Askerlik Tecil Bozdurma İşlemi Nasıl Yapılır ?

Askerlik Tecil Bozdurma İşlemi Nasıl Yapılır ?

Askerlik tecil bozdurma işlemi nasıl yapılır merak ediyorsanız işte tüm detaylar…

20 yaşına gelen her erkeğin ülkesine karşı yapmak ile yükümlü olduğu askerlik görevi hem çok kutsal hem de fazlasıyla gereklidir. Her erkek vatanına olan borcu bu şekilde ödemektedir ve anne babalar için de yoklama kağıdı ile beraber büyük bir gurur duyma zamanı gelmiştir. O yüzdendir ki birey askere gitmeden önce asker gecesi adı altında eğlencesi yapılır ve bu duruma özel olarak kınası da yakılır. Ancak her birey maalesef ki o yaşta askere gidememektedir. Gerek sağlık problemleri, gerek okuyor olması gerekse o dönemde yurtdışından dönememesi gibi birçok sebepten askerliği birkaç yıl ertelenebilmektedir. Ama bu sonsuza kadar böyle sürmez. Birey bu saydığımız ve belgeler ışığında ispat ettiği durumların hemen bitiminde askere alınır. Ancak önce tecil ettirmek için uğraştığı askerliği bu sefer de bozdurmak için belli başlı ödevleri yerine getirmek zorunda kalır. Peki askerlik tecil bozdurma işlemi nasıl yapılır?  Birlikte inceleyelim.

Askerlik Tecil Bozdurma İşlemi Nasıl Yapılır ? Nereye Gidilir?

Askerlik tecil bozdurma işlemi nasıl yapılır sorusu kadar önemli bir diğer soru da nereye yapıldığıdır. Öncelikle herhangi bir askerlik şubesine gitmeniz gerekir. İnternet üzerinden herhangi bir siteden(yasal olmayan ya da şahıs adına kayıtlı ve ya blog) ya da devlete ait (yasal edevlet.gov, turkiye.gov, tsk.tr) sitelerden tecil işlemlerini başlatamazsınız. Askerlik şubesine de bir yakınınızı gönderemezsiniz. Gönderdiğiniz kişi 1. derece akrabanız da olsa işlem yapamayacaktır ve gittiğiyle kalacaktır.

Tecil Bozdurmak İçin Hangi Belgeler Gerekir?

Askerlik şubesini arayarak da öğrenebileceğiniz gibi,

 • C. Nüfus cüzdanı (Birkaç fotokopisi yanınızda bulunsun.)
 • Son bitirdiğiniz okula ait diploma, mezuniyet belgesi ya da noter tarafından onaylanmış diploma fotokopisi
 • Fotoğraf

yanınızda hazır bulunmalıdır. Şubeye gittiğinizde bu evrakları sizden isteyeceklerdir. Bu belgelerden başka bir belge istememektedirler.

Yazılı Olmayan Ama Giderken Yapmanız Gereken Hususlar

Askerlik tecil bozdurma işlemi nasıl yapılır konusunda size yazılı olarak verilmeyen ama bilmenizin iyi olacağı noktalar da vardır. Bunlar:

 • Askerlik şubesine giderken yanınızda mutlaka “mavi” renkli bir tükenmez kalem götürün. Orası siz gitmeden önce büyük ihtimalle zaten yoğun olacak. Bu yüzden form doldurmak için kolayca kalem tedarik edemeyebilirsiniz. Ayrıca bu kadar basit bir ayrıntı bile işlemlerinizi daha kısa sürede tamamlamanızı sağlar.
 • Üzerinizde fazla metal element içermeyen giysiler tercih edin. Mümkün olduğunca da az metal para ve eşya bulundurun. Hatta mümkünse hiç almayın. Bunun sebebi ise şube giriş ve çıkışlarını kolayca yapabilmenizdir. Üzerinizdeki her metal için tekrar tekrar x-ray ve diğer cihazlara takılabilirsiniz ve zaman kaybetmenize neden olur.
 • Ayrıca yanınızda en az dörder tane, götürdüğünüz belgelere ait fotokopi bulunsun. İçeride sizden isteyebilirler ve siz sırf fotokopiler için tekrar sıra bekleyebilirsiniz.

Son olarak da fotoğraflarınız… Mümkünse son 6 aya dair olsun bu fotoğraflar ve vesikalık düzen kullanılsın. Adet olarak da siz ne olur ne olmaz en az 6 tane yanınızda bulundurun.

Bu Süreç Nasıl İlerler?

Askerlik tecil bozdurma işlemi nasıl yapılır diye merak ediyorsanız:

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz evraklar eşliğinde şubeye gittiğinizde sizi genellikle uzun bir kuyruğun beklediğini görürsünüz.

Memurun yanına ulaştığınız zaman sizden bu belgeler alınır.

Daha sonra size bir form verilir. Bu formda size ait adres, telefon, T.C. kimlik numarası, kütük bilgisi gibi doldurulacak birçok kısım bulunur. Hepsini yavaş yavaş atlamadan ve yanlık yapmadan doldurmanız istenir.

Formu doldurduğunuzda askerlik şubesi içinde bulunan başka bir oda ve ya bölüme geçmeniz için yönlendirme yaparlar. Burada muayene olursunuz. Genelde detaylı bir muayene yapılmaz. Kısa bir süre içinde yine aynı yerde boy ve kilo ölçümünüz yapılır. Görünürde bir engel ya da yara gibi durumlar söz konusu değilse sözlü olarak doğuştan gelen, kalıtsal ya da bulaşıcı bir hastalığınızın olup olmadığı sorulur. Eğer aksini gösteren bir gözlem yoksa “Askerliğe elverişlidir.” evrakınızı alabilirsiniz.

