Askerlik Tecil Ettirme İşlemleri Nasıl Yapılır ?

02.05.2018
1.992
A+
A-
Askerlik Tecil Ettirme İşlemleri Nasıl Yapılır ?

Askerlik her tür gencine zorunlu tutulmakta ve 20 yaşını dolduran kişiler askere alınmaktadır. Fakat burada kişilerin zor duruma düşmemesi için tecil hakkı verilmiştir. Tecil erteleme anlamına gelmektedir. Bu yazımızda askerlik tecil ettirme işlemleri hakkında bilgi vereceğiz. Tecil işlemleri nasıl yapılır, hangi durumlarda tecil hakkı verilmektedir gibi soruların cevaplarını yazımızın içerisinde bulabileceksiniz. Askerlik tecil ettirme işlemi farklı nedenlerden dolayı yapılabilmektedir. Eğitim, sağlık ve farklı alanlarda yaşanan sorunlar kişilerin askere gittiğinde mağdur olmasına neden olacağı için bu tür mazeretleri olan kişilere tecil hakkı verilmiştir. Tecil yaptırılabilecek durumlar kısaca şunlardır:

 • Eğitimin Devam Etmesi
 • Sağlık Sorunları Yaşanması
 • Özel durumlar
  • Kardeşleri askerde olmak
  • Lisanslı sporcu olmak

Yukarıda belirtilen şartlara sahip olan kişilerin hangi durumlarda tecil işlemi yaptırabilecekleri aşağıda detaylı olarak anlatılmaktadır.

Eğitim Sebebiyle Askerlik Tecil Ettirme İşlemleri Nasıl Yapılır ?

Eğitim askerlik tecillerinde kullanılan sebeplerden bir tanesidir ve insanlar tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Eğitimin yarıda kalmaması için yapılan tecil işlemlerinde kişilerin 29 yaşını geçmemesi şartı bulunmaktadır. Dolayısıyla da bu hususa dikkat edilmesi gerekmektedir. Askerlik tecil ettirme işlemleri yapılabilmesi için kişilerin eğitim durumları şu şekilde olmalıdır:

 • Ön lisans, lisans ve doktora durumlarından dolayı tecil işlemi yapılabilmektedir. Eğitimden dolayı tecil işlemlerindeki yaş sınırı 29 olmasına rağmen kişilerin yüksek lisans ya da doktora yapması durumunda yaş sınırı 35’e çıkmaktadır. Yani ilgili yasa kişilere eğitimlerini tamamlamaları için gerekli olan zamanı vermektedir. 29 yaşını bitirmemiş olan lisans ve ön lisans mezunlarına 2 yıl, yüksek lisans ve doktora mezunlarına ise 1 yıl tecil hakkı verilmektedir. Burada belirtilen durum mezun olan kişilere verilen haktır. Eğitimi devam eden kişiler için verilen hak ise yukarıda belirtilen yaşlara kadardır. Bundan dolayı bu ikisinin birbirine karıştırılmaması gerekmektedir.
 • Ön lisans ve lisans eğitimi almak ile açık öğretim fakültelerinde bu eğitimi almak arasında fark bulunmamaktadır. Dolayısıyla açık öğretim fakültelerinin birisinde okuyan kişiler için de yukarıda belirtilen durum geçerlidir. Askerlik tecil ettirme işlemleri yapılırken okullar arasında böyle bir ayrım yapılmamaktadır.
 • Lisede eğitimine devam eden ve askerlik yaşı gelmiş olan kişilere ise 3 yıl tecil hakkı verilmektedir. 3 yıl içerisinde kişinin liseyi bitirmesi beklenmektedir. Bu süre içerisinde liseyi bitiremese dahi askere alınmaktadır. Fakat yapılan 3 yıllık tecil süresi içerisinde liseyi bitirir ve lisans ya da ön lisans eğitimi almaya başlar ise yeniden tecil hakkı elde etmiş olur.
 • Lisans eğitimi alan yani üniversite fakültelerinde eğitim gören kişiler ikinci bir üniversite okuyarak askerliklerini tecil ettirmek istemektedir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken önemli bir husus bulunmaktadır. İlgili yasa kişilerin eğitimleri yarıda kesilmesin diye bir kolaylık sağlamaktadır. Dolayısıyla da okunan ikinci üniversitenin aynı düzeyde olması tecil için yeterli değildir. Tecil yaptırmak isteyen kişilerin lisans programından mezun olduktan yüksek lisansa, ön lisans programından mezun olduktan sonra ise lisans programına başlaması durumunda tecil hakkı verilmektedir. Askerlik tecil ettirme işlemleri için ikinci üniversitenin birincisinden daha üst basamak olması şartı aranmaktadır.

