Bir PÖH Yakınının Anısı

10.09.2017
2.282
A+
A-
Bir PÖH Yakınının Anısı

Polis Özel Harekat(PÖH), ülkemizin emniyet güçlerinin en önemli unsurlarından biri. Sağlam duruşları, karizmatik yapıları, güçlü kişilikleri ve vatan savunması için her an hazır duruşlarıyla, gençlerin kalbinde ve hayalinde PÖH ayrı bir yer tutuyor.

Evet, yukarıda PÖH personeli için yazdığımız tüm özellikler, hatta daha da fazlası bu şanlı teşkilata üye polislerde mevcut. Fakat, mesleğin zorluğu, ağır psikolojik etkileri, sosyal imkanlar ve PÖH olmanın hayat için getirdiği zorluklar da az değil. Üstelik bu zorluklar sadece PÖH olanlar için değil, en yakınları için de geçerli. Aşağıda, bu konuda yazılmış bir yazıyı sizlerle paylaşmak istiyoruz.Bu anı ile, PÖH olmanın nelerden feragat gerektirebileceği daha iyi anlaşılır diye düşünüyoruz.

Merhaba, isimsiz yayına alırsanız sevinirim. Benim erkek arkadaşım da sizler gibi bu kutsal mesleği gönülden icra etmek için, PÖH 19 .dönem eğitimini alıyor. Karabük POMEM’i kazandı. Aralıkta eğitimi bitiyor ve mesleğe başlayacak. Mesleğini canı gönülden olarak, vatan millet ve bayrak sevdalısı olarak daima sürdürecek. Sorun şu ki; PÖH kazanana kadar herşey güzeldi. Hayallerimiz, ilerisi için birlikte yaşamak ve yuva kurmak için kurduğumuz binlerce hayalimiz vardı.

Üç ay sürekli olarak sabah içtimadan önce beni uyandırır, öğlen yemek yemeden mutlaka arardı.  Bazen spor, bazen de intikal var telefonum kapalı merak etme derdi. Günde konuştuğumuz belki sadece 10 dakikaydı. Çok yorulduğu için ben de dinlen,  sesini duysam yeter, iyiyim yaz yeter kafi diyordum. Sonra hiç aramamalar başladı; yorgunum demeler, en ufak şeye kızıp bağırmalar… Velhasıl en son artık benim ağlamalarıma dayanamadı ve şunları dedi:

“Bu meslek çok kutsal, bir o kadar mukaddes ama o kadarda zorlu bir meslek…. Ben içine girdikce bişeyleri daha çok kavradım. Ayrılalım dedi. Burada sözü, nişanı hatta düğünü bile 3 kere ertelemiş insanlar var. Eşinin doğumuna gidememiş en güzel anlarında yanında olamamış insanlar var. Ben seni mutsuz ederim, ömrün beni beklemekle geçmesin. Belki şehit olurum tek başına kalırsın, dayanamazsın. Bütün bağırmalar söylediğim sözler seni soğutmak içindi dedi.”

Ben de ona şöyle dedim:

“Ben ağlarsak da gülersek de beraber olalım, vatanın her toprağı bizim. Doğuya da gideriz. Gerekirse betonda uyuruz ama birlikte oluruz dedim.”

Sizler de bu mesleğe gönül vermiş kişilersiniz. Seven sevdiğini böyle bırakır mı, savaşmaz mı! Günlerdir düşünmekten uyuyamıyorum. Ben onunla herşeye varım, sonu ne olursa olsun! Şehadet serbetini içecek olsa bile…

Ayrıldı.. Düşünmekten bittim artık.

ETİKETLER:
Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 10 YORUM
 1. Ahmed dedi ki:

  Vay be

 2. Merve dedi ki:

  Benim de sevgilim şuan da erzincan da eğitim de 1 haftadır gitti aralıkta 2018 aralıkta gelicek hergün 2 3 saat konuşuyoruz şimdilik bi sıkıntı yok çok şükür. Sana gelince onlar orda psikolojik baskı görüyor gidin burdan sevgilinizi ailenizi özlemediniz mi falan diye o baskıya maruz kalmıştır yada bi söz varya göz görmeyince gönül ırak olurmuş diye oda olabilir yani soğumuş olabilir senden :/

 3. Mahoney dedi ki:

  Iliskisi olup poh olmak isteyenlerin yuregi paramparca olmustur simdi

 4. rukiye dedi ki:

  Arkadaşlar benim de sevgilim balikesir de. 19. Donem. Ve bizde yeri geliyor gün içinde hiç konuşamıyoruz bile. Çoğu zaman gözüm telefonda aramasini yada tek bi mesajını bekliyorum. Ama her sesini duyduğumda hiç bir şekilde olumsuz bişey konuşmuyoruz. Bunun bizim için sevgimiz için bir imtihan olduğunun farkindayiz. Bu yüzden en güzel şekilde sabretmeye çalışıyoruz. Güzel şeylerden bahsedip mutlu olmaya çalışıyoruz. Hep hayaller kuruyoruz. Ki insaAllah görevden bir iki ay sonra nisanimiz olacak. Yani diyeceğim o ki buna göğüs germek kişinin kendi elinde. Isteyen ve gerçekten yürekten seven biri böyle kolay kolay vazgeçmemeli. Ne olursa olsun beraberiz deyip yoluna devam etmeli.

 5. Gülay dedi ki:

  Admin on lisanslar poh e başvuru yapabilirler mi

  1. admin dedi ki:

   Geçen ilan gibi olursa evet.

 6. rabia dedi ki:

  Arkadaşlar lise mezunları başvuru yapabilimi ve kadınlarmi başvuracak sadece

 7. Kübra dedi ki:

  Merhaba kardeşim, bende bir kadın polisim özel harekata geçtiğimde herşeyin dahada zorlaşacağını biliyordum fakat önemli olan orada ne yaşarsan yaşa ne baskı görürsen gör bunu ailene sevdiklerine yansıtmamak, yansıtıyorsan problem vardır zaten. Bizde eğitimlerden geçtik yeri geldi annemi babamı günlerce arayamadım. Sevgilim yoktu zaten ama hiç bir günde anneme babama kardeşime burada yaşadıklarımı yansıtıpta onları üzmedim. “Bu meslek çok kutsal, bir o kadar mukaddes ama o kadarda zorlu bir meslek…. Ben içine girdikce bişeyleri daha çok kavradım. Ayrılalım” bu kesinlikle bir mahane olamaz. Evet bu meslek çok çok kutsal. Ama önemli olan yaşadıklarını dışarı yansıtmamak erkek arkadaşın hata yapmış biraz ama içinde ne yaşadığınıda bilemezsin.

  1. Deniz dedi ki:

   Merhaba size bir şey sorabilir miyim acaba ?

 8. Aleyna dedi ki:

  Arkadaşlar benimde sevgilim erzincan pomemi kazandı 5 aydır cikiyoduk bizimde çok güzel hayallerimiz vardı herşey güzeldi günde yarim saat konusuyoduk iyi olduğunu bilmem yetiyodu son zamanlarda bahaneler çıktı işin içine girdikçe daha iyi anlıyorsunuz