Bekçilik Ön Sağlık Aşamasından Geçtim Mi

14.07.2019
582
A+
A-
Bekçilik Ön Sağlık Aşamasından Geçtim Mi

Bekçilik ön sağlık aşamasından geçtim mi sorusu birçok adayın kafasına takılmış durumdadır. 2019 yılı içerisinde Emniyet Teşkilatı bünyesinde çalıştırılmak üzere 2, İŞKUR ile özel şirketlerde çalıştırılmak üzere 1 kere bekçilik alımı yapılmıştır. Toplamda 2019 yılında 3 kez bekçilik alımı yapılmıştır. Bu alımlarda adaylar ön başvuru yaparlar, ön başvuru kabul durumunda ise şahsen başvuru esnasında ön sağlık aşamasından geçerler. Ön sağlık aşamasının maddeleri kılavuzlarda yer alıyor olup, detaylı olarak sizlere bilgilendirilme sağlanmaktadır. Dolayısı ile sağlık yönetmeliğine uymayanlar başvuru yaparak, sınav ücreti yatırarak boşuna vakit kaybetmiyorlar. Bu yazımızda sizlere ön sağlık aşaması hakkında bilgi verecek, bekçilikte ön sağlık aşamasından geçip geçmediğinizi nereden öğreneceğinizi söyleyeceğiz.

Bekçilik Nedir?

Bekçilik uygulaması Türkiye Cumhuriyeti tarihinde eski tarihlerde de uygulanmaktaydı. Polislerden farklı olarak bekçiler sürekli olarak görevli olduğu mahallelerde dolaşmaktadırlar. Böylece mahalle ve çarşılarda oluşabilecek kargaşalara anında müdahale edebilmektedirler. Polisler ile organize çalıştıkları için de polislere yardımları da olmaktadır. Bekçi olmak isteyen adayların karşılaması gerektiği şartların yanı sıra sağlık aşaması da ön plana çıkmaktadır. Bekçiler polisler kadar tehlikeli görevlerde bulunmasa da ön sağlık aşaması oldukça önemlidir.

Bekçilik Başvuru Şartları Nelerdir?

Bekçilik ön sağlık aşamasından geçtim mi sorusundan önce bekçilik başvuru şartlarını incelemekte fayda olacaktır. Böylece yeni başvuru yapmayı düşünen adaylar fikir edinerek başvuru yapıp yapamayacaklarını öğrenebilirler.

  • 18 yaşını doldurmuş olmak, 31 yaşından gün almamış olmak.
  • En az 167 cm boyuna sahip olmak.
  • Bekçilik için başvuru yaptığı mahallede en az bir yıl süre boyunca ikamet ediyor olmak.
  • Askerlik görevini yerine getirmiş olmak.
  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
  • EGM için en az lise, İŞKUR için en az ilkokul mezunu olmak.
  • Beden kitle indeksi 18 ile 27 arasında olmak. (18 ve 27 dahil)

Bekçilik Ön Sağlık Aşaması Nedir?

Yukarıdaki şartlarda gördüğünüz gibi boy ve beden kitle endeksi gibi maddeler polis olma şartları ile benzerlik göstermektedir. Aynı durum ön sağlık aşaması için de geçerlidir. Sizlere fikir olması açısından ön sağlık aşamasında yapılanları sizler için bu başlık altında belirteceğiz.

Öncelikle adayın ön sağlık aşamasında boy ve kilo değerleri ölçülür. Beden kitle indeksi burada ortaya çıkar. Bir sonraki aşama ise renk körlüğü olacaktır. Renkler içerisinde sayılar, harfler konarak renk körlüğü ölçümü yapılır. Ön sağlık aşaması bu tür ayrıntısız testlerle geçirilir. Ayrıntılı sağlık taraması yapılmaz. Kekemelik, göz derecesi olarak sağ 2, sol 2 toplamda 4 ve üzeri derece olanlar ön sağlık aşamasında elenmektedirler. Bu elenme potasını daha da genişletmek mümkündür.

Bekçilik Ön Sağlık Aşamasından Geçtiğimi Nereden Öğrenebilirim?

Bekçilik ön sağlık aşamasından geçtim mi sorusunun yanıtı olarak sizlere sunabileceğimiz tek adres resmî kurumlardır. Polis Akademisi EGM alımları için duyuruları yapan kurumdur. Burada duyurular alanında başvuru sonuçları paylaşılmaktadır. Siz de e-devlet şifrenizi kullanarak giriş yapabilir, ön sağlık aşamasından geçip geçmediğinizi basitçe öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda polisnoktasi.com olarak bizim sitemizi de takip ederek duyurulardan haberdar olabilirsiniz.

İşkur İlkokul Mezunu Bekçi Alımı 2019
2019 Bekçilik Sınav Aşamaları
2019 – Gece Bekçiliği Başvurusu
2019 – Bekçi Maaşları Ne Kadar?

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.