Bekçilerin Eğitimi Nasıl Olur?

19.11.2019
A+
A-
Bekçilerin Eğitimi Nasıl Olur?

Bekçilerin eğitimi nasıl olur sorusuna yanıt arayanlar için bilgilendirici bir yazı yayınlayacağız. Lise mezunları için oldukça iyi bir iş olan bekçilik son zamanlarda en popüler meslekler arasında geldi. Özellikle 2019 yılında yapılan alımlar sayesinde birçok lise mezunu kişi iş imkanına sahip oldu. Lise mezunlarının yanı sıra üniversiteden mezun olanlar da bekçilik için başvurularını yapabildiler. Tek sefer olmak üzere İŞKUR ilkokul mezunlarından oluşan bekçilik alımlarını yapmıştı.

Bekçilik Alımlarını 2019 yılında sıkça gördüğümüz ve gelecek yıllarda da sıkça göreceğimiz bekçiler hakkında sorular her geçen gün daha da artmaktadır. Bekçi olmaya karar veren kişilerin aklında oluşan sorulardan birisi de bekçilerin eğitimi nasıl olur sorusudur. Yazımızın devamında bekçilerin eğitimi üzerinde detaylı bilgileri sizlere aktarıyor olacağız.

Bekçi Eğitimi Ne Kadar Sürer?

Bekçi olmaya hak kazanan adaylar bildiğiniz gibi eğitim sürecinden geçerler. Bu eğitim sürecinin aldığı zaman da merak edilen konular arasında yine yerini almaktadır. Eğitim süresi her alımlarda aynı olmayabiliyor. Ancak ilgili yönetmelikte bekçilik kurs/eğitimlerinin en fazla 3 ay süreceği açıkça belirtiliyor ve 3 aydan fazla olmayacağı söyleniyor. Şimdiye kadar yapılan bekçilik eğitimleri genel olarak 20 iş günü sürmektedir. Bu da yaklaşık olarak toplamda 30-35 gün etmektedir.

Bekçilerin Eğitimi Nerede Yapılır?

Bekçilerin eğitimi nasıl olur sorusundan önce bekçilerin eğitimlerinin nerede olacağını söylemek yerinde olacaktır. POMEM merkezlerinde alacak olduğunuz eğitimler Polis Akademisi tarafından belirlenmektedir. Polis Akademisi ilgili alımlarda belirlediği eğitim merkezine bekçileri yollar. Bu eğitim merkezi sizin oturduğunuz il veya ilçeye uzak olabilir. O yüzden herkes kendi şehrinde eğitim görecek diye bir kural yoktur. Çıkabilecek olan şehre hazırlıklı olmak gerekmektedir.

Bekçi Eğitimi Nasıl Olur?

POMEM ve diğer okullardan çıkan polislerin aldığı eğitimler gibi bekçilerin de toplumda huzuru ve güvenliği sağlaması için eğitim alması gerekmektedir. Dolayısıyla bekçiler 3 temel eğitimden geçerler. Genel meslek eğitimi, meslek mevzuatı ve silah, silah atış eğitimlerini alırlar. Aynı zamanda polisler POMEM merkezlerinde eğitimlerini görürler. Silah atış eğitimlerinde uzaktan, yakından ve gece, gündüz olmak üzere çeşitli eğitimleri sıkıca alırlar. Bekçilerin karşılaşacakları durumlara ne tepki vermeleri gerektikleri ve ne yapmaları gerektikleri bu eğitim süresi içerisinde detaylı bir şekilde öğretilir.

Eğitimi başarıyla tamamlayan adaylar artık bekçi olma yolunda son adımı da tamamlamış olurlar.

Bekçiler Nerede Eğitim Görür?
Açık Öğretim Okuyanlar Bekçiliğe Başvuru Yapabilir Mi?
Bekçilerin Özlük Hakları Nelerdir?


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.