Bimer – (Cimer’e) Şikayet Nasıl Yazılır, Başvuru Formu Örneği

21.09.2018
A+
A-
Bimer – (Cimer’e) Şikayet Nasıl Yazılır, Başvuru Formu Örneği

Bimer şikayet hattı, Başbakanlık İletişim Merkezi olarak, 20 Kasım 2006 tarihinde, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin her bir vatandaşı için Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında kurulmuş, internet tabanlı olarak hizmet veren bir sistemdir. Resmi Gazetede yayımlandıktan hemen sonra vatandaşlara hizmet vermeye başlayan Bimer; 1 milyonu aşkın kullanıcıyla oldukça beğenilen ve ilgi gören bir sistemdir. Yeni devlet anlayışı modelinin bir parçası olarak internet üzerinden resmi devlet işlerinin çoğunun çözüme kavuşturulduğu bu anlayış neticesinde kurulmuştur. Tüm dünya da resmi olarak internet tabanlı devlet hizmeti anlayışı gittikçe yaygınlaşmaktadır.

Bimer, sayesinde Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin tüm yurttaşları, her türlü resmi, yarı resmi ya da özel; kamu kurum ve kuruluşları hakkında; şikayet, öneri ve isteklerini, Başbakanlık İletişim Merkezi hizmeti aracılığıyla online olarak belirtebilmektedirler. Sosyal Devlet anlayışının en önemli parçası olan Dilekçe Hakkı kanununa dayandırılarak bu sistem hizmet vermeye başlamıştır. Ancak 9 Temmuz 2018 tarihinden itibaren, Türkiye’de gerçekleşen yapısal hükümet sistemi değişiminin bir parçası olarak Başbakanlık makamının kaldırılmasından itibaren Bimer, Cimer olarak değiştirilmiştir. Bu değişiklik yalnızca basit bir isim değişimidir. Cimer ise; Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’nin kısaltılmış halidir. Cimer şikayet dilekçesi yazmakta oldukça kolay.

Bimer – Cimer Nedir?

Günümüzde artık Bimer olarak anılan bu sistem daha önceden de bahsedildiği üzere Cimer yani Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi olarak değiştirilmiştir. Peki, Cimer nedir? Çoğu vatandaşın kafasının karışmasına neden olan bu değişim nedeniyle, Cimer ve Bimer arasındaki farklar ve işlevlerinin ne olduğu gibi sorular çokça sorulmaktadır. Kısaca tanımlamak gerekirse Cimer; Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin vatandaşlarına internet üzerinden sunduğu, 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu ve Dilekçe Hakkı Kanunu baz alınarak, 20 Kasım 2006 tarihinde Bimer (Başbakanlık İletişim Merkezi) olarak faaliyetlerine başlamış ancak 9 Temmuz 2018 tarihinden itibaren Cimer (Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi) olarak hizmetlerini sürdürmektedir. Bu internet platformu üzerinden bütün Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşları diledikleri gibi başvuru yapabilmeleri için sadece başvuru yapacak kişilerin;

 • Ad – Soyad
 • Tc Kimlik Numarası
 • Adres Bilgilerini

Tamamen doğru ve eksiksiz bir biçimde belirtmeleri gerekmektedir. İnternet üzerinden Cimer (Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi)’e başvuru yapılabildiği gibi telefon ve posta yoluyla da başvuru yapmak mümkündür. Yapılan başvurularda dikkat edilmesi gereken en önemli kısım herhangi bir kamu ya da özel kurum ve kuruluşu hakkında; dilek, şikayet ya da öneri yapılırken, başvuru yapılan konun bahsi geçen kurumda gerçekten gerçekleşmiş olması ve isteğin ya da şikayetin doğru olması gerekmektedir. Aksi takdirde sorumluluk tamamen başvuruyu yapan kişinin kendi şahsına aittir.

Bimer – Cimer Hizmetinden Kimler Yararlanabilir

Resmi Gazete ’de 2006 tarihinde yayımlandıktan sonra Türkiye’de faaliyetlerine başlayan Bimer (Başbakanlık İletişim Merkezi) için başvuru hakkı tanınan kesim başta elbette ki Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşlarıdır. Bunun yanı sıra Tükiye’de ikamet eden ve yaşan yabancılarda Bimer – Cimer uygulamasından belirli koşulları sağladıkları takdirde başvuru hakkı elde edebilirler. Bu koşulları kısaca şu şekilde özetlemek mümkündür. Türkiye’de bulunan yabancıların Bimer – Cimer’e başvuru yapabilme koşulları;

 • Türkiye Cumhuriyeti Devleti Vatandaşlığı almış bireyler
 • Mavi kartlılar
 • Karşılıklılık esasına dayanan ve Türkiye’de ikamet eden yabancılar

Bu koşulları sağladıkları takdirde internet, telefon ya da posta yoluyla bu hizmetten yararlanabilmektedirler. Özellikle internet üzerinden bu siteme (Cumhurbaşkanlığı İletişim Sistemi) başvuru yapabilme imkânı sistemin Türkiye’de çokça tercih edilmesinin en büyük nedenlerinden birdir. Türkiye’nin neresinde olursanız olun önceden belirtilen şartlara sahip tüm bireyler bu hizmetten rahatlıkla yararlanabilirler. Kolay başvuru ve hızlı geri dönüşler sağladığı için vatandaşların büyük beğenisi kazanmış ve çoğu ülkeye örnek oluşturmuş olan bir sistem haline çok kısa bir sürede ulaşmıştır.

Bimer – Cimer Farkları Nelerdir?

Türkiye’de gerçekleşen köklü hükümet sistemi değişimi nedeniyle, 2006 yılından bu yana vatandaşa hizmet veren Bimer sistemi 9 Temmuz 2018 tarihinde yalnızca isim değişikliğine gitmiştir. Bunun en temel nedeni; Türkiye’de Başbakanlık makamının kaldırılarak yerine Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin getirilmesidir. Tüm bunlar dikkate alındığında da Cimer ve Bimer arasında herhangi bir belirgin fark bulunmamaktadır. Vatandaşlar bu hizmetten günümüzde de yararlanabilmektedirler. Bu sitem üzerinden yapılan her türlü istek, şikâyet ya da öneri kanunlar çerçevesinde ve standart dilekçeye cevap vermesi süresi içerisinde gerçekleşmektedir.

Cimer – Bimer Başvuru Süreçleri Nasıl İşler?

Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşlarına, hizmet vermeye başladığı ilk günden itibaren eski adıyla Bimer yeni adıyla Cimer, vatandaşlar tarafından yoğun bir ilgiyle karşılaştığı gibi birçok da başvuru almıştır. Cimer (Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi) vasıtasıyla doğrudan Cumhurbaşkanlığı makamına herhangi bir şikayet ya da önerinizi iletebileceğiniz gibi yine bu makama bir başka kamu ya da özel kurum ve kuruluş hakkında; şikayet, istek ya da önerilerinizi bildirebilirsiniz. Sanıldığının aksine Cimer’e yapılan başvurular resmi süreç içerisinde incelenmekte ve kanuni süresi içinde de başvuruda bulunan kişiye şikayeti hakkında geri dönüş yapılmaktadır. Cimer başvuru yaparken şu yolları kullanabilirsiniz;

 • Cumhurbaşkanlığı resmi internet adresini ziyaret ederek oradan başvurunuzu gerçekleştirebilir
 • E-devlet’ten Cimer’e şikayet sistemi üzerinden Cimer başvurunuzu gerçekleştirebilir
 • Telefon yoluyla Cumhur Başkanlığı İletişim Merkezi, Cimer iletişim numarasını arayabilir
 • Dilerseniz de posta ya da fax yoluyla başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz

Cimer’e vatandaşların başvuru yaparken en çok kullandıkları yöntem elbette internet üzerinden yapılan başvurulardır. Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi kuruluş itibariyle zaten bir internet portalı olarak tasarlanmıştır. Bu sayede ulaşım problemi ya da merkeze uzak olan tüm Türkiye Cumhuriyeti Devleti sınırları içinde bulunan yerleşim yerlerinden sisteme ulaşma imkânı verilmiştir. Cimer’e yapacağınız her türlü başvuru resmi olarak belirlenmiş olan 30 günlük süre zarfında ilgili makamca incelenerek yanıtlanmaktadır.

Cimer’e yapılan başvurular belirli bir sırayı takip ederek incelenmektedir. Öncelikle herhangi bir kurum ya da kuruluş hakkında yaptığınız başvuru ilgili bakanlığa ya da başkanlığa incelenmek üzere gönderilmektedir. İlgili birim incelemesini yaptıktan sonra tekrar Cimer Üzerinden vatandaşa ya da sisteme geri dönüş yapar. Eğer haklı bir başvuru gerçekleştirilmişse ilgili birimler sorunun çözümü için kuruma yaptırım uygulayarak vatandaşın sorununu çözmektedir.

