Bekçi Alımı

Bekçiler Polis Olur Mu?

Bekçiler polis olur mu sorusu son zamanlarda birçok bekçi tarafından sorulan sorudur. Bildiğiniz üzere geçtiğimiz aylarda birçok bekçi göreve alındı ve mahallelerde huzuru, güvenliği sağlamak adına göreve başlatıldı. Türkiye’de eskiden de bu görev yaygın olarak bekçilik adı altında sunulmaktaydı. 2019 yılında büyük şehirler başta olmak üzere tüm illere bekçi alımları sağlandı. Gece ve gündüz olmak üzere görev yapan bekçiler polis olup olamayacağını merak etmektedirler. Yazımızın devamında bu konuya ilişkin yapılan resmî açıklamayı okuyabilir, bekçilik hakkında detaylı bilgileri öğrenebilirsiniz.

Bekçilik Nedir?

Bekçilik, mahalle ve çarşılarda toplum huzurunu korumak, güvenini sağlamak üzere görevlendirilmiş memurlara verilen isimdir. Bekçiler sabah ve gece olmak üzere iki pozisyonda çalışırlar. Gece daha az bekçi sayısı görürken bu durum gündüzleri artmaktadır. Böylece ülkemizin çeşitli yerlerinde 7/24 olacak şekilde güvenlik sağlanmaktadır. Polislerin olduğu gibi bekçilerin de olaylara müdahale etme yetkisi vardır. Büyük olaylarda ise polislerle koordine çalıştıkları için olay yerine polisleri hızlı bir şekilde çağırabilmektedirler. Bekçiler polis olur mu sorusundan önce bekçi olma şartlarına kısaca göz gezdirelim.

Bekçi Olma Şartları Nelerdir?

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
  • En az 167 cm boya sahip olmak.
  • Beden kitle endeksi 18 ila 27 arasında olmak.
  • Askerliğini yapmış olmak.
  • 18 yaşını tamamlamış, 31 yaşından gün almamış olmak.
  • Memuriyet için önünde bir engel bulunmamak.
  • Emniyet Teşkilatı sağlık şartlarını karşılıyor olmak.
  • Güvenlik ve arşiv soruşturmasından temiz çıkmak.

Bekçiler Polis Olabilir Mi?

Öncelikle bekçilik kanunlarında yer alan maddeye göz atalım.

“Madde 13 – Bekçi teşkilatı mensuplarının aylık ücret dereceleri ve bunlara tekabül eden kadro sayıları il genel meclislerince tesbit olunur.
Tayin ve terfiler bu derecelere göre düzenlenmiş kadrolara yapılır. Bir üst dereceye terfi edebilmek için bulunduğu derecede Fiilen 3 (üç) yıl çalışmış ve olumlu sicil almış olmak, üst derecede açık kadro bulunmak şarttır.
Terfie hak kazananların açık kadro sayısından fazla olması halinde yarışma sınavı yapılır.
Aylık ücret derecelerinin tesbiti, terfilerin yapılış şekli, bekçilerin hizmetlerinin değerlendirilişi tarzı bir Yönetmelikle nizama bağlanır”

Yukarıdaki maddeden göreceğiniz üzere bir terfi söz konusudur. Fakat bu terfi polislik ile ilgili değildir. Bekçilerin polisliğe geçmesi konusu İzmir Emniyet Müdürü’nün yaptığı bir açıklama nedeniyle gündeme gelmiştir. Yapılan açıklamada İçişleri Bakanlığı ile iletişime geçip bekçilik uygulamasından memnun olup olmadıklarını sorduklarını belirtti ve olumlu cevap aldıklarını söyledi. Ek olarak bekçilerin üstün performans göstermesi durumunda polis olabileceklerini sadece sözlü olarak söyledi. Yani bekçiler polis olur mu konusunda henüz yazılı bir kanun bulunmamaktadır. İlerleyen günlerde bu konu üzerine tartışmalar olacağını, yetkililerin açıklama yapacağını düşünmekteyiz. Fakat söylediğimiz gibi şimdilik bekçilerin henüz üstün başarı gösterseler dahi polis olma durumları bulunmamaktadır.

2019 Bekçilik Sınav Aşamaları
2019 Polis Alımı ve Şartları
2019 Polis Alımları ( PMYO, POMEM, PAEM )

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu