Bağkur ve SSK Birleştirmesi Nasıl Yapılır?

18.11.2019
440
A+
A-
Bağkur ve SSK Birleştirmesi Nasıl Yapılır?

Bağkur ve SSK birleştirmesi nasıl yapılır sorusu emekli olan kişilerin son zamanlarda sıkça sorduğu sorulardan bir tanesidir. Ülkemizde emeklilik bildiğiniz üzere üç farklı kurum kişileri güvence altına almaktadır. Bu üç kurumdan ikisini başlığımızda Bağkur ve SSK olarak görmektesiniz. Buna ek olarak bir de Emekli Sandığı kurumu bulunmaktadır. Yeni düzenleme sayesinde bu üç ayrı kurum SGK kapsamında birleştiriliyor ve tek çatı altında toplanıyor. Eğer 3 farklı kurumda da hizmet yılınız buluyorsa emeklilik başvurusundan önce mutlaka birleştirme yapmanız gerekmektedir. Yazımızın devamında Bağkur ve SSK birleştirmesi nasıl yapılır sorusuna net bir yanıt bulabileceksiniz.

SGK Hizmet Birleştirmesini Kimler Yapabilir?

SGK hizmet birleştirmesini hangi çalışanlar yapabilir sorusuna da yanıt bulmak mümkündür. Emekli Sandığı, Bağkur ve SSK kurumlarının hangisinden emekli olacağınızın bir önemi yoktur. Hepsinde hizmet yılınız varsa onları tek çatı altında toplayıp birleştirme şansına sahipsiniz. Böylece doldurmanız gereken prim gün sayısını tamamlayabilirsiniz.

SGK Hizmet Birleştirme Şartları

SGK hizmet birleştirme şartları maddeler halinde kişilere sunulmuştur. Bu şartları karşılayan kişiler SGK hizmet birleştirmesini başarılı bir şekilde yapabilirler.

  • Birleştirme başvurusu emekli olmadan en az 6 ay önce başlatılmış olması gerekiyor.
  • Birleştirme başvurusu esnasında bir yıl 365 gün yerine 360 gün olarak kabul edilir. Her çalışma ayı ise 30 olarak baz alınır.
  • Başvurudan önce geçmişe dönük prim borçlarının olmaması gerekmektedir.
  • SGK Hizmet birleştirme emekli olacak kişi tarafından şahsen yapılmalıdır.
  • Emekli olan kişilerin geri dönük olarak SGK birleştirmesi yapması mümkün değildir.
  • Fiziksel engele sahip olanlar vekalet ile başvurusu başkasına yaptırabilirler.

SGK Hizmet Birleştirme Nasıl Yapılır?

Bağkur ve SSK birleştirmesi nasıl yapılır sorusuna gelecek olursak yapmanız gereken işlemler basit olacak. Yukarıdaki şartlara dikkat edildiği takdirde karşınıza pek fazla engel çıkmayacaktır. Başvuru yapmak için de farklı alternatifleriniz bulunur. Öncelikle çalışan kişi bağlı olduğu SSK, Bağkur veya Emekli Sandığı kurumlarına başvurabilir. Başvurudan sonra e-devlet sayesinde SGK çatısı altındaki hizmet birleştirme durumundan başvurunuzu takip edebilirsiniz. Bir diğer alternatif başvuru ise Sosyal Sigortalar Kanunu kapsamında kurulmuş özel sandıklardır.

SGK Hizmet Birleştirme Başvurumu Yaptım, Nasıl Takip Ederim?

Üst paragrafta belirttiğimiz üzere bağlı olduğunuz kuruma birleştirme başvurusu yaptıktan sonra e-devlet üzerinden başvuru takibini sorgulayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken bir e-devlet şifresine sahip olmak. E-devlet kapısına girdikten sonra SGK kurumunu arayabilir, “SGK Hizmet Birleştirme” başlığı altından başvuru takibinizi kolay bir şekilde ücretsiz olarak yapabilirsiniz.

4-A SSK’DAN NASIL EMEKLİ OLURUM ?
Doğum Borçlanmasıyla Emekli Olabilir Miyim ?
Çalışmaya Başlarsam Emekli Aylığım Kesilir Mi ?

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.