Bedelli Askerlik Uzatılacak Mı?

Bedelli Askerlik Uzatılacak Mı?

 

Ülkemizde askerlik zorunlu olarak yapılan bir hizmettir. 18 yaşını geçmiş olan her erkek vatandaşın askerlik yapmak vatani bir borçtur. Osmanlı İmparatorluğu’ndan itibaren belli aralıklarla zorunlu askerliğe alternatif olarak belli bir miktar ücret ödenerek kısa süreli askerlik yapma uygulaması vardır. Bu uygulamaya bedelli askerlik denmektedir. Bedelli askerlik uzatılacak mı sorusu kadar neden böyle bir uygulamanın yapıldığı da önem kazanmaktadır. Bedelli askerlik çıkarılmasının nedenleri arasında;

 • Devletin ve ordunun ihtiyaçlarının karşılanması
 • Vatandaşların var olan görevlerini ve işlerini kaybetmemeleridir.

Bazı platformlarda zengin veya fakir olma durumuna göre bedelli askerliğin eşitlik ilkesine aykırı olduğu tartışılmaktadır. Tartışmalar devam ederken Anayasa Mahkemesi bedelli askerliğin eşitlik ilkesine aykırı olmadığını ve uygulanabileceğine karar vermiştir. Bedelli askerlik uzatılacak mı? Sorusunda ülkemizde uzun dönem askerlik 12 ay, kısa dönem ise 6 ay üzerinde yapılmaktadır. Bedelli askerlik ise işlerinde olmak istemeyen, ailesinde ayrı kalmaması gerekenler ve kendilerince farklı nedenleri bulunanlar yararlanmaktadır. 21 ile 28 gün arasında olan bedelli askerlik için vatandaşların belli bir ücret yatırmaları gerekmektedir.

Bedelli Askerlik Yapmak İsteyenler Gece Yarısına Kadar Süren Kuyruklar Oluşturdu

Bedelli askerlik tasarısının çıkarılmış olması üzerine bedelli askerlik yapmak isteyenler askerlik şubelerine akın ettiler. Başvuruların 3 Kasım’da bitecek olması duyurusundan sonra uygulamadan faydalanmak isteyenler başvuruyu yapabilmek için kuyruklar oluşturdu. Oluşturulan kuyruklar gün içerisinde bitmeyince gece yarısına kadar sarkma gösterdi. Bedelli askerlik uygulamasından yararlanmak isteyen toplamda 723 bin 91 kişi başvuruda bulunmuş. Fakat başvuruda bulunanların yaklaşık olarak 572 bin 873 kişisi parasını yatırarak dekontlarını şubesini teslim edebilmiştir. Ortalama 150 bin kadar kişi paralarını yatırarak dekontlarını şubelerine teslim edememiştir. İşlemlerini bitiremeyenler merakla bedelli askerlik uzatılacak mı diye sormaktadır.  Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar işlemlerini bitiremeyenler için askerlik şubelerinin 24 saat açık olacağını açıkladı. 24 saat boyunca başvuru yapanlara hizmet veren askerlik şubelerinde işlemlere ara verilmeden devam edilmektedir. İşlemler çok hızlı ve aralıksız yapılmasına rağmen bazı askerlik şubelerinin önünde kuyruklar oluştuğu görüldü.

İşlemlerini Tamamlayamayanlar İçin

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile bedelli askerlik yasası 3 Ağustos’ta çıkarılmış oldu. Çıkarılan Kararnameye göre başvuru için belirlenen süre 3 Kasım 2018 tarihinde bitmekte. Uygulamadan yararlanmak isteyenler;

 • e-devlet kapısı sistemi üzerinden başvuru yapmalı
 • Başvurusunu yapan ayların belirlenen bankaya giderek belirlenen ücreti yatırmaları
 • Bankaya parayı yatırdıklarını gösteren dekontu askerlik şubesine teslim etmeleri gerekmektedir.

Başvuru, para yatırma ve dekont teslimi yapmaya vakitleri yetmeyecek olanlar bedelli askerlik uzatılacak mı diye sormaktadır. Yapılan açıklamaya göre şuadan e-devlet üzerinden başvuru yaptığı halde diğer işlemlerini yetiştirip tamamlayamayan yaklaşık olarak 150 bin kişi bulunmaktadır. Başvurularını tamamlayamayanların sebepleri ise genellikle maddi konulardan kaynaklanmaktadır. İş yerinden nakit isteyenler, banka kredisinin onaylanmasını bekleyenler veya işinden çıkmak zorunda kaldığı için tazminatını bekleyenler başvurusunu tamamlayamadı. 3 Kasımda bitecek olan başvuru tarihinin uzatılmasını isteyenler maddi nedenlerden dolayı mağduriyet yaşamamak için bedelli askerlik uzatılacak mı sorusuna cevap beklemektedir.

Bedelli Askerlik  Başvurusu Nasıl Yapılır?

3 Ağustos’ta çıkan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi sonrasında bedelli askerlikle ilgili başvuru kılavuzu asal.msb.gov.tr üzerinden yayınlandı. Başvuru kılavuzuna göre ön başvurular e-devlet kapısı üzerinden yapılacak ve başvurular 3 Kasım’da bitecektir. E-Devlet’e başvurusunu yapan kişilerin iki adımı takip etmesi gerekecek;

 • E-Devletten başvuru yapanlar barkodlu ödeme belgesinin çıktısını alacaklar. Ödeme çıktısı ve Nüfus cüzdanı ile birlikte barkodlu ödeme belgesinde belirtilen banka şubelerinden herhangi birine giderek kılavuzda belirtilen ücreti yatıracaklar.
 • Barkodlu ödeme belgesindeki banka şubesine para yatırıldığına dair dekonttan 3 adet alınması gerekiyor. 3 adet banka dekontunun aslı ve bakodlu ödeme belgesiyle birlikte en yakın Askerlik Şubesi Başkanlığı’na şahsen gidilerek başvuru işlemi tamamlanmalıdır.

İki adımı da 3 Kasım’a kadar tamamlayamayacak olanlar bedelli askerlik uzatılacak mı sorusunu sormaktadır.

blank

Bedelli Askerlik ve Başvuru Şartları

Kararnameye göre yurt içinde yaşayanlar;

 • 1 Ocak 1994 yılı da dahil olmak üzere dünyaya gelmiş olanlar
 • 15 Bin TL’yi belirlenen bankanın herhangi bir şubesine yatırmış olanlar
 • Dekontunu askerlik şubesine ulaştırmış olanlar yararlanabilecekler.

Yurt dışında bulunanlar ise;

 • Resmi yollarla yurt dışında 3 ve daha fazla süredir çalışan
 • 2 bin Euro’yu belirlenen bankalara yatıran kişiler uygulamadan yararlanabilecekler.

Yurt içinde olanlar 21 gün sürecek olan askerlik eğitimini alacaklar. Yurt dışında olup uygulamadan istifade etmek isteyenler ise Milli Savunma Bakanlığı tarafından verilecek olan uzaktan eğitime katılmak zorundalar. Yurt içinde askerlik şubelerine yapılan başvurular yurt dışında konsolosluklar aracılığı ile yapılacak. İşlemlerini yetiştiremeyenler bedelli askerlik uzatılacak mı sorusuna olumlu cevap alıp işlemlerini tamamladıklarında bu eğitimleri almaya hak kazanacaklar. Bu eğitimler neticesinde uygulamaya katılanlar vatani görevlerini yerine getirmiş olacaklar.

blank

Bedelli Askerlik Celp Tarihleri

İşlemlerini tamamlamış olanlar celp duyurusunu bekleyecekler. Bedelli askerlik kadar gündemde olan bir diğer konuda celp tarihlerinin ne zaman olacağıdır. 4.celp dönemi tarihlerinin ne zaman olacağı ile ilgili yapılan açıklamalar, 3 Kasım tarihinde biten işlemlerin ardından planlamaların yapılacağı yönünde olduğu görülmektedir. Bütün 3 Ağustos’ta çıkarılan kararname ile başlayan başvurular için 3 aylık bir süre verilmişti.  3 aylık sürede işlemlerini bitiremeyenler için kesin bir cevap gelmediğinden dolayı bedelli askerlik uzatılacak mı sorusu önemini korumaktadır. Başvuru süresinin bittiği tarihten sonra başvuru yapanlar 4.celp dönemi tarihlerini Milli Savunma Bakanlığı Askeralma sekmesi ve e-devlet üzerinden görüntüleyebilecekler. Bedelli askerlik başvurusu tamamlananlar celp tarihlerini verilen yerlerden belli aralıklarla kontrol edebilir.

2018 JÖH Nasıl Olunur, Başvuru Şartları Nelerdir ?

SAT ve SAS Komandosu Nasıl olunur, Şartları Nelerdir ?

Özel Kuvvetler Komutanlığı Nasıl Subay, Astsubay Olunur ?

İkiz Kardeşler Aynı Yerde Askerlik Yapabilir mi?


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.