Astım Hastaları Polis Olabilir Mi?

24.12.2018
3.833
A+
A-
Astım Hastaları Polis Olabilir Mi?

Kutsal meslekler arasında yerini alan polis memurluğu, alım konusunda çeşitli şartlar aramaktadır. Temiz geçmişime sahip olmak ve sağlıklı bir bedene sahip olmanız gerekmektedir. Polis adayı olacak kişilerin kafalarında oluşan soru işaretleri normal bir durumdur. Bu soru işaretlerinden biri ise astım hastaları polis olabilir mi sorusudur. Öncelikle astım hastalığında 2 tür bulunmaktadır. Bunlar; kronik astım ve alerjik astım olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Polis memurluğuna aday olacak kişilerin alerjik astıma sahip olmaları durumunda karşılarına problem çıkabilmektedir.

Kronik astım ise yine size bağlı olarak kontrol aşamasında sorun çıkarıp çıkarmayacağı değişiklik göstermektedir. Polis memuru adayları intibak aşamasında muayeneden geçmektedirler. Bu muayene sırasında ise astımınız belirti gösterirse size engel olacaktır. Sevk edilerek adaylığınız düşecektir. Çoğu astım hastalığı türünün kesin tedavisi bulunmamakla beraber, astım seviyenize göre değişiklikler görülebilmektedir.

Astım Hastalarının’da İntibak’tan Geçme Şansı Bulunuyor

Astım hastalığı polis seçmelerinde sorun yaratır mı olarak kafasında belirsiz soru işareti olan arkadaşlara verilebilecek çok net bir cevap bulunmaktadır. Yukarıda belirtmiş olduğumuz astım türüne göre önünüzde 2 durum bulunacak. Eğer alerjik astım hastalığına sahipseniz bu muayene sırasında net bir şekilde gözükecektir. O yüzden intibaktan kusursuz bir şekilde geçmeniz imkansız olacak ve onay raporu alamayacaksınız. Sevk edilerek işlemleriniz sonlandırılacak.


Bir diğer durum ise kronik alerjik hastalığı durumudur. Kronik alerjik genellikle ilaç kullanımı gerektirmeyen bir astım türüdür. Muayene sırasında da herhangi bir belirtisi görülmemektedir. Tek sorun mülakatlar sırasında nefes darlığı çekilmemesidir. Nefes alma problemi çekenler mülakat aşamasına bile geçemeyecek konumdadırlar. Polis memur adayları için hazırlanan solunum testi sırasında kronik astım hastaları sorun yaşamaz salar herhangi bir belirti olmayacağı için elenme gibi bir durum söz konusu olmayacaktır. Özellikle ilaç kullanmayan ve sadece yeme içmeye bağlı olarak nefes problemi yaşayan astım hastaları gönüllerini rahat tutabilirler. İlaç kullanmadığınız için ve her durumda solunum problemi yaşamadığınız için astım hastası olduğunuz anlaşılmayacak ve sorun çıkmayacaktır. Fakat bu durumu muayene aşamasında bildirmenizde fayda olacaktır.

Platin Polisliğe Engel midir ?
Şaşılık Polisliğe Engel mi?
Vücudumda İzler Var, Polis Olabilir miyim ?
Psikiyatr İlaç Polisliğe Engel Mi?
Doğum Lekesi Polisliğe Engel Mi?
Polisliğe Engel Hastalıklar Neler ?

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 19 YORUM
 1. Yesim dedi ki:

  Gözlük veya lens kullanmak polis meslek yüksek okuluna alınmaya ve polis olmaya bı engel yaratır mi

  1. elifpolis1907 dedi ki:

   hayır engel olmaz takabilirsiniz

   1. Eary dedi ki:

    Kronik alerjik astım engelmi

    1. Admin dedi ki:

     evet…

   2. Mehmett dedi ki:

    10 yıldır astım ilacı kullanmiyorum . Pöh sağlık muayenesinde elenirmiyim ?

 2. eray dedi ki:

  gizli astımım var ve koştugumda veya yürüdügümde spor yaptıgımda hiç bir şeyim olmuyor yani belirtisi bile yok yılda 1 2 defa öksürük ilacı ve antibiyotik alıyorum sıkıntı çıkarırmı solunumda problem yok

  1. Admin dedi ki:

   doktor takdirinde..

 3. Metin dedi ki:

  Parmakların “az bir şekilde kuğu boynu defarmasyonu” olması polisliğe engel midir?
  Tutma kavrama yumruk sıkmada hiç bir fiziki engeli olmayıp sadece tam düz durmuyor yandan

  1. Admin dedi ki:

   sorun olabilir…

 4. Rumeysa dedi ki:

  Bende kronik astım var ve sadece çok koştuğumda nefes nefese kalıyorum hiç astım krizi geçirmedim sadece ventolin spreyi var gögüs hastalıkları doktoruna gitsem polis olup olmuyacağımı söyler mi acaba?

  1. Admin dedi ki:

   muayenede elenirsiniz….

   1. Rumeysa dedi ki:

    Ama ilaç kullanmıyorum ve kronik astım var alerjik değil yukarıda elenmeyebilirsiniz diyorsunuz burda elenirsiniz anlayamadım

    1. Admin dedi ki:

     doktor takdirinde…

   2. Eren dedi ki:

    Merhabaz Astım tanısı konulmamış ama astım ilacı verilmiş. ilaç raporu var devam eden. Bu bana pomem genel sağlıkta sorun yaratır mı?

 5. Huseyin dedi ki:

  Abi benim sadece ruzgarli havarlarda kostugum zaman eydr terlersem ve o ter ruzgara carparsa aksam oksuruyom nefes darligi yok bide doktor dedki kronik astin hastasi ama ergenlik doneminde atlatir dedi

 6. Ahmet dedi ki:

  Bende alerjik astım vardı küçükken fakat 12-13 yaşından sonra hiç ilaç kullanmadim ve sorun yaşamadım. Bu durum polis olmama engel mi

 7. Menduh dedi ki:

  2019 Ekim ayında rastgele gittiğim bir doktor bana astım ve mevsimsel alerjik rinit tanısı koydu ve bana astım hastalarının kullandığı fısfısdan verdi. 10 gün kullanım ilaçları ve daha kötü olduğumu hissedince yanlış tanı olduğunu düşünerek bıraktım ve şuanda sağlığım gayet yerinde. Mevsimler alerji testlerim pozitif çıktı evet ama yaşamsal faaliyetlerimi yerine getiremeyecek şekilde beni etkileyecek bir durum hiç olmadı. Şimdi bu sene olaki bir genel sağlık testine girdiğimde. Geçmişime bakılırsa bu konuda nasıl bir yol izlemem gerekir ? Sağlıktan Elenir miyim bu sebepten? SFT testi sonucuma göre kendileri mi teşhis koyarlar… Çok tedirgin ediyor beni.

  1. Admin dedi ki:

   kurul takdirindedir

  2. Eren dedi ki:

   Sonuç ne oldu bilgi verir misiniz? Bende aynı durumdayım