Cimer – Bimer Şikayet Başvuru Formu Örneği

Cimer’e şikâyet başvurusu yapmak sanıldığının aksine oldukça basittir. Vatandaşların her türlü şikâyet ve önerilerini dikkate alan Cumhur Başkanlığı İletişim Merkezi sistemine internet üzerinden yapılan başvurular için kullanıcılar dilerse e- devlet üzerinden dilerse Cumhurbaşkanlığı resmi internet sitesinden başvurularını gerçekleştirebilirler. Bunun için başvuru yapan kişinin; TC kimlik numarası, Ad- Soyad, çeşitli kimlik bilgileri ve cep telefonu numarası istenmektedir. Bu başvuru sürecinin ilk aşamasıdır.

Bu aşamadan sonra telefonunuza gönderilen onay kodu ile şikayetçi olduğunuz konuyu tıpkı dilekçe mantığı ile yazarak iletebilirsiniz. Bunun yanı sıra telefon ve posta yoluyla da her türlü istek, öneri ya da şikayetinizi gönül rahatlığıyla gerçekleştirebilirsiniz. Bu sistem sayesinde, devlet kurumlarında yaşanan aksaklıkları yoğun bürokrasi ve kırtasiyecilik gibi olumsuzluklardan kurtararak vatandaş devlet ilişkisini kolaya indirgeyen bir yapıya sahiptir. Bu sistem sayesinde sosyal hukuk devleti anlayışına katkı sağlandığı gibi devlet kurumlarının işleyişlerinde yaşanan aksaklıklar ya da olumsuzluklar en aza indirgenmeye çalışılmaktadır. Dolayısıyla vatandaşın yönetime katılması sağlanarak demokratik yapıda arttırılmıştır.

E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır ?

Adli Sicil Kaydı (Sabıka Kaydı) Nereden, Nasıl Alınır?

KOSGEB Destek Kredisi Nasıl Alınır ?


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 16 YORUM
 1. Avatar HUSEYİN GEZER dedi ki:

  meden internet uzerinden yazamıyorum bu cagda

  1. Avatar YILDIZ ÇELİK dedi ki:

   NEDEN İNTERNET ÜZERİNDEN YAZAMIYORUM

 2. Avatar ABDURRAHMAN TOĞAÇ dedi ki:

  . 05448081798
  KİTABIMIZ KURANDA

  Kitabımız kurandan ilim akıyor.
  Pek az kişi meal alıp okuyor.
  Okuyanda anlamadan arapçasına bakıyor.
  Diyor anlayın kitabımız kuranda.

  Anlamadan okumak gaflet olmaz mı.
  Kurnazlıklara nefsimiz maruz kalmaz mı.
  Mesajı alamazsak zulüm dolmaz mı.
  Diyor allah kitabımız kuranda.

  Kolaylaştırdık demesinin sizce anlamı yok mu
  Üstelikte tekrarlamış duyarsızlık hak mı
  Anlayarak okumak yoksa yasak mı
  Diyor allah kitabımız kuranda

  Enam suresinin otuz sekizinde .
  Diyor hayvanlarda insanmış öncesinde .
  Olmalıdır insanlar hayır peşinde.
  Diyor allah kitabımız kuranda.

  Önceki peygamberler dönemine bakarım.
  Onların ruhlarını yaratacaklarıma takarım.
  İyilik yapamamışları hayvan yaparım.
  Diyor allah kitabımız kuranda.

  Her hayvan ne yapacagını nasıl biliyor.
  Dogunca annesinin emziğine gidiyor.
  Kokusundan anlıyor sütünden yiyor.
  Diyor allah kitabımız kuranda.

  Çoğaltma yarışçıları buna baksınlar.
  Söyleneni kafalarına iyi taksınlar.
  Derinlikere inerek hesap yapsınlar.
  Diyor allah kitabımız kuranda.

  İnsanlar baksınlar vakıa suresinin özüne.
  Manasını okuyan çıkar yolun düzüne.
  Okuyan girer yaratanın gözünde.
  Diyor allah kitabımız kuranda.

  Manasını okumayan gerçekleri bilmez.
  Zıt fikirler yeryüzünde hiç olmaz.
  Ben solcuyum diyen hiç kalmaz.
  Bütün bunlar kitabımız kuranda.

  Kuranın manasına bakıpta yapmadınız yatırım.
  İlk yaratılış insandır bunu bak aratırım.
  Sizleri bilmediğiniz biçimde yeniden yaratırım.
  Diyor allah kitabımız kuranda.

  Fırkalara bölünüpte hak yoldan şaşmayın .
  Dini tek din olarak yaşayın haddi aşmayın.
  Ne dediğinizi bilmeden namaza yaklaşmayın.
  Diyor allah kitabımız kuranda.

  Ahsap suresinin ellinci ayetine bakın.
  Yakın akraba evliliklerinden sakın.
  Peygamberimze serbestir kafanıza takın.
  Diyor allah kitabımız kuranda.

  Kimi miras dışa gitmesin diye yapıyor.
  Yapmayın denen evlilikten sakat nesil akıyor.
  Allah dirilerdeki mana gözüne bakıyor.
  Diyor allah kitabımız kuranda.

  Yedi kat göğün dışından görürüm hepinizi .
  En aşağı tabakaya yerleştirdik biz sizi.
  Kullarım bilemedi gerektiği gibi bizi.
  Diyor allah kitabımız kuranda.

  Neredeyse azametimden gökler çatlayacak.
  Bizim izin vermemizle kainat patlayacak.
  Tek kütle olacak birbirine saplanacak.
  Diyor allah kitabımız kuranda.

  Kıyametin kopması göz kırpma kadar çabuk olacak.
  Tartıları hafif gelenler haviyeyi bulacak.
  Kitabı sagdan verilen sevinçle dolacak.
  Diyor allah kitabımız kuranda,
  .
  KİTABIMIZ KURANDA
  Araf ehli toplanacak iyi amel aklanacak.
  Alacaklılar hakkını alıp paklanacak .
  Rabbin adeletini gören şükürle rabbini anacak.
  Diyor allah kitabımız kuranda.

  Kitabı soldan verilense ölümü çagıracak .
  Cehennem azabından saçları agıracak .
  Kimse duymayacak ama sürekli bağıracak.
  Diyor allah kitabımız kuranda.

  Kuldan velilere değil allaha tapanları.
  Harama gitmeyip de hak yolu tutanları.
  Kullarım içinde yararlı iş yapanları.
  Diyor cennetlik kitabımız kuranda.

  Hıristiyanlar içindeki rahipler ve keşişler.
  Şehadet getiriyormuş bazıları ne işler.
  Bunları cennetle müjdeleyin doğru gidişler.
  Diyor alah kitabımız kuranda.

  Allahın emirlerini yazdım bakıp görsünler.
  Ayetleri şiirle yazdım ki yola gelsinler.
  İnananları üstün kılacağım bunu bilsinler.
  Diyor allah kitabımız kuranda.

  Derecesi yükseklere dünya biraz dardır.
  Sizi farklı yapacak huy namusdur ardır.
  Her kulun katımızda dereceleri vardır.
  Diyor allah kitabımız kuranda.

  İsteyenin vaatlerindeki sözü bilirim.
  Kullarımın kalplerindeki özü bilirim.
  Meyil ettiğinize yaklaştırırım sizi bilirim.
  Diyor allah kitabımız kuranda.

  Hak yolda giderek islamın yüzünü ağırtın.
  Kimsenin ahını alma yıkılır evin barkın.
  Tek bizden korkabildiğiniz kadar korkun.
  Diyor allah kitabımız kuranda.

  Arştan görüyorum kuranın hükmünü durduruyorlar.
  Ayetlerimizin özünü eklemeleriyle sardırıyorlar.
  Ne oluyor kullarıma ayetlerin yerlerini kaydırıyorlar.
  Diyor allah kitabımız kuranda.

  Ölmekte olan canı alırız.
  Hangisi dolmuş onu biliriz.
  Diyer canlarıda salıveririz.
  Diyor allah kitabımız kuranda.

  Kullarımın bazısı söylediklerimize şaşar.
  çoğu dünyadaki kazanacaklarına bakar.
  Ayetlerimizi söylerseniz sıkıntı basar.
  Diyor allah kitabımız kuranda.

