Güncel Bilgiler

Çalışmaya Başlarsam Emekli Aylığım Kesilir Mi ?

Bir bakıma emeklilik, insanların biraz dinlenme ve kendine vakit ayırma ihtiyacından dolayı doğan bir istektir. Ancak gerek hayat şartları gerekse kişinin kendi isteği üzerine tekrar iş hayatına girenler günümüzde mümkündür. Bu tür durumlar söz konusu olduğu zaman emeklilerinin aklını kurcalayan birtakım sorular ortaya çıkmaya başlamıştır. Bunlardan belki de en önemlisi ve en merek edileni ‘’ Emekli biri yeniden çalışmaya başlarsa emekli aylığı kesilir mi, hem çalışıp hem emekli maaşı almak mümkün mü ? sorusudur.

Günümüzde emekli olan kişilerin tekrardan işe girip çalışması yönünden kanunen herhangi bir engel olmamakla birlikte emekli maaşlarında da kesinti yapılması gözetilmemektedir. Ancak belirli hususların yerine getirilmesi gerekmektedir. Kişi emekli olmuş olsa dahi tekrar iş girişiminde bulunduğu zaman sigorta girişini yaptırmış olması gerekmektedir. Bu hak olduğu kadar sigorta kurumuna bildirilmesi aynı zamanda bir yükümlülüktür.

Emeklilik Tarihi Önemli

Emeklilikteki en önemli unsurlardan biri olan tarih burada da karşımıza  çıkmaktadır.

  • Eğer emeklinin işe giriş tarihi 01.10.2008 öncesiyse , bu tarihten önce veya sonra emekli olursa bir iş yerinde çalışması durumunda aylığı kesilmez, ancak çalışanın aldığı ücretin yüzde 30’u oranında emekli SGDP kesilir. Bu oranın yüzde 7,5 ini işçi, geriye kalan kısmını ise işveren karşılamak zorundadır.
  • Emekli 01.10.2018’den sonra işe girdiyse, işverene bağlı olarak çalışılması durumunda emekli aylığı kesintiye uğramaktadır. Bu durum tarımsal çalışma faaliyetleri için geçerli değildir. Eğer emekliliğinizin BAĞ-Kur , Emekli Sandığı , SSK ‘dan ise istemediğiniz sürece emekli aylığınız kesintiye uğramayacaktır. Sadece yapmanız gereken tek şey, sosyal güvenlik primi ödemesini yapmaktır.

Malulen emeklilik söz konusu olduğu zaman , kişi 4-A kapsamında işe girerse açık ve net şekilde belirtebiliriz ki emekli maaşı kesilecektir. Normal şekilde olunan emeklilik sonrası işe başlama durumunda işveren tarafından işçi iki şekilde SGK’ ya bildirilir.  Bunlardan ilki ;

  • Tüm sigorta kollarına tabi olarak ikincisi
  • Sosyal Güvenlik Destek Primine tabi çalışma olarak bildirimdir.

Şayet işveren bildirimi ‘’tüm sigorta kollarına tabi’’ olarak bildirirse emekli maaşı derhal kesintiye uğratılır. Bu durumun yaşanmamasını ve emekli maaşını almaya devam etmek isteyen emekli işverenin kendisini SGK’ ya ‘’Sosyal Güvenlik Destekleme Primine Tabi Çalışanlar ‘’olarak bildirdiğinden emin olması ve uyarması gerekmektedir.

Emeklilikte Yedi Yıl Kuralı Nedir ?

Emekli Maaşı Sorgulama, 4A, 4B, 4C

Ne Zaman Emekli Olabilirim

EMEKLİLİK HESAPLAMA ROBOTU

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu