POLİSLİK

Bir Polisin Sahip Olması Gereken Özellikler

Genel olarak, meslek nedir diye sorarsak, kişinin hayatını idame ettirmek için zamanını maddi kazanç ile değişmesi diyebiliriz. Kişi, zamanının çoğunu mesleğinin getirdiği uğraşlarla geçireceği için, seçtiği meslek ile kişisel yapısı(fiziki-ruhsal-düşünsel) uygun olmalıdır. Ancak bu sayede mesleki tatmin gerçekleşir ve kişi mesleğini severek yapar.

Ülkemizde meslek seçimindeki en önemli kriter, maalesef gelecek kaygısı. Diğer etmenler arka plana atılıyor. Biz yine de, iyi bir polis memurunun hangi özelliklere ve yeteneklere sahip olması gerektiğini sizlerle paylaşmak istiyoruz. Aşağıda listelediğimiz maddeler, EGM Meslek Standartları kapsamında Türk Polisi’nde olması beklenen yetkinliklerdir.

1.Soğukkanlı ve Sabırlı

Polis memuru, görevini ifa ederken soğukkanlı olmalı, zorluklar karşısında sabır göstermelidir. Ani ve panik halinde yapılacak en ufak hata, kötü sonuçlar doğurabilir.

2.Güler Yüzlü ve Etkili Konuşan

Polis, devletin vatandaşlarına sunduğu emniyet hizmetinin yüzüdür. Bu nedenle, devlet otoritesinin şefkati, polis memurunun yüzünde olmalıdır. Vatandaş, polisten korkmamalı, onun varlığı ile güven ve huzur hissetmelidir. Polis memuru vatandaş ile iletişiminde güzel ve doğru telafuzla konuşmalıdır.

3.Disiplinli ve Kararlı

Polislik mesleğinin temeli disiplin diyebiliriz. İyi bir polis memuru disiplinli olmalıdır ve emirleri uygulamada kararlı davranmalıdır.

4.Tarafsız, Dürüst ve Misafirperver

Polis memuru, varlığı ile vatandaşta dürüstlük duygusunu uyandırmalıdır. Polisler aldıkları kararlarda tarafsız olmak zorundadırlar. Her vatandaşa eşit davranmalı ve hareketlerinde misafirperver olmalıdırlar.

Polis memurları, disiplinli ve kararlı olmalıdır.

5.Enerjik ve Esnek Çalışmaya Uygun

Polislik mesleğinin gerektirdiği mesai saatleri konusunu BURADA paylaşmıştık. Meslek gereği, polis memurları esnek çalışmaya uyum sağlamalıdırlar. Görevleri gereği, oldukça enerjik ve pozitif bir psikolojik yapıya sahip olmalıdırlar.

6.Nazik, Kibar ve İyi Niyetli

Vatandaşlar, polislerle iletişim kurduklarında, devlet otoritesini temsil eden bu kişilerin nazik ve kibar bir dille kendilerine yaklaşmalarını beklerler. Polis memuru, insanlarla iletişiminde bu hususlara dikkat etmelidir.

7.Detaya Özen Gösteren, Şüpheci ve Araştırmacı

Polisler, yaşanan olayların kanunlar çerçevesinde çözüme ulaştırılması için, gerekli uygulamaları yapmakla yükümlüdürler. Bu çalışmalarında, detaylara özen gösterme ve araştırmacı olmak,  meselelerin özüne ulaşmak için polislerin sahip olması gereken  önemli özelliklerdendir.

Yukarıda detaylarını verdiğimiz yetkinlikler dışında, polis memurlarının sahip olması gereken diğer özellikler şu şekilde sıralanabilir:

 • Sır saklayan,
 • Sempatik,
 • Temiz,
 • Araç-gereç ve malzeme kullanımında özenli
 • İnsan ilişkilerinde duyarlı,
 • Çalışkan,
 • Meslek ahlakına sahip,
 • Titiz,
 • Yeniliklere açık,
 • Planlı ve organize,
 • Kaliteye dikkat eden,
 • Çalışma prensiplerine uyan,
 • Sorumluluk sahibi,
 • İş güvenliğine dikkat eden,
 • Zamanı iyi kullanan,
 • Kendinden emin,
 • Ciddi.

Yukarıdaki maddelere bakınca, polislik mesleğinin ne kadar zor bir alan olduğu görülebilir. Bu mesleği seçecek kişilerin, işlerini keyifle yapabilmeleri için bu özellikleri barındırmaları gerekir.

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

43 Yorum

 1. Merhabalar… Ben de polis olmak istiyorum. Bu sene ortaokul 8.sınıfa geçeceğim . Derslerim çok iyi. Hatta bu sene ortalamam 98′ di … Evet. Bu iyi bir şey. Lakin aliem derslerimin iyi olması dolayısıyla polis olma isteğimekarşı çıkıyorlar… Biliyorum belki de bu mesleği seçmek ya da düşünmek için çok erken ama pöh olmayı çok istiyorum. İnşallah olurum. Bu arada benim size sorum şu :
  PMYO’ gittiğimiz zaman PÖH mülakatlarına girmemize gerek varmı yoksa direkt olarak başvuru yapıp eğitimelere mi geçiyoruz ??? Teşekkürler…

   1. Sormayı unutmuşumda 1,5 derce göz PÖH olmaya engel midir? Göz operasyonu geçirsek PÖH olabilirmiyiz?

    1. Bu başvuracağınız okul türününe göre değişir. POMEM için bir sorun oluşturmaz ancak PMYO’ya giremezsiniz. Gözünüzü çizdirirseniz bir problem olmaz.

  1. Kaşımda küçüklükden kaza sonucu oluşan bi yarık var fazla beli olmuyo bu akademiye girmeme engel olurmu

 2. ben lise1 gidiyorum polis olmayı çok istiyorum nasıl olabilirim nereye başvurmam lazım anlatabikirmisiniz

 3. Merhaba admin yine ben. Kafam çok karışık ☹ polis arkadaşlarımın bazıları dövme kabul ediliyor diyor bazıları ise imkansız diyor. Sizin yazıları okudum dövme kabul ediliyor yazıyor. Ediliyor mu edilmiyor mu?

 4. Ben 8’e gidiyorum ve polis olmak istiyorum bazı buyuklerim polislik lisesi var diyorlar bazıları yok diyorlar polislik lisesi var mı?( Ayrıca yüzümde bebeklikten kalma izler var o izlerle polis olabilir miyim?)

 5. Merhaba ben 11.sinifa gidiyorum.Ve polis olmak istiyorum.Boyum7n kisa olmasi buna engel olur mu boy siniri var mi?Varsa ne kadar?şimdiden tesekkurler

 6. Kolay gelsin… Lise sonda hangi sınava giriyoruz ve kaç puanla polis olunur şimdiden teşekkürler…

 7. benım tek problemım uzagı goremıyorum ve ben snıper vb seylerı cok sevıyorum avcı tufegıyle cook keklık avladım ve ben bu yonde bırsey olmak ıstıyorum yanı anlıycagın ben uzagı goremedıgım ıcın pöh vb yerlerde olabılırmıyım ?

 8. Merhaba. Benim kolumda yani tam olarak omuz ile dirseğimin arasında küçük yaştayken geçirdiğim kazadan dolayı iz var. Sorun olurmu ?

 9. bu sene allahın izniyle lise 2 ye geçtim ama drslerim zayıf ama PÖH olmak istiyorum diyecegim oki dersler engel olurmu

 10. merhaba belimde deri gerilmesinden dolayı 4 tane üst üste çizgi varda PÖH OLMAYA engelmi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu