Bekçilerin Özlük Hakları Nelerdir?

22.10.2019
524
A+
A-
Bekçilerin Özlük Hakları Nelerdir?

Bekçilerin özlük hakları nelerdir konusu henüz tam olarak açığa kavuşmamış bir konudur. Bekçiler bildiğiniz üzere 2019 yılının başlarında aktif olarak 81 ilde göreve başladılar. Özellikle İzmir, Ankara ve İstanbul ilçeleri için çok sayıda bekçilik alımı yapıldı. Bekçiler mahalledeki güveni sağlamak ve huzuru korumak ile görevlidirler. Gördükleri olaylara müdahale edebilir, destek için entegre çalıştıkları polisleri çağırabilirler. Bu da mülteci alımını çoğaltan Türkiye için sokaklarda daha fazla güvenlik anlamına gelir. Tam olarak olmasa da bekçiler de az çok polisler kadar yetkiye sahiptir. Yetkilerinin yetmediği yerde ise hızlı haberleşme sayesinde polisleri olay yerine çağırabilirler.

Bekçi Olma Şartları Nedir?

Bekçilerin özlük hakları nelerdir sorusundan önce bekçi olma şartlarına göz atabiliriz. Eğer siz de bekçi olmak istiyor ve özlük haklarını merak ediyorsanız öncelikle bekçi olup olamayacağınızı başvuru şartlarına bakarak belirleyebilirsiniz. Ardından kendinizi geliştirerek sınavları ve parkurları tamamlayabilirsiniz. Bekçi alımları yapıldığında başvuru kılavuzunda birkaç madde değişebilmektedir. O yüzden sizlere burada genel geçer başvuru şartlarını vereceğiz.

 • T.C vatandaşı olmak.
 • 18 yaşını tamamlamış olup 31 yaşından gün almamış olmak.
 • Askerlik ödevini tamamen bitirmiş olmak. Eğer asker teciliniz uzun süreliyse bile kabul olmaz. Mutlaka askerlik ödevini yapmış olmanız gerekiyor.
 • En az 167 santimetre boyunda olmak.
 • Beden kitle indeksi 18 dahil olmak üzere 27 (dahil) arasında olmak.
 • Başvuru yaptığınız ilde en az bir yıldır ikamet ediyor olmak.
 • Alkol bağımlısı olmamak.
 • Terör örgütleri ile iş birliğinde bulunmamış veya bulunmuyor olmak.
 • Daha önceden polis okullarından sağlık sorunları dışında atılmamış olmak.
 • Memuriyete engel bir durum olmaması.
 • Kişinin veya evli ise eşinin fuhuş gibi olaylara bulaşmamış olması.

Bekçiler Özlük Haklarına Sahip Olurlar Mı?

Bekçiler özlük haklarına sahip olurlar. Ek olarak bekçilik özlük hakları konusunda direkt bilgi bulamamanız bekçilik yeni yeni yaygınlaştığından kaynaklanmaktadır. Bekçiler bildiğiniz üzere memur statüsündedirler. Kamu personeli olan memurlar özlük haklarına sahip olurlar. Fakat polislerin özlük hakları ile aynı özlük haklarına sahip değildirler. Bir alt başlıkta bu konuya ilişkin daha detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Bekçilerin Özlük Hakları Nelerden Oluşur?

Bekçilerin özlük hakları memur özlük haklarıyla hemen hemen aynıdır.

“GEÇİCİ MADDE 7. — Çarşı ve mahalle bekçi teşkilâtı mensuplarının aylıkları ve her türlü
özlük hakları ile 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanununa göre iktisabettikleri bilcümle haklar,
24 . 4 . 1966 tarihinden bu kanunun yürürlüğe girdiği tarihe kadar aynen devam eder.


              Yukardaki fıkrada zikredilen haklara ait intibaklar 24 . 4 . 1966 tarihinden itibaren geçerli
olmak üzere yapılır. ”

Yukarıda gördüğünüz madde Çarşı ve mahalle bekçileri Kanunundan alınmıştır. Dolayısıyla bekçi olduğunuzda memurlar ile aynı özlük haklarına sahip olabileceksiniz. İlerleyen günlerde bu konuda daha detaylı bilgiler ortaya çıkacaktır.

Bekçilik Boy Kilo Şartları
Bekçilik Göz Şartları
2019 – Bekçi Maaşları Ne Kadar?

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.