  Din düşmanlarına korku salıp sindireceğiz.
  Bozgunculuk yapanları engine indireceğiz.
  Kullarımızı tabakadan tabakaya bindireceğiz.
  Diyor allah kitabımız kuanda.

  İbrahim peygamberin zürriyetine özendirecem.
  Onun zürriyyetini her tarafa gönderecem.
  Yer yüzünü onun zürriyyetine dönderecem.
  Diyor allah kitabımız kuranda.

  Onun için sonunuz iyi olacaktır.
  Kullarım zorluktan kolaylığı bulacaktır.
  Muhakkak ki her zorlukla kolaylık gelecektir.
  Diyor allah kitabımız kuranda.

  Sizlere bilmediğiniz ne binekler yaratacağız.
  Dağları atılmış renkli yün gibi yapacağız.
  Hakkı batılın üzerine atacağız.
  Diyor allah kitabımız kuranda.

  Yecüç mecüç çıkacak yer yüzünü kaplayacak.
  İnsanlar kendine kaçacak yer arayacak.
  Atacağımız hak batılın beynini parçalayacak.
  Diyor allah kitabımız kuranda.

  İnsanların yaratılışına gizledim ilim özündedir.
  Hakikatlar kulların ağzından çıkan sözündedir.
  Allahın eli onların elinin üzerindedir.
  Diyor allah kitabımız kuranda.

  Haksızlık üstün gelir sanıp çekmeyin keder.
  Ne kadar dilersen dile galip gelir kader.
  Her insan yaratılışına göre hareket eder.
  Diyor allah kitabımız kuranda.

  Ayetlerin ilmiyle kullarımı coştur.
  Bazılarına derman olmak hoştur.
  Biz dilemedikce sizin dilemeniz boştur .
  Diyor allah kitabımız kuranda.

  Kuran milletlerin lisanıyla okunsun.
  Biz bunu kolaylaştırdık böyle bakılsın.
  Öneriyle manaları milletlere sokulsun.
  Diyor allah kitabımız kuranda.

  Zalimlik yapanları musibete saracağım.
  Haksızlığa uğramışın hesabını soracağım.
  İlmini gizleyene ateşten gem vuracağım.
  Diyor allah kitabımız kuranda.

  Dünyadayken zekatsızı ahirette kınarız.
  Şah damarından yakınız sizi sınarız.
  Kullarımızı en çok birbiriyle deneriz.
  Diyor allah kitabımız kuranda.

  Dünyada isteyene veririz dünyada biraz.
  Ahireti isteyene gelmez oradan maraz.
  Kimselerin malına hiç etmeyin garez.
  Diyor allah kitabımız kuranda.

  Rızkınızı bol veriyorsak yolunuzu açtığımızdan.
  Her günaha musibet yoksa ondan geçtiğimizden.
  Başınıza gelen her musibet elinizle ettiğinizden.
  Diyor allah kitabımız kuranda.

  İnananlar derler doğru hakka giderim.
  Doğruyu doğrulayanın işini hallederim.
  Cömertlik edenleri kolaydan muaffak edrim.
  Diyor allah kitabımız kuranda.

  KİTABIMIZ KURANDA
  Bazan hızırı gönderirim, denerim sizi.
  Ellerinizin eriştiğiyle, sınarım sizi.
  Başarısız olursanız , kınarım sizi.
  Diyor allah, kitabımız kuranda.

  Kıyamet koptuğunda, sade azrail kalacak.
  Allahın emriyle, kendi canın alacak.
  Göklerse dürülecek, sağ elimde olacak.
  Diyor allah, kitabımız kuranda.

  Kıyametten önce, yerden hayvan çıkacak.
  İnsanların iyisini, kötüsünden ayıracak.
  Haksızlığa uğramışı, o gün kayıracak.
  Diyor allah, kitabımız kuranda.05448081798
  KİTABIMIZ KURANDA
  İslamın sabrı taşıp, coştuğunda.
  İsrail yok olacak, hatti aştığında
  Güçlü ordu göndereceğiz, son taşkınlığında.
  Diyor allah, kitabımız kuranda.

  Kendileriyle paylaşımcılara, düşman oldular.
  Fitneci destekçilerinin, öğüdüyle doldular.
  Ettiklerini bulacaklar, hemde buldular .
  Diyor allah, kitabımız kuranda.
  KİTABIMIZ KURANDA
  Başkalarıda düzelir, gözüyle baktılar.
  Düzelmeyince, fırınlarda yaktılar.
  Halbuki müslümanlar, sahip çıktılar.
  Diyor allah, kitabımız kuranda.

  Musa peygamber zamanında, durduramadık.
  Ne yaptıysak doğrulara, erdiremedik.
  Gökten bıldırcın eti indirdik, bildiremedik.
  Diyor allah, kitabımız kuranda.

  Doğru yol tutanlara, lütfumuzla geliriz.
  Kim haksızlık yapıyorsa, onu biliriz.
  Nankörlük edenlerin, cezasını veririz.
  Diyor allah, kitabımız kuranda

  Kulların ezelindeki, durumuna baktık.
  Kişilerin meylettiğini, üzerine attık.
  Herkeşin kuşunu, boynuna taktık.
  Diyor allah, kitabımız kuranda.

  Musibetten koruruz, yoksulu gördüğü zaman.
  Malını çoğaltırız, zekatı verdiği zaman.
  Kullarımı görürüm, namaza durduğu zaman.
  Diyor allah, kitabımız kuranda.

  Rızkı biz veririz, size bakmadıkmı.
  Hakkı batılın, üzerine atmadıkmı.
  Size rengarenk ,yollar yapmadıkmı.
  Diyor allah, kitabımız kuranda.

  Eşleriniz tarlanızdır, dürüst yanaş tarlana.
  Kuranı kazanç kapısı, yapıp pazarlama.
  Kapına gelen dilenciyi, sakın azarlama.
  Diyor allah, kitabımız kuranda.

  Besmelenin hakkı vardır, aşlarınızda.
  Yoksulların payı vardır, işlerinizde.
  Sevmeyerek evlendiğiniz, eşlerinizde.
  Diyor hayır vardır, kitabımız kuranda.

  Öncesinde bilmeyen, birer kuldunuz.
  Kabirleri ziyaretle, huzur buldunuz.

  Ölenlerin çokluğuyla, öğündünüz durdunuz.
  Diyor allah, kitabımız kuranda.

  Dünyadayken ömrü, kısa olanın.
  Ahiretde uzatırız, ömrünü onun.
  Hak yolunda akan, her damla kanın.
  Ecri büyük diyor, kitabımız kuranda.

  Kulları imtihan edip, biz bakıyoruz.
  Peşlerine takacağımızı, biz takıyoruz.
  Batılın üzerine hakkı, biz atıyoruz.
  Diyor allah, kitabımız kuranda.

  Ey insan boyca, dağlara erişemezsin.
  Ağırlığınlada, yeri delemezsin.
  Biz dilemezsek, hakka gelemezsin.
  Diyor allah, kitabımız kuranda.

  Yedi kat gökleri, biz bina yaptik.
  Birinci katı, yıdızlarla donattık.
  Ayada, konaklar tayin ettik.
  Diyor allah, kitabımız kuranda.

  Kıyametin kopacağını, her kul anlayacak.
  Onu inkar eden, hiç kimse kalmayacak.
  İnsanlar kaçacak yer, aramaya bakacak.
  Diyor allah, kitabımız kuranda.

  Teknolojiyi kıyamet , hazırlığına takın.
  Bilim ilmini çözecek, ileride bakın.
  Kıyamet kopacağı vakit, göklerin dışına kaçın.
  Diyor allah, kitabımız kuranda.

  Çaresi var ki, bunu söyledim.
  her can bir sürücüyle, gelecek dedim.
  İlmi çalışana veririm, çok gayret edin.
  Diyor allah, kitabımız kuranda.

  Cehenneme söz verdik, senide doyuracam.
  Sana laik olanları , oraya ayıracam.
  Dünyada haksızlık yapılmışı, kayıracam.
  Diyor allah, kitabımız kuranda.

  Küfür kendine yol, arasın dursun.
  Kuran ehlinin kalpleri, toplu vursun.
  Düşmanlar sizlerde, sertlik görsün.
  Diyor allah, kitabımız kuranda.

  Kulumun yolunu açın, kadri bilinsin.
  Uyarıcıyı dinleyin, zillet delinsin.
  Ona köstek olmayın, küfür silinsin.
  Diyor allah, kitabımız kuranda.

  Ayetlerin manasının, açık olanını buldunuz.
  Kimini çözemediniz, şüphede kaldınız.
  Manayı çözmek için, düşünceye daldınız.
  Diyor allah, kitabımız kuranda.

  Kainatı altı günde yarattık.
  Gök yüzünü yıldızlarla donattık.
  Oraya buçlar tayin ettik.
  Diyor allah, kitabımız kuranda.

  Kulumuz doğrudur, takip edin o izi.
  Kestirme bilgilerle, donatıyor hep sizi.
  Velim allah deyin, daim anın siz bizi.
  Diyor allah, kitabımız kuranda.

  Anlamadan okumak , artık yetmiştir.
  Aracısız dua edersen, hakka gitmiştir
  Yaşayacaklarınızda katımızda, olup bitmiştir.
  Diyor Allah, kitabımız kuranda.

  Bazı kullarımız, dış görünüşe bakarlar.
  inceleyip özü görmek, istemekten kaçarlar.
  kendilerini üstün görmeyi, kafalarına takarlar.
  diyor Allah, kitabımız kuranda.

  Dünyada istediğini yeyip, yoksulu baktıranların.
  ahrete inanmayıp, kuran anlamını saptıranların.
  dünyadayken bir selamla, işlerini yaptıranların.
  ahrette ters yüzdürler, kitabımız kuranda.
  Kibirin işareti yularmış, çıkartın demem.
  ahretlik bilgi varsa, kaçarlar oradan hemen.
  zerre kadar kibirliyi, cennetime komam.
  diyor Allah, kitabımız kuranda.

  Bize ordada verir derler ,öyle sandırdık.
  dünyada isteyene, biraz verdik kandırdık.
  biz kuranı ölülere değil, dirilere indirdik.
  diyor Allah, kitabımız kuranda.

  Ağlanacak halinize, birde gülüyorsunuz.
  bazen farkına varıp, nedenini biliyorsunuz.
  sonrada kendinizi, kınayıp duruyorsunuz.
  diyor Allah, kitabımız kuranda.

  Attıklarınızı sizin, elinizle biz atık.
  dalanlarla dalıp gittiniz, kalbinizi kararttık.
  nice alimleri özü, anlamaktan kör bıraktık.
  diyor allah, kitabımız kuranda.

  Meali yazanlar, detaysız özü yazın.
  kendi yorumunuzla önüne, perde koymayı n özün.
  yorumunu okuyan çözer, yaşantı türlüdür sizin.
  kelamımızın özünde dir, gerçekler bizim.

  Mealler çeşitli derseniz, okullara yazdığım özü koyun.
  yazdıklarım derindir, gelin siz beni duyun.
  farklı nesil gelir, yapamazlar size oyun.
  bunu yapın ki yazıyım, iyice ilme doyun.

  Daima kolaylaştırın, özle yürüyün yola.
  öz kulları sıkmaz, kalpler ilimle dola.
  kulum özü yazıyor, hiç vermeyin mola.
  diyor allah, kitabımız kuranda.

  Uzay tekniğine insanlar, hep gayret etsin.
  birbirinize düşman olmayın, affedin gitsin.
  kullarım islah olsun, savaşlar bitsin.
  diyor allah, kitabımız kuranda.

  Tabakadan tabakaya, geçmek için çalışın.
  bir kuvvetle diyor allah, bulun ona kavuşun.
  her can bir sürücüyle gidecek, o güne erişin.
  diyor allah, kitabımız kuranda.

  Her zaman sözün özünü, söyleyin dolandırmayın.
  dünya herkeşe yeter, sıkışık yaşayıp ballandırmayın.
  bizi gazaba getirip, yer yüzünü salandırmayın.
  diyor allah, kitabımız kuranda.

  Duaların özü fatihadır, bilesiniz yani elham.
  denizler mürekkep olsa, ağaçlar kalem.
  hepside biterdi, bitmezdi bizde kelam.
  diyor allah kitabımız kuranda.

  allah izin vermeseydi, hiçbir şey yazamazdım.
  hastalanır dizimde, derman olmaz gezemezdim.
  Rap izin vermeseydi, şifrelileri çözemezdim.
  diyor allah, kitabımız kuranda.

  işkalcı beyinler dursun, zihinler aşınmasın.
  şer düşünenleri uyarın, kimse üşenmesin.
  yer yüzü güzelleştiğinde, kullar kötülük düşünmesin.
  diyor allah, kitabımız kuranda.

  çok çileler çekmekten, hakka küstüğünüzde.
  biz size yetişiriz, tam ümidi kestiğinizde.
  bizim adaletimizin, zuhuruyla coştuğunuzda.
  diyor allah, kitabımız kuranda.

  ulaşmayı zorlaştıran sitelere,destanımı göndermem.
  işleri kolaylaştırın ayetinin, ışığını söndürmem.
  nankörlük etmiş olurum,kurandan nasibimi öldürmem.
  nasibinize şükret diyor , kitabımız kuranda.

  bazı kullar miskin yaşar, onlar sırlıdır.
  onları isyankar bellersin,fakat arlıdır.
  ön yargıyla hırsız dersin ,oysa hırlıdır.
  bazısı erişmiştir,bunlar türlü türlüdür.
  ispatları çoktur, kitabımız kuranda.

  onlar yer yüzünde, yem olmuştur çoktur.
  karınları aç gezerler, gönülleri toktur.
  hepsi de allah yazgısıdır , şüphesiz haktır.
  diyor allah , kitabımız kuranda.

  Rahmandır o tartar , amelleri bildirir.
  bir anı bin saata , bin saatı bir ana indirir

  ona göre çok kolaydır,kullarını döndürür.
  diyor allah kitabımız kuranda.

  bazı kulların kalpleri, dönmüştür artık taşa.
  onlara anlataman, gelselerde uygun yaşa.
  nimeti bol verdiklerimizle, bırak bizi başbaşa.
  diyor allah kitabımız kuranda.

  onlara verdiklerimize, gözlerinizi dikmeyin.
  bizi adaletsiz sanıp, isyan etmeyin.
  onlar denenmekte, sizde yanlışa gitmeyin.
  diyor allah kitabımız kuranda.

  lüt gavmini görün, nasıl oldu sonları.
  sabaha karşı bir gürültü, yakaladı onları.
  yere battı hepisi, hiç kalmadı canlıları.
  diyor allah, kitabımız kuranda.

  karunda çok zengindi, batırmamız haktır.
  ona özenmek, halis kullarıma yasaktır.
  hazinesiyle batırdık, kendisi padişahtır.
  diyor allah kitabımız kuranda.

  batırdığımız memleketin,sayısı çoktur.
  fuhuşta ileri gitmişlerin,batması haktır.
  iyi kularımı kurtarmayı,etmişizdir takdir.
  diyor allah, kitabımız kuranda.

  maddeyide zerreyide, allah yarattı diyenler.
  hiçbir şeyin bizden gizli, kalmadığını görenler.
  her gün yeni bir , icatta olanlar.
  bizden dilenir diyor, kitabımız kuranda.

  övülmeye laik olanı, bilesiniz siz.
  yeryüzü hazinelerle dolu bulasınız iz.
  ölüden diriyi diriden ölüyü çıkartırız biz.
  diyor allah kitabımız kuranda.

  biz kuranda hiçbir şeyi eksik bırakmadık.
  doğruyu yalanlayanların rızklarını daralttık.
  firavunuda hamanıda felakete uğrattık.
  diyor allah kitabımız kuranda.

  göklerin, yerin, birbirine özlemini gördüğünde.
  yer yüzü ıslah olup, batılı sildiğinde.
  insanlar dalga dalga, hak dine girdiğinde.
  rabbinizi çok an diyor, kitabımız kuranda.

  kim dinin kolaylaşmasına, yardım ederse.
  bizde ona yardım ederiz, eğer bilirse.
  allahı inkar eden, düşünceden dönerse.
  işini kolaylaştırırız diyor, kitabımız kuranda.

  zenginleri tuttunuz, yoksulları attınız.
  sonunda kabirleri , ziyaret ettiniz.
  dalanlarla beraber, daldınız gittiniz.
  eğlenceden dönün diyor, kitabımız kuranda.

  mal ve servet yığanların, çoğalttığını.
  nice yoksul kanına girip, ağlattığını.
  doğru yoda gidecekken , yolu bağlattığını.
  görüyorum diyor , kitabımız kuranda.

  adalet olmuş olsa , isyankarlar çoğalmaz.
  yoksullara vermezseniz , musibet dağılmaz.
  onlar asildir ,versenizde zaten almaz.
  huzur bulursunuz diyor , kitabımız kuranda.

  doksan dokuz dese dahi , bu sistem.
  yüz demeyecektir bunu , söyledim içten.
  kullarımın çoğu, bekar kaldı evsizlikten.
  zulmettiler diyor , kitabımız kuranda.

  kendileri bolluk içinde, her yere gittiler.
  koskoca dünyayı , kullara dar ettiler.
  çaresizlikten baraka yapanların , evlerini yıktılar.
  allah diyor görüyorum , kitabımız kuranda.

  allah diyor onlarınkinide , biz yıkacagız.
  düzelmezlerse şayet, depremi başlatacağız.
  hakkı batıla atıp , beynini parçalayacağız.
  sabrım geniş diyor , kitabımız kuranda.

  kullar bu yeryüzüne , ne oluyor diyecekler.
  ozaman yoksulu bulup , paylaşıp yiyecekler.
  onlar gibi yaşayıp , onlar gibi giyecekler.
  önce gerekti diyor , kitabımız kuranda.

  kullarıma sahip çıkana , bizde sahip çıkarız.
  başlarına hakkı atarız , diyorsak atarız.
  hak yolu tutmazlarsa , başlarına yıkarız.
  dönmesinler döneriz diyor , kitabımız kuranda.

  bu gününüzden sonra , zamanınız dolmuştur.
  hak gelmiştir artık , batıl zayii olmuştur.
  gülüp eğlendikleri yeter , hak eline almıştır.
  bizden korkun diyor , kitabımız kuranda.

  biz uyarıcıyı göndermeseydik , azabı indirmezdik.
  bunlar olmayacak olsa , sizi üstüste bindirmezdik.
  uyarıcıyı dinleseydiniz , çıranızı söndürmezdik.
  dinleyin ve uyun diyor ,kitabımız kuranda.

 3. Avatar ABDURRAHMAN TOĞAÇ dedi ki:

  KİTABIMIZ KURANDA
  dünyada kaderince ,çalışıp yorulanları.
  hak kitabımıza ,canla başla sarılanları.
  allahın ipine, gayretle sarılıp arınanları.
  cennete korum diyor ,kitabımız kuranda.

  çoğaltma yarışıyla, uymuşsanız zamana.
  kavuştuğun varlıkla,azmayasın aman ha.
  kibirli şımarıksan birde, halin yaman ha.
  bunları aşın diyor, kitabımız kuran ha.

  kaç kişiyseniz bir fazlası biziz, yanınıza gelmişiz.
  ellerinin sevdiğinden, allah için vereni görmüşüz.
  kime hikmet vermiş isek, çokca hayır vermişiz.
  onlara korku yoktur diyor, kitabımız kuranda.

  allah rızası için, malını sarf eden kişi.
  vereceğini açık veriyorsa ,iyidir gidişi.
  gizli veriyorsa şayet, zor bulunur eşi.
  onlar mahrum olmaz, kitabımız kuranda.

  yoksullar kazanmanın, yolarını bilmez.
  koşudan uzaktır onlar, hakları yenmez.
  onlara veren elin, emeği boşa denmez.
  verin çoğalır diyor , kitabımız kuranda.

 4. Avatar ABDURRAHMAN TOĞAÇ dedi ki:

  onlara beğenmediklerinizi, sakın vermeyin.
  hiç vermeyip baktırıpda, musibete ermeyin.
  büs bütünde savurup , ortalığa sermeyin.
  orta yolu tutun diyor, kitabımız kuranda.

  onları dıştan zengin sanan, ben bunu derim.
  arayın onları bulun, lütfumuza derim erin.
  içine kapalıdırlar çokları, onlarada verin.
  yol bulup çıkamamış,kitabımız kuranda.

  alışverişi helal kıldık, faizi haram.
  aslını al kalsın faizdeki,farklı paran.
  rabbe savaş açma,bak bunu aran.
  hak galip gelir, kitabımız kuranda.

  bundan vaz geçenin ,geçmişdeki rabbe kalır.
  başlangıcını yaparsan,devamı ardından gelir.
  bakarsın geçmişi affeder, o –her gizliyi bilir.
  kalplerin özünü bilir, kitabımız kuranda.

  faiz yemeye devam, edersen şayet.
  haram ettik diyor, ap açıkdır gayet.
  kabirde şeytan çarparmış, diyor ayet.
  çok acıklı kalkıştır, kitabımız kuranda.

  yemeye devam edersen, allah buna bakar.
  sana kötü nesil verir, işini bilmeyen sakar.
  kazandığın varlığını, lüks arabaya takar.
  bir kazayla uçar gider, kitabımız kuranda.

 5. Avatar ABDURRAHMAN TOĞAÇ dedi ki:

  KİTABIMIZ KURANDA
  Kullara bir zarar, dokunduğu zaman.
  yalvarır durur, zaman geçmeden hemen.
  emrimizle kulumun ,musibeti tamam.
  yalvardığını unutur, kitabımız kuranda.

  dokunan ziyandan , sanki dua etmemiş.
  şansım yaver gitti, kurtulduk demiş.
  kendini kurtaranın, rab olduğunu unutmuş.
  müsriflerin amelleridir , kitabımız kuranda.

  o-kimseler huzuruma, çıkacağını ummayan.
  dünyadakine razı gelip,gözleri hiç doymayan.
  dünyalık bilgilerle beslenip, hakkı görmeyen.
  yerleri cehennem diyor, kitabımız kuranda.

  iman edip yararlı iş, yapanlara bildirir.
  sırların kapısını açar, lütfuna erdirir.
  altından ırmaklar akan, cennetlere girdirir.
  rabbin kesin sözüdür, kitabımız kuranda.

  Ey insanlar duanızda, bana Allah yeter diyin.
  Tapılacak tek mabuttur,belaları atar diyin.
  hak yolda gitmeye meyil ,edene bakar diyin.
  kalp gözünü açarım diyor, kitabımız kuranda.

 6. Avatar ABDURRAHMAN TOĞAÇ dedi ki:

  Senede bir iki defa, müsibet verdiklerimiz.
  müsibete sebep, ellerini ettigidir gördüklerimiz.
  Ahiretten önce dünyadada müsibete sardıklarımız.
  Tövbe etmezler diyor, kitabımız diyor kuranda.

  Müsibeti eksik olmaz , cebelleşir durur.
  kendi gibi sahtelerle, hep elleşir durur.
  durmadan haksızlık yapar, helalleşir durur.
  sanki cennete gidecek ,kitabımız kuranda.

  yaptıkları yapmacıktır, hep dünya çıkarıdır.
  onları her yerde görürsün, insanların sakarıdır.
  mütevazi yürüyemez, başları yukarıdır .
  buda bir ilim diyor, kitabımız kuranda.
  KİTABIMIZ KURANDA
  aldatılmışlar , ahiretin efendisidir.
  büyük kurtuluşun,taa kendisidir.
  söz hakkı verilmişin, öncüsüdür.
  diyor allah, kitabımız kuranda.

  peygamberimize şair , mecnun dediler.
  üzerine deve işkembesi , attı adiler.
  atanlar da üstelik , varlık sahibiler.
  sonunda islah oldular,diyor kuranda.

 7. Avatar ABDURRAHMAN TOĞAÇ dedi ki:

  her zorluğun sonu ,hep güzel olur.
  çilelerin arkasından, rahatlık gelir.
  rahatlıktan şımaranın,hatasını görür.
  dikkat edin diyor,kitabımız kuranda.

  bende bir fırkaya ,eğer olsaydım tabii,
  keyfim yerinde olurdu, kollanırdım abii.
  rakip olurdu bana, sonsuzluğun sahibi.
  uçuruma giden diyor, kitabımız kuranda.

  fırkalar kimleri kandırır, iyi biliyor.
  mealden habersizler, oraya giriyor.
  onlar kolay kananları, guruba alıyor.
  meal okuyan, düşmez diyor kuranda.
  ABDURRAHMAN TOĞAÇ
  KİTABIMIZ KURANDA
  Nuh peygamberde uğraştı, islah için.
  söylediğim rabbe inanın, batıldan geçin.
  sana inanacagız, yoksulla mesafeyi açın.
  onları kov un dediler, kitabımız kuranda.

  allah göndermiş bunları, nasıl atarım.
  tek yaratanı sizin için, nasıl satarım.
  büyük rabbin yüzüne, nasıl bakarım.
  dedi ve savundu, kitabımız kuranda.