Eğitim sebebiyle yapılan tecil işlemlerine ait detaylar genel olarak bu şekildedir. Sizin durumunuzda yukarıda anlatılanlara benziyor ise askerliğinizi tecil ettirmeniz mümkündür.

Sağlık Sebebiyle Askerlik Tecil Ettirme İşlemleri Nasıl Yapılır ?

Askerlik tecil ettirme işlemleri eğitim dışında sağlık problemleri için de yapılmaktadır. Sağlık problemlerinden dolayı yapılacak tecil işlemleri için rapor alınması zorunluluğu bulunmaktadır. Söz konusu raporlar da askeri hastanelerden alınmakta ve dolayısıyla kişilerin mutlaka buralarda muayene olması gerekmektedir. Sağlık ile ilgili durumlar şu şekildedir:

 • Yaşanan sağlık sorunlarından bazılarının tedavileri bulunmamaktadır. Bu tür hastalıkları olan kişiler muayene sonucunda askerliğe elverişli olmadıkları raporu almakta ve askerlikten muaf tutulmaktadırlar.
 • Geçici sağlık sorunu olan kişilere yapılan muayene sonucunda ise tedavileri için kişilere 1 yıl verilir ve bu süre sonunda tekrar muayeneye gelmeleri istenir. 1 yıllık tecilden sonra kişinin sağlık durumu düzelmiş ise askere alınmaktadır. Sağlık sorunu düzelmemiş ise kişilere 1 yıl daha tecil hakkı verilmektedir. Bu sürenin sonunda sağlık sorunu devam ederse askere elverişli değil raporu verilerek askerlikten muaf tutulurlar.
 • Aşırı kilolu olan kişilere ise önce 1 yıl tecil yapılır ve bu süre sonunda tekrar kiloları kontrol edilir. Eğer bu kişilerin kiloları istenen seviyeye düşmez ise söz konusu kişiler askerlikten muaf tutulurlar. Askerlik tecil ettirme işlemleri arasında aşırı kilo olmada bulunmakta ve bazı kişiler bu sebepten dolayı askerlikten muaf tutulmaktadır.

Özel Durumlar Sebebiyle Askerlik Tecil Ettirme İşlemleri Nasıl Yapılır ?

Askerlik tecil ettirme işlemleri için bir başka şart ise kişilerin özel durumlarıdır. Aşağıda belirtilen özel durumlara sahip olan kişilere de tecil hakkı verilmektedir. Bu durumlar şunlardır:

 • Kardeşi askerde olan kişiler, kardeşleri askerden gelen kadar askerliklerini tecil ettirebilmektedir.
 • Lisanslı sporculara 33 yaşına kadar tecil hakkı tanınmaktadır.
 • Üniversite mezunu olan ve bu alanda ülkemizi temsil eden kişilere 36 yaşına kadar tecil hakkı verilmiştir.
 • Yurt dışında bulunan kişilere 38 yaşına kadar tecil hakkı verilmiştir.

Askerlik tecil ettirme işlemleri için aranan şartlar genel olarak böyledir. Bu şartlara sahip iseniz askerlik şubesine gerekli evraklarla giderek işlemlerinizi yaptırabilirsiniz. Üniversiteye ilk defa gideceklerin işlemlerini üniversiteler yaptırdığı için bu kişilerin askerlik şubesine gitmesine gerek yoktur.

Askerlik Tecil Bozdurma İşlemi Nasıl Yapılır ?

Açık Lise Askerlik Tecil İşlemleri

Askerlik Kilo Muafiyeti Şartları

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Yüngül dedi ki:

  Selamın aleyküm ben geçen yıl askerliğimi tecil ettirdim.Bu yılda ettirmek istiyorum açık öğretimden okuyorum.Tecil süresi var mıdır? hangi gün gitmeliyim veya son gün ne zamandır bilgi verir misiniz?

 2. Adem şahin dedi ki:

  Oğlum 2000 doğumlu. Liseyi bitirdi universiteye hazırlanıyor. Askerliği tecil ettirmek istiyoruz.ne yapmamız gerekir.

 3. Duran POLAT dedi ki:

  2017 yılında 4 yıllık lisans bölümünden mezun oldum.2019 Kasım ayında tecilim bitiyor.şubeye gittiğimde tecil ettiremezsin demişlerdi bu sene paem son kez yapılacak girmeyi gerçekten çok istiyorum herhangi bir yolu yok mu tecil ettirmenin.