2023 – Bisikletli Polis ( Martı Polisi ) Nasıl Olunur ?

28.08.2018
1.567
A+
A-
2023 – Bisikletli Polis ( Martı Polisi ) Nasıl Olunur ?

Türk Polis Teşkilatı içerisinde çeşitli birimler ve bu birimlerin içerisinde çeşitli timler vardır . Bu timler arasından en yeni ve merak edilen tim olarak Bisikletli Polis diğer bir adıyla Martı Polis örnek olarak gösterebiliriz. Peki Martı Polis nedir ? Martı Polis nasıl olunur ? Başvuru şartları nelerdir ? Bu ve bunun gibi sorulara yazımızın devamında cevap vermeye çalışacağız.

Bisikletli Polis ( Martı Polis ) Nedir ?

Bisikletli Polis yani martılar 28/06/2002 tarihinde onaylanan “Emniyet Genel Müdürlüğü Taşra Teşkilatı Motosikletli ve Bisikletli Polis Timleri Kuruluş, Görev ve Çalışma Yönetmeliği” hükümlerine göre görev yapmaktadırlar. Suçla daha etkin ve verimli bir şekilde mücadele edilmesi amacıyla motorize ekiplerin giremediği ya da yeterince hizmet veremediği noktalarda (yeşil alanlar, fuar alanları, sahil şeritleri, mesire alanları), turizm bölgelerinde ve araç trafiğine kapalı alışveriş merkezleri civarında görev yapmak üzere ihtiyaç duyulan bazı illerimizde Bisikletli Polis Timleri kurulmuştur.

Bisikletli polisler diğer birimlerdeki polislere nazaran halkla daha çok iç içe olduklarından , insanlarla kolay iletişim kurabilen kişiler tercih edilmektedir. Eğitimlerinde kullandıkları araç ve gereçleri ( bisiklet vs. ) nasıl kullanacakları , insan ilişkileri vb. konularda bilgi ve deneyim kazanmaktadırlar.

2023 – Bisikletli Polis ( Martı Polisi ) Nasıl Olunur ?

Bisikletli polis olmak için öncelikli şart hali hazırda bir POMEM veya PMYO bitirerek polis memuru olmanız gerekmektedir. Çünkü özel olarak bir Bisikletli Polis alımı yapılmamaktadır. PMYO veya POMEM bitirdikten sonra ihtiyaca bağlı olarak ya da gönüllü bir şekilde başvurup Bisikletli Polis ( Martı ) olabilirsiniz.

Ön Lisans Mezunları Nasıl Polis Olur ?

Polislik Başvurusu Nasıl Yapılır ? Şartları Nelerdir ?

Kadınlar Hangi Polis Okulunda Okur?

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.