Bel Fıtığıyım Polis Olabilir Miyim?

31.07.2019
A+
A-
Bel Fıtığıyım Polis Olabilir Miyim?

Geçtiğimiz aylarda polislik için istenen sağlık şartlarının değiştiği haberi ile karşınıza çıkmıştık. Polis adaylarının kafalarını kurcalayan bir soru olarak bel fıtığı polisliğe engel mi sorusu akıllara gelmeye başladı. Süleyman Soylu yaptığı açıklama ile polislik alım şartlarında sağlık aşamasında geçen bazı maddelere düzenleme getirildiğini belirtmişti. Ardından yayınlanan resmi duyuruda ise bazı esneklikler sunulurken, az da olsa katı kurallar da getirilmişti. Haberimizin devamında değişen şartlar ile beraber bel fıtığı polis olmanız için engel mi konusu hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Polislik Alımında Değişen Sağlık Kontrolleri

 • Polislik alımında genel kontrol aşamasında yazlık üniforma giyildiği zaman dövmesi belli olan adaylar elenmeyecek.
 • Yara izleri elenmenize yol açmayacak.
 • 4, 5, 6. Derece kellik ve ilaç kullanılmaya gerek duyulmayan troit bezleri bozuklukları yüzünden elenmeyeceksiniz.
 • Tanı veya teşhis yapılmak üzere ekleme yapılan müdahaleler elenmenize yol açmayacak.
 • Görme şartı eksi 1 derecesinden eksi 2 derecesine çekildi.
 • İşitme seviyesi 25 desibelden 20 desibele düşürüldü.
 • Kalbi delik olanların, cerrahi yöntemler ile delikleri kapatıldıysa polis olabilecekler.
 • Hepatit B taşıyıcılar direkt olarak elenecekler.

Polis Olmak İçin Hangi Okulların Bitirilmesi Gerekli?

Polis nasıl olunur konusunda kafasında soru işareti olanlar için iki adet seçenek bulunmaktadır. Bunlardan ilk seçenek PMYO. PMYO başvurusu yapabilmek için lise son sınıf öğrencisi olmanız veya lise mezunu olmanız gerekmektedir. Bu kapsamda 18 yaşına girmiş, 26 yaşını geçmemiş kişiler PMYO için başvuruda bulunup 2 yıllık polis eğitimi alabilirler. PMYO’dan başarılı ile mezun olan kişiler PÖH, polis memuru gibi birimlere atanabilmektedir. Önünüzdeki ikinci seçenek ise POMEM okullarıdır. Polis Meslek Eğitim Merkezine giriş yapabilmek için ön lisans veya lisans diploması elinizde bulunması gerekir. PMYO içerisinde 2 yıl eğitim göreceğiniz için alacak olduğunuz diploma ön lisans diplomasına denktir. O yüzden PMYO mezunu kişiler de POMEM için başvuruda bulunabilirler. Bu şartlar altında başvurunuzu yaptıktan sonra polis mesleği için hayallerinizi gerçekleştirmeye oldukça fazla yaklaşmış olursunuz.

Polis Olma Şartları Nelerdir?

Polis olmaya karar veren kişiler kutsal mesleği yapmak için bir adım atmış oluyorlar. Tabi karar verip bir adım atmak polis olmak için yeterli olmayabilir. Bunun için doğuştan veya ailevi olarak önünüzde çeşitli engeller bulunabilir. Bu engeller işe aşılamayacak cinsten engeller olduğu için polislik şartlarının tam olarak incelenmesi gerekir. Bildiğiniz üzere boy belli bir yaştan sonra uzamayı durdurmaktadır, bazı kişilerde ise kısalmaya gitmektedir. Durum böyle olunca aşağıdaki maddelerde belirtilen boy konusunu karşılayamıyorsanız attığınız ilk adımı geri çekmek zorunda kalabilirsiniz. Konumuzun en alt kısmında ise bel fıtığı polisliğe engel mi sorusunun cevabını görebilirsiniz.

 • Erkekler için 167 santimetre, kadınlar için 162 santimetre boy olması,
 • Herhangi bir terör örgütü ile geçmişte veya şu anda bir bağlantısı bulunmamak,
 • Okul zamanında okuldan tamamen atılmamış olmak,
 • Silah taşıma konusunda engeli bulunmamak,
 • Kalıcı veya polis olmaya engel herhangi bir sağlık sorunu bulunmamak,
 • Alkol ve uyuşturucu kullanmıyor olmak,
 • Devam etmekte olan bir davası bulunmamak,
 • Beden kitle endeksine uymak (18 ile 27 arası).
blank

Bel Fıtığı Polisliğe Engel Mi?

Çeşitli sağlık sorunlarının polisliğe engel olduğunu bilmekteyiz. Peki bu sağlık sorunları arasında bel fıtığı hastalığına sahip olmak da dahil midir? Bu konu ile alakalı olarak yönetmelikte madde bulunmaktadır. Madde de ise bel fıtığı hastalığı yüzünden operasyon geçirmemiş olmanız gereklidir. Operasyon geçirmemiş ve bel fıtığının vücut fonksiyonlarını değiştirmeyen kişilerin polis olması konusunda herhangi bir engel yoktur. Fakat bu raporu sizlere polislik raporunu verecek kişi sunacaktır. Dolayısı ile bel fıtığının vücudunuza etkisini iyice ölçtükten sonra polis olabileceğiniz ortaya çıkmaktadır. Bunun için bir uzman ile görüşüp bel fıtığı yüzünden vücudunuzda bozukluk var mı veya bir şeylere engel oluyor mu onu öğrenmelisiniz. Eğer cerrahi bir müdahale yapılmadan sorun gözükmüyorsa polisliğe engel değildir. Bel fıtığı polisliğe engel mi sorusunu böylece net bir şekilde cevaplayabiliriz.

Polisliğe Engel Hastalıklar Neler ?
Polislik Göz Şartları 2019
Psikolojik İlaçlar ve Polislik


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 8 YORUM
 1. blank Hamit ışık dedi ki:

  Abi polis başvuru nezaman

 2. blank Ercan ozdemir dedi ki:

  Abi bel fitigi oldugumu daha yeni ogrendim bana hicbir engeli yok ama yonetmelikte bel fitii olanlar kabul edilemez gibi bir yazi gordum nedir asli nolur yardimci ol bana

  1. blank Admin dedi ki:

   ameliyat yoksa problem olmaz…

   1. blank ercan özdemir dedi ki:

    hocam allaha şükür hiçbir ameliyat geçimişim yok olabilirmiyim gerçekten

    1. blank Admin dedi ki:

     evet…

 3. blank Ercan ozdemir dedi ki:

  Abi bel fitigim varmis ama bana hicnir engeli olmadigini fktorda beyan etti ameliyat da geçirmedim baslangiciymis zaten ama mr cektiler ve e nabizda da gozukuyir sıkıntı olurmu

  1. blank yakup dedi ki:

   e nabız da ne diye yazıyor kardeşim

 4. blank Hakki altun dedi ki:

  Abi bel fitigim varmis ama bana hicnir engeli olmadigini fktorda beyan etti ameliyat da geçirmedim baslangiciymis zaten ama mr cektiler ve e nabizda da gozukuyir sıkıntı olurmu?