Bekçiliğe Engel Hastalıklar Neler?

28.10.2019
619
A+
A-
Bekçiliğe Engel Hastalıklar Neler?

Bekçiliğe engel hastalıklar neler başlığı altında sizlere detaylı bilgilendirme sağlayacağız. Bildiğiniz üzere bekçi alımları 2019 yılında hız kesmeden devam etti. İŞKUR için ve devlet için yapılan alımlarda bekçi başvuruları oldukça fazlaydı. İŞKUR başvurularında bekçilerde ilkokul mezunu şartı aranırken Polis Akademisine bağlı olan bekçilerde lise mezun şartı aranmıştı. İlerleyen alımlarda da bu alım şartlarından birkaçının değişeceğini Süleyman Soylu’dan duymuştuk. Değişiklikler yeni dönem alımlarda kılavuz ile ortaya çıkacak olup polisnoktasi.com site adresimizde sizlerle detaylı olarak paylaşılacaktır. Yazımızın devamında bekçiliğe engel olan hastalıkları öğrenebilir, başvuru düşünüyorsanız tekrar gözden geçirebilirsiniz.

Bekçiliğe Engel Olan Hastalıklar Nelerdir?

Polislik alımlarında olduğu gibi bekçiliğe engel olan hastalıklar neler sorusu bu alanda da sorulmaktadır. Bekçiliğe engel olan hastalıklar arasında tam hastalık sayılmasa da boy kilo endeksi ortaya çıkmaktadır. Kişiler 18 (dahil) 27 (dahil) beden kitlesine sahip olmalıdır. Kilo azlığı veya kilo fazlalığı bekçiliğe engel durumlar arasındadır. Ek olarak düzenli bir şekilde hastalığınızla ilgili tedavi görüyor, hastalık için sürekli ilaç kullanıyorsanız maalesef bekçi olamamaktasınız. Ameliyat ile beraber organ kaybı, organ eksikliği de bekçiliğe engel durumlar arasında yer alır.

Bekçiliğe Engel Hastalıklar: Anemi ve Enfeksiyon Durumları

Bekçilik engel hastalıklar neler dendiği zaman anemi ve sık sık enfeksiyon geçirme durumları da ön plana çıkmaktadır. Anemi hastalığı bildiğiniz üzere halk arasında kansızlık olarak adlandırılmaktadır. Kanama durmaması gibi hastalıklar da bekçiliğe engel hastalıklar başında gelmektedir. Varis ve diğer damar patolojileri hastalığına da sahip olmak size bekçilik yolunda engel tanıyacaktır.

Hemoroid ve Kıl Dönmesi

Kişilerde Hemoroid yani basur veya kıl dönmesi olduğu zaman bekçi olma haklarını kaybederler. Ön sağlık kontrolü aşamasında kıl dönmesi veya hemeroid saptandığı durumda adaylar elenerek diğer aşamalara geçememektedirler. Bu hastalıklara göbek, bel, karın fıtığı da dahildir.

Polislik gibi alanlarda da bildiğiniz üzere Hepatit B ve C hastalığı mesleğe engeldir. Safra kesesi taşı veya ameliyatı geçirenler de Polis Akademisi bünyesinde görev alamamaktadırlar. Bu meslek dallarına bekçilik de dahildir.

Kalp ve Damar Hastalıkları

Bekçilik görevi sürekli atik halde olmanızı gerektiren ve yorucu bir meslek olduğu için kalp ve damar hastalıkları da size engel olacaktır. Bu durum polislik için de geçerlidir. Polis Akademisi bünyesinde çalışan kişilerde kalp ve damar hastalıklarına rastlanmaması gerekmektedir.

Diğer engel hastalıkları aşağıdan maddeler halinde görebilirsiniz;

 • Troid hastalıkları
 • Diyabet hastaları
 • Duyma kaybı
 • Akciğerde hava problemi, göğüs kafesi ameliyatı
 • Çene yapısında bozukluk, dişlerde eksiklik
 • Boyun fıtığı veya ameliyatı olmak
 • Ellerde veya vücudun çeşitli yerlerinde titreme, epilepsi, madde kullanımı
 • Görme bozukluğu, renk körlüğü, göz tansiyonu veya göz ile ilgili diğer hastalıklar.

Bekçilerin Özlük Hakları Nelerdir?
Bekçilik Boy Kilo Şartları
Bekçilik Göz Şartları
2019 – Bekçi Olmak İçin Yaş Sınırı Kaçtır ?

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Mehmet salih dedi ki:

  Bel fıtığı ne alaka