Askerlik Tecil Sorgulama

Askerlik Tecil Sorgulama

Askerlik 20 yaşını doldurmuş olan her Türk gencinin yapması gereken ödevler arasında bulunmaktadır. 20 yaşını dolduran kişiler zorunlu olarak askere giderken eğitim durumlarına göre 6 ay ya da 12 ay askerlik yapmaktadır. Askerlikle ilgili genel bir bilgi verdikten sonra insanların merak ettiği konulardan bir tanesi olan tecil hususuna değinmek gerekmektedir. Askerlik kanununda bireylerin sağlık durumlarındaki sorunlar ve eğitim süreçleri gibi hususlar sebebiyle kişilere askerliği tecil ettirme hakkı verilmiştir. Tecil ettirme en basit anlamda askerliğin ertelenmesidir. Bu işlemden sonra adaylar askere ne zaman gideceklerini öğrenmek için sorgulama işlemi yapabilmektedir. Askerlik tecil sorgulama sayesinde askerlik şubesine gitmeden tecil süresi öğrenilebilmektedir.

E-Devlet Üzerinden Askerlik Tecil Sorgulama İçin İzlenecek Adımlar

Askerliğini tecil ettiren kişiler daha önceki dönemlerde bununla ilgili bilgi alabilmek için mutlaka bağlı bulunduğu askerlik şubesine gitmek zorundaydı. Fakat gelişen teknoloji sayesinde tecil sorgulama çok daha kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Bunun için devletin resmi sitesi olan e-devlet kullanılmaktadır. E-Devlete girebilmek için farklı yollar kullanılmaktadır. Bunlardan bir tanesi ve en fazla tercih edileni 2 TL karşılığında PTT şubelerinden alınan e-devlet şifresidir. Bu şifre alındıktan sonra bu siteye T.C. kimlik numarası ve alınan e-devlet şifresi girilerek sisteme giriş yapılmaktadır. Daha sonra ise aşağıdaki adımlar izlenerek sorgulama yapılabilmektedir. Söz konusu adımlar şunlardır:

  • E-Devlet sitesine giriş yapıldıktan sonra hizmetler bölümüne geçiş yapılması gerekmektedir.
  • Hizmet bölümüne girildiğinde burada çok sayıda hizmetin olduğu görülecektir. Bunlar ilgili devlet kurumları ya da bakanlık tarafından verilmektedir.
  • Bu kurumlardan Milli Savunma Bakanlığının seçilmesi gerekmektedir.
  • Bu bölümde bakanlık tarafından verilen hizmetlerin listesi görülecektir. Bu listeden Askerlik Durum Belgesi Sorgulama olan hizmete tıklanması gerekmektedir.
  • Bu aşamadan sonra gösterilecek belge ile bir takım uyarılar ve bilgilerin yer aldığı kısmı onaylayarak Belge Oluştur denilmesi gerekmektedir.
  • Askerlik tecil sorgulama ya da normal askerlik sorgulama işlemi böylelikle yapılmış olmaktadır.

Askerlik Tecil Sorgulama İşlemini Kimler Yapabilir?

Yukarıda belirtilen adımların izlenmesi sonucunda sistem tarafından belge oluşturulacaktır ve bu belge resmidir. PDF formatından dosyanın indirilmesi mümkün olan belgede tecil sorgulama sonuçları yer almaktadır. Söz konusu belge incelendiğinde adayların tecillerinin ne zaman sona ereceği ve hangi durumlarda askerlik şubesine başvuru yapmaları gerektiği gibi bir takım hususlar yer almaktadır. Kısaca bu belgede adayların aradıkları her türlü bilgi yer almaktadır.

Askerliklerini yapmış olan kişiler yukarıdaki adımları izlediğinde yapmış oldukları askerliğe dair bütün detaylar burada yer almaktadır. Ayrıca ilk defa askere gidecek olan kişiler de bu sorgulamayı yapabilmekte ve askerlikleri ile ilgili bilgi edinebilmektedir. Dolayısıyla söz konusu hizmet tecil bilgisi verdiği gibi askerlik ile ilgili diğer bilgileri de vermektedir. Kişiler kendi durumlarını buradan sorgulayarak gerekli bilgileri edinebilmektedir.

E-Devlet Giriş İçin TIKLAYINIZ

Tecil sorgulama işlemi lise mezunları ve üniversite mezunları için aynı şekilde yapılmaktadır. Söz konusu sorgulama herkes için yapılmakta ve tecilin ne zaman sona ereceğini göstermektedir. Böylece işiler kendilerini bu duruma göre ayarlayacak ev bütün planlamalarını buna göre yapacaktır. İnternet teknolojisinin gelişmiş olmasından dolayı insanlar askerlik şubesine gitmeden bu işlemi yapabilmektedir.

Askerliğini tecil ettirmek isteyen kişiler askerlik kanununda belirtilen şartlardan bir tanesine sahip olması gerekmektedir. Sağlık sorunlarında alınacak rapor sayesinde askerlik tecili yapılabilmektedir. Çünkü kişilerin sağlıkları her şeyden daha önemlidir ve Milli Savunma Bakanlığı da buna uygun olarak kişilere hak vermektedir. Aynı şekilde eğitimleri devam eden kişilere de hak verilmektedir fakat verilen bu hakta bazı sınırlamalar vardır. Belli bir yaşa kadar devam edilen eğitim tecil için yeterlidir.

Askerlik Tecil Sorgulama İçin E-Devlete Nasıl Giriş Yapılır?

Askerlik tecil sorgulama yılında genel olarak bu şekilde yapılmaktadır. Yazımızın son kısmında e-devlete giriş için kullanılacak yöntemlerden bazılarını anlatacağız. PTT şubelerine kadar gitmek istemeyen kişiler mobil imza ya da e-imza sahibi ise bunlar kullanılarak da e-devlete giriş yapmak mümkündür. Bunların dışındaki bir diğer giriş yöntemi ise internet bankacılığıdır. E-devlet ile anlaşmalı olan bankaların internet bankacılığı üzerinden buraya giriş yapılabilmektedir. Ayrıca yeni dağıtılmaya başlanan T.C. kimlik kartlarıyla da siteye giriş yapılmakta ve sunulan bütün hizmetlerden yararlanılmaktadır.

Askerlik Tecil Ettirme İşlemleri Nasıl Yapılır ?

Askerlik Tecil Bozdurma İşlemi Nasıl Yapılır ?

Çürük Raporu Nedir ve Nasıl Alınır?


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.