Bekçilik Askerlik Şartı Nedir?

29.05.2020
520
A+
A-
Bekçilik Askerlik Şartı Nedir?

Bekçilik askerlik şartı nedir sorusu bildiğiniz üzere başvuru aşamasında birçok adayın elenmesine sebep olmuştur. Bildiğiniz üzere 2022 yılının Ocak ayında yoğun bir şekilde Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde çalışacak olan lise mezunu bekçiler alınmıştı. Aynı zamanda İŞKUR ilkokul mezunu bekçileri günümüzde hâlâ ilan vasıtası ile almaya devam etmektedir. Bu konumuzda Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesi için aday bekçilerimizi ele alacağız. Bekçi olmak için askerlik şartı nedir konusunu açıklayarak sizlere yapılmış olan değişikliği aktaracağız.

2023 Bekçi Alımları Ne Zaman Yapılacak?

2023 bekçi alımları ne zaman yapılacak sorusuna yanıt vermek için henüz erken. Bildiğiniz üzere ülkemiz dahil olmak üzere tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 virüsü nedeniyle birçok sınav ve alımlar ertelenmişti. Bekçilik alımları için net bir tarih açıklanmadığı için virüs sonrasında nasıl bir adım izlenecek, 2023 yılı içerisinde alım olacak mı gibi sorulara maalesef net bir şekilde cevap veremiyoruz. O yüzden resmî ağızlardan gelecek açıklamaları beklemek en doğrusu olacaktır.

Bekçilik Başvuru Şartları Nelerdir?

Askerlik şartından önce bekçi olmak isteyenler için birkaç başvuru şartı maddesi yayınlamakta fayda olacaktır. Bildiğiniz üzere askerlik maddesinin yanında birçok başvuru şartı bulunmaktadır. Yeni yapılacak olan alımlarda birçok başvuru maddesinin değişeceği söylense de sizler için en son yapılmış başvuru şartlarını paylaşıyoruz. Bu başlıktan sonra ise bekçilik askerlik şartı nedir ve bekçilik askerlik şartı üzerinde yapılan değişiklik işlemlerini öğrenebileceksiniz.

 • Türk vatandaşı olmak,
 • Liseyi bitirmiş olmak,
 • 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak kaydıyla, başvuru tarihi itibarıyla 18 yaşını tamamlamış ve 31 yaşından gün almamış olmak,
 • Ağır hapis veya altı aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsalar bile zimmet, ihtilas, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanmak, dolanlı iflas veya yüz kızartıcı başka bir fiilden dolayı hapis cezasından hükümlü bulunmamak,
 • Türk toplum telakkilerine göre kötü şöhretli tanınmamak,
 • Kamu haklarından mahrum olmamak, kamu hizmetlerinden mahrumiyet cezası ile mahkûm bulunmamak,
 • Memuriyete engel bir hali bulunmamak,
 • Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak,
 • Sağlık Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak,
 • Adayın kendisinin ve evli ise eşinin; genelev, birleşme yeri, randevuevi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamış olmak, genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle, hakkında herhangi bir adli veya İdari soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı İdari yaptırım uygulanmamak veya bu işler nedeniyle hüküm giymemiş olmak,
 • Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak,
 • Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, herhangi bir nedenle polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak,
 • Terör örgütleri ile bu örgütlerin legal veya illegal uzantılarının eylemlerine, toplantılarına, yürüyüş ve mitinglerine karışmamış, desteklememiş ve katılmamış olmak,
 • Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye bulunmamak,
 • Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak.

              (2) Birinci fıkranın (b) bendinde belirtilen eğitim düzeyi için gerektiğinde İçişleri Bakanlığınca                    üst sınır belirlenebilir.

Bekçilik Askerlik Şartı Değişti

Bekçilik askerlik şartı nedir sorusu için güncellenmiş bir şekilde yanıt vermemiz mümkündür. Yapılan değişiklik neticesinde artık kişilerin askerlik ödevini bitirmiş olmasına gerek kalmayacaktır.

Eski başvuru maddesi;
“Askerlik ödevini bitirmiş olmak”

Yeni başvuru maddesi;
“Erkek adaylar için askerlik ile ilişiği bulunmamak”

Bildiğiniz üzere eskiden askerlik ödevini bitirmiş olanlar başvuru yapabiliyordu. Ancak yeni maddede görüldüğü gibi bir düzenleme getirildi. Bu düzenleme sonucunda da askerlikten muaf olanlar veya tecilli olanlar için ne gibi adımlar izlenecek henüz belirli değil. Yeni yapılacak olan alımlarda başvuru kılavuzunun yayınlanması ile birlikte tüm detayları öğrenebileceğiz.

Güvenlik Soruşturması Nasıl Yapılır?
Yüz Kızartıcı Suçlar Bekçiliğe Engel Midir?
İlkokul Mezunları Bekçi Olabilir Mi ?

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. selim dedi ki:

  iç işleri bakanlığı ve polis akademisinin askerlik hakkında açıklama yapmaması hala askerlik şartı var demektir