Bekçi Alımı

Bekçi Maaşları Ne Kadar?

Geçtiğimiz yıl içerisinde çarşı ve mahalle bekçisi alım yönetmeliğinde yapılan değişiklikler sonrasında yeni bekçi alımını ilk olarak doğu illerinde Diyarbakır, Mardin ve Şanlıurfa gibi illere yapılmıştı. Çarşı ve mahalle bekçisi alımlarının geçtiğimiz yıl içerisinde yapılmasından sonra bir çok kişi 2017 yılı içerisinde de bu alımı beklemektedirler. Bekçilikte başarılı olanların polisliğe de geçişinin olması bir çok adayı umutlandırmış durumda.

Çarşı ve Mahalle Bekçisi Ne Kadar Maaş Alıyor?
Çarşı ve mahalle bekçisi olmak isteyen adayların bu meslek içerisindeki maaş durumu da kendileri için ayrıca önemlidir. Çarşı ve mahalle bekçisinin 2017 yılı itibari ile maaşlarının ortalama 2700 tl civarında olduğu söylenmektedir. Bekçilerin maaşları eş ve çocuk durumuna göre değişmektedir. Bizim bahsetmiş olduğumuz rakam şuanda yeni işe başlamış bekçinin maaşıdır. Bekçilerin bu maaşına eş ve çocuk yardımı da ekleyecek olursak ortalama olarak 3000 tl civarında bir maaş aldıklarını söyleyebiliriz.

Bekçilerin Görevleri Nelerdir?
Çarşı ve mahalle bekçilerin görevlerine baktığımız zaman ise arkadaşlar yönetmelikte çarşı ve mahalle bekçilerinin görev tanımı tam olarak şöyledir.

Çarşı ve mahalle bekçilerinin görevleri şunlardır : A) Genel kolluk kuvvetlerinin derhal müdahalesine imkân bulunmıyan acele ve zaruri hallerdeki görevleri,
1. Bir kimsenin can, mal ve ırzına saldırma ve tehditleri önlemek, saldıranları yakalamak,
2. Suç işlenirken veya işlendikten sonra, henüz izleri meydanda iken sanıkları yakalamak,
3. Kamu düzen ve güvenini bozacak mahiyetteki gösteri yürüyüş ve karışıklıkların yapılmasına karşı, genel kolluk kuvvetleri gelinceye kadar önleyici tedbirleri almak,
4. Adlî kolluk işleriyle ilgili vakalarda delillerin kaybolmamasını sağlıyan muhafaza tedbirlerini almak. (Bekçiler bu benddeki görevlerinin ifasında halkın yardımından da faydalanabilirler.)

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

25 Yorum

 1. s.a hayırlı akşamlar admin ben daha önce şırnak bekçi alımı na başvuru yaptım ama adam cılık yüzünden elendim kendim muş ta oturuyorum bana ne önere biilirisin hepmi adamcılık olacak ben bu vatana hizmet etmek istiyorum

  1. sevgili kardesim bende basvurdum istnbulda ve hic referansim yoktu mulakati ve yazili sinavi gectim. adamcilik olmadi hatta emniyette tanidigi olan arkadasim mulakatta elendi.
   ayrica basvuru sartlarinda en az basvuru yaptigi ilde 1 sene ikamet etmesi araniyor buyuk ihtimal olrdan elenmussindir

   1. Hocam yazılı sınavı mı geçtin. Yazılıyi ise nasıl geçtin.calisma yöntemin ne oldu hangi kaynakları kullandın. Ders konuları nelerdir? Hayırlı cumalar

 2. Merhaba arkadaslar, sınavları başarı ile geçen adaylar nasıl bir eğitime tabi tutulmaktadır? Polis gibi belli bir müddet yatılı eğitim mi verilmektedir? Hadi soranlar olur elbet, adettendir sorayım dövmesi olan bekçi olabilir mi? Nasıl bir sağlık taraması yapılıyor? Teşekkür ederim.

  1. 1-2 ay eğitim olur. Bekçilik eğitimi vs alırsınız. Dövme sorun olur, şans meselesi. Sağlık taraması için polislik adaylarına yapılan uygulamanın aynısı yapılır. Arama yapınız.

 3. İyi akşamlar 2018 yılında bekçilik alımları tekrardan olacakmış bu konuda bilgi verir misiniz.

 4. İyi günler bekçilike çalışma şartları nasıl yani kaç saat görev vardır bu konuda bilgi verir misiniz…

 5. İyi akşamlar bekçilikte eğitim verilince maaşlar tarafımıza aktariliyormu bu konuda bilgi alacaktım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu