Asteğmenler Ne Kadar Maaş Alır

16.04.2018
A+
A-
Asteğmenler Ne Kadar Maaş Alır

Askerlik görevi her Türk vatandaşı olan kişilerin yerine getirmesi gereken bir zorunluluktur. Askerlik ile kanunda bu durum belirlenmiştir. Askere giden kişilerin bir kısmı askerliklerini er olarak yaparken bazı kişiler ise asteğmen olarak yapmaktadır. Dolayısıyla insanlar asteğmenler hakkında bazı sorular sormaktadır. Asteğmenler ne kadar maaş alır sorusu da bunlardan birisidir. Yazımızda asteğmenlerin maaşları ve diğer özellikleri hakkında bilgi vereceğiz. Bu konuya dair merak edilenleri yazının alt bölümlerinde bulabilirsiniz. Böylece bu konuyla alakalı aklınızda soru kalmayacaktır. Kimler askerliğini asteğmen olarak yapar, asteğmen olarak askerlik yapılınca maaş alınır mı, asteğmen olmak içi ne yapmak gerekiyor gibi soruların cevapları aşağıdaki bölümlerde yer almaktadır.

Asteğmenler Ne Kadar Maaş Alır ve Asteğmen Olma Şartları

Askerlik süresi ilgili kanun maddesinde belirtilmiştir. Dolayısıyla kimlerin normal er olarak kimlerinde asteğmen olarak askerlik yapacağına dair hükümler burada yer almaktadır. Eğer üniversite mezunu iseniz askerliğinizi yapabileceğiniz iki seçenek bulunmaktadır. Bunlardan ilki normal askerliktir ki bunun süresi 6 aydır. Diğeri ise asteğmen olarak askerliktir ki bunun süresi de 12 aydır. Asteğmenler ne kadar maaş alır sorusuna cevap vermeden önce bu durumu bilmeniz gerekmektedir. Yani eğer siz üniversite mezunu değil iseniz istesiniz de asteğmen olarak askerlik yapma şansınız yok. Peki üniversite mezunu olan kişilerden her isteyen asteğmen olabiliyor mu sorusu da haklı olarak akıllara gelmektedir. İsteyen herkes askerliğini asteğmen olarak yapamaz. Bunu Genelkurmay Başkanlığı belli ölçütlere göre yapmaktadır.

Normal Erler ve Asteğmenler Ne Kadar Maaş Alır?

Askere giden herkese maaş verildiği gibi asteğmenlere de verilmektedir. Asteğmenler ne kadar maaş alır sorusuna cevap vermeden önce normal olarak askere giden ve askerliğini er olarak yapan kişilerin aldıkları maaşlar hakkında bilgi verelim. Askerliğinizi er olarak yapsanız dahi devlet tarafından size maaş verilmektedir. Erlere verilen maaş 2015 yılına kadar çok düşük miktarlardaydı. Verilen aylık maaş sadece 20 TL ile 30 TL arasında idi. Fakat son yıllarda yapılan düzenleme ile bu durum biraz düzeltildi ve erlerin aldığı maaş yükseldi. Şimdilerde ise batıda görev yapan erler toplamda 150 TL civarı maaş alırken doğuda görev yapan erler ise görev yaptığı yere bağlı olarak 350 TL ile 450 TL arasında maaş almaktadır.

Yukarıda erlerin aldığı maaş miktarlarından bahsettik. Devlet tarafından askerlik yapan kişiler için para gönderilmektedir. Bu para içerisinden giyecek, yiyecek ve diğer ihtiyaçlar için gereken kısım alınır ve geriye kalan kısım askerlere verilir. Erlere verilen maaşın ana kaynağı bu şekildedir. Erler hava değişimi ya da farklı bir nedenden dolayı kışla dışına çıkarsa burada kullanmadıkları para da erlere verilmektedir. Asteğmenler ne kadar maaş alır sorusunun cevabında ise durum tamamen farklıdır. Erlerde olduğu gibi asteğmenlerde de alınan maaş görev yapılan yere bağlı olarak farklılık göstermektedir. Batı illerinde görev yapanlara göre doğu illerinde görev yapan asteğmenler daha fazla maaş almaktadır. Bunun temel nedeni ise doğu illerinde görev yapan kişilere verilen ek tazminatlar ve buna ilişkin ödemelerdir.

Yazımızın bu bölümüne kadar genel bilgiler verdik. Asteğmen olma şartları ve normal erlerin aldığı maaşlar hakkında bilgi verdikten sonra Asteğmenler ne kadar maaş alır sorusunun cevabını verelim. Yukarıda belirtildiği gibi asteğmenlerin görev yaptıkları il aldıkları maaşları etkilemektedir. Aynı şekilde görev yapılan birim de etkilemektedir. Bazı birimlerde ek tazminat alma durumu olmakta ve bu da maaşların yükselmesine neden olmaktadır. Örneğin havacı olarak görev yapan asteğmenler diğer yerlerde görev yapan kişilere göre daha fazla maaş almaktadır.

Asteğmenler Ne Kadar Maaş Alır ve Farklılık Nedenleri

Asteğmenler ne kadar maaş alır sorusunun cevabının ilk kısmı beklentisi yüksek olan kişileri üzecek cinstendir. Üniversite mezunusunuz ve askerliğinizi asteğmen olarak yapacağınız belli oldu. Direkt maaş almaya başlayacağınızı düşünmeyin. Öncelikle askere gelen her kişiye yapıldığı gibi asteğmen adaylarına da eğitim verilmektedir. Bu eğitim sırasında asteğmenlere maaş ödenmemektedir. Erlere verilen miktar kadar bir ödeme yapılmakta ve bunun dışında herhangi bir ödeme yapılmamaktadır. Fakat eğitim bittikten sonra ise asteğmenlere görev yaptıkları yere bağlı olarak 4200 TL ile 5000 TL arasında maaş verilmektedir. Batı illerinde görev yapan kişilere verilen ücret 4200 TL civarında iken doğu bölgelerinde görev yapan asteğmenlerin aldıkları maaş 5000 TL’ye kadar çıkmaktadır. Bunun dışında eğer KKTC ve Bosna Hersek gibi yerlere yani yurt dışı görevine giderseniz ek tazminatlar verilmekte ve böylece asteğmenler ne kadar maaş alır sorusunun cevabı daha da artmaktadır. Öyle ki bu miktarlar bazen iki katına kadar dahi çıkabilmektedir.

Asteğmenler ne kadar maaş alır sorusunda bir başka husus ise teğmen olma durumu ile ilgilidir. Asteğmen olarak göreve başlayan kişiler son 3 ayda terfi etmektedir. Terfi eden kişiler teğmen rütbesine yükselmektedir. Böylece alınan maaşların miktarı da artmaktadır. Teğmen olan bir kişi asteğmen maaşından yaklaşık 370 TL daha fazla almaktadır. Bunun dışında bilinmesi gereken bir başka husus ise zorunlu olarak asteğmen olan kişiler ile ilgilidir. Askeriyede doktor ve diş hekimine yoğun şekilde ihtiyaç duyulduğu için bu kişiler direkt asteğmen olarak alınmaktadır.

Subay Olarak Askerde Kalma Şartları

Jandarma Astsubay Nasıl Olunur ?

Uzman Erbaş Sözlü Mülakatta Neler Soruluyor ?


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.