Ana Sayfa / Ç. ve M. BEKÇİSİ / Bekçi Maaşları Ne Kadar?
Bekçi Maaşları Ne Kadar

Bekçi Maaşları Ne Kadar?

Geçtiğimiz yıl içerisinde çarşı ve mahalle bekçisi alım yönetmeliğinde yapılan değişiklikler sonrasında yeni bekçi alımını ilk olarak doğu illerinde Diyarbakır, Mardin ve Şanlıurfa gibi illere yapılmıştı. Çarşı ve mahalle bekçisi alımlarının geçtiğimiz yıl içerisinde yapılmasından sonra bir çok kişi 2017 yılı içerisinde de bu alımı beklemektedirler. Bekçilikte başarılı olanların polisliğe de geçişinin olması bir çok adayı umutlandırmış durumda.

Çarşı ve Mahalle Bekçisi Ne Kadar Maaş Alıyor?
Çarşı ve mahalle bekçisi olmak isteyen adayların bu meslek içerisindeki maaş durumu da kendileri için ayrıca önemlidir. Çarşı ve mahalle bekçisinin 2017 yılı itibari ile maaşlarının ortalama 2700 tl civarında olduğu söylenmektedir. Bekçilerin maaşları eş ve çocuk durumuna göre değişmektedir. Bizim bahsetmiş olduğumuz rakam şuanda yeni işe başlamış bekçinin maaşıdır. Bekçilerin bu maaşına eş ve çocuk yardımı da ekleyecek olursak ortalama olarak 3000 tl civarında bir maaş aldıklarını söyleyebiliriz.

Bekçilerin Görevleri Nelerdir?
Çarşı ve mahalle bekçilerin görevlerine baktığımız zaman ise arkadaşlar yönetmelikte çarşı ve mahalle bekçilerinin görev tanımı tam olarak şöyledir.

Çarşı ve mahalle bekçilerinin görevleri şunlardır : A) Genel kolluk kuvvetlerinin derhal müdahalesine imkân bulunmıyan acele ve zaruri hallerdeki görevleri,
1. Bir kimsenin can, mal ve ırzına saldırma ve tehditleri önlemek, saldıranları yakalamak,
2. Suç işlenirken veya işlendikten sonra, henüz izleri meydanda iken sanıkları yakalamak,
3. Kamu düzen ve güvenini bozacak mahiyetteki gösteri yürüyüş ve karışıklıkların yapılmasına karşı, genel kolluk kuvvetleri gelinceye kadar önleyici tedbirleri almak,
4. Adlî kolluk işleriyle ilgili vakalarda delillerin kaybolmamasını sağlıyan muhafaza tedbirlerini almak. (Bekçiler bu benddeki görevlerinin ifasında halkın yardımından da faydalanabilirler.)

9 Soru Var

 1. Bekçi olabilmek icin ne tür krterlere sahipolmak gerek ?

 2. bende özel güvenlik belgesı var bekcı olmak için nereye başbıunacaz

 3. bekcı olacılcek için nereye bas vuracam

 4. s.a hayırlı akşamlar admin ben daha önce şırnak bekçi alımı na başvuru yaptım ama adam cılık yüzünden elendim kendim muş ta oturuyorum bana ne önere biilirisin hepmi adamcılık olacak ben bu vatana hizmet etmek istiyorum

  • admin

   Tekrar başvuru olunca başvur.

  • sevgili kardesim bende basvurdum istnbulda ve hic referansim yoktu mulakati ve yazili sinavi gectim. adamcilik olmadi hatta emniyette tanidigi olan arkadasim mulakatta elendi.
   ayrica basvuru sartlarinda en az basvuru yaptigi ilde 1 sene ikamet etmesi araniyor buyuk ihtimal olrdan elenmussindir

  • İstanbulda girdim hiç tanıdığım yok. Sınavı kazandım geçtim çok şükür.

Yorumum-sorum var? Hemen iletin!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir