POLİSLİK

Askerlik Yapanların Polislik Yaş Şartı

İnsanların yapabilecekleri meslekler arasında bulunan polislik birçok kişinin hayalini süslemektedir. Bir bakıma vatani bir görev olmasından dolayı bu mesleğe olan ilgi diğer mesleklere nazaran daha fazladır. Polis olmak isteyen kişilerin bir takım şartları sağlaması istenmekte ve bu şartları sağlayan kişilerin başvuruları kabul edilmektedir. Bu şartlar polis olmak isteyen kişilerin çok fazla ilgisini çekmekte ve bu konuda daha fazla bilgi almak için çeşitli sorular sorulmaktadır. Söz konusu sorular arasında yaş şartı ile ilgili olanda vardır. Askerlik yapanların polislik yaş şartı nedir şeklindeki sorular ise pek çok kişi tarafından sorulmakta ve cevabı merak edilmektedir. Bu yazımızda yaşa şartı ile ilgili ayrıntılı bilgiler vereceğiz ve böylece yazımızı okuyan kişiler bu konudaki bilgiler ışığında polis olup olamayacaklarını rahat bir şekilde anlayacaklardır.

Askerlik Yapanların Polislik Yaş Şartı ve POMEM ile PMYO Farkı

Askerlik yapanların polislik yaş şartı konusuna girmeden önce bilinmesi gereken önemli bir husus bulunmaktadır. Polis olmak istiyorsanız girebileceğiniz iki farklı kurum bulunmaktadır. Bunlardan ilki Polis Meslek Yüksek Okulu (PMYO) iken diğer ise Polis Meslek Eğitim Merkezi (POMEM) olarak bilinmektedir. Söz konusu okullara giren kişiler eğitimlerini başarı ile tamamladıktan sonra polis olarak göreve başlayabilmektedir. Fakat bu okullara giriş yapabilmek için istenen şartlar birbirinden farklıdır. Ayrıca eğitim süreleri dahi farklıdır. Bundan dolayı da bu şartların birbirine karıştırılmaması gerekmektedir. Aksi durumda yanlış planlama yapmış olursunuz.

PMYO adından da anlaşılacağı gibi bir Yüksek Okul konumunda bulunmaktadır ve buraya giriş için lise ya da dengi bir okuldan mezun olmak yeterlidir. Fakat POMEM biraz daha farklıdır ve buraya giriş için lisans ya da ön lisans mezunu olmanız gibi bir şart aranmaktadır. Aynı şekilde başvuru şartları içerisinde PMYO üniversite sınavı puanı isterken POMEM ise KPSS puanı istemektedir. PMYO eğitim süresi yaklaşık 2 yıl iken POMEM nispeten çok daha kısadır. Bunun gibi hususlardan dolayı iki kurum birbirine karıştırılmamalıdır. Bu kurumlara başvuru yapabilmek için istenen yaş şartı da aynı şekilde farklıdır. Askerlik yapanların polislik yaş şartı nedir sorusunun bu okullar için ayrı ayrı değerlendirilmesi bundan dolayı çok daha sağlıklı olacaktır.

PMYO Başvurusunda Askerlik Yapanların Polislik Yaş Şartı Nedir?

Askerlik yapanların polislik yaş şartı nedir sorusunun cevabını öncelikle PMYO için verelim. Polis Meslek Yüksek Okulu’na giriş yapmak istiyorsanız belirlenen yaş şartını sağlamanız gerekmektedir. Söz konusu şart ise 26 yaşından gün almamış olarak belirlenmiştir. 18 yaşını doldurduktan sonra yapılan yaş düzeltmelerinde önceki yaş dikkate alınarak bu sınır uygulanmaktadır. Yani yaşını düzelttiren kişilerin bu hususa dikkat etmesi gerekmektedir. Dikkat edilmesi gereken bir başka husus ise 26 yaşından gün almamış olma durumu başvuru yapılan yılın 31 Aralık gününe göre hesaplanmalıdır. PMYO için yaşa şartı genel itibariyle bu şekildedir. Dolayısıyla burada askerlik ile ilgili bir durum ya da konu bulunmamaktadır.