 8. Avatar ABDURRAHMAN TOĞAÇ dedi ki:

  dediler biz dinine , inanmak istemiyoruz.
  yanındakilere ısınmadık, sevgi beslemiyoruz.
  sana bakıp, akıl kaybetmiş, hasta diyoruz.
  zorlama bizi dediler, kitabımız kuranda.

  israr etme seni taşlayarak, çıkartırız buradan.
  onları yanından kov dedik, çıkarmadın oradan.
  ne yapacaksa yapsın, senin rabbin yaratan.
  deyip baş kaldırdılar diyor, kitabımız kuranda.

  yazık ettiler o kavim, hakka gelemediler.
  peygamber vazifesini yaptı, bilemediler.
  inatla nuh dediler, peygamber demediler.
  tufana uğradılar diyor, kitabımız kuranda.

  peygamber dedi rabbe, ben mağlüp oldum.
  bunlar beni çok yordular, ben gamla doldum.
  size inanan yoksulları davetle, yanımda buldum.
  onları kurtar yarap dedi, kitabımız kuranda.

  eyy nuh dedi rabbi. bir gemi yapasın.
  yarattığımdan bir çift, almaya bakasın.
  inanmış yoksul kulları, gemiye katasın.
  dünyayı su basacak, kitatabımız kuranda.

 9. Avatar ABDURRAHMAN TOĞAÇ dedi ki:

  KİTABIMIZ KURANDA
  bir zaman sonra, nuh gemiyi yaptı.
  kazanı kaynattık, dünyayı su bastı.
  sözümü tuttu, çiftlerden gemiye kattı.
  tufan başladı dedi, kitabımız kuranda.

  yer suyuyla gök suları, yetişti kaplamaya.
  o geminin yüzüşüne ,doyamazsın bakmaya.
  ikna edemedi oğlunu, gemisine katmaya.
  senin neslin değil dedik kitabımız kuranda.

 10. Avatar ABDURRAHMAN TOĞAÇ dedi ki:

  peygamber oğlu tufanda, dağa çıkarım.
  yükselen sulara , dağ zirvesinden bakarım
  gemiye binmiyorum, istediğimi yaparım.
  söz dinlemedi diyor, kitabımız kuranda.

  nihayet su yükseldi, zirveye kavuştu.
  asi evladının eli ayağına dolaştı.
  babaya asi olması, boğulmaya yol açtı.
  sular her yeri yuttu, kitabımız kuranda.

  evladı ölen nuh, rabbe sitem eyledi.
  benim zürriyetim dedi, böyle söyledi
  rab dedi ondaki, kötü kader böyleydi.
  senin neslin değil, kitabımız kuranda.

  neslin değil çünkü, yaramaz bir iş olmuştur.
  onun vadesi yetmiştir, zamanı dolmuştur.
  gerçeği söyledim size, ondan boğulmuştur.
  her şey kader iledir, kitabımız kuranda.

  eyy nuh bize niye, böyle yaptın deme.
  iç yüzünü bilmediğini, bizden isteme.
  verdiğimiz nimetleri, besmelesiz yeme.
  yararınadır dedik, kitabımız kuranda.
  KİTABIMIZ KURANDA
  ABDURRAHMAN TOĞAÇ
  nuh dedi rabbine, bilmediğim şeyi.
  istemekten sana sığındım, olsada iyi.
  siz özü bilirsiniz rabbim, eksilsin sayı.
  dedi ve sığındı, kitabımız kuranda.

 11. Avatar ABDURRAHMAN TOĞAÇ dedi ki:

  nihayet emrimizle, gök suyunu tuttu.
  arza da emrettik, yer suyunu yuttu.
  murdarları temizleyip, bir yere attı.
  yok edildiler diyor, kitabımız kuranda.

 12. Avatar ABDURRAHMAN TOĞAÇ dedi ki:

  KİTABIMIZ KURANDA
  davudu kırk oğluyla ibadette,büyüklenir gördük.
  kırk oğlunun ruhunu, secdeye gittiğinde aldık.
  hıçkırığı göğe yükseldi, çok kederli bulduk.
  daha hayırlısını vereceğiz dedik,kitabımız kuranda.

  süleymanı verdik, üzülmeyesin sakın.
  canlıların dilini, bilecek ileride bakın.
  üstünlük mührünü , vereceğim ona takın.
  dünyaya hükümdardır, kitabımız kuranda.

  nitekim büyüdü, uygun yaşa geldi.
  davudun varlığına, mirasçı oldu.
  tüm varlıklar onu, etkili buldu.
  diyor allah ,kitabımız kuranda.

  belkıs ın kavminide, hüthüt bulmuştu.
  onun tahtını getirmeye ,karar almıştı.
  gözünü kapadı açtı, yanına gelmişti.
  rabbim denedi dedi, kitabımız kuranda.

  bir gün fili gitti, karınca ocağında debelendi.
  karıncalar reisi buna kızdı, çok öfkelendi.
  tuzağa düşürdüler fili, onlar için şölendi.
  karıncaların intikamıdır, kitabımız kuranda.

  bir gün bastona yaslanıp ,düşünceye daldı.
  emrindeki cinler ,görev verilecek sandı.
  çok akıllıydı her zaman, rabbini andı.
  zor görev verecek dediler,kitabımız kuranda.

  halbuki vefat etmişti, bastona yaslanarak.
  yüz sene ölüsü idare etti,cinler canlı sanarak.
  baston çürümüştü ,ruhunu rabbine sunarak.
  ölüsüde idare etti diyor, kitabımız kuranda.

  cinler gaibi bilselerdi, öldüğünü bilirlerdi.
  onun huzurunda ,el pençe divan dururlardı.
  dahada ileri gidip, hazinelerini bulurlardı.
  tüm varlığı sırlıdır diyor, kitabımız kuranda.

  keramet mühründeydi, sanmayın süleymanda.
  cinler başı boş kaldılar, dagıldılar bir anda.
  ben sade özü yazdım, detayları soranda.
  okuyanlar görür diyor, kitabımız kuranda.

 13. Avatar ABDURRAHMAN TOĞAÇ dedi ki:

  KİTABIMIZ KURANDA DEVAMI
  Irklar güzelleştirmeye yarar,hiç öldürülürmü.
  yurduyun içine gelmişken, onlar döndürülürmü.
  ibrahim peygamber ırkına dönme,söndürülürmü.
  çoğaltma yarışı biter diyor,kitabımız kuranda.

  ırklarda keramet vardır, bırakın gelsinler.
  biz başlattık bunu ,dünya insanlık görsünler.
  dünyada bunu gördü,hak yolunu bilsinler.
  hepiniz uygulayın diyor, kitabımız kuranda.

  gidiş geliş serbes olsun,zulüm artık dursun.
  vizeler kaldırılsın,gözler insanlık görsün.
  dünyanın dar getirmesine,kullar perçem vursun.
  hürriyet getirin diyor , kitabımız kuanda.

  işte o zaman,hür kadınlarla, hür erkekler evlenir.
  bunları nefislere yasaklayan , şeytan dellenir.
  hak gelir batıl zayi olur , böyle bellenir.
  darlıktan kurtulursunuz diyor , kitabımız kuranda.

  zina şeklinde olmasın, eşe vefa gösterin.
  sadakatlı eşler olun ,böyle isterim.
  alıpda geri bırakandan, olmayın derim.
  cehennemi unutmayın diyor, kitabımız kuranda.

  KİTABIMIZ KURANDA DEVAMI

  dünyayı dar getirdiklerini, sakın unutmayın.
  şeytan nefsinizi dürter ,siz ona bakmayın.
  azgınlığa sapıpda, kutlu dini, terk etmeyın.
  lütfumuzu unutma diyor,kitabımız kuranda.
  BİRAZ DÜŞÜNÜN
  Savaşı sebep etti , ırkları düzeltmeye.
  mültecileri yöneltti ,avrupaya gitmeye.
  rabbimiz murat etmiştir,bizde gayret etmeye.
  seferber olalım diyom , biraz düşünün.

  Güzel çirkinle evlenmişse ,çekmesin keder.
  onların nesillerini , güzel ırk eder.
  allah ikisininde,iyi yanını almaya gider.
  simaların güzelliği içindir,biraz düşünün.

  bakarsın beklemediğin güzellikte,nesiller gelmiş.
  senin keşfedemediğin,gizli ilmi bulmuş.
  kullardaki eksik olan,gizlileri görmüş.
  çirkine olan sabrıyın, ikramıdır düşünün.

  kimi öldürüldü,kiminin akibeti meçhul.
  onları görevliler bilir,benim bilmem müşkül.
  rabbin seçtikleriydi onlar, benim için gül.
  gül dikensiz olurmu hiç,biraz düşünün.

  elbette ki sıkıntılar, biraz olacak.
  sabırlı vefakara, cennetini verecek.
  milletler yanlışlarını, sonra bilecek.
  burukluğunu yaşıyacaklar, biraz düşünün.

  allah kimselere, püşmanlık yaşatmasın.
  dibini görmediğiniz kuyuya, kimse taş atmasın.
  püşman olacaklar ileride, içlerine batmasın.
  her millet kutsldır ,biraz düşünün.

  ben derim ki o seçilmişler,gitmeye meyl etmeyin.
  allahın emri gelene kadar,oralara gitmeyin.
  o güzelim yurdunuzu , boynu bükük etmeyin.
  musibetler sabırla aşılır, biraz düşünün.

  oraya gidecek kişi, onlardan emin olmalılar.
  hiç zarar gelmiyeceğini,kesin bilmeliler.
  davet edilince gitmeye,karar almalılar.
  sizde agırlık görsünler,biraz düşünün.

  kendinizi agırdan alın,kalitenizi düşürmeyin.
  fazla sokulganlık yapıp,iyice şaşırmayın.
  aç gözlülük yapıp, sabırlarını taşırmayın.
  davetleri uzun sürmez, biraz düşünün.

  ABDURRAHMAN TOĞAÇ
  KİTABIMIZ KURANDA
  Hayra dua eder gibi , şerre dua etmeyin.
  sabırdan dışa kayıp,aşırıya gitmeyin.
  beddua yersiz sahibinin,öfkenizle bitmeyin.
  hayra dua edin diyor, kitabımız kuranda.

  bedduanın yanlışlığını, bir gün gelir anlarlar.
  bildiği gibi yapsın dede, dökülmesin kanlar.
  hayrı istediği gibi , şerride istiyor insanlar.
  biz dilersek olur diyor, kitabımız kuranda.

  çokları şerre dua, ederse şayet.
  rab bunu istemiyor, açıktır gayet.
  hakkınızda şikayetci ,olabilir ayet.
  her şey konuşacak ,kitabımız kuranda.

  lisanına dönderilmiş olanı,oku ve dinle.
  ilmin özünü alarak,ferahlayıp serinle.
  hak yolda gidenlerin,hepsi olur seninle.
  melekler de seninle diyor, kitabımız kuranda.

  okumuşlar içinden , çıkmazsa düzeltici.
  okumamışlardan ayar yapar, gözetici.
  okumuşlar hedef alır,görmez yapıcı.
  ona kusur korlar ,kitabımız kuranda.

  büyüklenmeyle ön yargı ,teslim almış onları.
  korkarım perişanlıktır, onlarında sonları.
  zulmederler sadece ,istediği için canları.
  mevkisindeki kibirin esiridir,kitabımız kuranda.

  kötüye boyun eğipde,işini gidip yapma.
  ona mahkum olursun, hemen gidip kapme.
  rab daha iyisini verir, kötüye dönüp bakma.
  sözümü tutarsan diyor ,kitabımız kuranda.

  tahsil görmemiş , hak vergisiyse,bir alim.
  tahsilliysen ,ona rakipsen,yamandır halin.
  sırtlanırsın günahını,alırsın onunda vebalin.
  yüklenir gidersin diyor, kitabımız kuranda.

  onlar yol göstericidir ,onlara veli denmez.
  veli sadece allahtır, çokları bunu bilmez.
  kulları veli edinenleri,çağırsanda gelmez.
  yanlış yolu tutmuşlardır,kitabımız kuranda.

  doğrusu bu ,velim allah deyin, ona dayanın.
  kendisi ölmeden , serveti batar,milleti soyanın.
  alın terine zulüm yapıp, sırttan doyanın.
  kibirin esiri olmuş diyor , kitabımız kuranda.

  iş bulamadınız , zaman öldürmeye baktınız.
  her türlü filimi , diziyi,takip ettiniz.
  dalanlarla beraber , daldınız gittiniz.
  güldürüde dahildir, kitabımız kuranda.05448081798

 14. Avatar ABDURRAHMAN TOĞAÇ dedi ki:

  ABDURRAHMAN TOĞAÇ
  ÖN YARGI
  Bazı insan cevherde olsa,yapamazlar algı.
  yaşlıda olsa, yoksulsa, göstermezerler saygı.
  dış görünüşle notu verilmiş, etmezler kaygı.
  teslim aldı yazık, milletimi ön yargı.

  azıcık inceleyip, kişinin özüne bakmaz.
  görünüşü varlıklıysa, saygıda kusur yapmaz.
  kibirinin esiridir, başka fikirleri takmaz.
  bakılacak özleri, görmez etti ön yargı.

  ön yargı kibirdendir, hep aynı şeydir.
  bu tuzağa düşenler, efendidir beydir.
  tepeden baktıklarını bul,onları giydir.
  gözleri var görmez, esir almış ön yargı.

  alçak gönüllülüğü, hiç yapamaz onlar.
  yoksulu görmeyi bilmez, lükse aşık bunlar.
  insan sarrafı olmayı bilmez, maddeyi anlar.
  yığdıkları boşa gidecek, teslim aldı ön yargı.

  bunlar kişilerin, dışına bakarlar.
  madde nerdeyse, oraya saparlar.
  sürekli konforu, lüksü yaşarlar.
  yoksulun bilgisine,baktırmadı ön yargı.

  hep emir altında, adamlar arıyorlar.
  kendi gibilerin, hatırını soruyorlar.
  tepeden bakacaklarını ,biliyorlar.
  esas öze ,baktırmadı ön yargı.

  keşfedebilselerdi, düşük gördüklerini.
  itip kakarak başına, çorap ördüklerini.
  kırk yılda bir defa, halin sorduklarını.
  keşfetmekte geciktiler,esir aldı ön yargı.

  iç yüzünü bir bilse, çok şeyini verecek.
  bir defa sohbet etse, gerçeği görecek.
  o zaman topluma, gerçekler gelecek.
  hak edememişler ,teslim almış ön yargı.

  bizim itilenlerimizde, hep ilim dolu.
  yesevi ocağından gelmiş, bir çok kolu.
  hırpalandı çoğu,kalmadı tutacak dalı.
  adalet gelirse kalmaz,taptıkları ön yargı.

  bu görüşler bir gün , düzelecektir.
  düzelmişler denerek,söz olacaktır.
  hepside kendini bulup, öze gelecektir.
  gayret ederlerse, mağlüp olur ön yargı.

  KİTABIMIZ KURANDA

  nesil soy üzerinde, hertürlü degişimi yaparız.
  büyükleniyorsa ona ,düşük ırka bakarız.
  sabırda üstünlük gösterene, iyi nesli takarız.
  gücümüz herşeye yeter diyor, kitabımız kuranda.

  hiç kimse ırk üstünlügüyle, övünmesin.
  yanlışından kusurlu gelirse, dövünmesin.
  güzel yerleri istilayla, oralara konmasın.
  varis tayini bizden diyor, kitabımız kuranda.

  neslini üstün sanıp, onunla böbürlenme.
  imtihanım çok türlüdür, yanlışınla elenme.
  umduğunu elde edemeyince, hemen öfkelenme,
  şer sandıgında hayır olur, kitabimız kuranda.

  kullarımız kaderinin, önüne hiç geçemez.
  yazgımızı beğenmeyip, başkasını seçemez.
  ezelindeki takdirini , hiçbir zaman aşamaz.
  her şey bir yazgıyladır, kitabımız kuranda.

  hayır gelirse onun, güzelligini görürsün.
  bir bakarsın şer geliyor, karşı durursun.
  hakkında ne yazılmıssa, onu bulursun.
  hayırlısını isteyin, kitabınız kuranda.

  KİTABIMIZ KURANDA
  Hakkı duyurmak için,çabalar durursun.
  kullarımı ayetlere, duyarsızlar bulursun.
  set çekmişiz önden arkadan, bunu bilirsin.
  onlar hakkı görmez diyor, kitabımız kuranda.

  set çekilmişlere, duyuramazsın bu sözleri.
  dünyalıktır onlar, bitmiş artık özleri.
  kulakları sağır, bakar görmez gözleri.
  rabbi bilen görür diyor, kitabımız kuranda.

  sen yalnız görmeden, rabden korkanı uyar.
  doğru yoldakine söylersen, o seni duyar.
  onlar zaten meyillidir, hep doğruyu arar.
  doğrulayan onlar diyor, kitabımız kuranda.

  cehennem alevlendiğinde ,onlardan hesap sorak.
  küfür kaplamış şımarıklar, korkup demezler durak.
  tek olarak yarattığımı, gel sen bana bırak.
  onlar azaplık diyor, kitabımız kuranda.

  iş bitiriciliği olmaz, geleni başından atanın.
  alaycı üslupla inanmışı, dışa itenin.
  kötü sözler söyleyip, sizi incitenin.
  perçemden tutarım diyor ,kitabımız kuranda.
  KİTABIMIZ KURANDA
  Müminlerin inandığı, o allah tekdir.
  her şeyi dizayn eden, melik haktır.
  ondan başka övülmeye ,laik yoktur.
  dilediği kuluyladır, kitabımız kuranda.

  allah dilediğini, ayarlar ve seçer.
  kulunu affeder,günahtan geçer.
  sevdiği kulunun, gözlerini açar.
  ona kolaydır, kitabımız kuranda.

  varlığına güvenip, deme zengindir atam.
  geleceği için çalışmayıp, yan gelip yatan.
  her şeyi bir kader ile, odur yapıp yaratan.
  rabden korkun diyor, kitabımız kuranda.

  dünya imtihan yeridir, kulum dayan.
  karşılığı cennettir, çok açıktır ayan.
  dünyaya bağlanıp,ahireti yalan sayan.
  dünyada verecekleri, kitabımız kuranda.
  KİTABIMIZ KURANDA 05448081798
  dünyada isteyen,yiyeceğine baksın.
  takılması gerekeni, boynuna taksın.
  cehennem ateşinden, gözleri aksın.
  bekliyoruz diyor, kitabımız kuranda.

  bırak onları yeyip içip , biraz zevk etsinler.
  işledikleri günahlarla ,uçuruma gitsinler.
  kendilerini oyalayıp ,iyice bitsinler.
  elif lam ra dedik ,kitabımız kuranda.

  istedigini elde etmiş, şişmiş bedenleri.
  hak yolu beğenmeyip, yanlışa gidenleri.
  rabbimizin varlığını ,inkar edenleri.
  yazık etmişlerdir ,kitabımız kuranda.

  rabbe kavuşmak için, yararlı iş yapsınlar.
  yaptıkları ibadette ,kimseyi aracı etmesinler.
  kul hakkını yemesinler ,yanlışa gitmesinler.
  öğüt alan yokmu diyor, kitabımız kuranda.

  kitabımız kurandan ,alınsın ilim.
  alınan ilimle,zirve yapsın bilim.
  hak yolunda giderek ,yorulsun elim.
  icada yönelin diyor,kitabımız kuranda.

  icatta geri millet, huzur bulamaz.
  lazım olan icatları ,gidip alamaz.
  aklını kullananlar mahrum olamaz.
  meyledin veririm diyor,kitabımız kuranda.

  insanların hayırlısı ,yararlı iş yapandır.
  nasihatları alıp, uygulamaya bakandır.
  rabbimize güvenip, iyi ahlak takandır.
  ziyanda değillerdir, kitabımız kuranda.

  allahın düşmanlarını, dostlar etmeyin.
  aldatılıp güçsüzlere ,zulüme gitmeyin.
  onların verdikleri, sözlerine bakmayın.
  sözlerinde vefasızlar, kitabımız kuranda.

  allah sizi yurdunuzdan, çıkaranla dostluğu.
  men ediyor onlarla,yaşayacağınız hoşluğu.
  sım sıkı kenetlenin, doldurun o boşluğu.
  onlara inanma diyor, kitabımız kuranda.

 15. Avatar ABDURRAHMAN TOĞAÇ dedi ki:

  KİTABIMIZ KURANDA

  nesil soy üzerinde, hertürlü degişimi yaparız.
  büyükleniyorsa ona ,düşük ırka bakarız.
  sabırda üstünlük gösterene, iyi nesli takarız.
  gücümüz herşeye yeter diyor, kitabımız kuranda.

  hiç kimse ırk üstünlügüyle, övünmesin.
  yanlışından kusurlu gelirse, dövünmesin.
  güzel yerleri istilayla, oralara konmasın.
  varis tayini bizden diyor, kitabımız kuranda.

  neslini üstün sanıp, onunla böbürlenme.
  imtihanım çok türlüdür, yanlışınla elenme.
  umduğunu elde edemeyince, hemen öfkelenme,
  şer sandıgında hayır olur, kitabimız kuranda.

  kullarımız kaderinin, önüne hiç geçemez.
  yazgımızı beğenmeyip, başkasını seçemez.
  ezelindeki takdirini , hiçbir zaman aşamaz.
  her şey bir yazgıyladır, kitabımız kuranda.

  hayır gelirse onun, güzelligini görürsün.
  bir bakarsın şer geliyor, karşı durursun.
  hakkında ne yazılmıssa, onu bulursun.
  hayırlısını isteyin, kitabınız kuranda.

  KİTABIMIZ KURANDA
  Hakkı duyurmak için,çabalar durursun.
  kullarımı ayetlere, duyarsızlar bulursun.
  set çekmişiz önden arkadan, bunu bilirsin.
  onlar hakkı görmez diyor, kitabımız kuranda.

  set çekilmişlere, duyuramazsın bu sözleri.
  dünyalıktır onlar, bitmiş artık özleri.
  kulakları sağır, bakar görmez gözleri.
  rabbi bilen görür diyor, kitabımız kuranda.

  sen yalnız görmeden, rabden korkanı uyar.
  doğru yoldakine söylersen, o seni duyar.
  onlar zaten meyillidir, hep doğruyu arar.
  doğrulayan onlar diyor, kitabımız kuranda.

  cehennem alevlendiğinde ,onlardan hesap sorak.
  küfür kaplamış şımarıklar, korkup demezler durak.
  tek olarak yarattığımı, gel sen bana bırak.
  onlar azaplık diyor, kitabımız kuranda.

  iş bitiriciliği olmaz, geleni başından atanın.
  alaycı üslupla inanmışı, dışa itenin.
  kötü sözler söyleyip, sizi incitenin.
  perçemden tutarım diyor ,kitabımız kuranda.
  KİTABIMIZ KURANDA
  Müminlerin inandığı, o allah tekdir.
  her şeyi dizayn eden, melik haktır.
  ondan başka övülmeye ,laik yoktur.
  dilediği kuluyladır, kitabımız kuranda.

  allah dilediğini, ayarlar ve seçer.
  kulunu affeder,günahtan geçer.
  sevdiği kulunun, gözlerini açar.
  ona kolaydır, kitabımız kuranda.

  varlığına güvenip, deme zengindir atam.
  geleceği için çalışmayıp, yan gelip yatan.
  her şeyi bir kader ile, odur yapıp yaratan.
  rabden korkun diyor, kitabımız kuranda.

  dünya imtihan yeridir, kulum dayan.
  karşılığı cennettir, çok açıktır ayan.
  dünyaya bağlanıp,ahireti yalan sayan.
  dünyada verecekleri, kitabımız kuranda.
  KİTABIMIZ KURANDA 05448081798
  dünyada isteyen,yiyeceğine baksın.
  takılması gerekeni, boynuna taksın.
  cehennem ateşinden, gözleri aksın.
  bekliyoruz diyor, kitabımız kuranda.

  bırak onları yeyip içip , biraz zevk etsinler.
  işledikleri günahlarla ,uçuruma gitsinler.
  kendilerini oyalayıp ,iyice bitsinler.
  elif lam ra dedik ,kitabımız kuranda.

  istedigini elde etmiş, şişmiş bedenleri.
  hak yolu beğenmeyip, yanlışa gidenleri.
  rabbimizin varlığını ,inkar edenleri.
  yazık etmişlerdir ,kitabımız kuranda.

  rabbe kavuşmak için, yararlı iş yapsınlar.
  yaptıkları ibadette ,kimseyi aracı etmesinler.
  kul hakkını yemesinler ,yanlışa gitmesinler.
  öğüt alan yokmu diyor, kitabımız kuranda.

  kitabımız kurandan ,alınsın ilim.
  alınan ilimle,zirve yapsın bilim.
  hak yolunda giderek ,yorulsun elim.
  icada yönelin diyor,kitabımız kuranda.

  icatta geri millet, huzur bulamaz.
  lazım olan icatları ,gidip alamaz.
  aklını kullananlar mahrum olamaz.
  meyledin veririm diyor,kitabımız kuranda.

  insanların hayırlısı ,yararlı iş yapandır.
  nasihatları alıp, uygulamaya bakandır.
  rabbimize güvenip, iyi ahlak takandır.
  ziyanda değillerdir, kitabımız kuranda.

  allahın düşmanlarını, dostlar etmeyin.
  aldatılıp güçsüzlere ,zulüme gitmeyin.
  onların verdikleri, sözlerine bakmayın.
  sözlerinde vefasızlar, kitabımız kuranda.

  allah sizi yurdunuzdan, çıkaranla dostluğu.
  men ediyor onlarla,yaşayacağınız hoşluğu.
  sım sıkı kenetlenin, doldurun o boşluğu.
  onlara inanma diyor, kitabımız kuranda.