Belediyelerde Memur Nasıl Olunur, Şartları Nelerdir?

08.10.2018
1.445
A+
A-
Belediyelerde Memur Nasıl Olunur, Şartları Nelerdir?

Belediyelerde Memur Nasıl Olunur, Şartları Nelerdir?

Memur olmak özellikle günümüzde birçok kişinin istediği hatta hayal ettiği bir unsurdur. Gerek mesleki imkânı olsun gerekse tanınan diğer haklar olsun başka meslek guruplarından ( özel sektörden ) oldukça avantajlı bir konumda olan memurluk, lise mezunundan üniversite mezununa kadar herkesin istediği ve olmak için uğraştığı bir uğraştır.

Devlet çatısı altındaki bütün oluşumlarda ( kurum, firma vs. ) memur olunabilir ve çalışabilir. Üniversitelerde, okullarda, belediyelerde vb. Bu örnekler daha da çoğaltılabilir. Bizler bu yazımızda siz değerli memur adayları için 2018 Belediyelerde Nasıl Memur Olunur, Şartları Nelerdir konusu hakkında bilgi vermeye çalışacağız.


2018 Belediyelerde Nasıl Memur Olunur?

Aslında belediyelerde memur olmanın çeşitli yolları vardır. Bu yollar belediyeden belediyeye çeşitlilik göstermektedir. Kimi belediye kurumsal atama yaparken kimi belediye ise merkezi atama yoluyla personel almaktadır. Bu noktada kurumsal ve merkezi atama nedir onları bilmemiz gerekmektedir.

Kurumsal Atama ve Merkezi Atama Nedir?

Merkezi atamada ise ÖSYM tarafından belirlenmiş olan tercih tarihlerinde adaylar ellerinde bulunan KPSS puanıyla tercih yaparak atanmasıdır. Merkezi atamalarda adaylar sadece ellerinde bulunan puanlarla atanırlar kurumlar ayriyeten kendileri sınav yapmazlar. Hem merkezi atamada olsun hem de kurumsal atamada olsun adayın taşıması gereken en temel şart geçerli bir KPSS puanının olmasıdır. Çünkü iki türlü atamada da adaylardan KPSS puanı istenmektedir.

Belediyeler bu iki farklı atama yoluyla personel alabilmektedirler. Belediyelerde memur olmak isteyen kişiler gelecek olan ilanları takip etmeli ve kaçırmamaları gerekmektedir. Merkezi atamaların tercih tarihleri belli olduğu için kaçırılması zordur. Ancak kurumsal atamalar takip gerektiren bir olaydır. Çünkü kurumsal atamalar için belirlenen bir tarih yoktur. Kurumlar ihtiyaç duyulduğunda ilan yayınlarlar.  Belediyeler de memur olmak isteyen adaylar hangi belediyede çalışmak istiyorsa o belediyenin internet sayfası üzerinden gelecek olan ilanları takip edebilirler.

2018 Belediyelerde Memur Olma Şartları Nelerdir?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi belediyelerde memur olmanın en temel şartı elinizde sizden istenilen geçerli bir KPSS puanının olmasıdır. Bunun haricinde belediyede memur olmak için istenilen şartlar belediyeden belediyeye değişiklik göstermektedir. Hangi kadroya başvurduğunuz, mezuniyet durumunuz, yaşınız vb. durumlar şartları etkilemektedir. Bunların haricinde şartlar hemen hemen aynıdır. Kurumsal atamalarda adaylardan istenilen KPSS puanı genelde 55-70 puan aralığındadır.

Örneğin X Belediyesi kurumsal atama yoluyla lise mezunu düz memur ilanı yayınlamış olsun. Genel olarak şartlar aşağıdaki gibidir.

  • 1. Lise, meslek Lisesi ve ya dengi okul mezunu olmak,
  • 2. 2016 KPSS P94 puan türünden 60 ve üstü almış olmak,
  • 3. Türk vatandaşı olmak.
  • 4. Kamu haklarından mahrum bulunmamak,
  • 5. Adaylar için askerlik durumu itibariyle; askerlikle ilgisi bulunmamak veya askerlik çağına gelmemiş bulunmak ya da askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış yahut ertelenmiş veya yedek sınıfa geçirilmiş olmak,
  • 6. Görevini devamlı yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı veya bedensel engeli bulunmamak,
  • 7. Yaptırılacak güvenlik soruşturması sonucunda göreve başlamasında bir sakınca bulunmamak.

    İstenilen şartlar hemen hemen yukarıdaki gibidir. Ancak şartlar belediyenden belediyeye değişiklik göstermektedir. Belediyede memur olmak isteyen adaylar çıkacak olan ilanları yakından takip etmeli ve başvuruları kaçırmamaları gerekmektedir.

2018 Zabıta Nasıl Olunur, Şartları Nelerdir ?

MİT’e Nasıl Girilir ? MİT’e Girme Şartları Nelerdir ?

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.