Başarılı Bekçiler Polisliğe Geçiş Yaparak Polis Olabilir mi?

12.07.2018
2.650
A+
A-
Başarılı Bekçiler Polisliğe Geçiş Yaparak Polis Olabilir mi?

Yeni düzenlemelerle birlikte çarşı ve mahalle bekçilerinin gece çalışmalarına karar verilmiştir. Bölgenin güvenliğini sağlamak adına yapılan bu düzenleme sonrası bekçilik mesleğini icra etmek isteyenlerin bu durumu göz önünde bulundurmaları gerekir. Yapılan açıklamalara göre ülkenin tamamında görev yapmaları için bekçi alımları bir süre daha devam edecek.

2017 yılı itibarıyla bekçilik mesleğinden tekrardan söz edilebiliyor. Özellikle 90’lı yıllar bekçilerin mahalle ve sokaklarda devriye gezdiği dönemlerdi. 2017 yılında bu mesleğin tekrardan aktif olmasıyla birlikte internet ortamı başta olmak üzere birçok mecrada bekçilerin polis olabileceği yönünde haber yayılmaya başladı. Peki bu bilgi ne kadar doğru? Bekçilerin polis olma imkanları var mı? Bekçilerin polisliğe terfi etme ihtimalleri mevcut mu?

Bekçilik Görevini Sürdüren Kişiler Direkt Olarak Polisliğe Geçiş Yapabilir mi?

Bekçilikten polisliğe geçiş yapmak üzerine araştırma yapanlara ne yazık ki böyle bir ihtimalin olmadığını söyleyelim. Bekçi olarak görev yapan kişilerin mevcut yasalar gereği polisliğe geçiş yapmaları mümkün değil. 772 sayılı Kanuna tabi olan bekçiler için söz konusu kanunda bu durum açıkça belirtilmiştir.

Bekçilere Görevde Yükselme Var mı?

772 sayılı Kanunda bekçilerin görevlerinde yükselmesi konusu net ifadelerle açıklanmıştır.
Madde 13 – Tayin ve terfiler bu derecelere göre düzenlenmiş kadrolara yapılır. Bir üst dereceye terfi edebilmek için bulunduğu derecede Fiilen 3 (üç) yıl çalışmış ve olumlu sicil almış olmak, üst derecede açık kadro bulunmak şarttır.

Terfiye hak kazananların açık kadro sayısından fazla olması halinde yarışma sınavı yapılır.

Bekçilik Kanunu Değişecek Mi?

Bekçiliğin tekrardan aktif bir meslek olmasını takiben 772 sayılı Çarşı ve Mahalle Bekçileri kanunu üzerinde birtakım değişiklikler yapılması bekleniyor. Uzunca bir süredir icra edilmeyen bu meslekle alakalı yürürlükte olan kanun maddeleri eskiye dayanıyor. Bu sebeple bekçilik kanunu değişecek mi sorusuna evet yanıtı verilebilir.

Kanunun değişmesiyle birlikte bekçiler için çeşitli fırsatların doğma ihtimali de yok değil. Bu fırsatların arasında görevlerinde başarılı olup meslektaşları arasında sivrilen bekçilerin polislik kadrosuna geçirilmesi de bulunuyor. Konuyla ilgili açıklama yapan İzmir Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın, “İçişleri Bakanlığı ile iletişime geçtik. Bizlere çarşı ve mahalle bekçiliği uygulamasından memnun olup olmadığımızı sordular ve onlara çok memnun olduğumuzu, uygulamaya sayının artarak devam edilmesini beklediğimizi söyledik. Sizlere bir de müjdem olsun, bekçilerin yani sizlerin gelişimini izleyeceğiz, durumlarınızı takip edeceğiz. Görevinde başarılı olup sivrilenleri polis kadrosuna alacağız. Mevzuatta herhangi bir sıkıntı yok, İçişleri Bakanlığı da konuya oldukça sıcak baktı” dedi.

Polis Eğitim Alıp Polisliğe Başlayabilir Miyim?

Elbette ki polislik sınavına girip kazanmaları halinde polis olmak mümkün. Yalnız bu durumda polislik eğitimi almak için bekçilik mesleğinden ayrılmak gerektiğini de belirtelim. Polislik eğitimini başarıyla tamamlayanlar pek tabii polis olabilirler. Önceden bekçi olunması kesinlikle bir engel teşkil etmiyor. Bekçilik mesleğinin bırakılması sebebiyle herhangi bir tazminat ya da yaptırım söz konusu değil.

Bekçilikten polisliğe geçiş yapmanın tek yolu polislik sınavlarını kazanmak ve polislik eğitimini başarıyla tamamlamak. Bunun haricinde herhangi bir yoldan polis olmak mümkün.

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 9 YORUM
 1. Ibrahim dedi ki:

  Bu alimlarda Kasım-aralik ayında ortaokul mezunu bekci alımı olucak mi ilginize Teşekkürler

  1. Admin dedi ki:

   Henüz belli değil.

 2. Cinoo dedi ki:

  Bekçilik üçün’çü seneme giriyorum Hakkari’de görev. Yapıyorum şimdi Polis olabilirmiyim nasıl geçiş yapcam

  1. hakan dedi ki:

   bekleki olasın

 3. ögg dedi ki:

  Yeni bir polis memuru mu üstün yoksa yeni bir bekçi memuru mu yani polis memuru bekçiye emir verebilir mi ?

  1. Admin dedi ki:

   Üstünlük yok.

 4. Murat kaya dedi ki:

  Admin bekçilik başvurularında 16.03.1989 doğumluyum başvuru yapabilirmiyim eğer olursa son hakkım mi var yoksa 2 hakkım mi kaldı yas sınırında lütfen soylermisini

 5. Kemal dedi ki:

  Şuan bekçilik sözlü mülakatları bitti. Polislik alımı da başladı. Olurda bekçiliği kazanırsam eğitimdeyken veya göreve başladıktan sonra pomemi kazanıp polis olabilir miyim?

  1. mokoko dedi ki:

   eğitimdeyken ya da göreve başladıktan sonra pomemi kazanıp gidebilirsin sana bekçilikten vazzgeçme kağıdı imzalatıyorlar polisliğe gidiyorsun ordan sağlıktan elenirsen işsiz kalırsın başarılar