Bordo Bereli Nasıl Olunur?

29.03.2018
1.493
A+
A-
Bordo Bereli Nasıl Olunur?

1992 yılında kurulan Genelkurmay Başkanına bağlı bulunan Türk Silahlı Kuvvetlerinin en gözde birlikleri arasında bulunan her türlü iklim ve arazi koşullarında operasyon yapma kabiliyetine sahip olan taktıkları bora bereden dolayı halk tarafından bordo bereliler olarak adlandırılan Türk Silahlı Kuvvetlerinin elit takımıdır. Subay, Astsubay, Uzman Erbaş gibi çeşitli rütbelerdeki askerlerden oluşan birlikte terörle mücadele konusunda iç ve dış tehditleri saf dışı bırakmak için mücadele vermektedirler. Gönüllülük esasına göre tercih eden kişiler arasından oluşturulan birlikte özel eğitimlere tabi tutuldukları gibi komando eğitimi almış olan kişiler 6 aylık komanda ihtisas eğitimi de almaları gerekmektedir. Bordo Bereli Nasıl Olunur? Diye düşünenler için şartlarına bakmak gerekmektedir.

Bordo Bereli Nasıl Olunur? Şartları Nedir?

Bordo Bereli Nasıl Olunur? Sorusuna cevap arayanlar için ilk defa 2016 yılında dışarıdan alım yapan Özel Kuvvetler daha sonra açılan Milli Savunma Üniversitesi aracılığıyla Deniz, Hava ve Kara Kuvvet Komutanlıklarına yetiştirilmek üzere öğrenci alınmaktadır. Aranılan şartlar arasında;

  • Türkiye Vatandaşı olmak,
  • Lise Mezunu olmak,
  • Harp Okulları için 1998 ve sonrası
  • Astsubay Okulları için 1997 ve sonrası doğumlu olmak,
  • İstenilen boy ve kilo endeksinin orantılı olması,
  • Haklarında herhangi bir soruşturmasının bulunmaması,
  • Sağlık kurulundan geçerli rapor alması şartlar arasında yer almaktadır. 2018 yılı içerisinde Özel Kuvvetler Komutanlığına 300 Subay, 600 Astsubay alınması planlanmıştır. Her ne kadar planlama bu şekilde yapılmış olsa da gönüllük esasına dayanmakla birlikte eğitimde başarılı olmaları gerekmektedirler.  

Son Kanun hükmünde Kararname ile yapılan birkaç değişiklikle beraber Bordo Bereli Nasıl Olunur? Sorusuna yanıt arayalım. Özel Kuvvetlere alınan kişiler 2 yıllık deneme sürecinde yer alacakları gibi eğitimden başarısız olan adayların ilişikleri kesilerek tüm masraflar kendilerinden talep edilecektir. Sağlık sorunu bulunan kişiler bir sonraki eğitim dönemine tabi tutulurken sağlık problemi geçmeyen kişiler Özel Kuvvetlerden çıkarılarak başka birimlere sevk edilmektedirler. Yapılan bu düzenlemelerin daha detayını öğrenmek isteyenler 678 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameyi inceleyebilirler.

Bordo Bereli Nasıl Olunur? Hangi Eğimleri Almaktadırlar?

Gönüllük esasına dayalı olduğu için Bordo Bereli Nasıl Olunur? sorusuna öncelikle gönüllü olanlar arasından çeşitli seçmeler yapılarak Bordo Bereli grup oluşturulduktan sonra bu seçmelerde başarılı olan kişiler eğitime tabi tutulmaktadır. Başvuru yapan kişinin öncelikle komando kursunun olması gerektiği gibi bordo bereli olmak isteyenlere 6 ay süreli ihtisas kursu görmesi gerekmektedir. Bunun yanında 3 yıl süren balık adam, paraşüt, keskin nişancılık, bomba imha, her türlü hava koşullarında hayatta kalma gibi kurslar verilmektedir. Bu kurslardan başarılı olmanın yanı sıra bazı fiziki özelliklerinin de bulunması gerekmektedir. Özellikle 175 cm ile 190 cm arasında bulunan kişiler arasında gözlük kullanmayan, vücut direnci sağlam olması gerekmektedir.

Bordo Bereli Nasıl Olunur? Sorusuna bir cevap olarak ta; Almış oldukları eğitimin yanı sıra fiziki olarak güçlenen Bordo Berelerden mantık ve Mental olarak ta güçlenmesi istenmektedir. Hangi koşullarda görev yapacakları bilinmediği için psikolojilerinin en üst düzeyde olması, herhangi bir baskı anı durumunda doğru karar verebilmesi gerekmektedir. Diğer askerlerden en önemli farklılıkları arasında bulundukları zor ortamdan en doğru kararı alarak çıkabilmeleri ve kullandıkları silahların tüm özelliklerini bildikleri gibi doğal yaşam alanında kendilerine silah yapabilme kabiliyetine sahip olmalarıdır. Fiziklerini kullandıkları gibi mantık ve zekalarını da en iyi şekilde kullanan bordo bereliler son zamanlarda terörle verdikleri mücadele ile tüm gözleri üzerine toplamışlardır.

Bordo Bereli Nasıl Olunur? Maaşı Ne Kadardır?

Omuz omuza mücadele veren bordo berelerde alt üst ilişik yer almadığı gibi tamamen abi kardeş ilişkisine dayalı bir yapıya sahiplerdir. Genelkurmay Başkanlığına bağlı oldukları için başka kimseden emir almadıkları gibi herhangi bir birliğin emir altına da girmezler. Kendi aralarında haberleşmelerinde özel kodlar kullanarak kendilerine özgü görüşmeleri bulunmaktadır. Özellikle doğu bölgelerinde görev yapan birliklerde görev yapmak isteyenler Bordo Bereli Nasıl Olunur? Sorusuna cevap bulduklarına göre alacakları maaşlarının ne kadar olduğuna bakmak gerekmektedir. Uzman Çavuş rütbesinde görevli olanların maaşları yaklaşık olarak 3.500 TL’den başlamaktadır.

Astsubay rütbesinde bulunanlar ise yaklaşık olarak 4.200 TL’den başlamaktadır ancak bu maaşlarına görev ücretleri ile terörle mücadele kapsamında aldıkları tazminatlar dahil edilmemektedir. Bu ödeneklerinde dahil edilmesi durumunda yaklaşık olarak 6.000 TL’ye kadar çıkmaktadır. Bordo Bereli Nasıl Olunur? Diyenler maaşlarında çok Vatan ve Millet için görev yapmayı tercih ederlerken, ülkeyi hem içten hem de dıştan gelebilecek tehditlerle birlikte terör noktasında mücadele etmek için görev almayı tercih etmektedirler. Terörün durulması ve yok edilmesi noktasında büyük başarılara imza atan Özel Kuvvetler yaptıkları işi para için yapmadıklarını ispat etmişlerdir.

Bordo Bereli Nasıl Olunur? Sorusuna genel olarak bir değerlendirme yapılacak olursak; Özel Kuvvetlere girmek isteyenler gönüllülük esasına dayalı olarak girmeleri gerekmektedirler. Seçmelere giren kişiler alacakları eğitimlerde başarılı olmaları gerektiği gibi bunun yanında hem fiziki hem de matıksal zekalarının da gelişmesi gerekmektedir. Ani durumlarda hem karar vermeleri gerektiği gibi vermiş oldukları kararlarda da doğru ve mantıklı olması gerekmektedir. Son dönemlerde özellikle yurt dışında görev alan bordo bereliler tarihe düştükleri notlarla herkesin gönlüne taht kurmuşlardır. Bordo Bereli olmak isteyen ve şartları tutan herkes Milli Savunma Bakanlığının resmi internet sitesini takip ederek burada başvuru şartlarını ve tarihlerini öğrenebilirler.

Yedek Subay Boy Kilo Oranı Şartları Nedir?

Subay Olarak Askerde Kalma Şartları

Komando Nasıl Olunur ?

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.