Askerlik tecil bozdurma işlemi nasıl yapılır konusunda sıra bu sefer aksini gösteren durumlara gelir.  Sizi en yakındaki hastaneye yönlendirirler. Buradaysa değerlendirmeleriniz yapılır. Bu işlem için süre hastalığınızın ciddiyetine ve gerekli tahlillerin çıkmasına göre 1 saat de sürebilir, 3 günü de bulabilir. O tamamen sağlık durumunuza bağlıdır.

Umalım ki bir probleminiz yok ve daha şubedeki temel sağlık bakımından sıkıntısız olarak geçtiniz. En başta belgelerinizi teslim ettiğiniz memurun yanına tekrar gitmeniz gerekir. Bu memura aldığınız son evrakı da sorunsuzca verdiğinizde, kayıt işlemleriniz dijital ortamda başlamış olur.

Memur tüm verileri bilgisayara işleme esnasında size birkaç basit soru sorar.

 • En az lisans mezunu iseniz, “Askerliğinizi yedek subay olarak yapmak ister misiniz?” Bu soru eğer doktor, mühendis, diş hekimi ya da hukukçu değilseniz sorulur. Aralarından birine ait almış olduğunuz bir diploma varsa, tüm askerliğinizi yedek subay olarak yapmak zorundasınızdır. Hiçbir şekilde itiraz edemezsiniz. Çünkü kanun böyledir.
 • “Komando olmak ister misiniz?”

Bu iki soru için tek cevap hakkınız vardır. İki gün sonra gidip “Fikrimi değişirdim.” diyemezsiniz o yüzden iyi düşünün derim.

Askerlik Tecil Bozdurma İşlemi Nasıl Yapılır Konusuna Bir de Örnek

Önemli bir not olarak eklememiz gereken son konu gerçekçi olmanızdır. Örneğin, diyelim ki cidden komando olmak istiyorsunuz. Askerlik şubesindeki ilk muayeneden de sorunsuz şekilde geçtiniz ve heyecanla komando okuluna gittiniz. Ama giderken yüzünüzde gözlük vardı. İşte burada olay bambaşka bir hal alır. Çünkü orada sizi tekrar muayene edeceklerdir. Eğer miyop, hipermetrop, astigmat gibi problemleriniz varsa ve bunu askerlik şubesinde söylememiş seniz, yetmezmiş gibi bir de üzerine komando okuluna gözlükle gitmişseniz refüze edileceğiniz den emin olabilirsiniz. Yani her koşulda deyim yerindeyse sürgün yersiniz. Askerliğiniz boyunca da komando olarak görevinizi yerine getiremezsiniz. Bu yüzden de kendinize karşı gerçekçi olun. Daha sonra üzülmektense, önceden kendinizi alıştırdığınız bir doğru ile yaşamak daha kolaydır.

Çürük Raporu Nedir ve Nasıl Alınır?

Lisanslı Sporcuların Askerlik Tecil İşlemleri

Açık Lise Askerlik Tecil İşlemleri


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 9 YORUM
 1. blank Fuat dedi ki:

  S.a 5 -6 ay önce eğitim durumundan tecil ettirdim yukaridaki gerekli bütün evrakları tecil sırasında verdim dosya oluşturdular .şimdi tescili bozdurucam tekrar bu belgeleri isteyecekler mı acaba ?

  1. blank admin dedi ki:

   Merhabalar,

   Askerlik şubesinde ki işlemleriniz için istenilen evrakların hepsi, o anki başvurunuz için toplanır ve dosyalanır. Bir sonra ki işlemleriniz de aynı evraklar lazım olsa da yine de sizden evraklar tekrardan istenir. Ama bu durum, askerlik şubelerinde ki personelin iyi niyetine göre değişmektedir.

 2. blank Tunahan dedi ki:

  Merhaba

  Ben lise mezunuyum 20 yasinda universiteye gidicem buyüzden bugun tecil ettirdim. Ordaki memur universiteye gidince diplomani getir dedi. Benim bildigim üniversite zaten oto tecil ediyor.Memurun dedigi gibi uni kazaninca tekrar ugramak zorundamiyim ?

 3. blank Onur dedi ki:

  Merhabalar, Bu ay tecilimi bozup kasim döneminde askere gitmeyi planlıyorum. Kilomun boyuma orani biraz fazla(olmasindan 15 kg fazla), bu komando olmak isteyisimde bir engel veya muayenede çürük gibi bir ihtimal teşkil eder mi?

 4. blank isa dedi ki:

  askerlik tecili bozdurdugumda direk askere gidermiyim yani artik asker mi oluyorum ? bilgi verirseniz sevinirim tesekkürler

 5. blank Abdulhakim dedi ki:

  Mrblar bn tescil bozdurdum ama universiteyi kazandim simdi neolacak

 6. blank İbrahim dedi ki:

  Merhaba ben 3 dersi vermem gerekiyor mezun olmak için ama ben tecilimi bozdurup askere gitmek istiyorum.Bu durumda ben askere gidebir miyim?

 7. blank Süleyman dedi ki:

  Askerlik subesinden tecil bozdurmaya gittim kısa donem icin..tecili bozdular agustos celpi icin..baska yapmam gereken bisey var mi dedim.hayir dediler yerinin aciklamasini bekle dediler..aile hekimine vs. Bi kontrole gitmedim gitmem gerekiyormu.

  1. blank Torento dedi ki:

   Aynı benimde öyle oldu daha önce verdiğimiz için gerekmiyor heralde temmuzda yerin açıklanır dediler bekliyoruz