Bekçi Alım Şartında Önemli Değişiklik

21.05.2019
586
A+
A-
Bekçi Alım Şartında Önemli Değişiklik

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu katıldığı televizyon programında çeşitli açıklamalarda bulundu. Bekçi alım şartlarında önemli değişiklik yapılabileceğini yaptığı açıklamalardan anlamak mümkün oluyor. TGRT Haber kanalı konuğu olan Süleyman Soylu konuşmasına bekçilik için alım sayılarını belirterek başladı. Bekçilik için başvuru süresinin bitmesine 2 gün varken bile başvuru sayısının 198 bine ulaştığını söyledi. Çok büyük başvuru aldıklarını belirterek güncel olan başvuru bitimindeki başvuru sayısını 280 bin olarak açıkladı. Bekçilik için başvuru yaşının düşürülmemiş olmasını göz önüne alarak bu sayının çok daha yüksek olabileceği konusuna değindi. Alınacak kişi sayısı 8 bin fakat başvuran sayısı 280 bin olduğu için Süleyman Soylu işlerinin çok zor olduğunu belirtti. Yaş düşürülme konusunda ise 31 yaşından gün almamış olmak gerekiyordu. Yaş konusunda adayların daha da artması yönündeydi fakat başvuru rakamı çok daha fazla artacaktı.

280 Bin Kişiden 8 Bin Kişiyi Nasıl Ayıklayacağız?

Konuşmasına devam eden Süleyman soylu 280 bin başvuru arasından işe alınacak 8 bin kişiyi nasıl ayıklayacağız diye konuya devam etti. Yaş düşürülmüş olmasaydı başvuru yapacak kişilerin sayısının da 350 bini bulacağını ekledi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yaptığı bu açıklamalar sayesinde bekçi alım şartlarında önemli değişiklik yapılabileceği sinyallerini vermiş oldu. Önümüzdeki günlerde yapılacak olan bekçi alımlarında çok daha farklı şartlar ile karşılaşabilmemiz mümkün olacak. Esnek başvuru şartlarında daralmaya gidilerek başvuru yapacak olanların sayısını düşürmek hedeflenecektir.

Bekçi Alım Şartları Son Durum

Bekçi alım şartlarında son durum ise 31 yaşından gün almamış olmak, 167 cm boya sahip olmak gibi temel maddeler ile karşımıza çıkıyor. Başvuru yapmak isteyen adayların Süleyman Soylu’dan askerlik şartı kaldırılması talebi de gündeme gelmişti. Fakat Süleyman Soylu’nun açıklamalarına bakacak olursak askerlik şartının kaldırılması bir yana, yaş şartında daha da küçülmeye, daha ayırt edici şartlar istenmeye başlanacak. Bekçilik için başvuru yapmak isteyen adayların daha donanımlı kişilerden oluşacağı tahmin ediliyor. Hali hazırda bekçilik görevine başlayan kişilerin ise görevleri tehlikede olmayacak. Yine başvuru yapan 280 bin kişiden alınacak 8 bin kişi eski alım şartlarına göre mesleğe başlayacaklar. Bekçi alım şartlarında önemli değişiklik bir sonraki başvurudan önce yayınlanması ön görülüyor.

2019 Bekçilik Sınav Aşamaları
2019 – Gece Bekçiliği Başvurusu
2019 – Bekçi Olmak İçin Yaş Sınırı Kaçtır ?
2019 – Bekçi Maaşları Ne Kadar?

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.