Bekçilik Sınav Aşamaları 2023

12.01.2020
A+
A-
Bekçilik Sınav Aşamaları 2023

Bekçilik sınav aşamaları 2023 yılında da kaldığı yerden devam edecek. Bildiğiniz üzere 2019 yılında yoğun bir bekçi alımıyla karşı karşıya gelmiştik. Ülkemize alınan mültecilerin de gelmesiyle iç karışıklığı önlemek ve anında müdahalede bulunabilmek için bekçilik uygulamasına geçiş yapıldı. Daha önceden de seyrek olarak devam eden bu uygulama 2019 yılında bir hayli yaygınlaştı. Özellikle büyük şehirlerde 7/24 olacak şekilde mahalle aralarında devriye gezen bekçiler konumlandırıldı. Yaşanabilecek herhangi bir olayda anında müdahale edebilen ve gerektiğinde polislerden destek çağırabilen bekçiler görevlerini sürdürüyor. Peki 2023 yılında sınav aşamaları nasıl ilerleyecek, değişiklik olacak mı? Tüm bu detayları yazımızın devamında öğrenebileceksiniz.

2023 Bekçilik Başvuru Şartları Nelerdir?

Bekçilik sınav aşamalarına geçmeden önce başvuruda buluna bilmek için genel şartları hatırlatmakta fayda olacaktır. Bekçilik başvurularına yoğun ilgi olduğundan dolayı başvuru şartları ile başvuru yapan kişi sayısında eleme yapılmaktadır. Bu eleme unsurları yaş unsurundan askerlik ödevini bitirip bitirmediğine kadar uzanmaktadır. Diğer detaylar alt kısımda bulunmaktadır. 2023 yeni bekçilik başvuru kılavuzu yayınlandığında kapsamlı bir şekilde başvuru şartlarını inceleme şansına sahip olabilirsiniz.

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
  • En az lise veya dengi okul mezunu olmak.
  • En az 167 cm boyunda olmak.
  • Beden kitle indeksi 18 (dâhil) ile 27 (dâhil) arasında olmak.
  • Başvuru yaptığı il sınırları içerisinde en az bir yıldır ikamet ediyor olmak.
  • Askerlik ödevini bitirmiş olmak.
  • 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak kaydıyla, başvuruların başladığı tarih itibarıyla 18 yaşını tamamlamış ve 31 yaşından gün almamış olmak.
  • Ağır hapis veya altı aydan fazla hapis veya affa uğramış olsalar bile zimmet, ihtilas, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanmak, dolanlı iflas veya yüz kızartıcı başka bir fiilden dolayı hapis cezasından hükümlü bulunmamak.

Bekçilik Yazılı Sınav Aşaması 2023

Bekçilik yazılı sınav aşaması 2023 yılında da faaliyete devam edecek. Başvuruda bulunan adaylar ön sağlık kontrolünden sonra yazılı sınava girmektedirler. Yazılı sınavda lise düzeyinde sorular çıkmaktadır. Yine hangi dersten kaç soru çıkacak, sınav süresi ne kadar olacak gibi sorulara yanıtımızı yayınlanacak olan yeni başvuru kılavuzundan bulabileceğiz. Bekçilik için ilkokul mezunu kişiler de alınmaktadır. İlkokul mezunlarının gireceği yazılı sınav ise ilkokul düzeyindeki sorular eşliğinde olacaktır. Geçtiğimiz yılda EGM bünyesine katılan tüm bekçilerin alımları lise mezunlarından olmuştu. İŞKUR tarafından yapılan bekçi alımında ise adaylarda ilkokul mezunu şartı aranmıştı.

Yapılacak olan yazılı sınavda önünüzde optik kağıt ile sınav kitapçığı bulunacak. Kitapçıktan yaptığınız soruları aynı zamanda değerlendirilmeye alınabilmesi için doğru bir şekilde optiğe de işaretlemeniz gerekmektedir. Yazılı sınavda Türkçe, sosyal bilgiler, fen bilgisi, hayat bilgisi, matematik ve genel kültür olmak üzere toplamda yedi ayrı çözmeniz gereken ders konusu bulunmaktadır. 2023 yılında bu ders isimlerine ekleme veya eksiltme de yapılabilir.

2023 Bekçilik Fiziki Yeterlilik Sınavı

Bekçilik sınav aşamaları 2023 yılında şüphesiz en çok hazırlanmanız gereken aşamalardan birisi de fiziki yeterlilik sınavı olmaktadır. Polis Akademisi bünyesine yaptığı tüm alımlarda fiziki yeterlilik sınavını uygulamaktadır. Dolayısıyla bekçi olmak isteyen kişiler de bu aşamayı başarılı bir şekilde geçmek zorundadırlar. Bekçiler için düzenlenmiş parkurda başarı elde etmeniz durumunda diğer aşamaya geçebileceksiniz. Ancak belirlenen süre altında kalmak veya parkuru tamamlayamamak diğer aşamaya geçmenize engel olacaktır. Parkuru yanlış yapmanız durumunda ise ceza puanları bitiş sürenize ek olarak eklenmektedir. İlgili parkur ise her başvuru öncesinde yayınlanan kılavuzun içerisinde yer almaktadır. Tüm ceza puanları ve parkur detayları burada yer almaktadır.

2023 Bekçilik Sözlü Mülakat Aşaması

2023 bekçilik sözlü mülakat aşaması ise son aşama olarak karşımıza çıkmaktadır. Diğer tüm aşamaları başarılı bir şekilde tamamlayanlar heyetin önüne sözlü mülakat için çıkarlar. Burada sizlere aralarından seçmeniz için kartlar sunulur. Kartları içerisinde ise genel kültür soruları yer almaktadır. Heyet ile yaptığınız kısa sohbetten sonra kartınızdaki soruyu cevaplarsınız ve üzerine konuşursunuz. Bu aşamada kendinize olan özgüveniniz, dik duruşunuz ve giyiminiz de etkili olacaktır. Çektiğiniz karttaki soruyu da bildiğiniz takdirde bekçi olarak işe başlamanız kaçınılmaz olacaktır. Bekçilik sınav aşamaları 2023 yılında bu şekilde karşımıza çıkacaktır. Tüm değişiklik ve güncellemeleri polisnoktasi.com site adresimiz üzerinden takip edebilirsiniz.

Bekçilerin Eğitimi Nasıl Olur?
Bekçiler Nerede Eğitim Görür?
Açık Öğretim Okuyanlar Bekçiliğe Başvuru Yapabilir Mi?


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.