POMEM Başvurusunda Askerlik Yapanların Polislik Yaş Şartı Nedir?

Askerlik yapanların polislik yaş şartı nedir sorusunun temel sebebi POMEM okullarıdır. Bilindiği gibi bu okullar lisans ve ön lisans mezunlarını kabul etmektedir. Bu da adayların yaşlarının biraz daha büyük olmasına neden olmaktadır. POMEM’ler için istenen yaş sınırı da buna uygun olarak belirlenmiştir. Başvuru yapacak olan adaylardan bazılarının askerliklerini yapmış olması durumu biraz daha değiştirmektedir. POMEM için önceki yaş sınırı 28 idi. Yapılacak sınavın tarihi baz alınarak 28 yaşından gün almayan kişiler başvuru yapabilmekteydi. Askerlik yapan kişiler için belirlenen yaş şartı ise biraz daha fazla idi. Yine sınav tarihi baz alınarak adayların 30 yaşından gün almamış kişiler POMEM başvurusu yapabilmekteydi. Fakat yapılan düzenlemeden sonra bu durum tamamen değişmiştir.

Askerlik yapanların polislik yaş şartı nedir sorusunun geçmişteki cevabı yukarıda yer almaktadır. Fakat 4 Nisan 2015 itibariyle yürürlüğe giren İç Güvenlik Paketi içerisinde yer alan madde ile bu durum tamamen değişmiştir. Yapılan değişiklik sonrasında POMEM için aranan yaş şartı 30 olmuştur. 30 yaşından gün almayan herkes başvuru yapabilmektedir. Askerliğin yapılıp yapılmaması da bu durumu değiştirmemektedir. Yani askerlik ile ilgili olan husus da kaldırılmıştır. Böylece adaylar askerlik hususunu düşünmek durumunda kalmamaktadır.

Askerlik yapanların polislik yaş şartı nedir konusunda yapılan bir önemli değişiklik daha bulunmaktadır. Söz konusu değişiklik yine 4 Nisan 2015 tarihinde yürürlüğe giren İç Güvenlik Paketi içerisinde yer almaktadır. Önceki şartta adayların yaşları hesaplanırken sınavın yapıldığı tarih baz alınıyordu. Bu da bazı adayların mağdur olmasına neden olmaktaydı. Çünkü sınav için sabit bir tarih bulunmamakta ve yıllara göre değişmekteydi. Değiştirilen madde sayesinde yaş hesabı yapılırken 31 Aralık tarihi baz alınmaktadır. Adayların yaş hesaplarını buna göre yapmakta ve sınav tarihi bunu etkilememektedir. Bu da eskiye nazaran önemli bir rahatlık sağlamaktadır.

Askerlik yapanların polislik yaş şartı konusu genel itibari ile bu şekildedir. Geçmişte yapılan bir uygulamadan dolayı bu soru sorulmaktadır. Fakat günümüzde geçerli olan maddeler arasında böyle bir husus bulunmamaktadır. Adaylar kendilerini buna göre ayarlayıp başvurularını yapmaları gerekmektedir. Böylece başvuru sürecinde herhangi bir olumsuzluk yaşanmayacaktır. Bu da sınavlara sorun girilmesini sağlayacaktır.

Askerdeyken POMEM Başvurusu Nasıl Yapılır ?

POMEM Fiziki Yeterlilik Parkuru Bay/Bayan

POMEM Mezunlarının Atanması Nasıl Olur?

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

5 Yorum

    1. 2 yıllık polis okuluna yasımdan dolayı gidemiyorum 28 yaşındayım askerlikte yaptım lutfenn yas sınırı 30 olsunn ?

  1. Merhaba,
    Cevaplarsanız çok sevinirim.Anladığım kadarıyla pmyo da askerlik şartı aranmıyor.Polis Akademisi resmi sitesinde askerlik yapmayanlar 24 yapanlar 26 yaşından gün almamalı yazıyodu.Şuanda geçerli değil o madde öyle değilmi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu