Astsubay Okulları Genel Başvuru Koşulları

Astsubay Okulları Genel Başvuru Koşulları

Astsubaylık Osmanlı’ya dayanan bir askeri rütbedir. Günümüzde ise NATO üyesi tüm devletlerde geçerli olan bir rütbe olarak bilinmektedir. Astsubaylar 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri personeli kanununa tabi olup mecburi görev süreleri 10 yıl olarak belirlenmiştir. Astsubaylar Türk Silahlı kuvvetlerinin her biriminde görev yapmaktadır. Kendi içinde astsubay rütbeleri altıya ayrılmaktadır. Astsubay çavuş, Astsubay kıdemli çavuş, Astsubay üstçavuş, Astsubay kıdemli üstçavuş, Astsubay başçavuş, Astsubay kıdemli başçavuş olmak üzere ayrılmaktadır. Astsubay olabilmek için Milli Savunma Üniversitesi bünyesinde yer alan Meslek Yüksek Okullarından mezun olmak gerekmektedir. Bu okullara girişler Milli Savunma Üniversitesi giriş şartlarında belirlenen şartlar doğrultusunda yapılmaktadır. Astsubay okulları genel başvuru şartları açıklandıktan sonra bu şartlara uygunlukları söz konusu ola kişiler bu üniversitede eğitim görmeye hak kazanmaktadırlar.

Astsubay Okulları Genel Başvuru Koşulları ve Bu Okulların Sağladığı İmkanlar

Ülkemizde pek çok kişi çocuklarının ordunun bir elemanı olmasını ve bu millete hizmet etmesini istemektedir. Bu bağlamda her yıl alımı yapılan astsubaylık için açıklanan Astsubay okulları genel başvuru şartları sabırsızlıkla beklenmektedirler. Bu konuda açıklamayı Milli Savunma Bakanı yapmaktadır. Milli Savunma Bakanı tarafından yapılan açıklama ile Milli Savunma Üniversitesi’nin belirlediği şartlar çerçevesinde öğrenci alımları yapılmaktadır. 2016-2017 Eğitim-Öğretim yılı başından itibaren TSK’nın her türlü personel ihtiyacının karşılanması için Milli Savunma Üniversitesi öğrenci alımı yaparak yetişmiş personelleri ile vatan savunmasında görev alacak öğrencileri yetiştirmektedir. Bu konuda yapılacak alımlar lise mezunu öğrenciler arasından ve ÖSYM’nin yapacağı sınavlar esas alınarak yapılmaktadır. Astsubay alımlarında da yine ÖSYM sınav sonuçları ve Milli Savunma Bakanlığı’nın belirlediği kriterler esas alınarak öğrenci seçimi yapılacaktır. Bu okullardan mezun olanlar devlet memuru olarak orduda göreve başlayacaklardır.

Astsubay Okulları Genel Başvuru Koşulları ve Başvuru Süreci

Milli Savuma Üniversitesi tarafından ÖSYM ile yapılan protokol çerçevesinde Astsubay okulları genel başvuru şartları Mili Savunma Bakanı tarafından açıklanmaktadır. 2018 yılı astsubaylık başvuru şartları ve bu başvuruların tek tek tarihleri ve sınav tarihleri açıklanmış durumdadır. Yapılan açıklamada astsubaylık için başvuruların ilk olarak ÖSYM’nin sitesinden veya ÖSYM başvuru merkezlerinden yapılacağı duyurulmaktadır. Bu başvuruların alınmasının ardından yapılacak olan Türkiye geneli yapılacak olan 2018 Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavına (2018-MSÜ) girecek olan astsubay adayları daha sonra Milli Savunma Üniversitesinin belirlediği online alandan tercih yapacaklar.

Astsubay okulları genel başvuru şartları incelendiğinde bu konuda aşama aşama yapılması gerekenleri şu şekilde sıralamak mümkündür.

 • Astsubay olmak isteyenlerin öncelikle 09 Ocak-15 Şubat 2018 tarihleri arasında başvuruları yapılacak olan 2018 Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavına (2018-MSÜ) girmek için ÖSYM başvuru merkezlerinden veya ÖSYM internet sitesinden başvurularını yapmaları gerekmektedir.
 • Daha sonra 18 Mart 2018 Pazar günü tüm il merkezlerinde yapılacak olan ve saat 10.15’te başlayacak sınava girmeleri gerekmektedir. Bu sınav 135 dakika sürecektir. Bu sınava sadece 2018 yılı için geçerli olacaktır.
 • 2018 MSÜ Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavına (2018-MSÜ) katılacak adaylar Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokulları tercihlerini 24 Nisan 2018 – 11 Mayıs 2018 tarihleri arasında www.msb.gov.tr internet adresine girerek yapmaları gerekmektedir. Bu tarihler arasında tercihlerini yapmayan öğrenciler diğer aşamalara çağrılmayacaktır.
 • Astsubay Meslek Yüksekokulları için ÖSYM Başkanlığınca 23 Haziran 2018 tarihinde yapılacak olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Temel Yeterlilik Testinden (TYT) 150 ve üzerinde puan almış ve MSÜ’nün teklifi doğrultusunda Milli Savunma Bakanlığınca belirlenmesi halinde TYT yerleştirme taban puanı ve üzeri puan almış olmak,
 • Harp Okulları Kanunu ve Yönetmeliği ile Astsubay Meslek Yüksekokulları Kanunu ve yönetmeliğinde belirtilen “Giriş Şartlarını” taşımak,
 • Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokulları için yapılacak olan sınav, mülakat ve diğer seçim işlemleri sonundaki değerlendirme sıralamasında önceden belirlenen kontenjan içinde bulunmak

Astsubay okulları genel başvuru şartları için gerekli olan şartları yerine getiren öğrenciler Milli Savunma Üniversitesi Astsubay Meslek Yüksekokulları’na girmeye hak kazanmış olacaktır. Bu Yüksek okullara başvuruda aranan şartlar ise,

 • TC vatandaşı olmak,
 • Astsubay Meslek Yüksekokullarına (Asb. MYO) sadece erkek öğrenci alımı yapılmaktadır.
 • Astsubay Meslek Yüksekokulları için en fazla 21 (yirmibir) yaşında olmak (1997 ve sonrası doğumlu),
 • Lise ve dengi okullardan 2018 yılında mezun olmak veya 2016 ve 2017 yılında mezun olmak (daha önceki yıllarda mezun olanlar başvuramazlar)

Sınavlarda yeterli puanları alıp tercihlerini zamanında yapan öğrenciler Astsubay okulları genel başvuru şartları gereğince ikinci aşamaya çağrılacaktır. Bu ikinci aşamada ise öğrenciler Kara Harp Okulu Komutanlığı’na çağrılacaktır. Burada

Birinci gün

 • Evrak Kontrol, Kişilik Değerlendirme Testi, Fiziki Değerlendirme, Psikomotor Testi (Hava Harp Okulu adayları için), Fiziki Yeterlilik Testi (FYT),

İkinci gün ise,

 • Mülakat sınavları ve Müzik Yeteneği ve Müzik Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (Bando Astsubay Meslek Yüksekokulları için) yapılacaktır.

Adayların tercih ettiği kaydı Aday Değerlendirme Puanına göre tercih öncelikleri dikkate alınarak yerleştirilecektir. Astsubay okulları genel başvuru şartları açıklandıktan sonra bu okullara girmek isteyen öğrencilerin aşama aşama tüm başvuru koşullarını incelemeleri ve başvuruda herhangi bir bölümü atlamama konusunda dikkatli olmaları gerekmektedir. Öğrencilerin aldıkları puanlar bir araya getirilerek tercih ettikleri bölümlerden uygun olanına yerleşmeleri sağlanacaktır.

GATA Sağlık Astsubay Meslek Yüksekokulu Başvuru Biçimi

2018 Askeri Öğrenci Alımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

2018 Milli Savunma Üniversitesi Kara Harp Okulu Şartları


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 14 YORUM
 1. Avatar UZEYFE dedi ki:

  admın pomem alımları ne zman

 2. Avatar Pöh dedi ki:

  Merhaba pöh bayan parkuru nu detaylı bir şekilde ogrenebilecegim bir link yada siz kısaca anlatirmisiniz nelerden oluştuğunu?

 3. Avatar LORKE dedi ki:

  ADMIN KPSS SINAVINDAN HEMEN SORNA OLUR MU ALIMLAR

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Takvim belli değil.

 4. Avatar MKK dedi ki:

  HAVA ASTSUBAYLIĞI MÜLAKATLARINDA Psikomotor Testi UYGULANIYOR MU?

 5. Avatar Bayram dedi ki:

  Merhaba yüzünde 5 metreden belli değil ama yanık olan kesin elenir mi astsubaylık tan???

 6. Avatar Eyüp dedi ki:

  Burada göz içi lens sıkıntı mı

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Sorun olabiliyor.

 7. Avatar betul dedi ki:

  hap okulunu 1. senesinde pmyo kazanip gidersem tazminat ödermiyim ne kadar öderim ?

 8. Avatar Yagmur dedi ki:

  Msü universitesi icin 18 martta yapilacak sinav da yerlestirmeye etki edecekmi yoksa 150 almak yeterlimi

 9. Avatar Yagmur dedi ki:

  Msü universitesini kazanmak icin 18 marttaki sinav puani yerlestirmeye etkisi olacakmi yoksa sadece on eleme icinmi var yani 150 puan alsak yetermi

 10. Avatar Canan dedi ki:

  Köprücük kemiğimde Gazi M. Kemal dövmesi sorun olur mu?

 11. Avatar Şükrü dedi ki:

  Admin milli savunma üni. Mulakatina simdiden baslanmalı mı ?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   O konuda bilgim yok.