Ana Sayfa / Ç. ve M. BEKÇİSİ / Bekçi Maaşları Ne Kadar?
Bekçi Maaşları Ne Kadar

Bekçi Maaşları Ne Kadar?

Geçtiğimiz yıl içerisinde çarşı ve mahalle bekçisi alım yönetmeliğinde yapılan değişiklikler sonrasında yeni bekçi alımını ilk olarak doğu illerinde Diyarbakır, Mardin ve Şanlıurfa gibi illere yapılmıştı. Çarşı ve mahalle bekçisi alımlarının geçtiğimiz yıl içerisinde yapılmasından sonra bir çok kişi 2017 yılı içerisinde de bu alımı beklemektedirler. Bekçilikte başarılı olanların polisliğe de geçişinin olması bir çok adayı umutlandırmış durumda.

Çarşı ve Mahalle Bekçisi Ne Kadar Maaş Alıyor?
Çarşı ve mahalle bekçisi olmak isteyen adayların bu meslek içerisindeki maaş durumu da kendileri için ayrıca önemlidir. Çarşı ve mahalle bekçisinin 2017 yılı itibari ile maaşlarının ortalama 2700 tl civarında olduğu söylenmektedir. Bekçilerin maaşları eş ve çocuk durumuna göre değişmektedir. Bizim bahsetmiş olduğumuz rakam şuanda yeni işe başlamış bekçinin maaşıdır. Bekçilerin bu maaşına eş ve çocuk yardımı da ekleyecek olursak ortalama olarak 3000 tl civarında bir maaş aldıklarını söyleyebiliriz.

Bekçilerin Görevleri Nelerdir?
Çarşı ve mahalle bekçilerin görevlerine baktığımız zaman ise arkadaşlar yönetmelikte çarşı ve mahalle bekçilerinin görev tanımı tam olarak şöyledir.

Çarşı ve mahalle bekçilerinin görevleri şunlardır : A) Genel kolluk kuvvetlerinin derhal müdahalesine imkân bulunmıyan acele ve zaruri hallerdeki görevleri,
1. Bir kimsenin can, mal ve ırzına saldırma ve tehditleri önlemek, saldıranları yakalamak,
2. Suç işlenirken veya işlendikten sonra, henüz izleri meydanda iken sanıkları yakalamak,
3. Kamu düzen ve güvenini bozacak mahiyetteki gösteri yürüyüş ve karışıklıkların yapılmasına karşı, genel kolluk kuvvetleri gelinceye kadar önleyici tedbirleri almak,
4. Adlî kolluk işleriyle ilgili vakalarda delillerin kaybolmamasını sağlıyan muhafaza tedbirlerini almak. (Bekçiler bu benddeki görevlerinin ifasında halkın yardımından da faydalanabilirler.)

Bu makalede tam 25 SORU-CEVAP yer almaktadır. Okumak ve yeni soru sormak için aşağıya bakınız.

25 Soru Var

 1. Bekçi olabilmek icin ne tür krterlere sahipolmak gerek ?

 2. bende özel güvenlik belgesı var bekcı olmak için nereye başbıunacaz

 3. bekcı olacılcek için nereye bas vuracam

 4. s.a hayırlı akşamlar admin ben daha önce şırnak bekçi alımı na başvuru yaptım ama adam cılık yüzünden elendim kendim muş ta oturuyorum bana ne önere biilirisin hepmi adamcılık olacak ben bu vatana hizmet etmek istiyorum

  • admin

   Tekrar başvuru olunca başvur.

  • sevgili kardesim bende basvurdum istnbulda ve hic referansim yoktu mulakati ve yazili sinavi gectim. adamcilik olmadi hatta emniyette tanidigi olan arkadasim mulakatta elendi.
   ayrica basvuru sartlarinda en az basvuru yaptigi ilde 1 sene ikamet etmesi araniyor buyuk ihtimal olrdan elenmussindir

  • İstanbulda girdim hiç tanıdığım yok. Sınavı kazandım geçtim çok şükür.

   • Hocam yazılı sınavı mı geçtin. Yazılıyi ise nasıl geçtin.calisma yöntemin ne oldu hangi kaynakları kullandın. Ders konuları nelerdir? Hayırlı cumalar

 5. Merhaba arkadaslar, sınavları başarı ile geçen adaylar nasıl bir eğitime tabi tutulmaktadır? Polis gibi belli bir müddet yatılı eğitim mi verilmektedir? Hadi soranlar olur elbet, adettendir sorayım dövmesi olan bekçi olabilir mi? Nasıl bir sağlık taraması yapılıyor? Teşekkür ederim.

  • admin

   1-2 ay eğitim olur. Bekçilik eğitimi vs alırsınız. Dövme sorun olur, şans meselesi. Sağlık taraması için polislik adaylarına yapılan uygulamanın aynısı yapılır. Arama yapınız.

 6. 3 ay eğitim süresi boyunca ne kadar ücret verilecek

 7. eğitim süresince maaşa tabi olcakmıyız bu konuda bilgisi olan var mı ?

 8. https://polisnoktasi.com/mahalle-bekciligi-hakkinda-cok-sorulan-sorular/

  Yukarı da baylaşmış olduğum adres de belirtilen maaş durumuyla şuan yazmış olduğum yazı da belirtilen ve verilen fiyatlar tutarsız, düzeltilirse iyi olur diye düşünüyorum veya güncellenirse.

 9. Bekcılıkten polıslıge gecmek ıcın kac yıl calısıp polıslıge yuselebılıyoruz

 10. İyi akşamlar 2018 yılında bekçilik alımları tekrardan olacakmış bu konuda bilgi verir misiniz.

 11. İyi aksamlar bekçilikte görev kaç saattir..

 12. Ortaokul mezunları bekçi olabilirmi.

 13. İyi günler bekçilike çalışma şartları nasıl yani kaç saat görev vardır bu konuda bilgi verir misiniz…

 14. İyi akşamlar bekçilikte eğitim verilince maaşlar tarafımıza aktariliyormu bu konuda bilgi alacaktım.

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir