Bordo Bereli Olma Şartları Nelerdir?

10.12.2017
3.892
A+
A-
Bordo Bereli Olma Şartları Nelerdir?

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin en elit birlikleri Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda bulunmaktadır. Bu komutanlıkta olan birlikler bordo bere takmaktadır. Bundan dolayı bu birliklere bordo bereliler denilmektedir. Bordo bereliler insanüstü eğitimlere girmekte ve bu eğitimleri başarı ile tamamlamaktadır. Aldıkları zorlu eğitim neticesinde her türlü arazi koşulunda ve hava şartlarında rahatlıkla görev yapabilmektedir. Bordo berelilerin ülke içinde ve ülke dışında ciddi bir ünü bulunmaktadır. Dünyadaki bütün ordularda özel birlikler bulunmaktadır fakat bordo bereliler kadar üstün yeteneklisi ve harekât kabiliyetine sahip çok az sayıda birlik bulunmaktadır. Bundan dolayı asker olmak isteyen birçok kişinin gönlünde bordo bereli olmak vardır. Bordo bereli olma şartları nelerdir sorusu sık sık sorulmakta ve insanlar bu şartları öğrenerek bordo bereli olmak istemektedirler. Buradan da anlaşılacağı gibi bordo bereli olmanın ilk şartı gönüllü olmaktır.

Bordo Bereli Olma Şartları Nelerdir Konusu Hakkında Genel Bilgiler

Bordo bereli olma şartları nelerdir konusundaki ilk şart Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktadır. Bunun dışındaki ilk şart bordo bereli olmak isteyenlerin orduda subay, astsubay ve uzman erbaş olarak görev yapıyor olması gerekmektedir. Özel Kuvvetler Komutanlığı gönüllü olan bu kişiler arasından belli sınavlara göre seçim yapmaktadır. Bu seçim sırasında yaklaşık 3 yıldan fazla süren eğitim sürecinin başarı ile tamamlanması gerekmektedir. Zorlu eğitim sürecinde başarısız olanlar, bordo bereli olma şansını kaybetmektedir. Bu eğitimlerin bir kısmı yurtiçinde olmaktadır. Yurtiçindeki temel eğitimler 72 hafta sürmektedir. Bunun dışında bordo bereliler ihtisas eğitimi de almaktadır. Yurtiçindeki temel eğitimin tamamlanmasının ardından bu eğitimler başlamaktadır. Bu eğitimlerin bir kısmı yurtiçinde diğer kısmı ise yurtdışında yapılmaktadır. Bu eğitimlerin kesin bir süresi olmayıp 10 hafta ile 52 hafta arasında değişen sürelerde yapılabilmektedir.

Bordo bereli olma şartları nelerdir konusundaki bir diğer husus ise bordo bereli olacak kişilerin fiziksel özellikleridir. Bordo bereli olabilmek için istenen kiloda olunması gerekmektedir. Adayların boylarının ise en az 164 cm olması gerekmektedir. Adayların boyları ile kilolarının orantılı olması gereken şartlar arasındadır. Bordo bereliler zor şartlarda görev yapabilme yeteneklerine sahip olduklarından dolayı boy ve kiloları çok önemlidir. Bundan dolayı bu hususa dikkat edilmektedir. Fakat boy ile kilo arasındaki ilişkide fazla kilolu personellerin istenmediği anlaşılmaktadır. Boyu 180 cm olan kişide olması gereken kilonun üst sınırı 84 olarak belirlenmiştir ki bu da bordo bereliler için gayet normal bir rakamdır. Bu boydaki biri için alt kilo sınırı ise 62’dir. Bu konuda yayınlanan tablo kontrol edilerek kilo ve boy arasındaki ilişki daha net olarak görülebilmektedir. Bu şartlar sağlandığında bordo bereli olmak için başvuru yapılabilmektedir.

Bordo Bereli Olma Şartları Nelerdir ve Dışarıdan Astsubay Alım Şartları

Bordo bereli olma şartları nelerdir konusunda öncelikle yukarıda belirtilen şartların sağlanması gerekmektedir. Daha sonra ise Özel Kuvvet Komutanlığı’nda yapılacak olan sınavda başarılı olmak gerekmektedir. Daha sonra ise zorlu bir eğitim süreci bulunmaktadır. Özel Kuvvetler Komutanlığı 2016 yılı sonunda ilk defa farklı bir uygulamaya gitti ve tarihte ilk defa dışarıdan astsubay alacağını duyurarak gerekli olan şartları açıklamıştır. Bu duyurudan sonra daha sık bordo bereli olma şartları nelerdir sorusunun cevabı aranmaya başlamıştır. Bunun ilk şart bordo bereli olmak isteyenlerin son KPSS P93 puanın 60 ve üzeri olmasıdır. Bu puana sahip olmayanlar başvuruda bulunamamaktadır. Bunun dışında yaş kriteri de bulunmaktadır. Dışarıdan astsubay olarak Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda görev yapmak için 25 ile 27 arasında bir yaşta olunması gerekmektedir. Ordu içerisinden seçilen bordo berelilerde yaş sınırı bulunmazken dışarından alımlarda yaş sınırı bulunmaktadır.

Bordo bereli olma şartları nelerdir konusunda dışarıdan astsubay olarak görev almak isteyenler için gereken şartlar net olarak belirtilmiştir. Yaş sınırı dışında istenen bir başka şart ise en az iki yıllık bir yüksekokuldan mezun olmaktır. Bu yüksekokul yurtiçinde olabileceği gibi YÖK tarafından denklik verilen ve yurtdışında bulunan yüksekokullarda olabilmektedir. Bunlar dışındaki şartlar normal bordo bereli alımıyla aynıdır. Bordo bere takmak isteyen kişilerin ve ailelerinin terör örgütleriyle herhangi bir ilişkisinin bulunmaması ve bu konuyla ilgili adli ceza alınmaması gerekmektedir. Ayrıca daha önce görev alınan kurumlarda ya da eğitim görülen okullarda disiplinsizlik ve ahlaki olarak olumsuz davranışlar gösterilmemesi gerekmektedir. Çünkü TSK’nın göz bebeği olan birliklerde görev yapan kişilerin daha önceki zamanlarda bu tür davranışlarda bulunması bordo bereliler açısından kabul edilemezdir. Bundan dolayı bu tür durumları olan adaylar elenmektedir. Bordo bereli olma şartları nelerdir konusunda en fazla önem verilen hususlardan bir tanesi de disiplindir.

Bordo bereli olma şartları nelerdir konusundaki bir başka husus ise bu görevi yerine getirebilmek için gerekli olan beden ve akıl sağlığının yerinde olduğunu gösteren sağlık raporudur. Bunlar dışında da küçük şartlar bulunmakta olup genel şartlar bu şekildedir. Bu şartlara sahip olan kişiler başvuruda bulunma hakkına sahiptirler. Daha sonra yapılacak olan bir dizi sınavdan da başarı ile geçilmesi durumunda birçok kişinin hayali olan bordo bere takılabilmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin en elit birliğinde yer almak en büyük gurur sebeplerinden birisidir. Bu gurur her Türk genci yaşamak istemekte fakat çok azı bunu başarmaktadır.

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 21 YORUM
 1. Sıla dedi ki:

  Bayan subaylar da bordo bereli olabilir mi?

  1. sat komando dedi ki:

   Bayanların fiziği muharebe sahasına uygun olmadığı için ne yazıkki özel kuvvetlere alınamazlar

 2. Mehnet dedi ki:

  BN 2001 haziran ayi 9 unda doğdum pmyoya ne zaman başvurabilirmm bide burnunda et var sorun olur mu

  1. Admin dedi ki:

   2019 da.

 3. Mehmet dedi ki:

  Admin kulak zari nin delik ölmesi elenmeye sebeb mi elenenler olunuyor mu

  1. Admin dedi ki:

   Doktor takdirine göre işlem yapılıyor.

 4. 1453 dedi ki:

  Ailede tek erkek çocuk olmak sıkıntı çıkarır mı

  1. Admin dedi ki:

   Hayır

 5. Asena dedi ki:

  14 yaşındayım boyum 1.53 ben kara harp okuluna gitmek istiyorum diyelimki kazandım. Ben orada okurken boyum uzamazsa yinede olabirmiyim yani kara harp okulunun 2. Yılında diyelim 156 da falan kalırsam? Lütfen cevaplayın

  1. Ömer dedi ki:

   Admin dışardan direk bordo bereli olmanın çok zor olduğu görünüyor haberlere göre.Ben eğer Kara Harp Okulu bitirp bordo bereli olmak için başvuru yaparsam dışardan başvuranlarla bir mi tutlucam yoksa benim gibi Kara Harp Okulu bitirmiş subaylara özel kadro açılıyor mu?

   1. Admin dedi ki:

    Bilgim yok.

 6. asker dedi ki:

  kara harp okuluna başvurvmam için gerekli yaş kaç olması gerek en az kaç yaşındakiler başvurabilir kara harp okuluna ?
  cevap

 7. Uğur Tazearslan dedi ki:

  Admin 1 yaşındayken elime ütü düştü ve yandı iz kaldı bunun pöh te veya özel kuvvetlerde bir sıkıntı olurmu

  1. Admin dedi ki:

   Büyük değilse sorun olmaz.

   1. Gokhan dedi ki:

    Selamünaleyküm benim Boyum 1.70 bordo bereli olabilir miyim Uzman çavuşluktan ilk okul mezunuyum

 8. Enes dedi ki:

  Admin Bordo Bereli olmak için 2 yabancı dil bilmek gerekiyo yazıyo bi sitede doğrumudur?

  1. Admin dedi ki:

   Bilgim yok.

 9. Oğuzhan dedi ki:

  Yüksek lisans olarak üniversite bitirip askerliği sözleşmeli subay/ astsubay olarak yapsak sonra bordo bereli olmak için başvuru yapabilir miyiz? Ve esnek düz tabanlik sorun cikara bilir mi? Tedavisi olduktan sonra katılma şansımız var mıdır?

 10. Onur dedi ki:

  Astsubay olduktan sonra peki nasıl bordo bereli olunuyor komando olmamız gerekiyor

  1. Admin dedi ki:

   Komando birliğinde eğitim görmeniz gerekiyor.

 11. Gizemnur dedi ki:

  Her iki gözümün numarası 3 e yakın miyop .cizdirsem MSÜ ye alınır miyim?