Bordo Bereli Parkuru

25.12.2017
1.495
A+
A-
Bordo Bereli Parkuru

Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde bulunan en elit birlikler Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda bulunmaktadır. Bu birliklere berelerinin renginde dolayı bordo bereliler denilmektedir. Bordo bereliler zorlu eğitimlerden sonra göreve başlayabilmektedir. Bordo bereli alımlarında adaylar çeşitli sınavlardan geçmekte ve bu sınavlardan başarılı olması durumunda yapılacak olan mülakata girmeye hak kazanmaktadır. Fiziksel olarak yapılan sınavların yapıldığı yere bordo bereli parkuru denilmektedir. Bordo bereli olmak isteyenler bu parkuru başarı ile tamamlaması gerekmektedir. Aksi halde elenerek mülakata girme şansını kaybetmekte ve bordo bereli olma hayallerine veda etmek zorunda kalmaktadır. Bu parkur zor sınavları içerdiği için bordo bereli olmak sanıldığından da zordur. Bundan dolayı bu sınava çok önceden hazırlanmak gerekmektedir. Kısa sürede hazırlanarak bordo bereli parkuru başarı ile geçilememektedir.

Bordo bereli parkuru adayların en fazla elendikleri sınavlardan birisi olarak dikkat çekmektedir. Burada birbirinden zor sınav yapılmaktadır. Bordo bereli olmak isteyen adayların hem fiziksel yeterliliklerini test etmekte hem de dayanıklılıklarını ölçmektedir. Bu sınavlar sonunda adaylardan bazıları bayılabilmekte iken bir kısmı ise parkuru tamamlayamamaktadır. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin en elit birliklerinde görev alabilmek için bu sınavların ölçtüğü bütün yeterliliklere sahip olunması önemlidir. Bu yeterlilikler sayesinde en özel görevler, en zorlu şartlarda gerçekleştirilmektedir. Bordo berelilerin ülkemizde ve dünyada bu kadar ünlü olmasının temel sebeplerinden birisi de bu kadar zor süreçler sonunda seçim yapmasıdır. Bu seçim sayesinde fiziksel ve zihinsel kapasitesi bu görev için yeterli olan kişiler bu birliklere seçilmektedir. Seçimden sonra ise daha ağır bir eğitimden geçilmekte ve görev yapmaya hazır hale gelinmektedir.

Bordo bereli parkuru, adayları fiziksel olarak zorlayarak sınavı gerçekleştirmektedir. Buradaki sınavlara girebilmek için öncelikle ön başvuru yapılması gerekmektedir. Ön başvuru yapıldıktan bordo bereli olabilmek için gerekli şartlara sahip olunup olmadığı kontrol edilmektedir. Bordo bereli olmak isteyen adaylar, başvuru için istenen belgeleri getirerek buraya teslim etmesi gerekmektedir. Belgelerde yapılacak olan incelemeler sonucunda eksik belgesi olan adaylar sınavlara alınmayacaktır. Ayrıca getirilen belgelerdeki bilgilere göre başvuru şartlarına sahip olmadığı anlaşılan adaylarda sınavlara alınmayacaktır. Ayrıca başvuru yapan adayların arşiv araştırması ve güvenlik soruşturma sonuçlarını elde teslim etmeleri gerekmektedir. Bu aşamalardan herhangi birinde eksiklik olması durumunda ya da başvuru şartlarının taşınmadığının anlaşılması üzerine adaylar burada elenerek diğer aşamalara geçmelerine izin verilmemektedir.Bazı adayları parkuru göremeden burada elenerek bordo bereli olma şansını kaybetmektedir.

Bordo Bereli Parkuru Üzerindeki Sınavlar

Bordo bereli parkuru, 2400 metrelik koşu, barfiks, mekik ve şınavdan oluşmaktadır. Bu sınavlar fiziki yeterlilik testi (FYT) olarak isimlendirilmektedir. Bu sınavlar sırasıyla yapılmaktadır ve her sınav 100 puan üzerinden değerlendirilmektedir. Daha sonra bu dört sınavdan alınan puanlar toplanarak dörde bölünmektedir. Yani sınavların ortalaması belirlenmektedir. Ortalamadan elde edilen puana göre parkurun başarı ile tamamlanıp tamamlanmadığı belli olmaktadır. Adayların bordo bereli parkuru üzerinde bulunan sınavlardan aldıkları puanların ortalamasının 60 olması durumunda sınavı başarı ile tamamlamış sayılmaktadırlar. Fiziksel yeterlilik testinden 59 ve daha düşük puan alan adaylar elenmekte ve bordo bereli olma şansını kaybetmektedir. Parkur üzerinde yapılan sınavlardan adayların en az 1 puan alması gerekmektedir. Sınavlardan 0 (sıfır) puan alınması durumunda diğer sınavlara girilmesine izin verilmemektedir. Yani puan alamadığı sınav sonrasında elenmektedir.

Bordo bereli parkuru üzerinde yapılan sınav sonuçlarına adayların itiraz hakkı bulunmaktadır. Barajı geçemeyen adaylar fiziksel yeterlilik testindeki sınavlardan en fazla iki tanesine itiraz edebilmektedir. Bu itirazlar “Nihai Karar Komisyonu” denilen ve beden eğitimi öğretmeni ile subaylardan oluşan grup tarafından değerlendirilecektir. İtiraz eden adaylara, itiraz ettikleri sınavlarla ilgili sınav yükseltme hakkı verilmektedir. Bu sınavın sonucu komisyon tarafından verilecektir ve bu karar itiraz edilememektedir, bu karar kesindir. Ayrıca fiziksel yeterlilik testi adayların bedenlerini zorlayan bir sınav olduğu için adaylar bu sınava katılarak sağlıklı olduklarını belirtmektedirler. Sınav esnasında yaşanabilecek herhangi bir sağlık sorununda sorumlu bordo bere takmak isteyen aday olacaktır. Ortaya çıkabilecek sağlık sorunlarında sınav merkezleri herhangi bir sorumluluk kabul etmektedir. Ayrıca sınav başlamadan önce kırık, ameliyat gibi dışarıdan da rahatlıkla anlaşılan sağlık sorunları olan kişiler sınavlara kabul edilmeyecektir.

Bordo Bereli Parkuru Üzerindeki Sınavların Puanlaması

Bordo bereli parkuru üzerinde yapılan sınavlardan birisi olan barfikste, adaylardan barfiks çekmeleri istenmektedir. Çekilen her barfiks 10 puan olarak değerlendirilmektedir. 10 barfiks çeken adaylar 100 puan alırken, hiç çekemeyen adaylar ise 0 (sıfır) puan almaktadır. Parkur üzerinde yapılan bir diğer sınav ise mekiktir. Bordo bereli olmak isteyen adaylardan 2 dakika boyunca mekik çekmeleri istenmektedir. Çekilen her mekik 2 puan vermektedir. Bu sınavdan tam puan alabilmek için 50 mekik çekilmesi gerekmektedir. Bir diğer sınav işe şınavdır. Burada da adaylardan 2 dakika boyunca şınav çekmeleri istenmektedir. Şınav sınavından tam puan alabilmek için ise adayların 40 şınav çekmeleri gerekmektedir. 30 şınav çekenler ise 80 puan almaktadır. 5’ten az şınav çekenler ise puan alamamakta ve burada elenmektedir. Parkur üzerindeki bir başka sınav ise 2400 metrelik koşudur. Adaylar bu koşuyu bitirme sürelerine göre puan almaktadır. 12 dakika 30 saniye ve daha az sürede koşuyu tamamlayanlar 100 puan almaktadır. Daha sonra ise her 30 saniyelik gecikmede 1 puan düşmektedir.

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Mustafa dedi ki:

    Bu yazdiklariniz gecen senenin parkuru bu sene barfiks11 mekik 60 sinav 55 kosuyuda 1500mtreyi 5dk49 saniyede bitirince 100 tam puan aliniyor . Ortalama fyt40 in altinda olursa yada bu 4 ünun herhamgi birinden 20 puan alti alirsaniz eleniyorsunuz .Bu sene girdim fyt 75