılan bir konudur. Polis olmak için bildiğiniz üzere belli başlı sağlık şartlarını ve diğer şartları tam olarak karşılamanız gerekmektedir. Emniyet Teşkilatı sağlık yönetmeliği içerisinde bulunan maddeler bizlere açık olarak ne yapmamız gerektiğini, nasıl vücudumuz olması gerektiğini söylemektedir. Fakat yine de üstü kapalı olan maddeler olabiliyor. Bu kapsamda sizleri bilgilendirmek için polisnoktasi.com site adresimizde tamamen ücretsiz ve güncel bilgileri sizlere sunuyoruz. Yazımızın devamını okuyarak çapraz bağ ameliyatı oldum, polis olabilir miyim? sorusuna net bir cevap bulabilirsiniz.

Çapraz Bağ Ameliyatı ve Polislik

Çapraz bağ ameliyatı polisliğe engel midir sorusuna yanıt bulmak için tek adresimiz Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliği olacaktır. Bu yönetmelik içerisinde bizlere polislik ile alakalı çapraz bağ ameliyatı konusunda net bilgiler vermektedir. Sizler için ilgili maddeleri konumuzda paylaşacak ve PMYO, PAEM, POMEM gibi okullarda çapraz bağ ameliyatı olduğunuzu öğrendiklerinde neler olduğu konusunda bilgilendirme sunacağız.

Çapraz Bağ Ameliyatı Olanlar Polis Olabilir Mi?

Yönetmelikte geçen iki maddeyi sizlerle paylaşalım.

 1. “Karpal-metakarpal kemiklerin, tarsal-metatarsal kemiklerin, falanksların veya diğer kemiklerin anatomik veya fonksiyonel patolojileri (kas, tendon ve sinir patolojileri), doğuştan eksiklikleri veya sonradan ampütasyonları öğrenciliğe engeldir. Açıklama: Polidaktili, sindaktili için yapılan, anatomik ve fonksiyonel bozukluk yapmayacak, eşgal belirtmeyecek, başarılı cerrahi girişimler sağlam kabul edilir.”
 2. “Her türlü kas hastalıkları, tendon ve ligament patolojileri, sinir patolojileri ile bu patolojilerin cerrahileri öğrenciliğe engeldir”

Yukarıda görmüş olduğunuz gibi halk arasında çapraz bağ ameliyatı diye bilinen ameliyat türü bazı durumlar için engel çıkarabilmektedir. Fakat pollidaktili ve sindaktili için fonksiyonel bozukluk olmadan, iz göstermeden yapılan ameliyatlar polislik için sorun olmayacaktır.

Okula Başladıktan Sonra Çapraz Bağ Ameliyatı

Daha önceden tecrübe eden kişilerden de anlaşılacağı üzere eğer PMYO, PAEM veya POMEM okullarında eğitim görürken çapraz bağ ameliyatı olduğunuz fark edilirse okul ile ilişiğiniz kesilmektedir. Geri dönmek için hukuki yollara başvuran kişiler de olmuştur. Fakat bu yollar ile geri dönmenin pek de mümkün olduğunu söylemek yanlış olur. Çapraz bağ ameliyatı polisliğe engel midir? sorusuna net olarak bu şekilde yanıt verebiliriz. Merak ettiklerinizi yorum kısmında belirtebilir, uzmanlardan görüş alabilirsiniz.

Bipolar Bozukluğu Olmak Polisliğe Engel mi?
Bel Fıtığıyım Polis Olabilir Miyim?
Astım Hastaları Polis Olabilir Mi?
Doğum Lekesi Polisliğe Engel Mi?
Platin Polisliğe Engel midir ?
POLİSLER BIYIK BIRAKABİLİR Mİ ?

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

16 Yorum

 1. İki sene önce ön çapraz bağ ameliyatı oldum dizimde platinler var polis olmayı cocukluğumdan beri hayalim bu ameliyat polis olmaya engelmidir

 2. MERHABA 2015 YILINDA ÖN ÇAPRAZ BAĞ KOPMASI VEYA YIRTILMASI DEĞİL. ÖN ÇAPRAZ BAĞ BURKULMASINDAN ÖTÜRÜ AMELİYAT OLDUM. ŞUAN ESKİSİNDEN DAHA İYİYİM. 2 SORUM OLACAKTI 1. Sİ AMELİYAT OLDUKTAN SONRA KAÇ YIL GEÇMESİ GEREKİYOR BAŞVURMAK İÇİN. İKİNCİSİ İSE BU ENGEL Mİ 5 YIL GEÇTİ ÇÜNKÜ. İYİ GÜNLER

 3. Merhabalar kolay gelsin bi sorum olacakti cok sizi tavsiye ettiler. Ön capraz bagda kopma mevcut dizimde yururken ya da kosarken engel teskil etmiyor . Ameliyat olursam Pomem icin sikinti olabilir mi ? Ameliyat olmadan okula yerlesirsem genel saglikta belli olur mu? Ameliyat olsam dahi ne kadar sure sonra pomeme basvuruda bulunabilirim?

 4. Ön çapraz bağımda kısmi yırtık var ve ameliyat olmadım ama yürümemde koşmamda spor yapmamda bir sıkıntı teşkil etmiyor. Polisliğe engel midir?

 5. Ben 12 yıl profesyonel olarak yüzdüm . Türkiyede derecelerim var Besyo mezunuyum. 3 sene önce çapraz bağ ameliyatı oldum . Şuan hiçbir sorunum yok yara izim belli olmuyor . Aktif olarak yüzüyorum ve ağırlık antrenmanı yapıyorum dizim eskisinden kuvvetli diyebilirim.Hiç bir fonksiyon eksikliği ağrı hissetmiyorum.Hedefim deniz polisi olmak(dalgıç polis) çünkü yüzme ve dalgıçlık konusunda uzmanım.Okula girebilir miyim. Elenir miyim bilmiyorum. Sizlere sormak istedim.

  1. Çapraz ve menisküs engel arkadaşlar farkedildiği an yada sistemde gözüktüğü an ilişki kesiliyor eklem içi her hangi bir işlem engel bilginiz olsun ilişki kesildikten sonra onula dönmek hukuki yollardan çok zor ve yıpratıcı size tavsiyem cimere tiwitira sürekli sağlık yönetmenliğinin bu yanlışı düzeltmesi için yazı yazın

   1. Genel sağlıkta illa çıkacak enabız geçmişimizden o yüzden kaçış yok gibi gözüküyor bende çünkü ön sağlıkta elediler

 6. 6 sene önce ön çapraz bağ ameliyatı oldum anatomik ve fonksiyonel bozukluk yok 3-4 dikiş atıldı uzun bir süre geçtiği icin o kadar belli değil bacak kıllarından dolayı da
  üstünü kapatıyor yakına gelip dikkatli bakılırsa belli olur. Pomem genel sağlığında sorun teşkil eder mi?

 7. Merhaba, ön carpraz bağlarımdan birisi kopuk. Ama doktorum ameliyata su an gerek yok dedi. Ameliyat olmazsam eğer polis okuluna girebilir miyim? Yürümem de sıkıntı çıkmıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu